Ερώτηση για SQL Statement

Συζητήσεις για την Java

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
pantelispyla

Δημοσίευση από pantelispyla » 03 Ιούλ 2010 21:57

Έχω αυτό το CallableStatement μαζί με το ResultSet του.

Κώδικας: Επιλογή όλων

CallableStatement stmt_savecompfor= con.prepareCall("insert into companyfor (company_id, activities_id, price, date_start, date_end, income_id, notes, isrecursive, whenrecursive, completed, when, difference)values('"+companyid+"', '"+activitiesid+"', '"+price+"', '"+ds_for+"', '"+de_for+"', '"+prov_cust+"', '"+notes+"', '"+isrecursive+"', '"+whenrecursive+"', '"+completed+"', '"+when+"', '"+difference+"')");
                        stmt_savecompfor.executeUpdate();
                        con.commit();
και όταν το εκτελεί πετάει error λόγω του Exception που του έχω βάλει. Το error λέει:

com.mysql.jdbc.exceptions.jdbc4.MySQLSyntaxErrorException: You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'when, difference)values('3', '1', '112', '2010-07-03', '2010-07-04', '3', 'test'' at line 1
Αν κάποιος καταλάβει κάτι ή γνωρίζει τι μπορεί να φταίει ας μου το πει..Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 03 Ιούλ 2010 22:18

τα (insert) sql statements δεν γράφονται έτσι όταν χρησιμοποιείς δεσμευμένες λέξεις

insert into table (reserved_word, reserved, ...) values ...
αλλά έτσι

insert into table(`reserved_word`, `reserved`, ...) values ...
καλύτερα ακόμα θα ήταν να μην χρησιμοποιείς καμία από τις δεσμευμένες λέξεις. To συγκεκριμένο όπως σου λέει και το error message χτυπάει στο "when". Αν δεν μπορείς να αλλάξεις τα ονόματα στα πεδία σου βάλε τα σε `` (backquotes).

pantelispyla

Δημοσίευση από pantelispyla » 04 Ιούλ 2010 00:33

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μπορείς να μου πεις τι ακριβώς είναι οι δεσμευμένες λέξεις που λες. Δηλαδή ποιες ειναι οι λειτουργίες τους και τι εννοια έχουν;

pantelispyla

Δημοσίευση από pantelispyla » 04 Ιούλ 2010 00:51

Δουλεύει πάντως βάζοντας τα `` (backquotes). Αν μπορείς όμως εξήγησε μου γιατί χρειάζονται και γιατί συμβαίνει αυτό γιατί στο ίδιο project έκανα κι άλλα τέτοια inserts και δούλεψαν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Java”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες