Εγκατάσταση παλαιού template σε joomla 1.5x

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Emirian

Δημοσίευση από Emirian » 25 Ιουν 2010 12:49

Καλημέρα σας,

Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να εγκαταστήσω ένα template από joomla 1.08 σε joomla 1.5x.

Υπάρχει ήδη ανεβασμένο στο διαδίκτυο ένα site το οποίο όμως είναι σε joomla 1.08. Αν πάρω το template και το κάνω εγκατάσταση σε joomla 1.5x μου πετάει άκυρο. Είναι πολλά τα πράγματα που πρέπει να τροποποιήσω για να το προσαρμόσω στην νέα έκδοση??? Και ποιά είναι αυτά..?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :) :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 25 Ιουν 2010 13:45

Αν δεν κάνω λάθος ( οι πιο έμπειροι μπορούν να το επιβεβαιώσουν ) πρέπει να ενεργοποιήσεις ένα plugin που λέγεται System - Legacy.
Στο admin panel > plugins το βρίσκεις εύκολα. Κλικ για ενεργοποίηση και ....είσαι έτοιμος. Με αυτό το τρόπο μπορείς πλέον να εγκαθιστάς οποιοδήποτε module, plugin, template που είναι για ver. 1.+ .... Εύκολο δεν είναι νομίζω ??
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 25 Ιουν 2010 13:54

Ναι, εύκολο είναι με το legacy αλλά δεν λειτουργεί πάντα σωστά και καλό είναι να το αποφύγεις.

Υπάρχει περίπτωση πάντως να λειτουργήσει το template σου αποσυμπιέζοντάς το και ανεβάζοντας τον φάκελλό του στο /templates.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 25 Ιουν 2010 14:05

...... Δεκτόν ..!!!

να συμπληρώσω τότε ότι (προσωπικά) δεν κάνω ποτέ χρήση αυτού του plugin, όλο προβλήματα μου δημιουργούσε με όλα τα υπόλοιπα.

Άβαταρ μέλους
Emirian

Δημοσίευση από Emirian » 25 Ιουν 2010 14:07

Αυτό είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να λειτουργεί το site πριν του κάνω τις τελικές ρυθμίσεις. Ευχαριστώ πολύ...
Εικόνα

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 25 Ιουν 2010 14:30

hitca έγραψε:...... Δεκτόν ..!!!

να συμπληρώσω τότε ότι (προσωπικά) δεν κάνω ποτέ χρήση αυτού του plugin, όλο προβλήματα μου δημιουργούσε με όλα τα υπόλοιπα.
Γι' αυτό είπα και εγώ να το αποφύγει και να δοκιμάσει χωρίς legacy να ανεβάσει το φάκελο του template. Σε γενικές γραμμές πάντως, αν δεν πρόκειται για πολύπλοκο εμπορικό template, οι αλλαγές που ίσως χρειαστούν γίνονται εύκολα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες