Το Google μπορεί να διαγράψει ή να εγκαταστήσει...

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
FreeZ

Δημοσίευση από FreeZ » 03 Ιούλ 2010 11:19

αν και δεν δινω γραμμαριο εμπιστοσυνης, η microsoft ειναι μια απο τις σοβαροτερες και αξιοπιστες εταιριες, καμια αλλη δεν τη φτανει στην καλοσυνη της. καλη εταιρια που δεν κανει κακο σε απλο θνητο παρα μονο αντιμαχετε τους ανταγωνιστες της. κακο ειναι αυτο?

@LLeonidas
σε αυτα που εξεφρασε πριν +1 και απο μενα

nikosdet

Δημοσίευση από nikosdet » 06 Ιούλ 2010 00:12

Λεωνίδα όμως δε βλέπω πουθενά να αναφέρεις στο πού στηρίζεις τις κατηγορίες σου!!

Η Google είναι πάρα πολύ αξιόπιστη και δε νομίζω να έχει δώσει δικαιώματα. Είναι άψογη στην εξυπηρέτηση πελατών και προφανώς η καλύτερη εργοδότης (τον πελάτη θεωρητικά δεν τον επηρεάζει, αλλά λέει κάτι κι αυτό).

Το γεγονός για το οποίο μιλάμε σε αυτό το θέμα δεν είναι προφανές γιατί το κάνει; Θα ρίσκαρε το όνομα της για ψύλλου πήδημα;

Η λογική το ότι πληρώνουμε έμμεσα τη Google με τις διαφημίσεις - αγορές προϊόντων είναι πέρα για πέρα φαιδρή! Συγγνώμη κιόλας! Τα πάντα με αυτή τη λογική θα μπορούμε να τα ελέγχουμε εμείς... Εμ πού;!

Δεν μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωτιά για τη google και την κάθε google γιατί δεν μπορώ να ξέρω τι θα μπορούσε να έχει κάνει στο παρασκήνιο, αλλά δεν έχει δώσει δικαιώματα! Από την άλλη υπάρχουν πολλές ενδείξεις που πείθουν για το αντίθετο!
nikosdet <dNb>

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Ιούλ 2010 13:22

Η αξιοπιστία μίας εταιρίας (που παρέχει 'δωρεάν' υπηρεσίες στο κοινό) μετριέται στο πόσες έταιρίες μείνανε ευχαριστιμένες από τις υπηρεσίες της;

Το privacy του καθενώς στα .... μας; 'Οντως σιγά τα δικαιώματα που έχει δώσει... :hammer:

Μάλλον, για όσους τα ακουμπάνε στην google, είναι άψογη.
Σε όσους χρησιμοποιούν το internet και κάνει (η google) track κάθε κίνηση τους (google search, google analytics, google whatever) δεν είδα να τους δίνουν κανένα ποσοστό. Τα κέρδη τους μπροστά στα έξοδα των gmail κλπ είναι σαφέστατα μεγαλύτερα οπότε αν νομίζει ο κόσμος ότι του παρέχεται το κάθε gmail δωρεάν, μάλλον δεν έχει ψάξει να δει πως δουλεύουν αυτά τα ΄δωρεάν' services.

Η λογική ότι εμείς (οι χρήστες) αποτελούμε το προιόν πώλησης (αυτό είμαστε στα μάτια της google. Assets για στοχευμένη διαφήμιση και μάλιστα με αποδείξεις στους πελάτες της σε αντίθεση με τα κανάλια που δεν ξέρουν ποιος βλέπει ποιο) της google για όσους την πληρώνουν για διαφημήσεις ισχύει. Φαιδρή είναι η αντίληψη ότι η google θα σεβαστεί τον user έναντι της πολυεθνικής που θα έρθει να της τα ακουμπήσει. Συγνώμη κιόλας :lol:

Δικαιώματα σαφέστατα και έχει δώσει, απλά δεν θα δεις την τατιάνα να βγει στο μεσημεριανό να σου λέει για τη καταπάτηση προσωπικών δεδομένων και ιδιωτικότητας από την google.
Ούτε θα το βγάλει headline το google news ότι υπάρχει κόσμος και υπηρεσίες που κάνουν μυνήσεις στην google για τα παραπάνω θέματα.

Μπορεί να ξεκίνησε από το πανεπιστήμιο η google ως project, αλλά πλέον είναι εταιρία.
Και μάλιστα εταιρία στον χώρο της διαφήμισης.
Όπως ακριβώς και τα κανάλια.

Μην περιμένεις καμία εταιρία ή κανάλι ή ότιδήποτε, στον χώρο της διαφήμισης να είναι ειλικρινής με τους χρήστες/θεατές/αναγνώστες. Και αν δεν ανήκουν στις πολυεθνικές αυτές οι εταιρίες ώστε να τις κουμαντάρουν, οι πολυεθνικές που διαφημίζονται σε αυτές, ορίζουν τους κανόνες καθότι έχουν το πάνω χέρι (aka money!)

edit: συντακτικό λάθος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cha0s την 06 Ιούλ 2010 17:51, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 06 Ιούλ 2010 17:41

νομίζω nikosdet καλύφθηκες :)
:(

greenzip

Δημοσίευση από greenzip » 12 Ιούλ 2010 14:10

fAzer έγραψε:Η google είναι πιό αξιόπιστη? χαχαχαχα...
Γιατί όμως? επειδή μπορεί να σου διαγράφει λογαριασμούς και να σου λέει μην απαντήσεις σε αυτό το mail? χουντα my friend.. εγώ είμαι υπέρ της greeksoft και αν φτιαχτεί ποτέ θα είμαι ο πρώτος που θα την στηρίξω όπως και αν είναι.. :wink:
Μάλλον χρειαζόμαστε περισσότερη ηλεκτρονική αυτοδιάθεση και συναγωνιστική περηφάνια, αλλά περισσότερο είναι απαραίτητο να στηρίζουμε θετικά και την μικρότερη προσπάθεια που γίνεται με σκοπό το κοινό καλό (εκτός από το αυτονόητο της αμοιβής). [Τιιι είπε πάλι!]

21century

Δημοσίευση από 21century » 10 Αύγ 2010 11:49

Μηπως πρπεει να πεισημανει ποιες εφαρμογες ειναι επικινδυνεςκ αι να τις αφιαρεσει?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες