Ποιο e-shop application να διαλέξω?

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apitsos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apitsos » 02 Ιούλ 2010 21:11

Καλησπέρα σας!

Έχω ένα project, όπου θα χρειαστεί να αναπτύξω ένα e-shop, αλλά υπάρχουν κάποιοι παράμετροι που με κάνουν να μην ξέρω ποιο είναι το καταλληλότερο. Μήπως κάποιος που έχει την ανάλογη εμπειρία θα μπορούσε να μου δώσει τα φώτα του?

Οι περιορισμοί είναι οι εξής:
> Χρώμα/μέγεθος ανά είδος
> Διαφορετική τιμή ανά μέγεθος (σε κάποια είδη)
> Πολύγλωσσο e-shop (ελληνικά/αγγλικά)
> Δυνατότητα προσφορών
> Να διανέμεται δωρεάν ή έστω να έχει αρκετά χαμηλό κόστος

Είχα υπόψη μου τα "Zen cart", το "Magento" & to "VirtueMart", χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι σίγουρος ποιο από όλα θα καλύψει καλύτερα τις παραπάνω ανάγκες.

Αν κάποιος έχει την ανάλογη εμπειρία από κάποιο άλλο project που έφτιαξε και θέλει, ας μου δώσει τα φώτα του...

Ευχαριστώ πολύ!
Anything can be achieved!

pla.NET.gr | web hosting, VPS, web design & more services

Άβαταρ μέλους
cn92
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cn92 » 02 Ιούλ 2010 21:38

Γιατί δεν φτιάχνεις ένα δικό σου ώστε να σε καλύπτει πλήρως?

Άβαταρ μέλους
apitsos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apitsos » 02 Ιούλ 2010 21:45

Καλή ιδέα, αλλά ο πελάτης δεν μπορεί να καλύψει το κόστος κατασκευής ενός e-shop application!

Πέραν τούτου, μου λες εν ολίγοις να ξανα-εφεύρω τον τροχο!

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 02 Ιούλ 2010 22:03

Εδώ είναι όλα στημένα:

http://php.opensourcecms.com/scripts/sh ... =eCommerce

(το virtuemart δεν είναι αυτόνομη εφαρμογή, πρέπει να προηγηθεί εγκατάσταση του joomla).

Δοκίμασέ τα και διαμόρφωσε προσωπική άποψη.

Σχετικά με το "Διαφορετική τιμή ανά μέγεθος " feature, έχε κατά νου πως άσχετα από το εάν υποστηρίζεται από την εφαρμογή, είναι (λογιστικά) λάθος να εφαρμόζεται. Όταν μια παραλλαγή ενός προϊόντος τιμολογείται διαφορετικά, πρέπει να αλλάζει ο κωδικός του.

Άβαταρ μέλους
apitsos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apitsos » 02 Ιούλ 2010 22:29

Nbc, se eyxaristo poly gia tin apantisi. H lista fainetai poly xrisimi (apo osa mporesa na do apo to blackberry) kai tha tin exerevniso.

Sxetika me tin paratirisi sou, pithanologo oti exeis apolyto dikio, alla ayto einai kati pou afora to logistirio tou pelati mou. Parola ayta tha to metafero, mias kai mporei na min to gnorizei I na min to exei psaxei.

Na 'sai kala kai se eyxaristo kai pali.

P.S.: Sygnomi gia ta greeklsih, alla prospathisa na kano to post me ellinika apo to Blackberry kai xtypage I grammatoseira. Isos prepei na to dei o cordis ayto, an exei ligo xrono.

Thanks.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 03 Ιούλ 2010 13:23

apitsos έγραψε:Καλή ιδέα, αλλά ο πελάτης δεν μπορεί να καλύψει το κόστος κατασκευής ενός e-shop application!

δεν θα ειναι τροχος, θα ειναι το μονο κουστουμι που ταιριαζει στον πελατη σου. καλυτερα να το πληρωσει παραπανω και να του κανει παρα λιγα και να μην του κανει

Άβαταρ μέλους
apitsos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apitsos » 03 Ιούλ 2010 16:49

pagou έγραψε:
apitsos έγραψε:Καλή ιδέα, αλλά ο πελάτης δεν μπορεί να καλύψει το κόστος κατασκευής ενός e-shop application!

δεν θα ειναι τροχος, θα ειναι το μονο κουστουμι που ταιριαζει στον πελατη σου. καλυτερα να το πληρωσει παραπανω και να του κανει παρα λιγα και να μην του κανει
Όπως είπα και πριν, χωρίς να ειρωνεύομαι, είναι καλή ιδέα, αλλά ο πελάτης δεν μπορεί να καλύψει ένα τέτοιο κόστος, ανάπτυξης λογισμικού e-shop. Εξάλλου, πόσοι φοράνε "ραμμένα" κουστούμια ποια (συνεχίζοντας την παρομοίωση)? Μάλλον ελάχιστοι λεφτάδες!

pagou

Δημοσίευση από pagou » 03 Ιούλ 2010 17:31

this post is been edited by pagou

λοιπον, ανεξαρτητα απο το αν ηταν καλη ή κακη η απαντηση μου, κανω edit το post χωρις να μου το ζητησει κανεις, γιατι ενδεχεται ο apitsos να εχει δικιο, οποτε και θα το σεβαστω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pagou την 03 Ιούλ 2010 18:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
apitsos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apitsos » 03 Ιούλ 2010 17:47

Anyway, ίσως το μόνο που πρέπει να αναφερθεί είναι ότι όλα θα πρέπει να μπαίνουν στη ζυγαριά. Αν η επένδυση είναι τεράστια σε κόστος, αλλά με πολύ χαμηλό όφελος, τότε δεν αποσβένεται, άρα ήταν αποτυχημένη για την επιχείρηση. Αν η επένδυση αποσβεστεί γρήγορα και αρχίζει να φέρνει γρήγορα κέρδη στην επιχείρηση, τότε είναι επιτυχημένη και έστω και αν το "μέσο" δεν ήταν το τελειότερο που θα μπορούσε, τότε η επιχείρηση θα είναι ικανοποιημένη από την απόδοση της επένδυσης.

Πέραν τούτου, απλά υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες στο είδος της συγκεκριμένης επιχείρησης. Ούτε είναι διατεθημένοι να πληρώσουν ένα κάρο λεφτά για το e-shop που θέλουν, ούτε και θα τα βγάλουν αυτά τα λεφτά από το e-shop τους (αν τα πλήρωναν).

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 03 Ιούλ 2010 19:17

zen cart με καποιο module(ειτε αγοραστο ειτε να το γραψεις εσυ) για τις προσφορες.

Απο αγοραστα cscart αλλα δεν παιζουν templates και αμα θελησεις καποια modifa θα στο υπερχρεωσουν.
Ηobby: Shooting photons

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες