[LOCKED] Σχόλια για το Linkwise Affiliate Network (παλαιά πλατφόρμα)

Παρουσίαση προγραμμάτων και σχόλια για το ελληνικό Linkwise Affiliate Network

Συντονιστής: Thalia - Linkwise

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Serpatinas » 15 Φεβ 2011 16:05

καλώς την και ας άργησε... Groupon :D
Αγ
Ρούχα στο DRESS

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Φεβ 2011 16:42

καλωσόρισαν, αν και τσίπιδες.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 15 Φεβ 2011 17:05

Γιάννη, όντως η προμήθεια είναι από τις πιο χαμηλές (αν και παίζουν και άλλα sites σε αυτές τις κλίμακες), αλλά σε διαβεβαιώνω πως ό,τι βλέπετε στην καμπάνια (από προμήθειες, μέχρι όρους, περιορισμούς κλπ), έχει προκύψει μετά από πολλές συζητήσεις και διεκδικήσεις από πλευράς μας!

Η Groupon είναι τεράστιο όνομα και με πολύ μεγάλο awareness στην Ελληνική αγορά και για αυτό η αρχική τους πρόθεση ήταν να δουλέψουν το affiliate πρόγραμμα μόνο για νέους πελάτες. Η διάρκεια του cookie επίσης συζητήθηκε πάρα πολύ, αφου αρχικά θα ξεκινούσαν με cookie 0 ημερών.

Σε κάθε περίπτωση, σαν affiliates τα ζυγίζετε όλα και δουλεύετε αυτό που θεωρείτε σωστότερο για εσάς. Προσωπικά εγώ πιστεύω πως το 5% προμήθεια αντισταθμίζεται άνετα από την τεράστια προβολή της Groupon και το brand που έχει ήδη χτίσει στην αγορά.
Linkwise Affiliate Network

Tel: 210 2419592 | Email: contact @ linkwise.gr | Web: www.linkwise.gr | Blog: www.linkwise.gr/blog/ | Twitter: http://twitter.com/Linkwise

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 15 Φεβ 2011 17:37

Η Groupon θα έπρεπε να κοιτάξει τι κάνει ο μεγάλος της ανταγωνιστής (GoldenDeals) και να προσφέρει κάτι πιο ελκυστικό, δε νομίζω να τις άλλαζε πολύ τα οικονομικά ένα cookie 30 ημερών (όπως όλων άλλωστε) και 5.5-6% προμήθεια..

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 15 Φεβ 2011 17:57

Δεν διαφωνώ guys, οι μεγαλύτερες προμήθειες είναι καλό για όλους μας :)

Θεωρώ όμως ότι η προμήθεια δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας για να κρίνει κανείς μια καμπάνια. Το conversion rate, το ποσοστό ακυρώσεων, η μέση αξία αγοράς κ.α. είναι εξίσου σημαντικά. Μπορεί μια καμπάνια που έχει μεγαλύτερη προμήθεια, τελικά να αποφέρει μικρότερο κέρδος για τον ίδιο αριθμό clicks/επισκεπτών, εξαιτίας π.χ. χαμηλού conversion rate.

Πιστεύω πως η καμπάνια της Groupon θα είναι πολύ δυνατή και πως το conversion της θα είναι υψηλό, κάτι που οπωσδήποτε έχει να κάνει και με το brand name που έχει χτίσει εδώ και αρκετούς μήνες με ένα -σίγουρα- εντυπωσιακό budget!

Tel: 210 2419592 | Email: contact @ linkwise.gr | Web: www.linkwise.gr | Blog: www.linkwise.gr/blog/ | Twitter: http://twitter.com/Linkwise

ckabi

Δημοσίευση από ckabi » 15 Φεβ 2011 19:50

αρχείο xml θα δώσουν;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 15 Φεβ 2011 21:32

Νομίζω ότι θα πρέπει να προσέχουμε καλύτερα στο tracking και ειδικά όταν βάζουμε όρους που πρέπει ΟΛΟΙ να τηρούμε...
Περιορισμοί:
- Δεν επιτρέπεται το PPC και το brand bidding.
- Δεν επιτρέπεται η χρήση iFrame.
- Όχι pop ups/ pop under
- Όχι Paid-mailer, Cash Backs, Bonus Systems
- Δεν επιτρέπεται οι affiliates να αλλάζουν τα affiliate links (ούτε να τα μεταμφιέζουν π.χ. url shorteners).
- Ο χρήστης πρέπει να μεταβαίνει στο site της Groupon αυστηρά μόνο μετά από click του ίδιου του χρήστη σε σχετικό link της Groupon (banner, text link, image) που φιλοξενείται από τo δίκτυο της Linkwise.
- Όχι traffic από torrents sites.
- Απαγορεύονται τα sub-domains.
- Απαγορεύονται οι διαφημίσεις στο facebook με τη χρήση της επωνυμίας (groupon) ή των προσφορών της Groupon.
- Απαγορεύεται η δημιουργία Fanpages με το brand της Groupon.
- Απαγορεύεται οι affiliates να παρουσιάζονται ως η ίδια η Groupon.
- Παράβαση των παραπάνω όρων μπορεί να οδηγήσει σε ακύρωση των προμηθειών που προήλθαν από αυτές.
Χτες το soby δεν έπαιζε στο keyword groupon ενώ σήμερα που μπήκε η groupon σε σας όλα μέλι γάλα...Παρακαλώ να ισχύουν οι ίδιοι κανόνες για όλους.
Συνημμένα
groupon.jpg
groupon.jpg

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Φεβ 2011 22:19

προσπαθησα να φτιαξω rotator για το groupon αλλα το βρηκα αδυνατον

εγω εχω το προβλημα η ειναι οντως δυσκολο στην υλοποιηση γενικα?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Φεβ 2011 22:24

"- Απαγορεύονται οι διαφημίσεις στο facebook με τη χρήση της επωνυμίας (groupon) ή των προσφορών της Groupon."

και τα αυτόματα posts από τις σελίδες που έχουν τις προσφορές;

"- Όχι traffic από torrents sites. "
δηλαδή;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 16 Φεβ 2011 00:36

Γιάννη σχετικά με το πρώτο και εγώ έχω απορία...
Λογικά για το δεύτερο θα εννοεί ότι απαγορεύεται να υπάρχει link ή banner προσφορών σε torrent site.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 16 Φεβ 2011 10:19

ThyClub έγραψε:Νομίζω ότι θα πρέπει να προσέχουμε καλύτερα στο tracking και ειδικά όταν βάζουμε όρους που πρέπει ΟΛΟΙ να τηρούμε...
Περιορισμοί:
- Δεν επιτρέπεται η χρήση iFrame.
- Όχι pop ups/ pop under
- Όχι Paid-mailer, Cash Backs, Bonus Systems
- Δεν επιτρέπεται οι affiliates να αλλάζουν τα affiliate links (ούτε να τα μεταμφιέζουν π.χ. url shorteners).
- Ο χρήστης πρέπει να μεταβαίνει στο site της Groupon αυστηρά μόνο μετά από click του ίδιου του χρήστη σε σχετικό link της Groupon (banner, text link, image) που φιλοξενείται από τo δίκτυο της Linkwise.
- Όχι traffic από torrents sites.
- Απαγορεύονται τα sub-domains.
- Απαγορεύονται οι διαφημίσεις στο facebook με τη χρήση της επωνυμίας (groupon) ή των προσφορών της Groupon.
- Απαγορεύεται η δημιουργία Fanpages με το brand της Groupon.
- Απαγορεύεται οι affiliates να παρουσιάζονται ως η ίδια η Groupon.
- Παράβαση των παραπάνω όρων μπορεί να οδηγήσει σε ακύρωση των προμηθειών που προήλθαν από αυτές.
Χτες το soby δεν έπαιζε στο keyword groupon ενώ σήμερα που μπήκε η groupon σε σας όλα μέλι γάλα...Παρακαλώ να ισχύουν οι ίδιοι κανόνες για όλους.
Καλημέρα! Φυσικά ισχύουν οι ίδιοι κανόνες για όλους. Δεν γνωρίζω τί έκανε το Soby μέχρι χθες σχετικά με το keyword Groupon και δεν μας αφορά εφόσον ο πελάτης δεν ήταν στη λίστα διαφημιζομένων μας (αν και έχω την εντύπωση πως έκανε brand bidding και παλιότερα). Τώρα όμως που είναι, προφανώς μας ενδιαφέρει και έχει ήδη φύγει η σχετική ενημέρωση προς τον συγκεκριμένο affiliate.

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 16 Φεβ 2011 10:23

fiskilis έγραψε:προσπαθησα να φτιαξω rotator για το groupon αλλα το βρηκα αδυνατον

εγω εχω το προβλημα η ειναι οντως δυσκολο στην υλοποιηση γενικα?
Τα rotators δεν είναι δύσκολη διαδικασία, απλά είναι λίγο counter-intuitive. Είναι από αυτά που το κάνεις μια φορά μετά είσαι ΟΚ. Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες βήμα-βήμα στο Linkwise Affiliate Platform Guide (link για το pdf υπάρχει στην αρχική σελίδα του affiliate interface, στο Getting Started). Αν παρόλα αυτά προτιμάς να βοηθήσω εγώ, στείλε μου ένα email με αυτά που θέλεις και θα τα φτιάξω :)

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 16 Φεβ 2011 10:37

cordis έγραψε:"- Απαγορεύονται οι διαφημίσεις στο facebook με τη χρήση της επωνυμίας (groupon) ή των προσφορών της Groupon."

και τα αυτόματα posts από τις σελίδες που έχουν τις προσφορές;

δηλαδή;
Το πρώτο αναφέρεται σε διαφημίσεις, όχι σε post που κάνει ένα page deal aggregator, οπότε είμαστε ΟΚ!

Για το δεύτερο ισχύει αυτό που είπε ο Spyrostagas :)

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 16 Φεβ 2011 10:39

Kat - Linkwise έγραψε:
ThyClub έγραψε:Νομίζω ότι θα πρέπει να προσέχουμε καλύτερα στο tracking και ειδικά όταν βάζουμε όρους που πρέπει ΟΛΟΙ να τηρούμε...
Περιορισμοί:
Καλημέρα! Φυσικά ισχύουν οι ίδιοι κανόνες για όλους. Δεν γνωρίζω τί έκανε το Soby μέχρι χθες σχετικά με το keyword Groupon και δεν μας αφορά εφόσον ο πελάτης δεν ήταν στη λίστα διαφημιζομένων μας (αν και έχω την εντύπωση πως έκανε brand bidding και παλιότερα). Τώρα όμως που είναι, προφανώς μας ενδιαφέρει και έχει ήδη φύγει η σχετική ενημέρωση προς τον συγκεκριμένο affiliate.
Σχετικά με αυτό, από όσο βλέπω έχει ήδη κατέβει.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Φεβ 2011 14:17

Kat - Linkwise έγραψε:
δηλαδή;
Το πρώτο αναφέρεται σε διαφημίσεις, όχι σε post που κάνει ένα page deal aggregator, οπότε είμαστε ΟΚ!

Για το δεύτερο ισχύει αυτό που είπε ο Spyrostagas :)
το θέμα μου είναι τι εννοήτε με την έννοια "torrents sites", μήπως θέλατε να πείτε "sites Με παράνομο περιεχόμενο"; δηλαδή αν τα βάλω σε site με direct downloads ή με rapidshare links είμαι ok; φτάνει να μην έχω torrents;

κι αν έχω Links σε νόμιμα torrents, από βιβλία ή προγράμματα που έχω φτιάξει εγώ, πάλι δε μπορώ; γιατί τα έχω σε torrents;

εξηγήστε το μας λίγο.
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Linkwise”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες