περασαμε το λογισμικο των windows 7 αλλα...

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
mrNIO888

Δημοσίευση από mrNIO888 » 04 Ιούλ 2010 23:56

γεια χαρα σε ολους!!!θελω να κανω μια ερωτηση!!!ειχα τα vista και περασαμε το λογισμικο των windows 7 αλλα τωρα με ενημερωνουν οτι ειναι πειρατικο και αν θελω να κανω ληψη του γνησιου λογισμικου!!!και ρωταω τωρα αν δεχτω θα χασω τα αρχεια μου(δηλ να τα αποθηκευσω καπου αλλου?)??και αν δεχτω παλι,θα πληρωσω κατι η ειναι free???δεν γνωριζω πολλα απο pc γιαυτο να εισατι μαλακοι μαζι μου!!!!ευχαριστω για οποια απαντηση!!!! :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Ιούλ 2010 00:17

δεν χάνεις αρχεία, αλλά πληρώνεις.

ποιος σου έβαλε πειρατικό λογισμικό;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mrNIO888

Δημοσίευση από mrNIO888 » 05 Ιούλ 2010 00:21

ο αδελφος μου!!!!δηλ ειναι καλυτερα να παω να παρω το οriginal(ασ πουμε)απο μαγαζι???δεν εχω πιστωτικη να το παρω απτο internet!!!και αν ναι,ποσο να κοστιζει???ευχαριστω για τον χρονο σου και για οποια απαντηση!!!!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 05 Ιούλ 2010 00:21

Τα windows πωλούνται, δεν είναι free... ανάλογα με την έκδοση και η τιμή.

Πολύ κακώς έκανες ενώ είχες νόμιμη άδεια έβαλες την πειρατική....Έχεις 1 μήνα καιρό μέχρι να κλειδώσουν

Εάν κάνεις αναβάθμιση όχι δεν θα χάσεις αρχεία, ακόμα και στην περίπτωση που κάνεις εγκατάσταση -- ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ -- χωρίς να κάνεις format του δίσκου (δηλαδή ολική διαγραφή περιεχομένου) η πρώην εγκατάσταση των windows θα γίνει κάτι σαν windows.old και όλοι οι αντίστοιχοι φάκελλοί σου θα πάρουν μια παρόμοια κατάληξη .old με όλα τα αρχεία μέσα.
Καλού - κακού πάρε αντίγραφα.....

Δοκίμασε εναλλακτικά να αλλάξεις μόνο το serial number (ο υπολογιστής μου> δεξί κλίκ ιδιότητες > και κάτω - κάτω υπάρχει η κατάσταση τής άδειάς σου.
Προϋποθέτει να έχεις πχ από κάποιον φίλο σου ένα s/n με δικαίωμα ενεργοποίησης (μπορείς να ενεργοποιήσεις τα win 7 μέχρι 5 φορές online, μετά μόνο μέσω τηλεφώνου στη Microsoft Hellas)

Για αλλαγή s/n κοίτα και εδώ >>> http://goo.gl/IUuz

Άβαταρ μέλους
mrNIO888

Δημοσίευση από mrNIO888 » 05 Ιούλ 2010 00:54

@hitca
δεν ηξερα για νομιμη αδεια!!!οποοτε θα χρειαστω τεχνικη υποστηριξη!!!δηλ να κρατησω αρχεια,ναι???και τι σημαινει αλλαγη serial number???

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 05 Ιούλ 2010 01:26

Σαφώς και θέλεις τεχνική υποστήριξη, για πλήρη και σωστή εγκατάσταση λειτουργικού.

Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο επώνυμο και αξιόπιστο κατάστημα πληροφορικής και αφού ζητήσεις και συζητήσεις τι ακριβώς θέλεις/χρειάζεσαι/απαιτείς, να δείς και πόσο θα πληρώσεις.

ΝΑΙ πάρε τα αρχεία σου σε κάποιο flash, CD, εξωτερικό δίσκο (για να είσαι σίγουρος).
Θέλει υπομονή αυτό .... και αρκετό ψάξιμο στον δίσκο σου.

Όταν κάνεις εγκατάσταση σε κάποιο πρόγραμμα ή windows όπως στην περίπτωσή σου, αυτό έχει ένα μοναδικό serial number. Από αυτό "καταλαβαίνει" η Microsoft ότι τα Windows που έχεις δεν είναι αυθεντικά (έχουν εσωτερικό έλεγχο αυθεντικότητας και χρησιμοποιούν το Internet)
Από αυτό προκύπτει ότι εάν κάνεις 'επιτυχημένη' αλλαγή σε αυτό το s/n, τότε αποκτάς το δικαίωμα να 'ενεργοποιήσεις' το νέο s/n και να αποκτήσεις μία 'νόμιμη' άδεια windows.

Φιλικά
Αχιλλέας

Άβαταρ μέλους
mrNIO888

Δημοσίευση από mrNIO888 » 05 Ιούλ 2010 01:33

σε ευχαριστω φιλε ΑΧΧΙΛΕΑ!!!απλα μου ειπε ο αδελφος μου τα 7 ειναι καλυτερα απο τα vistaκαι εγω ειπα αν ειναι καλυτερα περασετα!!!που να ηξερα οτι θα ειχα προβλημα????παντως αυτο θα κανω που προτεινεις,αυριο πρωι κιολλας!!!θα το ψαξω το θεμα πιο βαθια να γνωρισω λιγο τα pc καλυτερα!!!νασαι καλα για την συμβουλη!!!
(υ.γ και εγω απτην πυλο ειμαι,πατριωτη!!!)καλο σου βραδυ,
νικολας!!!!

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 05 Ιούλ 2010 01:53

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mrNIO888

Δημοσίευση από mrNIO888 » 05 Ιούλ 2010 01:57

@infamous...δεν σε ρωταω πως γινετε αυτο γιατι μαλλον σηκωνει κουβεντα!!!δεν ξερω πως γινετε αυτο αλλα και αυτο αυριο θα το κοιταξω!!!σε ευχαριστω για την συμβουλη σου!!!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 05 Ιούλ 2010 02:20

inFamous έγραψε:*****
Δεν καταλαβαίνω... τι ακριβώς τον συμβουλεύεις ?

Να παρανομήσει και πάλι? Να απενεργοποιήσει τα updates? Πού το άκουσες αυτό και το συμβουλεύεις κιόλας?

Δηλαδή όσοι δουλεύουν για να είναι τα windows σε κάποια καλή κατάσταση δεν ξέρουν ?

Καλύτερα να έβαζε GNU/LINUX χίλιες φορές παρά αυτό που του προτείνεις...

Θα έχει μονίμως "θεωρητικά" και "πρακτικά" προβλήματα επειδή ποτέ δεν θα έχει τις απαραίτητες ενημερώσεις στο σύστημά του.
Στο κάτω - κάτω της γραφής έχει ακόμα την παλιά του άδεια (τη νόμιμη με windows Vista). Μπορεί κάλλιστα να την ξαναχρησιμοποιήσει..

Αυτό που προτείνεις είναι (κατά τη γνώμη μου) παράλογο.

Βέβαια, αφορά τον καθένα ξεχωριστά πως το αντιλαμβάνεται αλλά όχι και δημόσια συμβουλή με τέτοια "τρικ" της πλάκας ....

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Ιούλ 2010 10:04

Προς κάθε ενδιαφερόμενο καλοθελητή-σύμβουλο: Το Θέμα είναι ήδη στα όριά του αν θα κλειδώσει, ή όχι!!! :-? :-?
Δείτε τους κανονισμούς του FORUM και θα καταλάβετε πολύ καλά περί τίνος πρόκειται!!
Προς το παρόν: ΟΧΙ άλλες συμβουλές για παραβίαση νόμιμου λογισμικού κλπ κλπ :cop:
....Αν θέλετε να εξακολουθήσει να 'λειτουργεί' το Θέμα!....
Οι νόμιμες εναλλακτικές λύσεις είναι:
Πλήρες Backup στα αρχεία! (Ισχύει για όλες προς αποφυγή διαφόρων καταστάσεων τραγωδίας.
1η Εναλλακτική: Απεγκατάσταση των Windows 7 (που υπονοεί FORMAT) κι επανεγκατάσταση των παλιότερων νόμιμων Vista.
"Εδώ θέλει λίγη προσοχή με τους drivers SATA κλπ (παίρνουμε κι αυτούς backup)".
2η Εναλλακτική: Αγορά νόμιμης άδειας για Windows 7, ενεργοποίηση με το SN αυτής κι όλα καλά κι ωραία.
Τα υπόλοιπα θα φέρουν μόνο προβλήματα τόσο σε σένα, όσο και στο Θέμα όπως είπα πριν :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 05 Ιούλ 2010 12:11

Καλώς... ειλικρινά συγγνώμη εκ μέρους μου.

Δέν θα επαναληφθεί κάτι τέτοιο. Ίσως είναι καλύτερα να διαγραφούν τα επίμαχα σημεία.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Ιούλ 2010 13:05

να μην επαναληφθεί αυτό που έγινε εδώ!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 05 Ιούλ 2010 14:07

Η φθηνότερη (αλλά όχι απαραίτητα καλύτερη) λύση ΗΤΑΝ upgrade Vista σε 7.

Τώρα προτείνω μια καθαρή εγκατάσταση αγορασμένων 7.

Τα αρχεία σε backup (με κάποιον εξωτερικό σκληρό δίσκο ίσως).

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 05 Ιούλ 2010 16:50

hitca έγραψε:
Δεν καταλαβαίνω... τι ακριβώς τον συμβουλεύεις ?

Να παρανομήσει και πάλι? Να απενεργοποιήσει τα updates? Πού το άκουσες αυτό και το συμβουλεύεις κιόλας?

Δηλαδή όσοι δουλεύουν για να είναι τα windows σε κάποια καλή κατάσταση δεν ξέρουν ?

Καλύτερα να έβαζε GNU/LINUX χίλιες φορές παρά αυτό που του προτείνεις...

Θα έχει μονίμως "θεωρητικά" και "πρακτικά" προβλήματα επειδή ποτέ δεν θα έχει τις απαραίτητες ενημερώσεις στο σύστημά του.
Στο κάτω - κάτω της γραφής έχει ακόμα την παλιά του άδεια (τη νόμιμη με windows Vista). Μπορεί κάλλιστα να την ξαναχρησιμοποιήσει..

Αυτό που προτείνεις είναι (κατά τη γνώμη μου) παράλογο.

Βέβαια, αφορά τον καθένα ξεχωριστά πως το αντιλαμβάνεται αλλά όχι και δημόσια συμβουλή με τέτοια "τρικ" της πλάκας ....
Ξέρουμε πως σχεδον όλοι εδώ μέσα έχουμε πειρατικά αλλά οκ
Εικόνα

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης