Για την Ελλάδα..

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Apostolis_38

Για την Ελλάδα..

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Ιουν 2010 20:36

Αυτό που νομίζω είναι πως μπαίνουν σε διαδικασία "ενηλικίωσης" πολύ πιο νωρίς από όλους τούς υπόλοιπους. Στο Δυτικό πολιτισμό τουλάχιστον.
Δεν είναι όλοι οι νέοι της Αμερικής συμμορίτες ή κολεγιόπεδα που κάνουν αμερικανιές όλη μέρα
Το ίδιο το κράτος τους εμπιστεύεται το τιμόνι σε 16χρονα γιατί θεωρεί οτι είναι έτοιμοι να ξεκινήσουν για τη ζωή τους...

Μιλάμε πάντα θεσμικά.
Το τι μούρλα κουβαλάει και πόσο υπεύθυνος είναι ο κάθε σπόρος της Αμερικής είναι άλλο θέμα.

Κάνω λάθος;

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Για την Ελλάδα..

Δημοσίευση από Pesoner » 28 Ιουν 2010 21:18

Άσχετα που βγάζουν δίπλωμα στα 16 ενηλικιώνονται στα 21..

Apostolis_38

Για την Ελλάδα..

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Ιουν 2010 00:30

Τι εννοείς;
Ψηφίζουν και κατάσονται στο στρατό (όποιος πάει) από τα 18 και οδηγούν απο τα 16. Τι άλλο πρέπει να κάνουν.
Κάτι άλλο θα θέλεις να πεις.

Άβαταρ μέλους
fAzer

Για την Ελλάδα..

Δημοσίευση από fAzer » 29 Ιουν 2010 11:50

Banavas έγραψε:
Apostolis_38 έγραψε:Τα Αμερικανάκια βγάζουν δίπλωμα από τα 16.
Τυχαίο; Δεν νομίζω.
quote]

Δεν είναι καθόλου τυχαίο αλλά μάλλον δεν έχει σχέση με αυτό που νομίζεις. Για να καταλάβεις το γιατί πρέπει να έχεις ζήσει αμερική....
Φυσικά τίποτα δεν είναι τυχαίο..
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα θέμα που απασχόλησε για αρκετό καιρό τα ΜΜΕ, για τον ειδικό φρουρό που πυροβόλισε τον Αλέξη.. Όλοι έριχναν τις ευθύνες στον κύριο αυτό, αλλά εγώ έχω άλλη άποψη..
Και συνδυάζοντας το τώρα με το θέμα..
Όταν ένας άνθρωπος γεννιέται τι έχει στο μυαλό του? (εκεί είναι το σημείο 0..απο εκεί ξεκινολυν όλα..).. Δεν έχει τίποτα.. Το τι θα βάλει στο μυαλό του και πως θα λειτουργήσει στην κοινωνία εξαρτάτε ίσως κατα 75% απο το οικογενειακό περιβάλλον 15% απο το σχολείο 5% απο τους φίλους και 5% απο άλλους παράγοντες.. Ο ειδικός φρουρός δε φταίει σε τίποτα η εκπαιδευση που έκανε δεν ήταν σωστή ή δεν είχε σωστούς εκπαιδευτές να κρίνουν οτι ίσως δεν κανει για αυτη τη δουλεια.. για κάθε αποτελεσμα υπάρχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 αίτιο... δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι κολλάνε στο αποτέλεσμα.. με αυτη τη λογικη και αυριο 8α γινει ξανα αυτο το λάθος.. δε μπορουν να δουν το προβλημα απο την ρίζα?
Ένα έχω να πω πάνω σε αυτά.. Όταν ο άνθρωπος φοβόταν μια υπερ ανω δύναμη είχε πολυ καλυτερη συμπεριφορα.. όταν δηλαδή είχε άγνοια.. τελικά είναι καλύτερο να γνωρίζεις?
Κάποιοι άνθρωποι πριν πολλά χρονια νομίζεται οτι δημιούργησαν τον χριστινισμό για να ελεγχουν τον κοσμο...για δικο τους συμφερον.. εγω εχω παλι αλλη άποψη.. αυτοι οι ανθρωποι είδαν την ταση του ανθρωπου να μην αρκειται σε αυτα που εχει και να θελει ολο και περισσοτερα..την αχαριστια, την απληστια...που οδηγουν σε μισος κλπ κλπ κλπ κλπ και τελος στην εξαφανηση του ανθρωπινου ειδους..

Όσο για το θέμα μας.. ας μην κολλάμε στο πως μπορει να υλοποιηθεί.. πρώτα μπορουμε να φανταστουμε ολες τις εκδοχες πως θα ηταν αν ειχαμε το δικο μας "google" "facebook" και τα χρηματα πηγαιναν στη χωρα μας κλπ κλπ.. αν βλεπατε εσεις ενα Ελληνικό site που εκανε ιδια προσπαθεια με το google και εδινε το 15% του τζιρου σε ανθρωπους που εχουν αναγκη τι θα προτιμουσατε? την ποιοτητα του google? και ολα αυτα με ενα συστημα που θα μπορειτε να ελεγξετε και να επιβεβαιωσετε τα εσοδα-εξοδα με πληρη διαφανεια..
και οι ανθρωποι που τελικα θα περνουν τα χρηματα θα γινεται με ψηφοφορια...ΟΛΟΙ οι Ελληνες πολιτες θα ψηφιζουν..θα είναι και μια αρχη για ένα συστημα κυβερνισης.. ποτε δεν υπαρχει μια επιλογη.. θελουμε πολλες επιλογες και ασε εμας να ψηφισουμε τι θελουμε..

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Για την Ελλάδα..

Δημοσίευση από apsuh0s » 29 Ιουν 2010 12:11

Τίποτα δεν κατάλαβα..

Κορκονέας - Κοινωνικές ευθύνες - Χριστιανισμός - Google facebook - Νέο σύστημα διακυβέρνησης
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Apostolis_38

Για την Ελλάδα..

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Ιουν 2010 12:30

Είσαι ανενημέρωτος γι αυτό
Είναι γνωστό οτι το Internet είναι το θηρίο και μόλις τελειώσει η μεταγραφική περίοδος θα αρχίσει η μεγάλη μάχη.
Ολα συνδέονται...
Ευτυχώς που ο δάσκαλος προέβλεψε οτι σε 11880 χρόνια θα τελειώσουν όλα.
Αν τηλεφωνήσεις στα επόμενα 5 λεπτά θα προλάβεις να τα μάθεις.

Υ.Γ. πλάκα κάνω έτσι;

Άβαταρ μέλους
fAzer

Για την Ελλάδα..

Δημοσίευση από fAzer » 29 Ιουν 2010 14:28

:( :( :( :( :( :(

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες