Τροφοδοτικό

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από aguila21 » 04 Ιούλ 2010 01:08

Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι το τροφοδοτικό.Απλώς η μητρική αρχίζει και παραδίδει πνεύμα.Κι εγώ παρόμοια προβλήματα είχα και αναγκάστηκα να αγοράσω νέα μητρική.επεξεργαστή και μνήμη αφού ο Η/Υ μου ήταν περίπου 6 ετών

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από hitca » 04 Ιούλ 2010 01:47

aguila21 έγραψε:Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι το τροφοδοτικό.Απλώς η μητρική αρχίζει και παραδίδει πνεύμα.Κι εγώ παρόμοια προβλήματα είχα και αναγκάστηκα να αγοράσω νέα μητρική.επεξεργαστή και μνήμη αφού ο Η/Υ μου ήταν περίπου 6 ετών
Σέβομαι την απάντησή σου και τη γνώμη σου

αλλά η λύση "πονάει δόντι και κόβω κεφάλι" δηλαδή τα αλλάζω όλα και παίρνω καινούργια
είναι μάλλον αρκετά ακριβή και σε τεχνικό επίπεδο "απαράδεκτη" διότι συνήθως υποδηλώνει αδυναμία, υπεκφυγή και "εύκολο κέρδος".

Πάντα πρέπει να ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά μιας τέτοιας απόφασης.

Κατά τη γνώμη μου το κρίσιμο σημείο είναι η αρχική αγορά, πρέπει πάντα να επιλέγεις υλικά και εξοπλισμό και με ποιοτικά κριτήρια και όχι μόνο με την τιμή τους.
Συνήθως τα αποτελέσματα μιας κακής αρχικής επιλογής είναι πολύ γρήγορα ορατά.

Νομίζω ότι με σωστή συντήρηση και ανανέωση του εξοπλισμού (σε λογικά πλαίσια, εννοώ τα τυχόν αναλώσιμα υλικά) μπορείς να χαίρεσαι έναν η/υ πολλά χρόνια.

Φυσικά υπάρχει και η ανταπάντηση ότι "που να μπλέξω τώρα με τον έναν και με τον άλλον τεχνικό ή μή".

Αυτό ισχύει σε οποιαδήποτε ζητούμενη τεχνική εργασία από το πλυντήριο μέχρι το αυτοκίνητο και το 'αεροπλάνο' ακόμα.

Το ζητούμενο πάντα είναι η σωστή εξυπηρέτηση του πελάτη με συνέπεια και σοβαρότητα και οι πελάτες να ζητούν 'λογικές' τεχνικές υπηρεσίες από τον εκάστοτε τεχνικό που απευθύνονται.
Δεν είναι υπάλληλός τους ούτε 'μπαμπάς'.
Βιοποριστική εργασία εξασκούν και δύσκολη μάλιστα..

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τροφοδοτικό

Δημοσίευση από aguila21 » 04 Ιούλ 2010 01:58

Οταν ο Η/Υ είναι παλιός δεν αξίζει να τον επισκευάσεις,αν επισκευάζεται.Τον δικό μου τον είχα 6 χρόνια.Η μητρική ήταν πολύ καλή,όχι η κορυφαία αλλά με το τελευταίο chipset,socket A κλπ.Επεξεργαστής φθηνός αλλά AMD Η ταχύτητα δεν με απασχολούσε ποτέ,καλυπτόμουν.Μνήμη είχα 2gb PC3200 Από την περασμένη Κυριακή άρχισε να κολλάει,να κάνει κάποιες φορές μόνος του επανεκκινήσεις.Δοκίμασα όλες τις εκδοχές,αλλά τίποτα.Ευκαιρία ήταν να αλλάξω σύστημα.Με 148 ευρώ αγόρασα μητρική,επεξεργαστή και μνήμη.Σε ένα τεχνικό να το πήγαινα μόνο για έλεγχο θα έπαιρνε 20-30€.Το 1/5 της αξίας των νέων συστημάτων.Εντάξει αν είχα κανένα υπερυπολογιστή που δεν αναπληρώνεται με χαμηλό κόστος ίσως τον πήγαινα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης