[LOCKED] Σχόλια για το Linkwise Affiliate Network (παλαιά πλατφόρμα)

Παρουσίαση προγραμμάτων και σχόλια για το ελληνικό Linkwise Affiliate Network

Συντονιστής: Thalia - Linkwise

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Δημοσίευση από Nik0s21 » 10 Οκτ 2010 23:29

Εγώ όσες φορές έχω πάει στο εξωτερικό και χρησιμοποιώ ένα πισι για μέρες, του βάζω ελληνικά.

anyway, απλά ο KGP λέει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα αλλά κουραστικό.

Για διευκόλυνση όλων εννοω.

Άβαταρ μέλους
SotK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SotK » 11 Οκτ 2010 00:09

Υπάρχει και αυτό για τα Greeklish!

http://services.innoetics.com/greeklish/

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 11 Οκτ 2010 09:26

Kat - Linkwise έγραψε:Δεν σε ρώτησα ΤΙ ξέρεις για να μου απαντήσεις
gia na eimaste akriveis kano quote ti akrivos egrapses
- Όσο για το τί ειπώθηκε στη συνάντησή μας, δεν πιστεύω να το ξέρεις καλύτερα από εμάς που είμασταν εκεί. Εκτός αν ξέρεις και θες να μας ενημερώσεις [...]
opos vlepeis fisika kai me rotises na sou apantiso schetika me to ΤΙ ksero. Den eimai omos sigouros oti pragmatika theleis na anafero edo kati tetoio. Alloste sta echo anaferei kat'idian.
[...] αλλά ΑΠΟ ΠΟΥ και ΠΩΣ γνωρίζεις τα όσα λες. Και μη λες "εφόσον το επιτρέψεις και δεν έχεις πρόβλημα", γιατί εγώ σε ρώτησα να μου πεις.
Schetika me to ΑΠΟ ΠΟΥ kai ΠΩΣ tora... me poikilous tropous kai apo diafores piges, ta opoia den perimeneis fisika na sou apokalipso. Oute kai esi tha to ekanes sti thesi mou. Its business not show business.
Όσο για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου, οι περισσότερες είναι απαντημένες (άσχετα αν δεν σε ικανοποιεί η απάντηση) [...]
An eichan apantithei den tha tis etheta kai pali. Otan loipon echeis chrono, ascholisou kai me auto to themataki pou ekremei. An pali theoreis oti echoun apantithei eparkos kai ksekathara, parethese mou tin apantisi kathe erotisis kai pali. Chreiazetai fisika ligo chrono gia auto, alla eime diatethimenos na perimeno ligo akomi.
[...] ενώ κάποιες δεν αφορούν το forum (π.χ. σε τί στοιχεία έχουν πρόσβαση οι διαφημιζόμενοί μας). Όπου χρειάζεται και μπορώ να απαντήσω, θα το κάνω μόλις μπορέσω.
oi erotiseis einai akriveis, prosektikes kai se kanena vathmo den ginete pouthena anafora eite zitountai euaisthita dedomena ("π.χ. σε τί στοιχεία έχουν πρόσβαση οι διαφημιζόμενοί μας") poso mallon "epichirisiaka dedomena".

Tis idies akrivos erotiseis echo kanei kai stin affiliatemotion (kai perisoteres apo oti tha prosekses). Aforoun kai endiaferoun amesa olous tous nin kai melontikous diafimizomenous opos antistichia aforoun kai endiaferoun olous tous nin kai melontous sinergates/affiliates.

KGP έγραψε:[...] ochi mono den mou aresei na me ipotimane (kai malista pollapla)... alla oute na me eironeuontai... eite dimosios eite ochi... eidika piso apo tin plati mou
se auto tha ipotheso oti den prolaves na apantiseis akoma
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 11 Οκτ 2010 09:51

Nik0s21 έγραψε:Εγώ όσες φορές έχω πάει στο εξωτερικό και χρησιμοποιώ ένα πισι για μέρες, του βάζω ελληνικά.

anyway, απλά ο KGP λέει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα αλλά κουραστικό.

Για διευκόλυνση όλων εννοω.
den ksero poso endiaferonta einai gia sena. gia mena auto to komati ton erotiseon kai dieukriniseon einai poli kourastiko kai vareto. to thema einai omos oti einai anagkaio kai echei megali simasia gia kapion pou ascholeite me to affiliate kanali.

kai gia na to ksekathariso...thema empistosinis (toulachiston mechri tora) den iparchei se kanena apo ta 3 network pou iparchoun kai drastiriopiountai stin ellada me ellines diafimizomenous

themata fisika iparchoun KAI THA IPARCHOUN (an den douleueis den kaneis lathoi) kai erotiseis tha ginontai, dieukriniseis tha zitountai... gia na enimerothoun kai sinama paralila na "ekpaideuontai" oso to dinaton perisoteroi, na katalavoun ti "esti" auto to kanali" kai fisika na kalipso mazi me allonon eite affiliates / sinergaton eite diafimizomenon (esto kai meso emou efoson den epithimoun oi idioi gia tous dikous tous logous) kai tis dikes mou apories/"anagkes" na voithiso kai emena... (kai enoo os pros tis erotiseis/apories min parermineuthei.... giati pote den to echo kripsei oti ... entelos anidiotelis den eime)

mechri stigmis pantos kanena (kai fisika eutichos) apo ta iparchonta network den ekane ta lathoi tou protou ellinikou affiliate network pou "eklise rola" mesa se sintomo chroniko diastima prin apo poli kairo... kai auto einai an min ti allo -to elachisto- eucharisto...giati apo oti fenete...oute prokite na kanoun ta idia (lathoi) kai echoun lampro mellon...tolmontas na po eis varos allon antagonistikon kanalion

Ps Niko oso afora tous latinikous charaktires eicha protinei palaiotera se kapion na vrei kapio tropo na ginete automata eite sto "kouti Γρήγορη απάντηση:" eite sto kanoniko "kanoniko kouti apantisis"... mechri tote .... opos lene kai sto chorio mou.... "apologize for the inconvenience"
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 11 Οκτ 2010 12:18

gia na eimaste akriveis kano quote ti akrivos egrapses

παράθεση:
- Όσο για το τί ειπώθηκε στη συνάντησή μας, δεν πιστεύω να το ξέρεις καλύτερα από εμάς που είμασταν εκεί. Εκτός αν ξέρεις και θες να μας ενημερώσεις [...]
Επειδή κι εμένα μου αρέσει η ακρίβεια, αν θέλεις να είσαι σωστός κάνε παράθεση ολόκληρη την ερώτησή μου, η οποία ήταν "Όσο για το τί ειπώθηκε στη συνάντησή μας, δεν πιστεύω να το ξέρεις καλύτερα από εμάς που είμασταν εκεί. Εκτός αν ξέρεις και θες να μας ενημερώσεις και να μας "διευκρινίσεις από πού και πώς το γνωρίζεις" όπως εγκαλείς κι εσύ τους άλλους."

Η συζήτηση όμως έχει ξεφύγει και (νομίζω) έχει γίνει κουραστική για όλους και (σίγουρα) αντιπαραγωγική για εμένα. Όπως είπα και πριν, κάποια θέματα που θέτεις όντως έχουν ενδιαφέρον και είναι σκόπιμο να συζητώνται, όχι μόνο από μένα κι εσένα αλλά και από άλλους. Σε όσα από αυτά θεωρώ πως έχω κάτι να προσθέσω, θα το κάνω μόλις μπορέσω.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
Linkwise Affiliate Network

Tel: 210 2419592 | Email: contact @ linkwise.gr | Web: www.linkwise.gr | Blog: www.linkwise.gr/blog/ | Twitter: http://twitter.com/Linkwise

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 11 Οκτ 2010 17:36

endiaferonta έγραψε:
Kat - Linkwise έγραψε: Vodafone:
- Η προώθηση παράλληλα με την προώθηση του ανταγωνισμού, σημαίνει σε πρώτη φάση να μην τρέχει ο affiliate παράλληλα άλλη διαφήμιση ανταγωνιστή. Για ποιό "ειδικές" περιπτώσεις, π.χ. σύγκριση τιμών κλπ θα εξεταστεί σε case by case basis (για αυτό και η καμπάνια είναι Select).
Σχετικά με αυτό. Έχω παρατηρήσει ότι στις διαφημίσεις Google βγάζει διαφημίσεις από την Wind. Αυτό θεωρείται διαφήμιση ανταγωνιστή;
Επανέρχομαι με απάντηση σε σχέση με αυτό. Όχι, το Google Adsense δεν θεωρείται προώθηση ανταγωνισμού.

Ξεκίνησαν και οι πρώτες εγκρίσεις, οπότε σιγά σιγά θα δείτε τα emails επιβεβαίωσης να έρχονται.

Tel: 210 2419592 | Email: contact @ linkwise.gr | Web: www.linkwise.gr | Blog: www.linkwise.gr/blog/ | Twitter: http://twitter.com/Linkwise

gianpan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gianpan » 11 Οκτ 2010 17:44

χεχε και να θεωρούταν... τεσπα
Kat μήπως να κάνετε μία παρουσίαση του κάθε affiliate εδώ στο freestuff στο δικό του post όπως η affiliatemotion;

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 12 Οκτ 2010 00:48

KGP έγραψε:
tha se rotiso poli apla kai opos kai parapano apantas me ena nai/ochi
1) iparchoun ta "stegana" mesa ston omilo gia ta "dedomena" ton diafizomenon?
2) iparchoun ta "stegana" mesa ston omilo gia ta "dedomena" ton affiliates/sinergaton?
3) echoun oi diafimizomenoi pliri prosvasi sta "dedomena" tous (den enoo "per request")?
4) echoun oi affiliates/sinergates pliri prosvasi sta "dedomena" tous (den enoo "per request")?
5) oloi oi diafimizomenoi antimentopizontai to idio ? (kai ksereis poli kala pos to theto)
6) oloi oi affiliates/sinergates antimentopizontai to idio? (kai edo ksereis poli kala pos to theto)
7) iparchoun affiliates/sinergates POU DEN ECHOUN tin idia antimetopisi? (an nai se pio vathmo)
8) i atcom/linkwise/dionic echei/dimiourgei antagonismo (i idia) os pros tous affiliates/sinergates tis? (an nai... ti plaisio iparchei os pros to aksiokratiko/is metachirisis komati....-min to epanalavo... ksereis ti enoo... -)
9) i atcom/linkwise/dionic echei/dimiourgei antagonismo (i idia) os pros tous diafimizomenous tis? (an nai... ti plaisio iparchei os pros to aksiokratiko/is metachirisis komati....-min to epanalavo... ksereis ti enoo... -)

nomizo eimoun ksekatharos
kai nomizo oti akous para poli kathara to ti legete/akougete... kai echeis akousei oti echoun tethei apo polous auta ta erotimata...
Αγαπητέ Κωνσταντίνε

Αποφάσισα να παρέμβω κι εγώ σε αυτό το σημείο γιατί η όλη συζήτηση έχει γίνει πολύ ανούσια και κυρίως κουραστική για τους υπόλοιπους αναγνώστες του θέματος. Θα μπορούσες να μας βομβαρδίζεις αιωνίως με ανούσιες ερωτήσεις κι εμείς θα μπορούσαμε αιωνίως να τρέχουμε να σου απαντήσουμε. Αλλά όπως είπα, αυτό δε βοηθάει ούτε εμάς, ούτε τους affiliates οπότε δε θα μπούμε σε αυτή τη διαδικασία (για την ακρίβεια, θα βγούμε από αυτή τη διαδικασία).

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στις ερωτήσεις που έχω κάνει quote παραπάνω για να εξηγήσω γιατί τις θεωρώ ανούσιες:

1. Δεν είσαι διαφημιζόμενος. Δεν εκπροσωπείς κάποιον διαφημιζόμενο. Το thread δεν αφορά διαφημιζόμενους. Άρα η ερώτηση αυτή ουδεμία θέση έχει εδώ και απλά απασχολεί εμάς και τους αναγνώστες.
2. Εννοείται πως ναι. Πιστεύεις όμως ότι υπήρχε ποτέ περίπτωση να σου απαντήσουμε ποτέ οτιδήποτε άλλο εκτός από ναι; Άρα γιατί ρωτάς;
3. Βλ. το 1.
4. Ποιά είναι τα δεδομένα τους; Και ποιά είναι αυτά τα δεδομένα στα οποία θα μπορούσαν να ΜΗΝ έχουν πρόσβαση μέσω του interface (δηλ. στατιστικά και προσωπικά στοιχεία); Έχεις κάτι στο μυαλό σου ή ρωτάς για να ρωτάς;
5. Βλ. το 1.
6. Σε θέμα αρχής ναι. Από εκεί και πέρα εννοείται πως μπορεί να αφιερώσουμε περισσότερα resources όπου πιστεύουμε πως η συνεργασία έχει μεγαλύτερο potential. Η απορία μου όμως είναι, το νόημα της ερώτησης ποιό είναι; Τί προσπαθείς να μάθεις/αποδείξεις; Και μη μου πεις "just checking".
7. Νομίζω δε χρειάζεται να εξηγήσω γιατί αυτή η ερώτηση είναι ανούσια αφού είναι η ίδια με την προηγούμενη
8. Αυτή είναι η μόνη ερώτηση από τις 9 που έχει αξία. Η απάντηση είναι πως όχι, δεν έχουμε εσωτερικά καμία δραστηριότητα ανταγωνιστική προς τους affiliates με την εξαίρεση του skroutz που είναι affiliate (και προφανώς προϋπήρχε της Linkwise) και αντιμετωπίζεται ακριβώς όπως και οι υπόλοιποι affiliates.
9. Πραγματικά απορώ με αυτή την ερώτηση. Οι διαφημιζόμενοί μας μπορεί να ανήκουν σε οποιοδήποτε industry. Αν αυτό που κάνουν είναι ανταγωνιστικό προς μια εταιρεία του ομίλου, τότε τους ανταγωνιζόμαστε. Αν όχι, τότε όχι. Π.χ. αν ένας διαφημιζόμενός μας κάνει web design είναι ανταγωνιστής προς την Atcom. Η ερώτηση τί θέλει να πει ακριβώς; Λες ο όμιλος να τρέχει να δημιουργήσει μια εταιρεία ανταγωνιστική προς οποιονδήποτε διαφημιζόμενο σε οποιοδήποτε industry; Δεν καταλαβαίνω καν τη λογική πίσω από αυτή την ερώτηση. Πάντως, όπως και να'χει, Βλ. το 1.

Και όχι, δεν έχουμε ακούσει ΚΑΝΕΝΑΝ άλλον να θέτει αυτά τα ερωτήματα ή άλλα που λες ότι τα ρωτάς επειδή "σε ρωτάνε πολλοί". Όσοι από αυτούς τους πολλούς θέλουν μπορούν να έρθουν να μας ρωτήσουν απευθείας με όποιον τρόπο προτιμάνε, χωρίς μεσάζοντες. Για να ξέρουμε κι εμείς τί μας γίνεται και να ξέρουν και να είναι και αυτοί σίγουροι για την απάντηση.

Από εκεί και πέρα, θα απαντάμε επιλεκτικά σε όσες από τις ερωτήσεις σου πιστεύουμε πως έχουν κάποια αξία και για τους υπόλοιπους και θα το κάνουμε χωρίς τελεσίγραφα ή πίστωση χρόνου.

Υ.Γ. Το "me poikilous tropous kai apo diafores piges" όταν αφορά εμπιστευτικές πληροφορίες δεν καλύπτει ούτε εμένα ούτε τα δικαστήρια.

//edit:
Γιώργος Συμεωνίδης
Managing Director
Linkwise

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 12 Οκτ 2010 11:12

gianpan έγραψε:χεχε και να θεωρούταν... τεσπα
Kat μήπως να κάνετε μία παρουσίαση του κάθε affiliate εδώ στο freestuff στο δικό του post όπως η affiliatemotion;
Ευχαρίστως να το κάνω αν το επιτρέψει ο Moderator.

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 12 Οκτ 2010 11:12

fiskilis έγραψε:Θα μπορουσαμε να εχουμε δημιουργικα Vodafone και σε 468x60?
Στείλαμε το request, αν έχω νεότερα θα σας πω!

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 14 Οκτ 2010 17:18

Kat - Linkwise έγραψε:
Είναι διαθέσιμα στην καμπάνια της Vodafone, banners σε διαστάσεις 468x60 και 250x250.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 14 Οκτ 2010 17:27

Kat - Linkwise έγραψε:
Kat - Linkwise έγραψε:
Είναι διαθέσιμα στην καμπάνια της Vodafone, banners σε διαστάσεις 468x60 και 250x250.
ευχαριστουμε

Άβαταρ μέλους
rman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rman » 15 Οκτ 2010 14:04

Έχετε δει και εσείς χειρότερο click through σαν αυτής της καμπάνιας;
η μόνο σε εμάς συμβαίνει αυτό;

Το κοιτάω μέρες τώρα και το συγκρίνω με τα υπόλοιπα και η διαφορά
είναι τεράστια :)
σχεδόν μηδενικό click through.
APN Ελληνικό Portal από το 1998 http://apn.gr
Ελληνικός Κατάλογος http://www.athensphotonews.gr
AUTO Photo News http://www.autophotonews.com

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Οκτ 2010 14:11

rman έγραψε:Έχετε δει και εσείς χειρότερο click through σαν αυτής της καμπάνιας;
η μόνο σε εμάς συμβαίνει αυτό;

Το κοιτάω μέρες τώρα και το συγκρίνω με τα υπόλοιπα και η διαφορά
είναι τεράστια :)
σχεδόν μηδενικό click through.
για vodafone λες?
εγω παντως εχω καποια κλικ αλλα μονο 0.34%

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Linkwise”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης