1η Ιουλίου στις 10:00 Με Απέλυσαν και τώρα τι?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 30 Ιουν 2010 21:36

getpaidgr έγραψε:υπομονή και κουράγιο. Αν έχεις τη θέληση και το πείσμα κάτι θα βρεις
Είπες βγάζεις από το νετ 400-500. Τώρα που θα έχει χρόνο γιατί να μην τα κανεις περισσότερα;;; Δεν είναι μόνο η αποζημίωση είναι και το επίδομα ανεργίας για ένα χρόνο
Εχω μια καλη προταση απο καπου απλα επειδη δεν εχει κλεισει η συμφωνια δεν μπορω να πω τιποτα και κανω υπομονη για καμια 15αρια μερες που θα το αναπτυξω τελικα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 30 Ιουν 2010 21:42

ThyClub έγραψε:Γεια στο στόμα σου Γιάννη.
Εμείς εδώ στο Τρίκαλα λέμε ότι όποιος ψάχνει βρίσκει...

Καλύτερα να δουλεύω με <500 ευρώ παρά να ζητάω απο γονείς!
emeis sto xorio mas leme oti "opoios gyrnaei myrizei kai opoios kathetai vromaei".. :lol:

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 01 Ιούλ 2010 00:04

fiskili, όποιος ψάχνει βρίσκει.
Αν και δεν σε ξέρω από αυτά που γράφεις δεν φαίνεσαι για άτομο που θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια. θα ζοριστείς λίγο αλλά θα τα καταφέρεις.
Και όπως πάντα η φτώχεια θέλει καλοπέραση. Μην τρελένεσαι.
Ισως να είναι και για καλό. Ρίξε ένα μπινελίκι στο αφεντικό σου, πές τους και για τον παο και τη λεοφώρο και συνέχισε τη ζωή σου.

Πάντως αν θες τη γνώμη αυτό που κάνεις με τον γιό σου είναι απαράδεκτο.
Πίτσα μπόϊ και γρήγορα. Οχι για να βοηθάει στο ταμείο αλλά για να μπεί στο νόημα όσο γίνεται πιο γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 01 Ιούλ 2010 00:06

Apostolis_38 έγραψε: Ρίξε ένα μπινελίκι στο αφεντικό σου, πές τους και για τον παο και τη λεοφώρο ...
Τωρά αυτό για πιο λόγο να το κάνει ;;;

Κράτα πόρτες ανοιχτές.. ποτέ δε ξέρεις ...

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 01 Ιούλ 2010 00:12

Καλά.
Ας πεί μόνο αυτό για τον παο και τη λεοφώρο.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 01 Ιούλ 2010 00:24

έχεις κάποιον να σου παίρνει Mac και να σε ταΐζει, γι' αυτό το παίζεις επιλεκτικός.
Θα το θελα πολυ Γιαννη.
Αν ειχα καποιον να μου δεινει για μακ λεφτα τωρα θα ειχα Pro και 30αρα Cinema Display.

Απλα απο τοε που εχω ερθει κοζανη, τα 600 φτανουν και περισευουν. Οταν στην Κοζανη εχω 200-250 ευρω εξοδα και Θεσνικη ειχα 600, εχει τεραστια διαφορα.
Τώρα μπαίνω στα 29.
E, οσο ναναι εισαι 1 γενια πανω μου
:lol:
ego sta 20 douleua pordovouloths kai den ntrepomai katholou gia auto...
Κι εγω απο τα 18 πανω στην ειδηκοτιτα μου. οχι μπετατζης.
Αν πείναγες, σκάλες σε πολυκατοικίες θα καθάριζες και θα έλεγες κι ευχαριστώ.
Ναι, αυτο το κανω. Δεν εχω πρόβλημα. Λεφτα σε δινουν, και κανεις αγκαρια.
πχ, ειμουν στην Τερνα για 1 μηνα, δουλευα απο της 7 το πρωι μεχρι της 5 το απογεμα. Αλλα την δουλεια που επρεπε να κανω εκει και επερνα 1500, δεν την κανω ουτε με 10000.
Αλλο λοιπον να καθαριζεις σκαλες, και αλλο κατι που δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να κανεις.
Οποτε ολοι ειναι επιλεκτικοι κατα μια αποψη.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Ιούλ 2010 00:30

sthn zoh en yparxei "den mporo".. yparxei mono "den thelo"...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 01 Ιούλ 2010 00:53

Κι εγω απο τα 18 πανω στην ειδηκοτιτα μου. οχι μπετατζης.
Κόνορα τι κακό έχει να δουλεύεις μπετατζής; Ξέρεις πού θα ήμουν εγώ τώρα αν καβάλαγα το καλάμι και έλεγα "ααα εγώ είμαι εκπαιδευτικός, δεν κάνω τον χαμάλη". Πριν ασχοληθώ με τη "web ζωγραφική" και αμέσως μόλις πέρασα στις πανελλήνιες έκανα διαδοχικά πώληση στην Αlarco, πώληση σε εκδοτικό οίκο, βοηθός μικροπωλητή σε είδη τέχνης, επισκευαστής/πωλητής pc. Χώρια που από τα 15 μου κι εγώ έβγαζα τα έξοδά μου και με το παραπάνω ασχολούμενος με pc/playstation games. Δεν έβρισκα δικαιολογίες του τύπου "δεν υπάρχουν δουλειές". Σε όποια επιχείρηση πήγα και είπα "θα σας φέρνω πελάτες, θα μου δίνετε ποσοστά;" κανείς δεν μου αρνήθηκε. Εγώ ήμουν καλός στην πώληση, ο γιός του fiskili μπορεί είναι καλός πχ στο να φτιάχνει pcs. Ξέρεις πόσοι ψάχνουν στην αγορά να βρουν έναν καλό και έμπιστο άνθρωπο να τους συντηρεί τα pcs και το δίκτυο; Έχει δοκιμάσει να βάλει αγγελία ή να μοιράσει φυλλάδια/κάρτες;

Φυσικά και όταν είσαι από φτωχή οικογένεια και βλέπεις ότι "δεν σε παίρνει" κάνεις όλες τις δουλειές. Όταν κάποιος θέλει να δουλέψει αποκλείεται να μην βρει δουλειά. Απλά λέει "δεν βρίσκω δουλειά" γιατί δεν βρίσκει αυτό ακριβώς που θα ήθελε. Δηλ. είναι επιλεκτικός και αυτό είναι πολυτέλεια (για να μην πω "καλάμι"). Πιστεύω ότι ο fiskilis τον έχει καλομάθει τον γιο του και πρέπει να κάνουν μια πολύ σοβαρή συζήτηση γιατί δεν γίνεται να δουλεύει 3 δουλειές μέχρι τα 60.

Υπόψη ότι ακόμη και η web δουλειά μου ξεκίνησε από δική μου αφιλοκερδή εργασία. Είχα πάει στον capital radio και τους είχα πει να τους φτιάξω το site δωρεάν με αντάλλαγμα διαφήμιση. Αν ήμουν επιλεκτικός θα έλεγα "έλα μωρέ που θα δουλεύω τζάμπα". Αλλά βλέπεις είχα ανάγκη και δεν είχα πατέρα να τον χώνω σε 3 δουλειές.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 01 Ιούλ 2010 01:19

Κόνορα τι κακό έχει να δουλεύεις μπετατζής;
Τιποτε.
οχι, δεν το εννοουσα ετσι. Απλα θελω να καταλίξω ότι δνε μπορω να κανω κατι περαν απο αυτο που έχω μάθει.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 01 Ιούλ 2010 01:24

Connor MacLeod έγραψε:Απλα θελω να καταλίξω ότι δνε μπορω να κανω κατι περαν απο αυτο που έχω μάθει.
Πενία τέχνας κατεργάζεται. Και προφανώς μάλλον δεν έχεις πεινάσει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 01 Ιούλ 2010 02:57

Παναγιώτη, και πριν μάθεις να φτιάχνεις υπολογιστές ούτε αυτό το είχες μάθει. Ασχολήθηκες, έμαθες. Αν δεν ασχοληθείς με κάτι δεν πρόκειται να το μάθεις ποτέ.

Κι εγώ δεν ήξερα καν πως να κρατάει το φτυάρι. Από το να κάθομαι και να ψάχνω τι άχρηστο gadget βγαίνει, φρόντισα όποτε είχα την ευκαιρία να μάθω πέντε πράγματα άσχετα τόσο με τους υπολογιστές όσο και με τη Φυσική.
"Μάθε τέχνη κι ασ'την, κι αν πεινάσεις πιάσ'την", όπως λέει κι ο λαός

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 01 Ιούλ 2010 12:26

Καλη δύναμη στη συνέχεια.

Το παιδί σου αν έκλεισε τα 20 πρέπει να δουλέψει όπωσδήποτε. Βρείς δε βρείς δουλεια. Μόνο τότε θα "ψηθεί"

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 01 Ιούλ 2010 13:50

τελικά τι έγινε με την απόλυση? ισχύει?

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 01 Ιούλ 2010 15:03

Μόλις έπαιξε fiskilis στην Ελληνοφρένια στο ΣΚΑΙ :P

Όλα τα λεφτά ο διάλογος μεταξύ Μπαρμπαγίαννη και fiskilis !!!

Λογικά το απόγεμα θα βγει στο On demand η εκπομπή (http://www.skai.gr/player/radio/ >> σάτιρα >> ελληνοφρένια) τελειώνει η εκπομπή με το παραπάνω ηχητικό.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Ιούλ 2010 15:20

Σε ευχαριστώ πολύ κύριε Βαρδινογιάννη κύριε Αλκαλάι και κύριε Κυριακόπουλε για αυτά τα 10 χρόνια που σας πρόσφερα τις υπηρεσίες μου κάτω απο διάφορες κλιματολογικές συνθήκες στην κορυφή του Υμηττού (Ήλιος μέχρι λιποθυμίας - βροχή με κεραυνούς  - χιόνι έως και 2 μέτρα σε κάποια σημεία ) και ήμουν εκει να κάνω την δουλεια μου σε καθε περίπτωση που ήταν αναγκαίο απο την θέση εργασίας μου!

Φυσικά δεν πήρα καμία άδεια όλα αυτά τα χρόνια καθώς δεν υπήρχε η περίπτωση αναπλήρωσης μου απο συναδέλφους μου αλλα δεν παραπονούμαι γιατί μου δίνατε την νόμιμη αποζημίωση καθε τέλος σχεδόν χρόνου που είναι 2 μισθοί όπως ορίζει η εργατική νομοθεσία!

Φυσικά και δεν είχα πάρει καμία αναρρωτική άδεια όλα αυτά τα 10 σχεδόν χρόνια και δεν είχα επιβαρύνει την επιχείρηση με κάποια ζημιά!

Φυσικά και δεν παραπονέθηκα όταν αρνηθήκατε να μας αγοράσετε ένα θερμαντικό σώμα για να μην παγώνουμε τον χειμώνα αλλα το πήραμε ρεφενέ οι τέσσερις συνάδελφοι που εργαζόμασταν εκεί όπως και πολλά άλλα αναγκαία για την ομαλή μας διαβίωση σε αυτό τον χώρο εργασίας οπού δεν είχαμε ούτε τουαλέτα για την ανάγκη μας ούτε νερό να πλυθούμε και το μαζεύαμε από τα κλιματιστικά μηχανήματα!

Φυσικά κάποια στιγμή μας βάλατε ένα παλιό κλιματιστικό μηχάνημα που ασφαλώς λόγω καιρικών συνθηκών δεν δούλευε πάντοτε σωστά, αλλα κάποια στιγμή μας φέρατε ένα νέο όταν το παλαιό πλέον καταστράφηκε!

Φυσικά μας δίνατε κάποιο ποσό της τάξης των 60 ευρώ τον μήνα για καύσιμα όπου αυτό το ποσό ενώ το κόστος της βενζίνης είχε διπλασιαστεί από το 2001 ποτέ δεν μας κάνατε την ανάλογη αναπροσαρμογή! 

Φυσικά δεν είχα ούτε εγώ ούτε οι άλλοι 3 συνάδελφοι μου προκαλέσει προβλήματα με την συμπεριφορά μου στην επιχείρηση και στο όνομα αυτής δεν είχα δώσει ποτέ μομφή υποστηρίζοντας πάντα τόσο την αξιοπιστία σαν εταιρεία και σαν περιβάλλον γενικά όλα αυτά τα χρόνια!

Φυσικά και εγώ είχα τροποποιήσει έτσι την ζωή μου για να ήμουν πάντα στην εργασία μου ένα συνεχές 48ωρο καθε φορά όλα αυτά τα χρόνια!

Δεν παραπονέθηκα ποτέ και σε κανέναν για οτιδήποτε και ήμουν ευχαριστημένος αν και ήξερα οτι λόγω ψηφιακής τηλεόρασης κάποια στιγμή θα έχανα την εργασία μου καθώς δεν θα υπήρχε ανάγκη ύπαρξης του τμήματος μου (RF) μετά την πλήρη ψηφιοποίηση στην εκπομπή απο τις εγκαταστάσεις του Υμηττού!

Φυσικά ποτέ δεν διαμαρτυρήθηκα ούτε εγώ ούτε οι άλλοι συνάδελφοι για τον ψυκτικό θάλαμο χωρίς ικανή μόνωση προστασίας απο την ακτινοβολία που τον είχαμε μετατρέψει σε δωμάτιο ζούσαμε την μισή σχεδόν ζωή μας εκει μεσα

Αλλα έλπιζα οτι αυτό θα γινόταν σε 3-4 χρόνια όταν πλέον θα έβγαινα στην σύνταξη και η ζωή μου θα είχε πάρει μια άλλη τροχιά!

Βεβαια εσείς αυτό δεν το υπολογίσατε αλλα με είδατε σαν ένα βάρος που σας κόστιζε στο οικονομικό ισοζύγιο στο τέλος καθε μήνα

Φυσικά δεν με ρωτήσατε αν εγώ θα έχω να πληρώσω αύριο τους λογαριασμούς μου η αν θα έχω να πληρώσω τις ανάγκες των παιδιών μου σε τροφή μόρφωση και υγεία!

Φυσικά δεν σας ενδιαφέρει και γιατί αλλωστε να σας ενδιαφέρει?

Μια ανώνυμη μονάδα ήμουν μεσα στην μηχανή σας αλλα εγώ ήμουν πάντα εκει σε όλες τις συνθήκες!

Εσείς δεν ήσασταν τώρα δίπλα μου σε αυτή την δύσκολη όντως οικονομική κατασταση που αντιμετωπίζουμε όλοι μας και για εμένα απλά κάνατε την ζωή πολύ ποιο δύσκολη έως ανυπόφορη σε πολλούς τομείς!

Για άλλη μια φορά τελειώνοντας αυτό το μήνυμα που πολύ αμφιβάλω αν θα το δειτε η αν θα έχετε την ευαισθησία να το διαβάσετε θέλω να σας ευχαριστήσω για το γλυκό ψωμί που μου δώσατε τόσα χρόνια αλλα τώρα που σας είχα και εγώ ανάγκη απλά εσείς δεν ήσασταν εδω δίπλα μου!

Ένας Πρώην Εργαζόμενος στο Star Channel

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες