Οκτώβρη - Νοέμβρη Πτοχευουμε..

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 30 Ιουν 2010 18:52

alexandr0s έγραψε: Αυτά είναι μακακίες...δεν ισχύουν τώρα.
Έχω πιστωτική 6 χρόνια και είμαι όσο τυπικός γίνεται, και μου έχουν ρίξει πίτα 2 φορές το τελευταίο καιρό (ευτυχώς που δεν τα είχα ανάγκη) για αστεία ποσά.
Γενικά τα επιχειρηματικά δάνεια είναι πολύ περίεργη φάση. Απορώ γιατί να διαφημίζουν στη τηλεόραση.
zhthses epixeirhmatiko daneio kai ksereis an einai m***kies h oxi? pame parea na zhthsoume daneio oi dyo mas.. ego den exo oute pistotikes oute exo parei pote daneio sthn zoh mou.. vazeis stoixhma oti esy tha to pareis se 24 ores kai ego se 24 xronia?

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 30 Ιουν 2010 19:40

Δάνεια χωρίς η τράπεζα να είναι 100% σίγουρη πως θα πάρει τα λεφτά της πίσω... παπαλα.

sorry.. λάθος.. 200% σίγουρη.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Ιουν 2010 22:51

Δάνεια χωρίς η τράπεζα να είναι 100% σίγουρη πως θα πάρει τα λεφτά της πίσω... παπαλα.
Stin περιπτωση του leasing η τραπεζα δεν διακινδινευει τιποτε γιατι επι της ουσίας δεν σου δινει δανειο.
Σου δινει χρηματα, σου λεει αν σε ταδε χρονικο διαστιμα δεν τα παρω πισω, παιρνω αυτο που πηρες με τα χρηματα που σε εδωσα.

οποτε αν εγω παρω ενα σπίτι με leasing που με εδωσε η τραπεζα με 100.000, επι της ουσίας το σπίτι ανοικει στην τραπεζα μεχρι να παρει πισω τα εκατο χιλιαρικα. Δηλαδη αν δεν της δωσεις τα εκατο, δεν περνει κατι δικο σου. Περνει το σπιτι που ηδη της ανοικει.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιουν 2010 23:10

το ίδιο γίνετε και στο δάνειο, αν δε πληρώσεις το παίρνει πίσω..

το leasing είναι ενοίκιο με δικαίωμα αγοράς, δηλαδή στο τέλος εάν δε το θέλεις ανήκει στην τράπεζα... με λίγα λόγια είναι ποιο δύσκολο να σου το δώσουν, γιατί εάν είναι ένα κομπρεσέρ ή ένα ψυγείο και το κάνεις leasing για 3 χρόνια μετά δε θα ξέρει τι να το κάνει η τράπεζα εάν δεν προβείς σε εξαγορά του για να πάρεις και την ιδιοκτησία του.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CF% ... F%83%CE%B7

ο φίλος σου πρέπει πρώτα να μάθει τι είναι αυτό που ζητάει, πως να το ζητάει και από που το ζητάει..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 30 Ιουν 2010 23:16

fafos έγραψε:
alexandr0s έγραψε: Αυτά είναι μακακίες...δεν ισχύουν τώρα.
Έχω πιστωτική 6 χρόνια και είμαι όσο τυπικός γίνεται, και μου έχουν ρίξει πίτα 2 φορές το τελευταίο καιρό (ευτυχώς που δεν τα είχα ανάγκη) για αστεία ποσά.
Γενικά τα επιχειρηματικά δάνεια είναι πολύ περίεργη φάση. Απορώ γιατί να διαφημίζουν στη τηλεόραση.
zhthses epixeirhmatiko daneio kai ksereis an einai m***kies h oxi? pame parea na zhthsoume daneio oi dyo mas.. ego den exo oute pistotikes oute exo parei pote daneio sthn zoh mou.. vazeis stoixhma oti esy tha to pareis se 24 ores kai ego se 24 xronia?
Βάζω στοίχημα ότι δεν θα το πάρει κανείς μας :D

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 30 Ιουν 2010 23:27

alexandr0s έγραψε: Βάζω στοίχημα ότι δεν θα το πάρει κανείς μας :D
authn thn epoxh isos.. alla se normal katastaseis ego tha to epairna afou evaza ypothikh kai ton popo mou :lol:

elorant

Δημοσίευση από elorant » 01 Ιούλ 2010 00:57

Connor MacLeod έγραψε:οποτε αν εγω παρω ενα σπίτι με leasing που με εδωσε η τραπεζα με 100.000, επι της ουσίας το σπίτι ανοικει στην τραπεζα μεχρι να παρει πισω τα εκατο χιλιαρικα. Δηλαδη αν δεν της δωσεις τα εκατο, δεν περνει κατι δικο σου. Περνει το σπιτι που ηδη της ανοικει.
Και το οποίο σπίτι έτσι όπως είναι η αγορά θα το βάλει στον πάτο της.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 01 Ιούλ 2010 01:02

fafos έγραψε: ego den exo oute pistotikes
Και αν βρεις κανένα καλό καλάμι ψαρέματος στο ebay με τι θα το αγοράσεις με το κομπολόι σου;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Ιούλ 2010 02:15

cdhyper έγραψε:
Και αν βρεις κανένα καλό καλάμι ψαρέματος στο ebay με τι θα το αγοράσεις με το κομπολόι σου;
kalami gia ton super duper psara?? ti prosvolh htan auth?? parto amesos piso!!! :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης