[LOCKED] Σχόλια για το Linkwise Affiliate Network (παλαιά πλατφόρμα)

Παρουσίαση προγραμμάτων και σχόλια για το ελληνικό Linkwise Affiliate Network

Συντονιστής: Thalia - Linkwise

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Δεκ 2010 14:19

Geobak έγραψε:Η πληρωμή πραγματοποιήθηκε σήμερα 12/03/2010 :)
μια τα ιδια και απο εδω! (αναμενουμε την επομενη πληρωμη)!

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 10 Δεκ 2010 18:22

Μπήκε η telemarketing.gr στην linkwise.

Το πρόβλημα είναι βέβαια ότι το cookie κρατάει μόνο 15 μέρες. Οπότε η telemarketing ψάχνει τζάμπα διαφήμιση?

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 10 Δεκ 2010 18:41

Αμάν βρε Geobak, τόσες καμπάνιες μπήκαν (Z-mall, Folli Follie, Pros4s, CrazyDeals, UniqueShop κ.α.), εσύ εκεί, να πεις αυτό που δεν σου αρέσει! :P

Πέρα από την πλάκα όμως, δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου. Το 15ήμερο cookie δεν είναι και δωρεάν διαφήμιση! Ναι, οι 30 και οι 60 ημέρες είναι καλύτερες, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι η μεγάλη πλειοψηφία των αγορών γίνεται την ίδια ή την επόμενη μέρα (στο Days4u φτάνει το 85%).

Συγκεκριμένα, η Telemarketing έχει ορίσει αυτή τη διάρκεια, καθώς οι περισσότερες αγορές τους πραγματοποιούνται άμεσα. Πράλληλα τρέχουν πολύ δυνατά άλλες διαφημιστικές ενέργειες (κυρίως τηλεόραση) και ένα cookie μεγάλης διάρκειας θα δημιουργούσε προβλήματα και ανακρίβειες στο tracking τους και στην αποτίμηση της κάθε ενέργειας.
Linkwise Affiliate Network

Tel: 210 2419592 | Email: contact @ linkwise.gr | Web: www.linkwise.gr | Blog: www.linkwise.gr/blog/ | Twitter: http://twitter.com/Linkwise

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 10 Δεκ 2010 21:11

Σωστα το λες Cat και εγώ αν ήμουν διαφημιζόμενος έτσι θα σκεφτόμουν. Αλλά σαν affiliate θα επιδίωκα μια win win κατάσταση οπότε εκτιμώ πως το cookie θα έπρεπε να είναι 30 μέρες. Μεγάλα e-commerce sites στο εξωτερικό εκεί γύρω παίζουν όπως και κάποια άλλα που έχετε στην πλατφόρμα σας.

Kat - Linkwise έγραψε: ανακρίβειες στο tracking

Για τις διάφορες ανακρίβειες-προβλήματα που υπάρχουν με το tracking και τον τρόπο που λειτουργούν τα cookies σε πλατφόρμες στο εσωτερικό αλλά και στο εξωτερικό ας μην ανοίξουμε κουβέντα καλύτερα γιατί θα είναι τεραααααστια

Εξάλλου οι έμπειροι affiliates που ξέρουν τις λεπτές διαφορές είναι λίγοι στην Ελλάδα :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Geobak την 10 Δεκ 2010 22:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 10 Δεκ 2010 22:35

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, απλώς με τίποτα δεν μπορώ να δεχτώ το "15 μέρες cookie = τσάμπα διαφήμιση". Από εκεί και πέρα όντως καλύτερες οι 30 ημέρες και ακόμα καλύτερες οι 60. Εκεί πια πας να πιάσεις τα sub-sales, όχι μόνο την πρώτη πώληση.

Επίσης, για να μην παρεξηγηθώ, θέλω απλά να διευκρινίσω πως στο προηγούμενο μήνυμά μου, όταν είπα tracking δεν το εννοούσα με την τεχνική έννοια (όπως λέμε tracking στο affiliate) αλλά με την έννοια της παρακολούθησης, του monitoring.

Καλό βράδυ :)

Tel: 210 2419592 | Email: contact @ linkwise.gr | Web: www.linkwise.gr | Blog: www.linkwise.gr/blog/ | Twitter: http://twitter.com/Linkwise

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 10 Δεκ 2010 22:38

Geobak έγραψε:Σωστα το λες Ψατ και εγώ αν ήμουν διαφημιζόμενος έτσι θα σκεφτόμουν.
Just to let you know, το Days4u έχει 90 ημέρες cookie :wink:

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 11 Δεκ 2010 17:10

Τον διαγωνισμό του tp24 ποιος τον κέρδισε?

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 12 Δεκ 2010 01:46

OffTopic:
Kat - Linkwise έγραψε:
gianpan έγραψε:χεχε και να θεωρούταν... τεσπα
Kat μήπως να κάνετε μία παρουσίαση του κάθε affiliate εδώ στο freestuff στο δικό του post όπως η affiliatemotion;
Ευχαρίστως να το κάνω αν το επιτρέψει ο Moderator.
Δε νομίζετε πως ήρθε η ώρα να πράξετε τα απαραίτητα για να μπορεί να υπάρξει καλύτερη ενημέρωση και συννενόηση?
Για να μπορούμε και όσοι εκπροσωπούμε advertisers να ενημερώνουμε για διάφορα θέματα μέσα από τα Topics του κάθε διαφημιζόμενου.

Άβαταρ μέλους
Zat

Δημοσίευση από Zat » 12 Δεκ 2010 18:03

Κατερίνα, στην καμπάνια telemarketing τα δημιουργικά #5,17,21,26,31,36 παραπέμπουν σε links μαγειρικής και έχουν τίτλο "κουζίνα-μαγειρική", αλλά δεν δείχνουν το σωστό banneraki (δείχνουν όργανα γυμναστικής). Μόνο το δημιουργικό #10 είναι σωστό. Μπορείτε να τα φτιάξετε; thanks!

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 12 Δεκ 2010 18:30

Χωρίς να θέλω να φανώ κακός...

Έχετε ίσως το πιο δυσνόητο τρόπο εξήγησης του πως και πότε πληρώνεται κάποιος απο το δίκτυο σας.

Παράδειγμα:

Κώδικας: Επιλογή όλων

Ποσό προς πληρωμή 	0 λογαριασμός σας θα πιστωθεί: 	EUR χχχ.χχ

Ποσό που εκκρεμεί 	Προμήθειες από προηγούμενους μήνες που είναι κάτω από το κατώτατο όριο πληρωμών: 	EUR 0.00
  	Προμήθειες τρέχοντος μήνα (11/01/2010-12/12/2010)
(Αυτός ο αριθμός θα διαφοροποιείται προς τα πάνω / προς τα κάτω καθώς νέα δεδομένα θα καταγράφονται και ψεύτικα/λανθασμένα δεδομένα θα αφαιρούνται) 	EUR χχχ.χχ

Σύνολα 	
Σύνολο επιβεβαιωμένων προμηθειών μέχρι σήμερα: 	EUR χχχ.χχ
Σύνολο πληρωμών μέχρι σήμερα: 	EUR 0.00

Ιστορικό 	
Ημερομηνία πληρωμής 	Ποσό
Πας στο παραπάνω και δεν ξέρεις τι θα πάρεις, πότε και τι έβγαλες ανα μήνα...
Επίσης πας στο https://affiliate.linkwise.gr/partners/ ... ns.html#q1
και βλέπεις:
Το ποσό αφορά όλες τις επιβεβαιωμένες, δηλαδή πληρωτέες, προμήθειες έχετε δημιουργήσει. Σημαντική σημείωση: Εάν βλέπετε το ποσό αυτό ΠΡΙΝ τις 14 του μήνα τότε το ποσό που βλέπετε αφορά τις προμήθειες του προ-προηγούμενου μήνα, οι οποίες είναι προς πληρωμή στο τέλος του τρέχοντος μήνα. Εάν βλέπετε το ποσό ΜΕΤΑ τις 14 του μήνα, τότε το ποσό αφορά τις επιβεβαιωμένες πωλήσεις του προ-προηγούμενου μήνα αλλά και του προηγούμενου. Σε αυτή την περίπτωση, το ποσό προς πληρωμή στο τέλος του μήνα, δεν είναι το σύνολο που βλέπετε αλλά μόνο οι προμήθειες που αφορούν τον προ-προηγούμενο μήνα.
τι προ-προ-προηγουμενο λέτε ρε παιδιά...
Ρίξτε ενα παράδειγμα να καταλάβουμε κι εμείς οι χαζοί τι παίζει...
Πχ :
Οκτώβριος : 19 ευρω (no pay== under limit)
Νοέμβριος : 110 ευρώ (129 euro == payment in 2 months)
Δεκεμβριος: 80 ευρώ κτλ κτλ

Επίσης Άντε εγώ λέω ότι είμαι πολύ dump για να τα καταλάβω αυτά... μπορείτε να μου πείτε πότε περίπου θα πληρωθώ αν έχω τα εξής earnings (τυχαία ποσα):

September: 5 euros (under limit)
October: 145 euros (way above limit = must be paid)
November: 170 euros (way above limit = must be paid)
December: 100 euros (way above limit = must be paid)

? Δώστε μου ενα hint για το πότε να περιμένω τα payments για κάθε μήνα...

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 12 Δεκ 2010 21:52

Zat έγραψε:Κατερίνα, στην καμπάνια telemarketing τα δημιουργικά #5,17,21,26,31,36 παραπέμπουν σε links μαγειρικής και έχουν τίτλο "κουζίνα-μαγειρική", αλλά δεν δείχνουν το σωστό banneraki (δείχνουν όργανα γυμναστικής). Μόνο το δημιουργικό #10 είναι σωστό. Μπορείτε να τα φτιάξετε; thanks!
Thanks Zat, θα το διορθώσουμε asap!

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 12 Δεκ 2010 22:03

ThyClub έγραψε:Χωρίς να θέλω να φανώ κακός...
Έχετε ίσως το πιο δυσνόητο τρόπο εξήγησης του πως και πότε πληρώνεται κάποιος απο το δίκτυο σας.
...
? Δώστε μου ενα hint για το πότε να περιμένω τα payments για κάθε μήνα...
Δεν γίνεσαι κακός, ίσα ίσα μου εξηγείς ποιό είναι το πρόβλημα για να ξέρω. Και φυσικά δεν έχεις και άδικο, το ξέρω πως είναι αρκετά "μπερδευτικό". Από τότε που αλλάξαμε σε 2μηνη πληρωμή, το ποσό που εμφανίζεται στο πεδίο Πληρωμές είναι το ποσό 2 μηνών και όχι το ποσό που πρόκειται να λάβει ο affiliate στο τέλος του μήνα. Επειδή λοιπόν είχα αρκετές ερωτήσεις από affiliates, οι οποίοι με ρωτούσαν αν επρόκειτο να λάβουν το ποσό αυτό, προσπάθησα να εξηγήσω τι είναι το ποσό σε αυτή τη σημείωση που παραθέτεις. Ίσως όμως τελικά να μπερδεύω περισσότερο τα πράγματα παρά να τα εξηγώ... :roll:

Θα προσπαθήσω μέσα στις επόμενες ημέρες να δω αν μπορώ κάπως να διορθώσω τις σημειώσεις αυτές ώστε να βγάζουν περισσότερο νόημα.

Για να απαντήσω όμως στην ερώτησή σου χρησιμοποιώντας τα παραδείγματα που έφερες:

September: 5 euros (under limit)
October: 145 euros (way above limit = must be paid) -> πληρωμή στο τέλος Δεκεμβρίου μαζί με τα 5 ευρώ του Σεπτεμβρίου
November: 170 euros (way above limit = must be paid) -> πληρωμή στο τέλος Ιανουαρίου
December: 100 euros (way above limit = must be paid) -> πληρωμή στο τέλος Φεβρουαρίου

Ελπίζω να ξεκαθάρισα λίγο τα πράγματα, τουλάχιστον μέχρι να δούμε τι μπορεί να γίνει στην πλατφόρμα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 12 Δεκ 2010 22:38

Με λίγα λόγια η πληρωμή από τη στιγμή που θα μαζευτεί το ελάχιστο ποσό γίνεται 2 μήνες μετά.

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 12 Δεκ 2010 23:21

Zat έγραψε:Κατερίνα, στην καμπάνια telemarketing τα δημιουργικά #5,17,21,26,31,36 παραπέμπουν σε links μαγειρικής και έχουν τίτλο "κουζίνα-μαγειρική", αλλά δεν δείχνουν το σωστό banneraki (δείχνουν όργανα γυμναστικής). Μόνο το δημιουργικό #10 είναι σωστό. Μπορείτε να τα φτιάξετε; thanks!
done!

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 13 Δεκ 2010 17:38

Geobak έγραψε:Τον διαγωνισμό του tp24 ποιος τον κέρδισε?
Μόλις έστειλα σχετικό bulletin, συγχαρητήρια στους νικητές!
Ο 1ος νικητής, που κερδίζει διαμονή για 2 σε ξενοδοχείο 3* ή 4* στην Αράχωβα για 2 βράδια, είναι το affiliate ID CD285!
Ο 2ος νικητής, που κερδίζει Voucher αξίας €50 για την επόμενη αγορά του στο Travelplanet24.com, είναι το affiliate ID CD667!

Συγχαρητήρια και στους 2!

Σημειώσεις για τα δώρα:
- Το δώρο του πρώτου νικητή μπορεί να εξαργυρωθεί μέσα σε 1 χρόνο, εκτός της περιόδου 22/12/2010 - 08/01/2011 και 4/3/2011 - 8/3/2011.
- Σε περίπτωση που ο 1ος νικητής δεν επιθυμεί ή δεν μπορεί να εξαργυρώσει το συγκεκριμένο δώρο, μπορεί να το ανταλλάξει για ένα voucher €200.
- Τα vouchers των νικητών μπορούν να εξαργυρωθούν σε οποιαδήποτε υπηρεσία της Travelplanet24 και έχουν διάρκεια ισχύος 1 χρόνο. Δεν ανταλλάζονται με χρήματα.

Stay tuned για νέους Χριστουγεννιάτικους διαγωνισμούς :)

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Linkwise”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες