[LOCKED] Σχόλια για το Linkwise Affiliate Network (παλαιά πλατφόρμα)

Παρουσίαση προγραμμάτων και σχόλια για το ελληνικό Linkwise Affiliate Network

Συντονιστής: Thalia - Linkwise

Κλειδωμένο
mrmobile
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrmobile » 10 Ιουν 2011 00:05

Ναι... δεν ανεφερα το ονομα γιατι δεν ξερω αν επιτρεπεται...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 10 Ιουν 2011 00:23

Εμένα δε μου φαίνεται για manual όμως... Τουλάχιστον το παλιό που είχες που έμοιαζε με του couponista

mrmobile
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrmobile » 10 Ιουν 2011 00:38

Αυτο ειναι καλο... σημαινει πως εχω κανει καλη δουλεια... ;) Αλλα πιστευω πως αν προσεξεις καλυτερα θα δεις τις διαφορες απο ενα αυτοματο aggregator...

Eχω αλλαξει αρκετα template στους 2 μηνες που το εχω στησει μεχρι να καταλληξω σε αυτο...

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 10 Ιουν 2011 02:38

Το xml μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δημιουργηθεί ένας "κανονικός" aggregator. Όχι δηλαδή ένα site που απλά ποστάρει όλες τις προσφορές, αλλά που παρουσιάζει ταυτόχρονα όλες τις τρέχουσες προσφορές, τις κατηγοριοποιεί, σε αφήνει να κάνεις αναζήτηση με φίλτρα, σου δίνει τις τρέχουσες πληροφορίες (αριθμός αγορών κλπ.). Δεν θα αναφέρω κάποιο (αν και το έκανα ήδη στο προηγούμενο post) για να μη θεωρηθεί διαφήμιση* αλλά πιστεύω έχεις κάποια παραδείγματα στο μυαλό σου.

Δεν λέω πως δεν υπάρχει χρησιμότητα σε ένα site που ποστάρει προσφορές, αλλά αφού εκεί η υπηρεσία προς το χρήστη δεν μπορεί να είναι η αναζήτηση, το σορτάρισμα κλπ., πρέπει να είναι κάτι άλλο, π.χ. η επιλογή των καλών προσφορών. Και αυτό είναι κάτι που πάλι δεν ξέρω αν θα το πετύχαινες με το αυτόμαστο ποστάρισμα όλων των προσφορών.

Σε κάθε περίπτωση, κακό δεν κάνει να δημιουργούμε και να δοκιμάζουμε καινούργια πράγματα, οπότε θα κοιτάξω να δω τί μπορούμε να κάνουμε, είμαι σίγουρος πως κάτι θα καταφέρουμε. So stay tuned.

*@cordis: Γιάννη αν με τη διαφήμιση εννοούσες τη δική μου αναφορά στην πλατφόρμα για το aggregator, δε θεωρώ ότι ήταν διαφημιστική η αναφορά καθώς δεν είναι δικό μας και ούτε έχουμε κάποιο άμεσο όφελος από την προώθησή του. Απλά απαντούσε επακριβώς στην ερώτηση του mrmobile αν υπάρχει κάποιο εργαλείο για την επεξεργασία των feeds. Αλλιώς θα ήταν σαν να ρωτάει κάποιος π.χ. "Υπάρχει κάποιο καλό WP plugin για την τάδε δουλειά" και να του λέγαμε "ξέρω ένα, αλλά δε μπορώ να σου πω γιατί είναι διαφήμιση". Δεν ξέρω βέβαια αν αναφερόσουν σε μένα, απλά το λέω για να μην παρεξηγούμαι.

Άβαταρ μέλους
lexx
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lexx » 10 Ιουν 2011 03:32

Δικός μου είναι ο Aggregator και δεν έχω καμία σχέση με τον Symos. Παρόλα αυτά, Symos σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια :)

Λογικό ο cordis να παραξενευτεί. Σπάνια το community λέει καλό λόγο χωρίς να έχει όφελος!
webz.gr - Web Trends, news and reviews

mrmobile
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrmobile » 10 Ιουν 2011 03:36

Ισως να φταιω λιγακι και εγω που οπως ειπα και πιο πριν ειμαι καινουριος και απειρος με το αντικειμενο , και δεν εξηγησα τι ακριβως ζηταω.

Το ζητουμενο τουλαχιστον σε μενα δεν ειναι απλα να ποσταρω ΟΛΕΣ τις προσφορες ανεξαιρετως αλλα ενας πιο ευκολος τροπος να βλεπω τις νεες προσφορες συγκενρωμενες. Ειναι μια διαδικασια που πρεπει να γινει τουλαχιστον 2 φορες την ημερα αφου το καθε site δεν εχει συγκεκριμενη ωρα δημοσίευσης νέων προσφορών.

Για ενα manual aggregator οπως το δικο μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο, σχεδον αδυνατο να τσεκαρω ολα ta dealadika και να επιλεξω τις καλες προσφορες, παντα με τα δικα μου κριτηρια που ειναι η αξιοπιστια ενος site, μεθοδους πληρωμης που εξασφαλιζουν οτι εγω θα πληρωθω, ποσοστο αμοιβης κλπ.

Οποτε ενα τετοιο plugin θα με εξυπηρετουσε στην ευρεση των νεων προσφορων με την εισαγωγη τους σαν Draft στο wordpress και επειτα να δημοσιευω αυτες που κρινω εγω οτι πρεπει να δημοσιευθουν στο site μου...

Ευχαριστω και παλι για την αμεση ανταποκριση, και πραγματικα θα ημουν ευγνωμων εαν ειχα στα χερια μου ενα τετοιο εργαλειο...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Ιουν 2011 10:41

Symos ξέρω ότι είναι του lexx, το έχει ξαναπαρουσιάσει εδώ, αλλά ξέρω ότι το προωθείτε και σαν δικιά σας υπηρεσία. Τα μυστικά της συμφωνίας σας δε μπορώ να τα ξέρω, οπότε το καλύτερο είναι υπάρχει πρώτα επικοινωνία μαζί μου. Ευχαριστώ.

mrmobile αυτό που θες είναι το πιο εύκολο.

μπαίνεις απλά σε έναν ή δύο aggregators και βλέπεις τι νέες προσφορές υπάρχουν.

άλλος τρόπος είναι να φτιάξεις ένα email μόνο για αυτό τον σκοπό και να γραφτείς με αυτό στα ντιλάδικα, μετά απλά τσεκάρεις το mail σου και βλέπεις τι νέο υπάρχει.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 10 Ιουν 2011 11:09

mrmobile έγραψε:Οποτε ενα τετοιο plugin θα με εξυπηρετουσε στην ευρεση των νεων προσφορων με την εισαγωγη τους σαν Draft στο wordpress και επειτα να δημοσιευω αυτες που κρινω εγω οτι πρεπει να δημοσιευθουν στο site μου...
Άρα ναι μεν αυτόματο ποστάρισμα, αλλά σε μορφή draft ώστε να επιλέγεις. ΟΚ, makes sense, θα το κοιτάξουμε.
cordis έγραψε:Symos ξέρω ότι είναι του lexx, το έχει ξαναπαρουσιάσει εδώ, αλλά ξέρω ότι το προωθείτε και σαν δικιά σας υπηρεσία. Τα μυστικά της συμφωνίας σας δε μπορώ να τα ξέρω
Γιάννη το προωθούμε σαν εργαλείο για τους affiliates, με την ίδια έννοια που το έκανα και εδώ γιατί είναι κάτι που μας το ζητάνε πολλοί. Δεν το έχουμε προωθήσει ποτέ όμως ως δικό μας εργαλείο ή δικιά μας υπηρεσία. Ούτε καν κάποια αποκλειστικότητα δεν έχουμε. Από εκεί και πέρα αν ήταν θέμα κάποιας "μυστικής συμφωνίας", πίστεψέ με θα έλεγα "υπάρχει αυτό κι αυτό, όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει PM". Anyway, απόλυτα κατανοητό αυτό που λες, απλά τυχαίνει να μην υπάρχει τέτοια πρόθεση.

mrmobile
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrmobile » 10 Ιουν 2011 12:12

@Cordis. Δεν ειναι δυστυχως τοσο απλο και ευκολο οσο λες, γιατι με τους τροπους που αναφερεις αφου και παλι πρεπει να επισκεφτω το καθε ντιλαδικο ξεχωριστα για να παρω το url , φωτογραφια κλπ και μετα μεσω excel ή του νεου online tool να δημηουργησω το dynamic link με το ID μου. Απο το feed ειναι γρηγοροτερο και ευκολοτερο... Με το e-mail που λες το εχω σκεφθει και το εχω κανει σε καποια sites αλλα και παλι υπαρχει αρκετη καθυστερηση στα newsletters και εχω παρατηρησει πως στα newsletters δεν στελνουν μονο τις νεες προσφορες αλλα και παλαιοτερες που ισως τις εχω ποσταρει 3-4 μερες πριν. Σε ευχαριστω παντως για τις λυσεις που μου προτεινες...

@Symos. Ακριβως οπως το ειπες... Σε ευχαριστω πολυ και παλι για την κατανοηση και την πρσοσπαθεια που ισως κανεις...

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 10 Ιουν 2011 14:45

ΟΚ, απ'ότι συζητήσαμε κι εμείς εδώ εσωτερικά, ο πιο εύκολος και ευέλικτος τρόπος είναι τελικά αυτό που πρότεινα, να δημιουργηθεί δηλαδή και ένα RSS feed με τις προσφορές, καθώς κάτι τέτοιο θα δουλεύει όχι μόνο σε WP, αλλά και στις υπόλοιπες πλατφόρμες.

Το "πρόβλημα" είναι πως στο RSS υπάρχουν συγκεκριμένα πεδία, οπότε δεν μπορούμε να περάσουμε όλες τις πληροφορίες που έχουμε στο XML. Οπότε πρέπει να κάτσουμε να δούμε ποιές πληροφορίες είναι χρήσιμες σε ένα post (π.χ. ο αριθμός των αγορών δεν είναι καθώς δεν θα ανανεώνεται), να τις προσθέσουμε όλες στο πεδίο περιγραφή και να το μορφοποιήσουμε έτσι ώστε να είναι ευπαρουσίαστο και κατανοητό.

Πάντως το προχωράμε, οπότε ελπίζω σχετικά σύντομα να έχω νεότερα.

mrmobile
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrmobile » 10 Ιουν 2011 14:59

Με βαση τις δικες μου αναγκες και οπως τα εχω και στο site μου, τα χρησιμα πεδια ειναι σιγουρα, τιτλος, περιγραφη, αρχικη τιμη, τιμη προσφορας, εκπτωση, κατηγορια, και φυσικα το dynamic link με ενσωματωμενο το ID του καθε χρηστη. Προεραιτικα ισως και το ονομα του dealadikou. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατον να εσνωματωθουν ολα αυτα σε ενα rss feed και κατα ποσο αυτα τα πεδια μπορουν να εισαχθουν στο wp σαν custom fields ωστε να εμφανιζονται στο εκαστοτε theme με μια μικρη μετατροπη. Απο οτι ειδα στο plugin που εχω αναφερει και πιο πανω, ειναι αρκετα απλο για καποιον που πραγματικα ξερει απο php να δημιουργηθει ενα αντιστοιχο για το xml feed της linkwise που ηδη υπαρχει. To "kako" ειναι οτι εγω ΔΕΝ εχω ουτε τις ελαχιστεα απαραιτητες γνωσεις για να κανω μονος μου κατι αντιστοιχο...

Ειμαι στην διαθεση σου αν χρειαστεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα....

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Ιουν 2011 16:37

το kingdeals είναι δραματικά αργό και χθες τις περισσότερες φορές που προσπάθησα να μπω μου έβγαζε time out.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 16 Ιουν 2011 17:23

cordis έγραψε:το kingdeals είναι δραματικά αργό και χθες τις περισσότερες φορές που προσπάθησα να μπω μου έβγαζε time out.
Έχουμε προσέξει κι εμείς ότι είναι αργό (όπως και πολλά άλλα deal sites, προφανώς λόγω αναξιόπιστου hosting) δεν είχε φτάσει ποτέ όμως στο σημείο που αναφέρεις. Θα ενημερώσουμε το διαφημιζόμενο γι'αυτό που λες.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Ιουν 2011 18:06

χθες 4 στις 5 φορές που δοκίμασα ήταν κάτω.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Ιουν 2011 19:32

756 click αυτές τις δύο ημέρες και ούτε μια πώληση.
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Linkwise”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες