Βιβλία προγραμματισμού

Μια περιοχή για όλα τα είδη της έντυπης και διαδικτυακής Λογοτεχνίας και των αγαπημένων μας Κόμικς.

Συντονιστές: cdhyper, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Βιβλία προγραμματισμού

Δημοσίευση από artemioskas » 28 Ιουν 2010 21:40

Καλησπέρα σας. :)

Θέλω να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό και για αυτό θα ήθελα τις συμβουλές σας για κάποιες αγορές βιβλίων.
Θα ήθελα να μάθω, C, Visual Basic και Pascal.

Τι έχετε να μου προτείνετε;; :D

Εάν υπάρχει κάτι καλό σε ελληνικά καλώς, αλλιώς αγγλικά.

Επίσης εάν μπορώ να βρω κάπου βοηθήματα στο internet για να μην αγοράσω αμέσως βιβλίο, θα χαρώ πολύ να μου τα πείτε. Ψάχνω και εγώ πάντως στο google.
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Βιβλία προγραμματισμού

Δημοσίευση από Kainourios » 28 Ιουν 2010 23:02

Αρκετά διαφορετικές γλώσσες μεταξύ τους αν θες τη γνώμη μου :). Εγώ θα ξεκινούσα ανάποδα και θα σε ρωτούσα τι στόχο έχεις. Θα μου πεις οτι θες να μάθεις να προγραμματίζεις ας πούμε αλλά είναι κάπως γενικό και εξηγώ:

Άλλες γνώσεις προγραμματισμού έχει κάποιος σαν web developer, άλλες κάποιος που φτιάχνει εφαρμογές για κινητά, άλλες κάποιος που φτιάχνει emulators, drivers κλπ., άλλες κάποιος που φτιάχνει desktop εφαρμογές, άλλες κάποιος που φτιάχνει παιχνίδια και πάει λέγοντας...

Ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις προγραμματισμό είναι να βάλεις στόχο να φτιάξεις κάτι και σιγά σιγά να το βελτιώνεις μέχρι να το βαρεθείς και να πας σε κάτι άλλο. Το να μάθεις απλά πράγματα αλγοριθμικής, if, loop κλπ. είναι πάνω κάτω η ίδια φιλοσοφία σε όλες σχεδόν τις γλώσσες και μπορείς να τα μάθεις σε οποιαδήποτε γλώσσα πολύ εύκολα φτιάχνοντας κάτι. Το να πάρεις επίσης ένα βιβλίο και να το διαβάσεις από την αρχή μέχρι το τέλος φτιάχνοντας αυτά που λέει ή χωρίς να φτιάχνεις τίποτα, είναι επίσης πολύ βαρετό.

Εγώ προσωπικά βάζω στόχο να μάθω πώς γίνεται κάτι, ψάχνω να δω τι βιβλία δείχνουν πάνω κάτω αυτά που θέλω να φτιάξω και έπειτα τα αγοράζω και ψάχνω να δω τι λένε. Έπειτα και μόλις καταλάβω τι παίζει ξεκινάω να προσπαθώ να φτιάξω αυτό που θέλω. Η χαρά του προγραμματισμού είναι στο να φτιάχνεις τα δικά σου και μαθαίνεις καλύτερα και πιο ευχάριστα. ;)

Επίσης χρησιμοποιώ βιβλία για reference των γλωσσών που γράφω, όπου είναι τεράστια και σου λένε τα πάντα για αυτή τη γλώσσα, αλλά δεν τα διαβάζεις από την αρχή μέχρι το τέλος αλλά τα έχεις για βοήθεια όταν ψάχνεις να βρεις πώς γίνεται κάτι.

Οπότε εγώ θα σου έλεγα να δεις με τι θες να ασχοληθείς και μετά να διαλέξεις τι θα μάθεις γιατί είναι πολύ διαφορετικές οι γλώσσες που ψάχνεις και για πολύ διαφορετικούς σκοπούς.

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Βιβλία προγραμματισμού

Δημοσίευση από artemioskas » 28 Ιουν 2010 23:36

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες και σε ευχαριστώ που ασχολείσαι με το θέμα μου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει και να τον ρωτάω και τα έχω μπλέξει λίγο. :-?

Μήπως θα μπορούσες εσύ ή κάποιος άλλος να μου δώσει λίγα παραδείγματα για το τι μπορείς να κάνεις με την κάθε γλώσσα προγραμματισμού;
Βέβαια δεν ξέρω εάν είναι εφικτό αυτό που λέω..

edit: Μήπως να το μεταφέραμε και σε άλλη κατηγορία;
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες