Τροφοδοτικό

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
mardi

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από mardi » 30 Ιουν 2010 22:15

Καλησπερα παιδια! Ειμαι νεος στο forum και χρειαζομαι την βοηθεια σας σ'ενα θεμα γυρω απο το pc μου. Αποτελειται απο τα εξης κομματια:
> Επεξεργαστης AMD Athlon 64 x2 4600+ dual core Processor
> Motherboard GIGABYTE MA69VM-S2
> RAM 2 Gb DDR2 800MHz
> Καρτα γραφικων nvidia GeForce 8600 GT 256Mb
> HDD SATA 2 80 Gb
> DVD drive
> DVD RW
*τα DVD δεν συνδεονται με SATA αλλα με το αλλο το πλατυ (δεν ξερω πως λεγεται ή αν παιζει ρολο)

Το θεμα μου ειναι λοιπον οτι το pc σβηνει μετα απο λιγο οταν παω να παιξω καποιο παιχνιδι. Εχω τροφοδοτικο 400 Watt αλλα μου ειπαν οτι το pc σβηνει γιατι το τροφοδοτικο ειναι ανεπαρκες. Εσεις τι λετε? (οσον αφορα το τροφοδοτικο)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιουν 2010 22:17

το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών είναι συνδεδεμένο με την παροχή ρεύματος;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

mardi

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από mardi » 30 Ιουν 2010 22:31

cordis έγραψε:το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών είναι συνδεδεμένο με την παροχή ρεύματος;
Ναι γυρναει κανονικα. Επισης η καρτα ειναι σε ψηλη θεση για να κυκλοφορει ο αερας καλα.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από GeoStuff » 30 Ιουν 2010 22:58

Τι τροφοδοτικό έχεις είπες???
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

mardi

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από mardi » 30 Ιουν 2010 23:10

GeoStuff έγραψε:Τι τροφοδοτικό έχεις είπες???
Ιδεα δεν εχω.. εχει ενα αυτοκολλητο των multirama πανω. Απο watt παντως οπως ειπα πιο πανω ειναι 400

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από GeoStuff » 30 Ιουν 2010 23:16

Χμμμ...

Οπότε μπορώ να υποθέσω ότι όλο το μηχάνημα είναι έτοιμη κατασκευή από Multirama???

Γιατί αν όντως είναι έτσι απλά το πας εκεί και τους ρωτάς γιατί σβήνει...

Πάντως, μου φαίνεται λίγο το 400 για όλα αυτά που έχεις πάνω... Ιδίως αν είναι No name...

Πόσο σχετικός είσαι με PC??? Αν πούμε να μπεις στο Bios το έχεις???

mardi

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από mardi » 01 Ιούλ 2010 00:46

GeoStuff έγραψε:Χμμμ...

Οπότε μπορώ να υποθέσω ότι όλο το μηχάνημα είναι έτοιμη κατασκευή από Multirama???

Γιατί αν όντως είναι έτσι απλά το πας εκεί και τους ρωτάς γιατί σβήνει...

Πάντως, μου φαίνεται λίγο το 400 για όλα αυτά που έχεις πάνω... Ιδίως αν είναι No name...

Πόσο σχετικός είσαι με PC??? Αν πούμε να μπεις στο Bios το έχεις???
Οχι δεν ειναι συνθεση απο multirama.. μονο το τροφοδοτικο ειναι απο το προηγουμενο pc μου που ειχα παρει πριν 5 χρονια απο multirama.. τα υπολοιπα τα πηρα πριν 2 χρονια. Απο pc καλα τα παω.. ναι μπανω bios.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από GeoStuff » 01 Ιούλ 2010 01:12

Αυτό ίσως είναι θέμα... Το ότι άλλαξες τα πάντα και δεν άλλαξες τροφοδοτικό δεν είναι καλή ιδέα...

Έχεις φορτώσει το σύστημα χωρίς να παρέχεις την απαραίτητη δύναμη... Έχεις βάλει κάτι πρόσφατα πάνω που να έχεις ξεχάσει να αναφέρεις??? Πότε άρχισε να γίνεται???

Κάνε ένα κόπο και μπες στο bios και δες τις τάσεις που δίνει το τροφοδοτικό...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από hitca » 01 Ιούλ 2010 01:27

Για να σβήσει (δλδ επανεκκίνηση εννοείς ) ένας υ/η πρέπει να γίνονται 2-3 πραγματάκια..

-Μάλλον ζεσταίνεται... (το πιο πιθανόν, κοίτα "με φακό" τα ενδότερα της ψύκτρας της cpu ΚΑΙ τον ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών). Μάλλον "υπολειτουργούν"... χάνουν στροφές κοινώς
- Δεν επαρκεί το τροφοδοτικό (και αυτό "παίζει") αλλά συνήθως ΔΕΝ είναι αιτία για reboot
- Προβληματικοί drivers κάρτας γραφικών (εξ' ίσου πολύ πιθανόν) -δλδ directx, psysx κλπ- (χρειάζεται διευκρίνηση για συγκεκριμένα παιχνίδια κάνε αναβάθμιση ταχέως και σχετική έρευνα για το συγκεκριμένο παιχνίδι/εφαρμογή και τα προβλήματα που δημιουργούνται (latest directx εδώ >>> http://www.filehippo.com/download_directx/

- Η κάρτα σου είναι ικανότατη να παίξει αξιοπρεπώς πάρα πολλά παιχνίδια (σε λογικές και χαμηλές αναλύσεις βέβαια..)

Υπάρχει μία "ρύθμιση¨ σε win (κοίτα εδώ) >>> http://support.microsoft.com/kb/320299/el
που επιτρέπει να "δείς" τυχόν κρυφές ειδοποιήσεις για προβλήματα σε συσκευές και drivers.. χωρίς υποχρεωτική επανεκκίνηση του η/υ. Απαιτούνται εξειδικευμένες γνώσεις εδώ....

ααα.... και το "πλατύ¨καλώδιο του cd λέγεται συνδεσμολογία τύπου IDE.....

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από deninho » 01 Ιούλ 2010 03:03

hitca έγραψε:- Δεν επαρκεί το τροφοδοτικό (και αυτό "παίζει") αλλά συνήθως ΔΕΝ είναι αιτία για reboot
Βασικά αιτία για reboot όταν ζορίζεται ένας υπολογιστής είναι η μνήμη ή/και το τροφοδοτικό.
Η μνήμη αν είναι προβληματική πετάει BSOD και επειδή συνήθως είναι ρυθμισμένο για άμεσο restart δεν το βλέπεις.
Όταν το τροφοδοτικό δεν επαρκεί για να καλύψει τις ενεργειακές ανάγκες του υπολογιστή [400W + Multirama + 5ετίας = Κύριος ύποπτος] κάνει restart. Ενίοτε καίγεται κιόλας :p
Ο επεξεργαστής όταν υπερθερμανθεί κάνει shut down.
H κάρτα γραφικών αν ζορίζεται πολύ και υπερθερμένεται πετάει artifacts ή/και κολλάει τον υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από hitca » 01 Ιούλ 2010 03:27

Φυσικά ....έχεις απόλυτο δίκιο (μην ξεχνάς είμαστε σε φόρουμ... και όχι σε εργαστήριο)

γι' αυτό το σημείωσα ως "συνήθως ΔΕΝ είναι αιτία για reboot"

γιατί προηγούνται (σχεδόν) πάντα άλλες αιτίες .... εξ ού και το "συνήθως".... (αλλά συμπεριλαμβάνεται και είναι καίριο θέμα/πρόβλημα βεβαίως )

-- να τονίσω ότι δεν κάνω/επιδιώκω το αλάθητο

--... να βοηθήσω τον παθόντα ήθελα.. -- ,

έχω φάει πολλές πίκρες (ξενύχτια και χαμένες εργατοώρες δλδ) με τέτοια προβλήματα και ανέφερα πιθανές λύσεις και την άποψή μου

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από deninho » 01 Ιούλ 2010 14:43

Συγνώμη αν φάνηκε σαν να κάνω επίθεση, δεν ήταν σκοπός μου. Απλώς ήθελα να διευκρινίσω ότι το τροφοδοτικό είναι εκ των πρώτων υπόπτων σε περιπτώσεις reboot :)

Στο θέμα του αρχικού πόστερ τώρα, για να αποκλείσουμε την περίπτωση να μας κάνει ζημιά η μνήμη, καλό θα ήταν να κάνεις memtest, αφήνοντας τον υπολογιστή να τρέξει το πρόγραμμα όλο το βράδυ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Ιούλ 2010 14:56

Επίσης και ένας -αρκετά- καλός τρόπος για να επιβεβαιωθεί η ενοχή του τροφοδοτικού είναι:
Κοιτάζουμε τη στιγμή που γίνεται το 'Restart', αν 'ζεματάει' το κέλυφος του PCιού πάνω από το τροφοδοτικό.
Αν ΝΑΙ, και του βάλουμε (προσωρινά λέμε :wink: :D ) μιά παγοκύστη επάνω από την περιοχή του τροφοδοτικού, τότε θα δείξει....
Αν (αφού η παγοκύστη κρύωσε το σύμπαν) σταματήσει τα 'Restart', τότε... Κούκου! Νάτος ο ένοχος! :hammer: :hammer:
Αμέσως αντικατάσταση με -αρκετά- ισχυρότερο, κι όλα θα πάνε κατ'ευχήν! :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από hitca » 01 Ιούλ 2010 15:39

Πάρα πολλές φορές (σε ποσοστό ~70%, εκ πείρας το λέω) για τέτοια ...θεματάκια έχω καταλήξει ότι φταίει ο δίσκος......

Συνηθισμένο θέμα είναι η ελλιπής ανασυγκρότηση ή και bad sectors ακόμα και η έλλειψη ελεύθερου χώρου.
Το πρακτικό θέμα που προκύπτει είναι ότι δεν φορτώνονται λειτουργίες είτε των windows είτε των drivers σωστά και το σύστημα καταρρέει...

Αυτά μπορούν να διορθωθούν (λέμε τώρα....) από εντολές κονσόλας δλσ chkdsk/? , sfc/? και με προσεκτική ανασυγκρότηση (καλύτερα με εκτός win εργαλεία/προγράμματα)

Ο φίλος που ξεκίνησε το ποστ θα πρέπει να προσέξει πολύ τις δυνατότητες που έχει ο δίσκος του -80 GB ανέφερε -, συνιστώ ανεπιφύλακτα έναν καινούργιο δίσκο 250GB τουλάχιστον (κόστος το πολύ 30€)

καλύτερα να μας αναφέρει περισσότερες λεπτομέρειες (δλδ για τι παιχνίδι μιλάμε? το κάνει και σε άλλα παιχνίδια/εφαρμογές? πρώτη φορά γίνεται αυτό?)

...αναμένουμε μήπως και τον βοηθήσουμε πιο ουσιαστικά...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hitca την 03 Ιούλ 2010 22:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

mardi

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από mardi » 03 Ιούλ 2010 20:42

[quote="hitca"
Αρχικα σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας....δεν εχω προλαβει να κανω τιποτα απο οσα μου εχετε πει,λογω δουλειας...εχω να προσθεσω πως το προβλημα μου το κανει τα 2 τελευταια χρονια,δηλαδη οσα χρονια εχω φτιακσει το pc....ο 80GB σκληρος ειναι κ αυτος 5 χρονων οπως κ το τροφοδοτικο επισης....ειχα κσεχασει να σας αναφερω οτι οταν μου εφτιακσε ο μαστορας το pc,μου λεει:το τροφοδοτικο δεν την παλευει κ το εβγαλα κ εβαλα ενα αλλο απο εναν pc που ειχε για πεταμα προφανως εκει διπλα του που λογικα ηταν περισσοτερα watts.... Αρα παιδια οπως ολα δειχνουν το προβλημα βρεθηκε.............θα δοκιμασω ενος φιλου μου ομως πρωτα για να ειμαστε σιγουροι..... THANK'S..........

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες