1η Ιουλίου στις 10:00 Με Απέλυσαν και τώρα τι?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιουν 2010 16:25

Αύριο στις 10:00 Με Απολύουν και τώρα τι?

Πριν λίγη ώρα έλαβα ένα τηλεφώνημα από τον προϊστάμενό μου να είμαι στο γραφείο του
εγώ και οι άλλοι 4 συνάδελφοι αύριο πρωί στις 10:00

Τον λόγο δεν μου τον είπε αλλά η ουσία είναι ότι θα λάβω την Απόλυσή μου μετά από
9 χρόνια εργασίας και το ξέρω ότι θα γίνει αυτό από πολλά γεγονότα των τελευταίων ημερών

Και το ερώτημα είναι . . . . . Τώρα τι κάνουμε?

Είμαι 47 ετών με υποχρεώσεις στην Κοινωνία (ανατροφή παιδιών - χρέη στις τράπεζες
και ότι άλλο μπορεί να έχει κάποιος που ζει και εργάζεται σήμερα στην Ελλάδα)

=============================================================

Σε ευχαριστώ πολύ κύριε Βαρδινογιάννη κύριε Αλκαλάι και κύριε Κυριακόπουλε για αυτά τα 10 χρόνια που σας πρόσφερα τις υπηρεσίες μου κάτω απο διάφορες κλιματολογικές συνθήκες στην κορυφή του Υμηττού (Ήλιος μέχρι λιποθυμίας - βροχή με κεραυνούς  - χιόνι έως και 2 μέτρα σε κάποια σημεία ) και ήμουν εκει να κάνω την δουλεια μου σε καθε περίπτωση που ήταν αναγκαίο απο την θέση εργασίας μου!

Φυσικά δεν πήρα καμία άδεια όλα αυτά τα χρόνια καθώς δεν υπήρχε η περίπτωση αναπλήρωσης μου απο συναδέλφους μου αλλα δεν παραπονούμαι γιατί μου δίνατε την νόμιμη αποζημίωση καθε τέλος σχεδόν χρόνου που είναι 2 μισθοί όπως ορίζει η εργατική νομοθεσία!

Φυσικά και δεν είχα πάρει καμία αναρρωτική άδεια όλα αυτά τα 10 σχεδόν χρόνια και δεν είχα επιβαρύνει την επιχείρηση με κάποια ζημιά!

Φυσικά και δεν παραπονέθηκα όταν αρνηθήκατε να μας αγοράσετε ένα θερμαντικό σώμα για να μην παγώνουμε τον χειμώνα αλλα το πήραμε ρεφενέ οι τέσσερις συνάδελφοι που εργαζόμασταν εκεί όπως και πολλά άλλα αναγκαία για την ομαλή μας διαβίωση σε αυτό τον χώρο εργασίας οπού δεν είχαμε ούτε τουαλέτα για την ανάγκη μας ούτε νερό να πλυθούμε και το μαζεύαμε από τα κλιματιστικά μηχανήματα!

Φυσικά κάποια στιγμή μας βάλατε ένα παλιό κλιματιστικό μηχάνημα που ασφαλώς λόγω καιρικών συνθηκών δεν δούλευε πάντοτε σωστά, αλλα κάποια στιγμή μας φέρατε ένα νέο όταν το παλαιό πλέον καταστράφηκε!

Φυσικά μας δίνατε κάποιο ποσό της τάξης των 60 ευρώ τον μήνα για καύσιμα όπου αυτό το ποσό ενώ το κόστος της βενζίνης είχε διπλασιαστεί από το 2001 ποτέ δεν μας κάνατε την ανάλογη αναπροσαρμογή! 

Φυσικά δεν είχα ούτε εγώ ούτε οι άλλοι 3 συνάδελφοι μου προκαλέσει προβλήματα με την συμπεριφορά μου στην επιχείρηση και στο όνομα αυτής δεν είχα δώσει ποτέ μομφή υποστηρίζοντας πάντα τόσο την αξιοπιστία σαν εταιρεία και σαν περιβάλλον γενικά όλα αυτά τα χρόνια!

Φυσικά και εγώ είχα τροποποιήσει έτσι την ζωή μου για να ήμουν πάντα στην εργασία μου ένα συνεχές 48ωρο καθε φορά όλα αυτά τα χρόνια!

Δεν παραπονέθηκα ποτέ και σε κανέναν για οτιδήποτε και ήμουν ευχαριστημένος αν και ήξερα οτι λόγω ψηφιακής τηλεόρασης κάποια στιγμή θα έχανα την εργασία μου καθώς δεν θα υπήρχε ανάγκη ύπαρξης του τμήματος μου (RF) μετά την πλήρη ψηφιοποίηση στην εκπομπή απο τις εγκαταστάσεις του Υμηττού!

Φυσικά ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκα ούτε εγώ ούτε οι άλλοι συνάδελφοι για τον ψυκτικό θάλαμο χωρίς ικανή μόνωση προστασίας απο την ακτινοβολία που τον είχαμε μετατρέψει σε δωμάτιο ζούσαμε την μισή σχεδόν ζωή μας εκει μεσα

Αλλα έλπιζα οτι αυτό θα γινόταν σε 3-4 χρόνια όταν πλέον θα έβγαινα στην σύνταξη και η ζωή μου θα είχε πάρει μια άλλη τροχιά!

Βεβαια εσείς αυτό δεν το υπολογίσατε αλλα με είδατε σαν ένα βάρος που σας κόστιζε στο οικονομικό ισοζύγιο στο τέλος καθε μήνα

Φυσικά δεν με ρωτήσατε αν εγώ θα έχω να πληρώσω αύριο τους λογαριασμούς μου η αν θα έχω να πληρώσω τις ανάγκες των παιδιών μου σε τροφή μόρφωση και υγεία!

Φυσικά δεν σας ενδιαφέρει και γιατί αλλωστε να σας ενδιαφέρει?

Μια ανώνυμη μονάδα ήμουν μεσα στην μηχανή σας αλλα εγώ ήμουν πάντα εκει σε όλες τις συνθήκες!

Εσείς δεν ήσασταν τώρα δίπλα μου σε αυτή την δύσκολη όντως οικονομική κατασταση που αντιμετωπίζουμε όλοι μας και για εμένα απλά κάνατε την ζωή πολύ ποιο δύσκολη έως ανυπόφορη σε πολλούς τομείς!

Για άλλη μια φορά τελειώνοντας αυτό το μήνυμα που πολύ αμφιβάλω αν θα το δειτε η αν θα έχετε την ευαισθησία να το διαβάσετε θέλω να σας ευχαριστήσω για το γλυκό ψωμί που μου δώσατε τόσα χρόνια αλλα τώρα που σας είχα και εγώ ανάγκη απλά εσείς δεν ήσασταν εδω δίπλα μου!

Ένας Πρώην Εργαζόμενος στο Star Channel
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fiskilis την 01 Ιούλ 2010 18:06, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιουν 2010 16:36

αν είναι για μείωση μισθού; τι θα κάνεις;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 30 Ιουν 2010 16:39

auta einai ta asxhma ton makakion kapoion sympoliton mas...

to pan einai na mhn valeis kato to kefali... to euxaristo einai oti gia xreh pros tis trapezes den tha exeis provlhma mias kai molis katatethike to sxetiko nomosxedio me idiaitera eunoikous orous gia anergous.. apo kei kai pera xreiazesai kai ligo tyxh gia na vreis kapoia douleia me ta shmerina dedomena arkei opos proeipa na mhn valeis to kefali kato..

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιουν 2010 16:41

cordis έγραψε:αν είναι για μείωση μισθού; τι θα κάνεις;
οχι δεν ειναι για μειωση μισθου καθως ξερουμε οτι ηδη εχουν εκπαιδευτει οι αντικαταστατες μας

fafos έγραψε:auta einai ta asxhma ton makakion kapoion sympoliton mas....
ολα ειναι μεσα στο προγραμμα οτι θα συνεβαινε και σε εμενα καποια στιγμη αλλα αλλο να το σκεφτεσε και αλλο να γινεται πραγματικοτητα !

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Ιουν 2010 16:57

Mporei na κρατησουν εναν απο εσας και να τον κανουν προισταμενο.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιουν 2010 16:58

Connor MacLeod έγραψε:Mporei na κρατησουν εναν απο εσας και να τον κανουν προισταμενο.
Ρε Connorα το σκεφτηκες πολυ αυτο για να το πεις?

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 30 Ιουν 2010 17:11

Θα συμφωνήσω με τον fafo.
Μην βάζεις το κεφάλι κάτω και ξεχύσου να βρείς δουλειά.
Υπάλληλος, προϊστάμενος, freelancer, άσπρος σκύλος - μαύρος σκύλος, ότι νά ναι προς το παρόν.
Μέχρι να δείς τι καλύτερο μπορείς να κάνεις.
Μόνο μην αργοπορείς.

Καλό κουράγιο.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 30 Ιουν 2010 17:13

Αν ζορισει το πραγμα μπορεις να αναθεωρησεις ιδεολογιες οπως το spam και να γινεις ο αρχοντας του spam. Οταν καποιος τοσο φανατικος αλλαζει στρατοπεδο συνηθως γινεται ζαμπλουτος.
Αν το συνδιασεις και με internet ads τι να μασησεις εσυ.. :D
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιουν 2010 17:21

κατι υπαρχει στο προγραμμα αλλα αν δεν γινει πραγματικοτητα δεν μπορω να ειμαι ησυχος !

paink1ller έγραψε:Αν ζορισει το πραγμα μπορεις να αναθεωρησεις ιδεολογιες οπως το spam και να γινεις ο αρχοντας του spam.
ουρτ . . . . :hammer:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 30 Ιουν 2010 17:41

pantos, an theleis mporeis na xrhsimopoihseis to avatar mou eleuthera :lol:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Ιουν 2010 17:44

fiskilis έγραψε:
Connor MacLeod έγραψε:Mporei na κρατησουν εναν απο εσας και να τον κανουν προισταμενο.
Γιατι ρε Αγγελε?
10 Χρόνια ειστε εκει.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Ιουν 2010 17:48

Από τις άλλες δουλειές δεν βγαίνουν χρήματα για να μπορέσεις να κάνεις συντήρηση μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο; 3 δουλειές δεν μας έγραφες πως κάνεις;

Κατά τα άλλα το σημαντικότερο που χρειάζεται είναι ένα: ψυχραιμία
Γιατί διαφορετικά μπορεί να καταλήξει σε χειρότερα και από το άγχος και την πίεση να βρεθείς και στο κρεβάτι άρρωστος. Think positive που λένε και οι σύντροφοι για να μη σε πάρει από κάτω.

Ίσως σκεφτόμενος το πως ζούσαν οι πρόγονοι μας, αν όχι οι γονείς μας, οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας να μας δίνει λίγο δύναμη. Πως τα βγάζανε πέρα δηλαδή έχοντας μάλιστα και μεγάλες οικογένειες και τα βασικά αγαθά; Ο άνθρωπος έχει μεγάλες αντοχές και προσαρμοστικότητα αρκεί να είναι καλά στην υγεία του και να είναι ελεύθερος. Πολλοί από εμάς φυλακιστήκαμε μόνοι μας με δάνεια σε τράπεζες και πιστωτικές, με άχρηστα φροντιστήρια, με αυτοκίνητα, με λουξ διακοπές, με ακριβούς τρόπους ψυχαγωγίας κλπ. Ίσως είναι καιρός όσο προλαβαίνουμε να μαζευόμαστε, να αποδεσμευόμαστε από τα μη αναγκαία και γενικότερα να ξαναβάλουμε σε μια ζυγαριά και να συγκρίνουμε τι θεωρούμε βασικό και τι δευτερεύον και αν το καταφέρουμε να αλλάξουμε και τρόπο ζωής.
Όχι να γυρίσουμε 50 χρόνια πίσω, αλλά να επαναξιολογήσουμε τους εαυτούς μας και τις ζωές μας, γιατί μπορεί να μην είδαμε πολέμους ή διδακτορία όπως οι προηγούμενες γενιές αλλά ήδη βιώνουμε έναν τεράστιο οικονομικό πόλεμο που μας υποχρεώνει να αναθεωρήσουμε και τις ανάγκες μας και πιθανών και τις αρχές και τις αξίες μας και προσωπικά ελπίζω και εύχομαι να αλλάξει και την πολιτική μας στάση και σκέψη μήπως επιτέλους προλάβουμε και σώσουμε κάτι από την χώρα που πλέον φαντάζει πολύ δύσκολο.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιουν 2010 17:49

Connor MacLeod έγραψε:
fiskilis έγραψε:
Γιατι ρε Αγγελε?
10 Χρόνια ειστε εκει.
ε και αν ειμαστε και 10 χρονια τι σημαινει αυτο?
απλα θα παρουμε μια αποζημιωση που θα μας φτασει να ζησουμε 3-4 μηνες !

και μετα λεω τι κανουμε?

δεν ειναι θεμα ορεξης για δουλεια αφου αυτες τις μερες ειχα βγει και μοιραζα φυλλαδια στην Αθηνα σε καποιες συνοικιες!

εινα οτι σε αυτη την ηλικια δεν βρισκεις δουλεια η να το πω αλλιως γενικα δεν βρισκεις δουλεια σημερα !

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 30 Ιουν 2010 17:50

Αν κρίνω από την προδιάθεσή σου για την καταπολέμηση του σπαμ και την ενεργητικότητα σου, δεν σε φοβάμαι και που ξέρεις, μπορεί να μην σε απολύσουν αλλά και να σε απολύσουν υγεία να έχουμε και πάμε γι άλλα.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιουν 2010 17:54

telas έγραψε:Αν κρίνω από την προδιάθεσή σου για την καταπολέμηση του σπαμ και την ενεργητικότητα σου, δεν σε φοβάμαι και που ξέρεις, μπορεί να μην σε απολύσουν αλλά και να σε απολύσουν υγεία να έχουμε και πάμε γι άλλα.
μπα ειναι τελειωμενο αλλα μακαρι απο το στομα σου και στου Βαρδινογιαννη το αυτι!!!

dimsis έγραψε:Από τις άλλες δουλειές δεν βγαίνουν χρήματα για να μπορέσεις να κάνεις συντήρηση μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο; 3 δουλειές δεν μας έγραφες πως κάνεις;.

ναι οντως κανω και αλλες δουλειες!

ειμαι σε μια εταιρεια Security αλλα απο εκει βγαζω μονο 600 - 750 ευρω δουλευωντας και νυχτα και κυριακες και οποτε πεσει η βαρδια μου

και απο ιντερνετ περι τα 400 - 500 καθε μηνα

το θεμα ειναι οτι απο το Star εβγαζα σταθερα καθαρα 1400 τον μηνα αν εκει μεσα βαλω και καποια μπονους και αυτα ειναι που θα λειπουν απο το πορτοφολι απο τωρα και στο εξης και πολυυυυ δυσκολα θα αναπληρωθουν

υποψην οτι δουλευω μονο εγω στο σπιτι καθως ο γιος μου 24 ετων αδυνατει να βρει καποια εργασια ακομα και μεσα απο ΟΑΕΔ καθως κατι που ειχαμε κανει αιτηση και ειχε σχεδον ολοκληρωθει επεσε μεσα στην οικονομικη κριση και ακυρωθηκε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες