δημιουργια ιστοσελιδας για live tv..

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
gergeo

Δημοσίευση από gergeo » 24 Ιουν 2010 22:07

καλησπερα σε ολους..θα ηθελα να με βοηθησετε για το τι ενεργειες πρεπει να κανω για να στησω μια ιστοσελιδα με live tv..ποσο θα μου κοστισει?τα δικαωματα σειρων,ταινιων,μουσικης κ.α πρεπει να τα πληρωσω?

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 24 Ιουν 2010 23:38

To κόστος για μια τέτοια σοβαρή εφαρμογή είναι τεράστιο, κατ αρχάς θες εκτός από hosting και ειδικές υπηρεσίες για να streamάρεις TV στους χρήστες. Επίσης θες και κάποιο programming back-up για να φτιάξεις ή να προσαρμόσεις κάποιον viewer πχ σε Flash ώστε να βλέπουν οι χρήστες σου content.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 25 Ιουν 2010 17:36

gergeo έγραψε:καλησπερα σε ολους..θα ηθελα να με βοηθησετε για το τι ενεργειες πρεπει να κανω για να στησω μια ιστοσελιδα με live tv..ποσο θα μου κοστισει?τα δικαωματα σειρων,ταινιων,μουσικης κ.α πρεπει να τα πληρωσω?

το να στησεις μια online tv σημερα με την τεχνολογια ειναι τσαμπα με αυτη την υπηρεσια http://www.livestream.com αλλα πρεπει να εχεις καλη γραμη adsl η παρομια καλο υπολογιστικο τερματικο συστημα και καλη καμερα ψηφιακη αν θες να βγαζεις αξιολογη εικονα

τωρα τα πνευματικα δικαιωματα ειναι αλλη ιστορια και θα πρεπει να ερθεις σε επαφη με την ΑΕΠΙ να σου πει το κοστος

gergeo

Δημοσίευση από gergeo » 26 Ιουν 2010 18:01

εχω 24αρα συνδεση..εγω θελω να παιζω σειρες,ταινιες,τραγουδια σε πραγματικο χρονο κ αν γινεται να βαζω κ διαφιμιστικα κλιπακια εφοσον ειμαι νομιμος..ποσο εφικτο κ ευκολο ειναι?ποσο υπολογιζεται το κοστος αν ξερετεδ για ολα αυτα?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Ιουν 2010 18:10

το κοστος ειναι περισσοτερο στην ΑΕΠΙ και μαλλον δεν σε συμφερει

παρε παντος ενα τηλεφωνο να ρωτησεις

gergeo

Δημοσίευση από gergeo » 26 Ιουν 2010 18:12

αν βαζω παιδικα κ παλιες ταινιες μαζι με καποια διαφιμιστικα σποτακια υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα απο την ΑΕΠΙ?

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 26 Ιουν 2010 18:54

Καλησπέρα, την ΑΕΠΙ θα την πληρώνεις μια φορά κάθε εξάμηνο είναι στάνταρ ταρίφα, επικοινώνησε μαζί τους για να σου δώσουν τιμοκατάλογο και εξήγησε τους ότι θα είσαι μόνο διαδικτυακή τηλεόραση.

Τώρα για να παίξεις ταινίες, σειρές, ντοκυμαντέρ, εκπομπές κλπ θα πρέπει να απευθυνθείς στις εταιρείες διανομής για τα πρώτα τρία και για εκπομπές σε εταιρείες παραγωγής, επειδή εργάζομαι σε τηλεοπτικό σταθμό πρόσφατα ανανεώσαμε τις ταινίες και πήραμε τα δικαιώματα για 80 ταινίες που μπορούν να προβληθούν έως και 2 φορές όμως δεν θυμάμαι το κόστος ακριβώς θα πρέπει ρωτήσω και να επανέλθω, να υπολογίζεις για πάνω από 2000 € πάντως, το ίδιο μπορεί να γίνει και με ντοκυμαντέρ κλπ.

Τώρα όσον αφορά τις εκπομπές από ελληνικές εταιρείες παραγωγής υπάρχουν διάφορα μοντέλα συνεργασίας πχ σαν κανάλι παίζεις δωρεάν την παραγωγή όμως η εταιρεία παραγωγής έχει δικαίωμα να βάλει δικά της διαφημιστικά / χορηγούς μέσα στην εκπομπή για να καλύψει το κόστος και το κανάλι βγάζει χρήματα από τα διαφημιστικά που προέρχονται από την τηλεθέαση και την ποιότητα του όλου προγράμματος, ή μπορείς να αγοράσεις την παραγωγή και να την παίξεις χωρίς διαφημιστικά από την εταιρεία που την παρήγαγε.

Για video clip μπορείς να απευθυνθείς σε εταιρείες μουσικής παραγωγής και να δηλώσεις πως είσαι δικτυακό κανάλι και όποτε έχουν κάποιο video clip να σου το αποστέλλουν για να το παίζεις, όπως γίνετε με τους ραδιοφωνικούς σταθμούς και τα πρόμο cd's που γίνονται για προωθητικές ενέργειες και συνήθως δεν χρειάζεται να αγοράσεις δικαιώματα, σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Επι του τεχνικού θέματος, θα χρειαστείς streaming server, καλή γραμμή για να στέλνεις απρόσκοπτα στον σέρβερ ο οποίος αναλαμβάνει να μοιράσει το περιεχόμενο σε πολλούς, από μηχανήματα θα χρειαστείς έναν τουλάχιστον υπολογιστή με κάποιου είδους αυτοματοποίηση / Playlist, γι αυτή την απλή δουλειά νομίζω το jazler tv
http://www.jazler.com/demo/TVDownload.asp κάνει για την «σχετικά» απλή περίπτωση σου, αλλιώς μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες εως και εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ για tv automation.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

gergeo

Δημοσίευση από gergeo » 28 Ιουν 2010 15:34

καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου..εχω 4 αποριες κ αν μπορεις να μου απαντησεις..

α)το προγραμμα αποφασισα να αποτελειτε αρχικα μονο απο παλια παιδικα και τανιες..που μπορω να απυθυνθω?

β)εχω ενα ολοκαινουργιο Pc κ συνδεση connx 24αρα..αρκει?

γ)μεχρι ποσοι θα μπορουν να παρακολουθουν ταυτοχρονα?απο που οριζεται?

δ)τελος,ποιο το ποσο που πρεπει να ζηταω για διαφιμισεις?οριζεται απο καπου?

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 28 Ιουν 2010 17:45

1) http://bit.ly/dAbvG5

2) αρκεί

3) ανάλογα τι θα πληρώσεις πχ http://www.onestreaming.com/el/pricelist.asp

4) αυτό το ορίζεις εσύ, ανάλογα την τηλεθέαση που θα έχεις
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 28 Ιουν 2010 19:35

Απ' αυτά που λες θες να βάζεις μια playlist και να παίζει αυτόματα τα videos με συγκεκριμένη σειρά και χωρίς να μπορεί να αλλάζει τη ροή ο χρήστης όπως στο video on demand (στυλ youtube), αλλά να είναι σαν τηλεόραση.

Αυτή τη στιγμή για live video streaming είτε θα πας σε κάποια έτοιμη υπηρεσία όπου θα σου δώσει όλο το πακέτο έτοιμο όπως η λύση του telas είτε θα το φτιάξεις μόνος σου (πόσο μ' αρέσει αυτή η λύση! Έχεις τον καλύτερο έλεγχο).

Στη λύση που το φτιάχνεις μόνος σου και περιγράφω θες:
1) Σοβαρό server όπου θα ανεβάζεις τα videos και θα τα streamarei
1α) Πιθανόν κάποιον encoder, αλλά δεν είναι απαραίτητος αν έχεις aρχεία σε flv format
2) Flash server (μια application είναι που εγκαθίσταται στον server σου) όπου θα στέλνει το σήμα. ουσιαστικά φτιάχνεις μια server-side εφαρμογή όπου θα παίρνει τα αρχεία video και θα τα streamarei
3) Ένα site όπου θα έχεις τον flash player που θα φτιάξεις, θα παίρνει το σήμα από τον flash server και θα το δείχνει σε όσους συνδέονται

1) Για τον server (άλλο PC που θα κάνει τη δουλειά) θα περιγράψω μετά τη δική μου εμπειρία (και το λειτουργικό που πρέπει να χρησιμοποιήσεις) και ανάλογα θα αποφασίσεις. Αν θες να κάνεις τη δουλειά από το σπίτι σου πρέπει να τραβήξεις μισθωμένη γραμμή, αλλά δεν έχει νόημα, κοστίζει παραπάνω χωρίς ιδιαίτερο όφελος (απλά σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να μεταφέρεις τα videos στον server και θα τα servirei από εκεί με σοβαρό bandwidth και καμία επιβάρυνση του τοπικού σου υπολογιστή).

2) Για streaming χρησιμοποιείται το πρωτόκολλο RTMP και γίνεται μέσω flash η διαδικασία προβολής (το δημιούργησε η adobe και το κρατούσε κλειστό μέχρι πρόσφατα αλλά κάποιοι το σπάσανε, αυτοί που είναι πίσω από τη δημιουργία του RED5, οπότε το έδωσε τελικά free).

Για να servireis μέσω RTMP λοιπόν, υπάρχουν διάφορες λύσεις flash server όπως:
a) RED5 που είναι free, open source και γραμμένος σε java οπότε server-side γίνεται σε java
b) Flash Media Server, πληρώνεις και είναι το επίσημο εργαλείο της adobe, server side φυσικά actionscript (αλλά actionscript 1.0 που έχει αν θες τη γνώμη μου τα καλά του)
c) o electroserver, πληρώνεις και πάλι java server side για να στέλνει το σήμα
d) wowza, πληρώνεις και πάλι java για server-side έλεγχο και δημιουργία της εφαρμογής
e) κι άλλοι αλλά μου διαφεύγουν τώρα...

Υπάρχουν κι άλλες δωρεάν λύσεις σε άλλες γλώσσες όπως σε python o rtmpy, σε ruby o rubyizumi (δε σερβίρει όμως flv) και σε php αλλά δε θυμάμαι όνομα. Όμως δεν έχω ασχοληθεί πολύ και αν θες τη γνώμη μου δε συγκρίνονται με τα εργαλεία που πληρώνεις.

Έχω ασχοληθεί με red5 και flash media server. Ο red5 είναι η καλύτερη λύση για open source, ήθελα πάρα πολύ να είναι καλός, αλλά δεν έχει σοβαρό documentation. Δηλαδή αν δεν ξέρεις από java και spring, δύσκολα θα βγάλεις άκρη με τη νέα έκδοση του για να φτιάξεις αυτό που θες σε server-side με την playlist.

Για απλά πραγματάκια video on demand σε rtmp πρωτόκολλο είναι μια χαρά όμως το oflaDemo όπως λέγεται το plugin του. Αν θες να φτιάξεις κανένα παιχνίδι όμως ή κάποια δικιά σου εφαρμογή σε server-side, τότε πρέπει να ξέρεις πολύ java. Εγώ το προσπάθησα, μέχρι που έπεσα πάνω σε έναν τύπο της ομάδας που είχε συμμετάσχει παλιότερα και είχε γράψει tutorial και έλεγε οτι ούτε ο ίδιος δε μπορούσε να φτιάξει με τη νέα έκδοση του εφαρμογή.

Έπειτα έχω χρησιμοποιήσει flash media server (παλιότερα λεγόταν flash communication server), ο οποίος έχει και πολύ ωραίο administration panel. Για να παίξεις είναι δωρεάν μέχρι 10 άτομα, αλλιώς πληρώνεις πολλά. Υπάρχει ο interactive flash server και ο flash streaming server, δεν το έχω ψάξει πολύ τι διαφορά έχουν, απ' ότι καταλαβαίνω όμως ο interactive είναι η full έκδοση γιατί κάνει 4.500 ευρώ ενώ ο streaming είναι η light και κάνει 900 αν θυμάμαι καλά.

Επίσης η adobe έχει τον flash media encoder όπου συνεργάζεται τέλεια με flash media server (και νομίζω και με red5) για το βήμα 1α.

Ο FMS παίζει σύμφωνα με την adobe για windows server και για red hat.

Επειδή ήθελα λοιπόν να φτιάξω το ίδιο με εσένα, ξεκίνησα με server ubuntu linux που έχω. Εγκατάσταση σε ubuntu που δεν υποστηρίζεται επίσημα, μετά από πολύ προσπάθεια και patches που υπάρχουν, το έκανα αλλά δε δούλευε σωστά, μια δούλευε μια έπεφτε (ενώ σε windows τοπικά δούλευε μια χαρά). Έτσι δοκίμασα centOS τη δωρεάν έκδοση του red hat, αλλά πάλι μου είχε άλλα προβλήματα (έπεφτε πιο σπάνια αλλά πάλι έπφτε) και τελικά αποφάσισα να δοκιμάσω σε windows server (είμαι τυχερός που έχω φίλους με πολλούς servers και με αφήνουν να κάνω πειράματα) όπου παίζει αυτή τη στιγμή όπως πρέπει.

Ίσως δεν ξέρω εγώ να το φτιάξω σε linux αλλά σίγουρα ήθελε πολύ παραπάνω προσπάθεια ενώ με windows server το έβαλα και έπαιξε.

Σου παραθέτω κώδικα για το server side που έχω φτιάξει για μένα για να καταλάβεις πόσο απλό είναι, αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να κάνω ένα πιο αναλυτικό tutorial:

Κώδικας: Επιλογή όλων

application.onAppStart = function(){
	trace("ksekinise to streamarisma");
	this.myDir = new File("streams/sports");
	var dirArray = this.myDir.list();
	for&#40;var i = 0; i < dirArray.length; i++&#41; &#123;
		var fileName = dirArray&#91;i&#93;.toString&#40;&#41;;
		fileName = fileName.slice&#40;fileName.lastIndexOf&#40;"\\"&#41; + 1,fileName.lastIndexOf&#40;"."&#41;&#41;;
		trace&#40;"FileName&#58; " + fileName&#41;;
		application.myStream = Stream.get&#40;"streams"&#41;;
		if&#40;application.myStream&#41; &#123;
			if&#40;i == 0&#41; &#123;
				application.myStream.play&#40;fileName,0&#41;;
			&#125;

else &#123;
				application.myStream.play&#40;fileName,0, -1, false&#41;;
			&#125;
		&#125;
	&#125;
3) Και τέλος και καλύτερο άφησα το client κομμάτι, όπου φτιάχνεις έναν απλό player
Κώδικας:

Κώδικας: Επιλογή όλων

package  
&#123;
	trace&#40;"test2"&#41;;
	import flash.display.MovieClip;
	import flash.display.Sprite;
	import flash.events.*;
	import flash.events.NetStatusEvent;
	import flash.media.Video;
	import flash.net.NetConnection;
	import flash.net.NetStream;
	import flash.net.ObjectEncoding;
	import flash.net.SharedObject;

public class mysite extends Sprite
	&#123;
		private function onMetaData&#40;data&#58;SharedObject&#41;&#58;void &#123;
release
		&#125;

public function mysite&#40;&#41;
		&#123;

var nc&#58;NetConnection = new NetConnection&#40;&#41;;

nc.addEventListener&#40; NetStatusEvent.NET_STATUS , netStatus &#41;;

nc.connect&#40; "rtmp&#58;//to_domain_name_sou/paylist/sports" &#41;;
			function netStatus &#40; event&#58;NetStatusEvent &#41;&#58;void
			&#123;

if &#40; event.info.code == "NetConnection.Connect.Success" &#41;
				&#123;
					var metaObject&#58;Object = new Object&#40;&#41;;
				        metaObject.onMetaData = onMetaData;
					var ns&#58;NetStream;
					ns = new NetStream&#40;nc&#41;;
				        ns.play&#40;"streams"&#41;;
					ns.client = metaObject;
					var video&#58;Video = new Video&#40;400, 300&#41;;
					video.attachNetStream&#40;ns&#41;;
					addChild&#40;video&#41;;
				&#125;

if &#40; event.info.code == "NetConnection.Connect.Failed" &#41;
				&#123;
					trace&#40; "test code&#58;" + event.info.code &#41;;
				&#125;
			&#125;

&#125;
	&#125;
&#125;

Ελπίζω να σου έλυσα κάποιες απορίες, αν δεν είσαι πολύ μέσα σε αυτά ίσως σου φαίνονται κινέζικα και να προτιμάς μια πιο ετοιματζίδικη λύση βέβαια :).

gergeo

Δημοσίευση από gergeo » 29 Ιουν 2010 16:20

φιλε τελλας τα προγραμματα που σκεφτομαι να εχω ειναι κυριως παλια ξενα παιδικα μεταγλωτισμενα,ταινιες οχι καινουργιες αλλα πιο παλιες 80'ς,90'ς και αρχες του 2000 και παλια αθλητικα γεγονοτα 70'ς,80'ς 90'ς..μονο αυτα..

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 29 Ιουν 2010 18:17

Συγχαρητήρια kainourios για την δουλειά σου και τον χρόνο σου, να ξέρεις πως κάποιοι από εμάς εκτιμάμε τον κόπο σου.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Ιουν 2010 22:21

dimsis έγραψε:Συγχαρητήρια kainourios για την δουλειά σου και τον χρόνο σου, να ξέρεις πως κάποιοι από εμάς εκτιμάμε τον κόπο σου.
+1

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 30 Ιουν 2010 04:45

+1
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης