1η Ιουλίου στις 10:00 Με Απέλυσαν και τώρα τι?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιουν 2010 19:34

cdhyper έγραψε:Fiskilis πρέπει να δουλέψει ο γιος σου. Εγώ 24 χρόνων δούλευα κανονικότατα και έδινα και στην οικογένειά μου. Πόσο καιρό ψάχνει για δουλειά; Μήπως είναι επιλεκτικός;
το οτι ειναι λιγο επιλεκτικος ναι μπορω να το πω
αλλα και αλλου που εγω ψαχνω ειλικρινα δεν μπορω να βρω εστω κατι οτιδηποτε!

starfish

Δημοσίευση από starfish » 30 Ιουν 2010 19:36

Να κάνεις κουράγιο και να επαναπροσδιορίσεις ποιοί σε αυτό το κράτος και αυτήν την κοινωνία είναι μαζί σου και ποιοί εναντίον σου.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 30 Ιουν 2010 19:45

Καθαρό μυαλό, χωρίς άγχος και θα την βρείς την άκρη.

Εγώ άρχισα να δουλεύω στα 25 μου... και εδώ και μερικά χρόνια λέω κάθε μέρα πόσο λαλάκας είμουν που δεν άρχισα πιο νωρίς.

+1 στο cdhyper .. ο γιός σου πρέπει και αυτός να αρχίσει να ψάχνετε σοβαρά.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 30 Ιουν 2010 19:45

Connor MacLeod έγραψε:
Προσωπικά ζούσα ανετότατα στη Θεσ/κη με 850 το μήνα (όταν δούλευα εκεί)
Αλλο 850, και άλλο 700. ειναι μια διαφορα 150 ευρω.
Είναι η διαφορά του "ανετότατα", κοινώς με πολλές "περιττές" ανέσεις (όπως αυτές που έγραψα). Διαφώνησα στο "δε ζεις με 700 ευρώ" που έγραψες. Και με 600 και με 500 ζεις, απλά όχι άνετα. Δεν υπάρχει θέμα επιβίωσης, υπάρχει θέμα επιπέδου ζωής, το οποίο είναι καθαρά υποκειμενικό.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Ιουν 2010 20:02

E, ok. Αν εσυ θεωρεις ζωη να δουλευεις για να πληρωνεις το νοικι και για να πηγαινεις απλα στο σουπερ να παιρνεις μακαρονια, ψωμι, γαλα, και ριζι οκ.

Οταν λεμε να ζεις εννοω να μπορεις να πας και ενα cinema τη βδομαδα. να πας και 5 μερες το καλοκαιρι στην Χαλκιδικη.

Δε μιλαω για πολιτελιες να παω διακοπες στις Μπαχαμες και να παρω Mac Pro με 32GB RAM + 30'' Apple Cinema με 7000ευρω
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιουν 2010 20:14

Connor MacLeod έγραψε:Οταν λεμε να ζεις εννοω να μπορεις να πας και ενα cinema τη βδομαδα. να πας και 5 μερες το καλοκαιρι στην Χαλκιδικη.
και ομως ποιο φτηνες ειναι οι 5 μερες στις Μπαχαμες παρα στην Χαλκιδικη μερικες φορες!

elorant

Δημοσίευση από elorant » 30 Ιουν 2010 20:29

dimsis έγραψε:Ίσως σκεφτόμενος το πως ζούσαν οι πρόγονοι μας, αν όχι οι γονείς μας, οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας να μας δίνει λίγο δύναμη. Πως τα βγάζανε πέρα δηλαδή έχοντας μάλιστα και μεγάλες οικογένειες και τα βασικά αγαθά; Ο άνθρωπος έχει μεγάλες αντοχές και προσαρμοστικότητα αρκεί να είναι καλά στην υγεία του και να είναι ελεύθερος. Πολλοί από εμάς φυλακιστήκαμε μόνοι μας με δάνεια σε τράπεζες και πιστωτικές, με άχρηστα φροντιστήρια, με αυτοκίνητα, με λουξ διακοπές, με ακριβούς τρόπους ψυχαγωγίας κλπ. Ίσως είναι καιρός όσο προλαβαίνουμε να μαζευόμαστε, να αποδεσμευόμαστε από τα μη αναγκαία και γενικότερα να ξαναβάλουμε σε μια ζυγαριά και να συγκρίνουμε τι θεωρούμε βασικό και τι δευτερεύον και αν το καταφέρουμε να αλλάξουμε και τρόπο ζωής.
+1

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 30 Ιουν 2010 20:49

Connor MacLeod έγραψε:E, ok. Αν εσυ θεωρεις ζωη να δουλευεις για να πληρωνεις το νοικι και για να πηγαινεις απλα στο σουπερ να παιρνεις μακαρονια, ψωμι, γαλα, και ριζι οκ.

Οταν λεμε να ζεις εννοω να μπορεις να πας και ενα cinema τη βδομαδα. να πας και 5 μερες το καλοκαιρι στην Χαλκιδικη.
burNMind έγραψε:...υπάρχει θέμα επιπέδου ζωής, το οποίο είναι καθαρά υποκειμενικό.
Τέσπα, όπως και να'χει, η γνώμη μου είναι πως και με 700 ευρώ το μήνα μπορείς να πληρώσεις τους λογαριασμούς σου, να φας και να διασκεδάσεις (σινεμά κλπ). Καλά, για τη Χαλκιδική δε το συζητώ, έχει απόλυτο δίκιο "το fiskili"!

Και στο λέω γιατί τα 850 ήταν 650 τους πρώτους μήνες και πάλι σχεδόν τα ίδια με όταν είχα τα 850 έκανα (απλά είχα κόψει αρκετά "περιττά", όπως το να φάω γύρους* και πίτσες γιατί βαριέμαι να μαγειρέψω, να πιω και 3ο ποτό κλπ).. Γι αυτό είπα πως με 850 ήμουν "ανετότατα".

Anyway, είπαμε, είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα :)

*και τι δε θα 'δινα για έναν γύρο τώρα..

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 30 Ιουν 2010 21:16

@ Connor MacLeod

μακάρι να τα βρείς πάντα όλο τόσα εύκολα στην ζωή σου, αλλά δεν είναι πάντα εφικτό. Έχω πτυχίο δημοσογραφίας από δημόσιο ΙΕΚ και 4 χρόνια δουλειάς στον χώρο. 3 χρόνια πωλήτης αλλά στα 25 ξεκίνησα πάλι να σπουδάζω στην Αγγλία και η προυπηρεσία μου ήταν άχρηστη. Χρειάστηκα να δουλέψω μπαρ και εργοστάσια για να επιβιώσω όσο σπούδαζα και να πάρω το πτυχίο μου στο marketing. Όχι δεν είμαι ο μόνος που το έκανα, είταν πολλοί άλλοι σαν εμένα και όχι δεν είμαι άλλη γενιά καθώς είμαι 33. Αλλά δεν είμουν επιλεκτικός στις δουλειές που έψαχνα, για να μπορέσω να ζήσω.

Μετά το πτυχίο μου κάταφερα να βρω δουλειά στο online marketing που ήθελα και δούλεψα στο Λοδίνο για 2 1/2 χρόνια

Τώρα είμαι πάλι Ελλάδα και ξεκινάω δουλειά εδώ. Εύκολα; όχι. Σημασία έχει όμως να μην το βάζεις κάτω και να μην το παίζεις ντίβα. Δουλειά πάντα θα υπάρχει ακόμα και αν δουλέψεις ως σερβιτόρος, εργοστάσιο ή οτιδήποτε άλλο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιουν 2010 21:21

fiskilis έγραψε:
cdhyper έγραψε:Fiskilis πρέπει να δουλέψει ο γιος σου. Εγώ 24 χρόνων δούλευα κανονικότατα και έδινα και στην οικογένειά μου. Πόσο καιρό ψάχνει για δουλειά; Μήπως είναι επιλεκτικός;
το οτι ειναι λιγο επιλεκτικος ναι μπορω να το πω
αλλα και αλλου που εγω ψαχνω ειλικρινα δεν μπορω να βρω εστω κατι οτιδηποτε!
αυτός έπρεπε να ψάχνει και όχι εσύ..

εγώ δούλευα από 2ρα Λυκείου και δεν έπαθα τίποτα.. κι εσύ φαντάζομαι από πιο μικρός..

στην παρούσα φάση και με 200 ευρώ να πάει είναι κέρδος, γιατί θα σε γλυτώσει από τα μικροέξοδά του..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιουν 2010 21:24

cordis έγραψε:αυτός έπρεπε να ψάχνει και όχι εσύ..

εγώ δούλευα από 2ρα Λυκείου και δεν έπαθα τίποτα.. κι εσύ φαντάζομαι από πιο μικρός..

στην παρούσα φάση και με 200 ευρώ να πάει είναι κέρδος, γιατί θα σε γλυτώσει από τα μικροέξοδά του..
απλα εγω εχω πολυ μεγαλυτερο κυκλο γνωριμιων

δουλευω απο 14 ετων με ενσημα ανηλικων καθως η τεχνικη σχολη που πηγα μετα τηνδευτερη ταξη του γυμνασιου μας εβρισκε δουλια καθως επρεπε να ειχαμε ενσημα πανω στην ειδικοτητα για να παρουμε το πτυχιο μας

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιουν 2010 21:26

fiskilis, για κόψε λίγο τις παροχές.. να δεις..
Connor MacLeod έγραψε:Κι εγω περαν αυτο που εχω σπουδασει και ξερω να κανω, δεν μπορω να κανω κατι αλλο. Σαφως και ειμαι επιλεκτικος.
έχεις κάποιον να σου παίρνει Mac και να σε ταΐζει, γι' αυτό το παίζεις επιλεκτικός. Αν πείναγες, σκάλες σε πολυκατοικίες θα καθάριζες και θα έλεγες κι ευχαριστώ. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 30 Ιουν 2010 21:32

υπομονή και κουράγιο. Αν έχεις τη θέληση και το πείσμα κάτι θα βρεις
Είπες βγάζεις από το νετ 400-500. Τώρα που θα έχει χρόνο γιατί να μην τα κανεις περισσότερα;;; Δεν είναι μόνο η αποζημίωση είναι και το επίδομα ανεργίας για ένα χρόνο
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 30 Ιουν 2010 21:33

Γεια στο στόμα σου Γιάννη.
Εμείς εδώ στο Τρίκαλα λέμε ότι όποιος ψάχνει βρίσκει...

Καλύτερα να δουλεύω με <500 ευρώ παρά να ζητάω απο γονείς!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες