Ανακάτεμα των αυξόντων σε φορμα

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
iliast

Δημοσίευση από iliast » 29 Ιουν 2010 09:54

Ειχα κανει μια βαση δεδομενων σε Access 2003. Tη δουλευω τωρα σε Access 2007 και φυσικα την σωζω με μορφη αρχειου της Access 2003. Μετα απο λιγο καιρο χρησης, ολοι οι αυξοντες (id) στις εγγραφες μεσα στη φορμα ανακατευτηκαν. Οταν κανεις κλικ σε μια φορμα να σε παει στην 1η εγγραφη, ή στην τελευταια, αυτο δε γινεται. Σε πεταει σε τυχαιες. Το ιδιο και αν κλικαρεις στην επομενη ή την προηγουμενη. Η σειρα εχει χαθει (μονο στη φορμα) και δεν ξερω πως να την επαναφερω. Το ιδιο εγινε και σε μια δευτερη βαση δεδομενων που επισης τωρα δουλευω σε Access 2007. Αρα κατι "παιζει" με τις διαφορετικες εκδοσεις της Access, ασχετο αν σωζω τα αρχεια μου με μορφη της Access 2003. Παρακαλω βοηθειστε.

Άβαταρ μέλους
georiege
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από georiege » 31 Αύγ 2010 16:21

Καλήμερα !

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με την έκδοση της Access.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι , στις ιδιότητες της φόρμας , στο Tab δεδομένα , στο πεδίο Προέλευση εγγραφών , να μην βάλεις απλός το όνομα του πινάκα , αλλά ένα select me order by (π.χ. select * from pinaka order by id).

Με αυτόν τον τρόπο θα σου φέρνει τις εγγραφές στην φόρμα σορταρισμένες με το id.
I do this for Aiur

http://www.aspx.gr

Black_Angel

Δημοσίευση από Black_Angel » 01 Σεπ 2010 09:17

georiege έγραψε:Καλήμερα !

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με την έκδοση της Access.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι , στις ιδιότητες της φόρμας , στο Tab δεδομένα , στο πεδίο Προέλευση εγγραφών , να μην βάλεις απλός το όνομα του πινάκα , αλλά ένα select me order by (π.χ. select * from pinaka order by id).

Με αυτόν τον τρόπο θα σου φέρνει τις εγγραφές στην φόρμα σορταρισμένες με το id.
Ευχαριστω πολύ, αυτη ηταν η απαντηση!
Απλα ακομα εχω την απορια γιατι εμφανιστηκε ετσι ξαφνικα το προβλημα. Ευχαριστω και παλι! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες