[LOCKED] Σχόλια για το Linkwise Affiliate Network (παλαιά πλατφόρμα)

Παρουσίαση προγραμμάτων και σχόλια για το ελληνικό Linkwise Affiliate Network

Συντονιστής: Thalia - Linkwise

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Φεβ 2011 12:03

είχα δοκιμάσει 2-3 πριν έναν μήνα, κάποιους ταυτόχρονα και σε εσάς και σε άλλο network, ποτέ και πουθενά δεν έγινε καταγραφή πώλησης σε κανέναν. θα κοιτάξω τις σημειώσεις μου και μόλις τα βρω θα σου στείλω πια είναι.
αλλά δεν είναι δουλειά μας να κάνουμε τους ντετέκτιβ, αυτό θα έπρεπε να είναι κάτι εξασφαλισμένο από την αρχή και να μη μπαίνουμε καν στην σκέψη να το ψάξουμε.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 19 Φεβ 2011 12:08

Thanks, όταν τα βρεις πες μου.
Συμφωνώ δεν είναι δουλειά σας, αλλά όσες περισσότερες πληροφορίες έχουμε από τους affiliates και όσο καλύτερα δουλεύουμε όλοι μαζί, τόσο πιο πολύ θα επωφεληθούμε όλοι :)
Linkwise Affiliate Network

Tel: 210 2419592 | Email: contact @ linkwise.gr | Web: www.linkwise.gr | Blog: www.linkwise.gr/blog/ | Twitter: http://twitter.com/Linkwise

ckabi

Δημοσίευση από ckabi » 19 Φεβ 2011 12:41

Kat - Linkwise έγραψε:Καλημέρες!

π.χ. όταν το deal site πουλάει φαγητό για 2 και τελικά πάει μια παρέα 6 ατόμων στο εστιατόριο. Ούτε το deal site ούτε ο affiliate επωφελείται από αυτό.
Καλημέρα!

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου Κατερίνα! Διότι αν θέλει αυτός που αγόρασε το φαγητό που περιγράφεις μπορεί να πάει να φάει ακριβώς το ποσό της προσφοράς και να μην δώσει ούτε ένα ευρώ παραπάνω.

και για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας ας δούμε αυτή την προσφορά:
"29€ γιά ένα εκπτωτικό κουπόνι Αξίας 750€ για μία πλήρη φωτογραφική κάλυψη του γάμου σας,από τούς εξειδικευμένους ..."
μπορώ εγώ με τα 29 ευρώ που θα δώσω να πάρω κάτι; 5 φωτογραφίες από το γάμο μου; όχι πρέπει να δώσω οπωσδήποτε άλλα 750 ευρώ διότι το πακέτο κοστίζει 1500 ευρώ. Είναι σίγουρο πως η αξία της πώλησης είναι 750+29 ευρώ, δεν είναι ίδια περίπτωση με αυτή που περιγράφεις που μπορεί τελικά να πάνε 6 άτομα να φάνε.

Μάλιστα θα το πάω ακόμα παραπέρα, και θα χρησιμοποιήσω και τη λέξη απάτη. Απάτη ως προς τον καταναλωτή. Διότι διαφημίζει έκπτωση 96%. Από τα λίγα μαθηματικά που θυμάμαι, η έκπτωση στη συγκεκριμένη περίπτωση υπολογίζεται ως εξής
(750-29)/1500 = 48%

Φανταστείτε κατάστημα ρούχων να διαφημίζει έκπτωση 96% στη βιτρίνα του στα παντελόνια. Και όταν μπεις μέσα να σου λέει ναι ισχύει αρκεί να αγοράσετε άλλο ένα ίδιο παντελόνι στην αρχική του τιμή χωρίς έκπτωση. Δεν ξέρω νομικά αλλά νομίζω πως θα είχε σοβαρό πρόβλημα το κατάστημα.

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 21 Φεβ 2011 10:42

Καλημέρα, καλή εβδομάδα! :D

@ckabi Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Σαν καταναλωτής πιστεύω κι εγώ πως οι προσφορές πρέπει να είναι ξεκάθαρες και κατανοητές και όχι έτσι όπως αυτή που περιγράφεις. Απλώς, πιστεύω πως αυτό είναι θέμα στρατηγικής του κάθε deal site απέναντι στους πελάτες του και δεν βλέπω τί σχέση έχει με το affiliate. Σαν συνεργάτες τους μπορούμε πάντα να λέμε τη γνώμη μας και να μεταφέρουμε τα σχόλια των affiliates, αλλά η επιτυχία ή όχι της στρατηγικής αυτής θα κριθεί από την ανταπόκριση των καταναλωτών.

Tel: 210 2419592 | Email: contact @ linkwise.gr | Web: www.linkwise.gr | Blog: www.linkwise.gr/blog/ | Twitter: http://twitter.com/Linkwise

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 22 Φεβ 2011 03:11

Αυτό το email είναι για να ενημερώσει
τον/την ^^^^^^^ ^^^^^^ ότι
έχει πραγματοποιηθεί μια πώληση από
χρήστη που στείλατε εσείς.

Ημερομηνία: -2011-02-21 19:16:07-
Κωδικός Καμπάνιας: -92-
Όνομα Καμπάνιας: -Focus Online-
Ποσό πώλησης: -EUR 1.00-
Προμήθεια: -EUR 1.00/πώληση
EUR 1.00/επόμενη πώληση-
Προαιρετικές πληροφορίες: --
Επόμενη πώληση: -This is not a sub sale.-

:kaloe:

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 22 Φεβ 2011 05:46

Kat - Linkwise έγραψε:Καλημέρα, καλή εβδομάδα! :D

@ckabi Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Σαν καταναλωτής πιστεύω κι εγώ πως οι προσφορές πρέπει να είναι ξεκάθαρες και κατανοητές και όχι έτσι όπως αυτή που περιγράφεις. Απλώς, πιστεύω πως αυτό είναι θέμα στρατηγικής του κάθε deal site απέναντι στους πελάτες του και δεν βλέπω τί σχέση έχει με το affiliate. Σαν συνεργάτες τους μπορούμε πάντα να λέμε τη γνώμη μας και να μεταφέρουμε τα σχόλια των affiliates, αλλά η επιτυχία ή όχι της στρατηγικής αυτής θα κριθεί από την ανταπόκριση των καταναλωτών.
Kat συμφωνείς με κάποιον που χαρακτηρίζει τον merchant σου ως "απάτη"?
Δεν περίμενα κάτι καλύτερο φυσικά. Υποθέτω αυτός είναι ο τρόπος σας να προστατεύετε τους διαφημιζόμενούς σας.
Και καλό θα είναι να μην κάνεις υποθέσεις στρατηγικής, διότι εδώ μέσα είσαι ως "Linkwise" και αυτή τη στιγμή βλέπω τη "Linkwise" να εκθέτει τον πελάτη της.

Και για να μην λάβω email που να λέει "δεν έπρεπε αυτό να το ποστάρεις στο Forum", σας λέω πως δημόσια πρέπει να προστατεύσω τον πελάτη μου, όπως δημόσια τον εκθέτετε εσείς.

Και σχετικά με το ερώτημα του ckabi, δεν είναι στρατηγική των deal sites αυτό, (τουλάχιστον όχι του συγκεκριμένου deal site) ούτε προσπάθεια παραπλάνησης του κοινού.
Είναι μία πλατφόρμα που πρέπει υποχρεωτικά να συμπληρώσεις αρχική κ τελική τιμή για να υπολογίσει το ποσό της έκπτωσης. Κι όταν η προσφορά έχει να κάνει με εκπτωτικό κουπόνι x ποσού, τότε στην τιμή πρέπει να βάλεις το ποσό του εκπτωτικού κουπονιού αφού το κουπόνι αγοράζεις! Άσχετα με το αν το εκπτωτικό κουπόνι προορίζεται για ένα συγκεκριμένο προϊόν ή μία γενική έκπτωση από ένα κατάστημα, ανεξαρτήτως προϊόντων.
Οι "όροι χρήσης" αναφέρουν ξεκάθαρα τι περιλαμβάνει μία προσφορά ή ένα εκπτωτικό κουπόνι, οπότε δεν τίθεται ούτε θέμα παραπλάνησης, ούτε φυσικά απάτης.
Να προσέχουμε πώς μιλάμε.

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 22 Φεβ 2011 08:55

ErrorWebIS έγραψε:
Kat - Linkwise έγραψε:Καλημέρα, καλή εβδομάδα! :D

Kat συμφωνείς με κάποιον που χαρακτηρίζει τον merchant σου ως "απάτη"?
Δεν περίμενα κάτι καλύτερο φυσικά. Υποθέτω αυτός είναι ο τρόπος σας να προστατεύετε τους διαφημιζόμενούς σας.
Και καλό θα είναι να μην κάνεις υποθέσεις στρατηγικής, διότι εδώ μέσα είσαι ως "Linkwise" και αυτή τη στιγμή βλέπω τη "Linkwise" να εκθέτει τον πελάτη της.

Και για να μην λάβω email που να λέει "δεν έπρεπε αυτό να το ποστάρεις στο Forum", σας λέω πως δημόσια πρέπει να προστατεύσω τον πελάτη μου, όπως δημόσια τον εκθέτετε εσείς.

Και σχετικά με το ερώτημα του ckabi, δεν είναι στρατηγική των deal sites αυτό, (τουλάχιστον όχι του συγκεκριμένου deal site) ούτε προσπάθεια παραπλάνησης του κοινού.
Είναι μία πλατφόρμα που πρέπει υποχρεωτικά να συμπληρώσεις αρχική κ τελική τιμή για να υπολογίσει το ποσό της έκπτωσης. Κι όταν η προσφορά έχει να κάνει με εκπτωτικό κουπόνι x ποσού, τότε στην τιμή πρέπει να βάλεις το ποσό του εκπτωτικού κουπονιού αφού το κουπόνι αγοράζεις! Άσχετα με το αν το εκπτωτικό κουπόνι προορίζεται για ένα συγκεκριμένο προϊόν ή μία γενική έκπτωση από ένα κατάστημα, ανεξαρτήτως προϊόντων.
Οι "όροι χρήσης" αναφέρουν ξεκάθαρα τι περιλαμβάνει μία προσφορά ή ένα εκπτωτικό κουπόνι, οπότε δεν τίθεται ούτε θέμα παραπλάνησης, ούτε φυσικά απάτης.
Να προσέχουμε πώς μιλάμε.
Από όλα αυτά που έχω πει κατά καιρούς εδώ σχετικά με τα deal sites, επέλεξες να σταθείς σε αυτό και μάλιστα με μια αχρείαστη κατά τη γνώμη μου ειρωνεία. Δεν χαρακτήρισα κανέναν απατεώνα, οι λέξεις που χρησιμοποίησα είναι πως "Σαν καταναλωτής πιστεύω κι εγώ πως οι προσφορές πρέπει να είναι ξεκάθαρες και κατανοητές", τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Δεν πιστεύω πως μπορεί κάποιος να διαφωνήσει με αυτό.

Οι "υποθέσεις στρατηγικής" όπως αναφέρεις, όπως βλέπεις γίνονται εδώ άσχετα από τη δική μου παρέμβαση και θα δεις μάλιστα, ότι η άποψή μου είναι πως ΔΕΝ είναι η θέση μας να συζητάμε και να αναλύουμε τη στρατηγική των deal site (τουλάχιστον σε αυτό το forum), εφόσον αυτή δεν έχει να κάνει με το affiliate. Από εκεί και πέρα άποψη σαν καταναλωτές έχουν όλοι. Άποψη πάνω σε θέματα στρατηγικής έχω και σαν επαγγελματίας, αλλά δεν θεωρώ πως ο ρόλος μου εδώ είναι να την αναλύω, όπως και δεν κάνω.

Καλημέρα να έχουμε, με ηρεμία και καλή διάθεση.

Άβαταρ μέλους
Kat - Linkwise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat - Linkwise » 22 Φεβ 2011 10:29

Sorry για το 2ο post, αλλά θέλω να πω και το εξής για να είμαι ξεκάθαρη.

Η συμφωνία μου με τον ckabi είναι στο γενικότερο πνεύμα πως οι εταιρείες πρέπει να μιλάνε ξεκάθαρα στους καταναλωτές. Το συγκεκριμένο deal που αναφέρει ούτε το μελέτησα διεξοδικά και μέχρι να απαντήσει η ErrorWebIS δεν ήξερα καν αν είναι υποθετικό παράδειγμα ή πραγματικό deal, πόσο μάλλον σε ποιό deal site ανήκει (όπως οι περισσότεροι εδώ φαντάζομαι). ΔΕΝ θεωρώ το CrazyDeals απάτη, προς Θεού. Αυτό δεν το είπα ποτέ και αν άθελά μου το υπονόησα, το ανακαλώ.

Για να είμαι δίκαιη και για να ξεχωρίζουμε τους τρόπους και τις προθέσεις από την ουσία.

ckabi

Δημοσίευση από ckabi » 22 Φεβ 2011 10:36

Καλημέρα! καταρχήν δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανεναν. έναν προβληματισμό μου είπα, και αυτή είναι η τελευταία φορά που αναφέρομαι στο ζήτημα.
ErrorWebIS έγραψε:Και σχετικά με το ερώτημα του ckabi, δεν είναι στρατηγική των deal sites αυτό, (τουλάχιστον όχι του συγκεκριμένου deal site) ούτε προσπάθεια παραπλάνησης του κοινού.
Είναι μία πλατφόρμα που πρέπει υποχρεωτικά να συμπληρώσεις αρχική κ τελική τιμή για να υπολογίσει το ποσό της έκπτωσης.
Βαριά η λέξη απάτη που χρησιμοποίησα. παραπλάνηση σίγουρα όμως. Tι πιο ξεκάθαρο από το να έλεγε "από 1500 ευρώ τιμή μόνο 750, έκπτωση 50%". Γιατί λοιπόν δεν το λέει έτσι ξεκάθαρα; Τεχνικά η εξήγηση που δίνεις απόλυτα κατανοητή για εμένα που είμαι προγραμματιστής. Kατανοείς όμως για τον μέσο άνθρωπο μπορεί να μην είναι κατανοητό και δεν τον ενδιαφέρει εξάλλου. Και για να κάνω χιούμορ εγώ που είμαι άφραγκος και είχα υποσχεθεί στην κοπέλα μου γάμο μόλις βγει deal με έκπτωση στη φωτογράφιση πάνω από 90% και τώρα που μου λέει να την παντρευτώ, τι θα κάνω;;;; :hammer: (είναι και τούβλο στα μαθηματικα...)

Kat - Linkwise έγραψε: Απλώς, πιστεύω πως αυτό είναι θέμα στρατηγικής του κάθε deal site απέναντι στους πελάτες του και δεν βλέπω τί σχέση έχει με το affiliate.
Τι σχέση έχει με το affiliate... θα προσπαθήσω να το εξηγήσω.
Μία προσφορά που θα έλεγε "29 ευρώ για 20 φωτογραφίες από το γάμο σας, και έκπτωση 50% στις υπηρεσίες μας" είναι μία πώληση αξίας 29 ευρώ. Ο αγοραστής δίνει 29 ευρώ παίρνει 20 φωτογραφίες. Από εκεί και πέρα μπορει ο αγοραστής ΑΝ θέλει να κάνει όλες τις φωτογραφίες, και τη βιντεοσκόπηση και να έχει και έκπτωση και αν θέλει κάνει τα βαφτίσια των παιδιών του στην εταιρία αυτή κοκ. Αυτό είναι απόλυτα θεμιτό, αυτή είναι εξάλλου και η ιδέα των deals. Ο affiliate πολύ σωστά θα πληρωθεί για πώληση 29 ευρώ

Στην παραπάνω περίπτωση όμως μιλάμε για πώληση των 29+750 ευρώ. Αυτή είναι η αξία της πώλησης, και περιμένω ο affiliate να πληρωθεί για τέτοια πώληση. Και πάλι η αγοραστής μπορεί να γίνει μόνιμος πελάτης τους και να κάνει και το 2ο γάμο του εκεί. απόλυτα θεμιτό. αυτή είναι εξάλλου και η ιδέα των deals...

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 22 Φεβ 2011 11:48

Kat - Linkwise έγραψε:Sorry για το 2ο post, αλλά θέλω να πω και το εξής για να είμαι ξεκάθαρη.
ΔΕΝ θεωρώ το CrazyDeals απάτη, προς Θεού. Αυτό δεν το είπα ποτέ και αν άθελά μου το υπονόησα, το ανακαλώ.

Για να είμαι δίκαιη και για να ξεχωρίζουμε τους τρόπους και τις προθέσεις από την ουσία.
Πρόλαβες την απάντησή μου ευτυχώς :)
Μ' έχεις καλύψει και ευχαριστώ για το "ξεκαθάρισμα" :)

ckabi έγραψε:Βαριά η λέξη απάτη που χρησιμοποίησα. παραπλάνηση σίγουρα όμως. Tι πιο ξεκάθαρο από το να έλεγε "από 1500 ευρώ τιμή μόνο 750, έκπτωση 50%". Γιατί λοιπόν δεν το λέει έτσι ξεκάθαρα; Τεχνικά η εξήγηση που δίνεις απόλυτα κατανοητή για εμένα που είμαι προγραμματιστής. Kατανοείς όμως για τον μέσο άνθρωπο μπορεί να μην είναι κατανοητό και δεν τον ενδιαφέρει εξάλλου. Και για να κάνω χιούμορ εγώ που είμαι άφραγκος και είχα υποσχεθεί στην κοπέλα μου γάμο μόλις βγει deal με έκπτωση στη φωτογράφιση πάνω από 90% και τώρα που μου λέει να την παντρευτώ, τι θα κάνω;;;; ToolTimes at work (είναι και τούβλο στα μαθηματικα...)
Γιατί δεν το λέει ξεκάθαρα? Επειδή η επιχείρηση θέλει να το παρουσιάσει έτσι! Θέλει να δώσει έμφαση στο ότι κερδίζεις κουπόνι έκπτωσης 750€! Δεν είναι και λίγα τα 750, οπότε μην ψάχνεις δικαιολογίες για να μην παντρευτείς.. :):)

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 22 Φεβ 2011 12:46

Άσχετο αλλά το elapare δεν επέστρεψε..

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Φεβ 2011 12:48

σχετικό... με το 5% που έβαλε το groupon έχουν αρχίσει και ρίχνουν σιγά-σιγά όλοι τα ποσοστά τους, όπως είπα χάλασε την πιάτσα... και για εμάς, και για εσάς...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 22 Φεβ 2011 13:44

cordis έγραψε:σχετικό... με το 5% που έβαλε το groupon έχουν αρχίσει και ρίχνουν σιγά-σιγά όλοι τα ποσοστά τους, όπως είπα χάλασε την πιάτσα... και για εμάς, και για εσάς...
εχουν πεσει και οι τιμες ταυτοχρονα?
αλλιως μαλλον ψαχνουν για να κανουν τσαμπα διαφημιση!

μηπως να αρχισουμε να κατεβαζουμε υλικο?

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 22 Φεβ 2011 14:12

Δεν καταλαβαίνω την αγανάκτησή σας ειλικρινά. Είναι απόλυτα λογικό να πέσουν οι προμήθειες, όχι μόνο επειδή βγήκε η Groupon με 5%, αλλά κι επειδή έχουν πέσει τρομερά οι πωλήσεις στα deal sites.
Το ξέραμε όλοι πως αργά η γρήγορα θα ξεκινούσε η πτώση σε όλο αυτό.
Όχι μόνο δεν πρέπει να κατεβάσετε καμπάνιες, αλλά θα πρέπει να τις τρέξετε καλύτερα.

Πέρα από εκεί, υπάρχουν τόσα προγράμματα τα οποία μπορούν να τρέξουν οι affiliates και βλέπω πως όλοι έχουν "κολλήσει" στα deal sites (η εύκολη λύση?).

Affiliates στην Ελλάδα, σε σχέση με τους Affiliates του εξωτερικού, δεν υπάρχουν και δεν πρόκειται να υπάρξουν όσο δεν έχουν θέληση να εκπαιδευτούν σε νέα πράγματα.
Κατ' εμέ, το πρόβλημά σας αυτή τη στιγμή δε θα πρέπει να είναι η προμήθεια του deal site, αλλά πώς πρώτα εσείς πρέπει να εκπαιδευτείτε κατάλληλα για να μπορείτε να προωθείτε το κάθε πρόγραμμα.
Υπάρχουν τόσα προγράμματα για να τρέξετε και πέρα από aggregators και 1-2 blogs, σε βλέπω κανέναν να ασχολείται σοβαρά με το affiliate marketing.
Οι περισσότεροι αγνοούν ακόμη και τη βασική ορολογία, πόσο μάλλον να έχουν κι ένα strategy plan για όλο αυτό.

Το πρόβλημα των affiliate networks στην Ελλάδα, είναι πως δεν υπάρχουν επαγγελματίες affiliates. Όποιον merchant και να φέρουν, με όποια προμήθεια και να τον φέρουν, δεν πρόκειται να "πουλήσει" όσο θα πούλαγε σε μία ώριμη αγορά.
Φυσικά γι αυτό ευθύνονται και τα networks τα οποία δε σας έχουν καν εκπαιδεύσει.

Μάλλον πρέπει να ξεκινήσουμε όλοι από τα βασικά..

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Φεβ 2011 14:31

εγώ λέω ότι απλά αλλάζεις την συζήτηση για να χαθεί το ζουμί.
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Linkwise”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες