[LOCKED] Σχόλια για το Linkwise Affiliate Network (παλαιά πλατφόρμα)

Παρουσίαση προγραμμάτων και σχόλια για το ελληνικό Linkwise Affiliate Network

Συντονιστής: Thalia - Linkwise

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 08 Φεβ 2012 17:17

Η αρχικη μου τοποθετηση ειναι λαθος. Πραγματικα δεν εχει να κανει με τους ορους αν ενας διαφημιζομενος ειναι αρχισπαμερ και ελεηνος. Μπορει ομως να καταδειξει μεχρι που μπορει να φτασει καποιος απο αυτους και μας βοηθαει και εμεις να παιρνουμε τα μετρα μας απο πριν. Τεσπα, γραψε ακυρο.

@cyberfreak Οχι. Αναφερομαι αποκλειστικα σε deal sites. Δεν εχω ιδεα το τι κανουν τα 2 sites που εγραψες.

birbi

Δημοσίευση από birbi » 08 Φεβ 2012 18:02

birbi έγραψε:Καλησπέρα,

Για την καινούρια καμπάνια like της Nestle Mission Frappossible σήμερα πήρα το παρακάτω spam mail απο έναν δικό σας affiliate. Το θεωρώ spam για΄τι ουδέποτε έδωσα την συγκατάθεσή μου ή το mail μου σε αυτόν.

Από: info@christmasdeal.eu

Η μεγαλύτερη αποστολή frappe που έγινε ποτέ! 1 Like = 1 Frappé για έναν φοιτητή. Κάντε Click Εδώ

CD2023.

Μιλώντας με μερικούς φίλους που έχουν διάφορα websites μου είπαν πως και αυτοί πήραν το ίδιο mail χωρίς να έχουν δώσει ποτέ το mail τους στο christmasdeal
Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο μέλος του forum αλλά είμαι σίγουρος πως εσείς μπορείτε να δείτε απο που προέρχονται τα leads αυτού του affiliate σωστά?

Αρα ξέρετε ότι είναι απο τα spam mails που στέλνει.

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 08 Φεβ 2012 18:54

Εμείς μπορούμε να δούμε εάν τα leads του συγκεκριμένου affiliate είναι από προώθηση μέσω email. Το δύσκολο είναι να σιγουρευτούμε ότι τα email είναι spam και όχι π.χ. "νόμιμα" newsletter στα μέλη κάποιας σελίδας του.

Σε καμία περίπτωση δεν προσπαθούμε να αμφισβητήσουμε τα λεγόμενά σας. Προσπαθούμε απλά να βρούμε ποιά είναι η καλύτερη διαδικασία σε αυτές τις περιπτώσεις ώστε απ'τη μία να υπάρχει μηδενική ανοχή σε φαινόμενα spamming, αλλά απ'την άλλη να υπάρχει 100% διασφάλιση ότι κανείς δεν θα κατηγορηθεί άδικα.
Linkwise Affiliate Network

Άβαταρ μέλους
panxer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panxer » 08 Φεβ 2012 19:31

Καλησπέρα,
είναι δικό μου το Aff. ID αυτό και η λίστα αυτή προέρχεται από opt-in registration στο site που αναφέρεται παραπάνω ως αποστολέας.
Αν υπάρχει αμφιβολία μπορώ να παραθέσω και στοιχεία για το registration του κάθε μέηλ με REG_DATETIME REG_CLIENT REG_IP του κάθε registration.
Ο μόνος τρόπος να βρίσκεται κάποιος στη λίστα είναι μέσω της φόρμας που υπάρχει στο site.
Παράλληλα στα μεηλ που αποστέλλονται υπάρχει λινκ διαγραφής από την λίστα ή παραμετροποίησης της συνδρομής.

Ίσως ήταν λάθος που δεν βάλαμε double opt-in σύστημα εξ'αρχής. Αν δεν είναι κακόβουλη η αναφορά σας, ζητώ συγγνώμη ίσως κάποιος να έβαλε επί τούτου το μεηλ σας στη λίστα για να δημιουργηθεί ζήτημα.

Ελπίζω να ήμουν ξεκάθαρος.

birbi

Δημοσίευση από birbi » 09 Φεβ 2012 12:56

Επειδή εγώ φαίνεται πως δεν ήμουν όμως ξεκάθαρος:

Απο την αρχή προστασίας δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα έχουμε: http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=3 ... ema=PORTAL

Πώς μπορώ να λαμβάνω νόμιμα τη συγκατάθεση των παραληπτών;

Μπορείτε να λαμβάνετε τη συγκατάθεση των παραληπτών σε έντυπη μορφή, για παράδειγμα μέσω διανομής διαφημιστικών εντύπων σε εκθέσεις ή παρουσιάσεις προϊόντων.
Μπορείτε επίσης να λαμβάνετε τη συγκατάθεση σε ηλεκτρονική μορφή, π.χ. με χρήση συστήματος κατά το οποίο γίνεται και έλεγχος των ηλεκτρονικών δεδομένων του παραλήπτη (σύστημα double opt-in ή verified opt-in). Για το συγκεκριμένο θέμα συμβουλευτείτε την Οδηγία 2/2011 της Αρχής για την ηλεκτρονική συγκατάθεση.
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχετε προηγουμένως ενημερώσει τον παραλήπτη κατά τον τρόπο που αναφέρθηκε στην ερώτηση ii) παραπάνω, παρέχοντας επίσης πληροφορία σχετικά με τη δυνατότητα μετέπειτα διαγραφής του από το αρχείο σας (ή αλλιώς ανάκλησης της συγκατάθεσής του).
Η δήλωση της συγκατάθεσης σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι ρητή, π.χ. ο παραλήπτης να επιλέγει τη συγκατάθεση και όχι το σχετικό πεδίο να είναι προεπιλεγμένο.
Όταν τα δεδομένα των παραληπτών διαβιβάζονται σε τρίτους αποδέκτες (π.χ. συνεργαζόμενες εταιρείες), η συγκατάθεση για τη διαβίβαση θα πρέπει να λαμβάνεται σε ξεχωριστό πεδίο (ξεχωριστά για κάθε αποδέκτη ή ανά κατηγορία αποδεκτών, όπως αναφέρεται στην ερώτηση ii) παραπάνω).
Η συγκατάθεση που δίνεται για συγκεκριμένη εταιρεία δεν ισχύει για όλες τις εταιρείες του ομίλου, εκτός αν γι΄αυτό ενημερώνεται ρητώς ο παραλήπτης και δίνει τη συγκατάθεσή του σε ξεχωριστό πεδίο για κάθε εταιρεία ή επαγγελματική κατηγορία εταιρειών του ομίλου.
Δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται η πρακτική της αποστολής μηνύματος πρόσκλησης (invitation e-mail) με σκοπό τη λήψη της συγκατάθεσης του παραλήπτη. Στα μηνύματα αυτά ο αποστολέας συνήθως δηλώνει την επαγγελματική του ταυτότητα και ρωτάει τον παραλήπτη αν θέλει να λαμβάνει διαφημιστικά μηνύματα που αφορούν στην εταιρεία του.
Με απλά λόγια: Δεν έχω δώσω συγκατάθεση για να παίρνω το newsletter και αν το έβαλε κάποιος άλλος στην λίστα σας είναι ακόμα χειρότερο. Νομίζω πως το παραπάνω εδάφιο απο την αρχή προστασίας είναι ξεκάθαρο κύριοι.

George - Linkwise έγραψε:Εμείς μπορούμε να δούμε εάν τα leads του συγκεκριμένου affiliate είναι από προώθηση μέσω email. Το δύσκολο είναι να σιγουρευτούμε ότι τα email είναι spam και όχι π.χ. "νόμιμα" newsletter στα μέλη κάποιας σελίδας του.

Σε καμία περίπτωση δεν προσπαθούμε να αμφισβητήσουμε τα λεγόμενά σας. Προσπαθούμε απλά να βρούμε ποιά είναι η καλύτερη διαδικασία σε αυτές τις περιπτώσεις ώστε απ'τη μία να υπάρχει μηδενική ανοχή σε φαινόμενα spamming, αλλά απ'την άλλη να υπάρχει 100% διασφάλιση ότι κανείς δεν θα κατηγορηθεί άδικα.

Απο εσάς θα περίμενα την στοιχειώδη ερώτηση προς τον συνεργάτη σας πριν εκτεθεί η ποιότητα της λίστας του ( non double optin aka spam according to dpa.gr) και όχι να προσπαθείτε να αμφισβητήσετε τα λεγόμενά μου ή να βρείτε άλλες οδούς.

Άβαταρ μέλους
panxer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panxer » 09 Φεβ 2012 13:35

Προφανώς ήταν κακόβουλη η εισαγωγή του email σας από τρίτο.
Επαναλαμβάνω, λάθος η μη χρήση double opt-in. Δικιά μας ευθύνη ότι δεν είχαμε double opt-in σύστημα. Δεν ήταν τα κίνητρα ιδιοτελή, απλά κατά το σχεδιασμό κακώς ακολουθήσαμε πρακτική ευρέως διαδεδομένη στον κλάδο προ της προσπάθειας εναρμονισμού στη παρούσα οδηγία που σωστά παρατίθεται.

Για την διευκόλυνση του ξεκαθαρίσματος, αν έχετε την καλή διάθεση, παρακαλώ στείλτε μου σε προσωπικό μήνυμα τη διεύθυνση που έλαβε το mail ή απαντήστε διεύθυνση αποστολέα του email που ήρθε δίχως τη συγκατάθεση σας.
Θα μας βοηθήσει να δούμε αν υπήρξε κακόβουλη συμπεριφορά στην εισαγωγή των email.

Για την ιστορία, θα αποσταλεί σε δεύτερο χρόνο, verification mail στη λίστα, λειτουργώντας ως δεύτερο opt-in.
Θα αποσταλλεί ερώτηση στην gda σχετικά με την ενέργεια διότι το τοπίο είναι θολό σχετικά με το αν επιτρέπεται ή όχι η αποστολή καθυστερημένου μηνύματος opt-in.

H Linkwise δεν φέρει ευθύνη για αυτή την αβλεψία.

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 09 Φεβ 2012 13:40

@birbi

Καλησπέρα και πάλι

Μου προξενεί εντύπωση το πώς εσείς γνωρίζετε πως δεν έχουμε έρθει σε επικοινωνία με τον συνεργάτη μας. Το έχουμε κάνει ήδη και το θέμα έχει πάρει το δρόμο του. Συγκεκριμένα, τα leads έχουν ακυρωθεί και ο affiliate έχει αποκλειστεί από την καμπάνια. Επίσης, έχει τεθεί υπό παρακολούθηση ώστε σε επόμενη αντίστοιχη περίπτωση να διαγραφεί εντελώς και από το δίκτυο.

Όσο για το αν αμφισβητήσαμε τα λεγόμενά σας, νομίζω ήμουν σαφής στην προηγούμενη τοποθέτησή μου, η οποία εξηγούσε πως σε καμία περίπτωση δεν προσπαθούμε να σας αμφισβητήσουμε, απλά προσπαθούμε να είμαστε δίκαιοι προς όλες τις πλευρές. Φανταστείτε στο μέλλον κάποιος που ενοχλήθηκε από την καταγγελία που κάνατε ή ένας ανταγωνιστής σας, να προχωρήσει σε αντίστοιχη εκδικητική καταγγελία προς εσάς η οποία όμως θα είναι εκ του πονηρού και αναληθής. Εμείς τότε πώς θα πρέπει να κινηθούμε;

Ευχαριστούμε παρ'όλα αυτά για την επισήμανση του θέματος και βρισκόμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε.

@panxer

Εκτιμούμε το γεγονός πως απαντήσατε στους προβληματισμούς που τίθενται. Δυστυχώς όμως, ασχέτως από τα κίνητρα, το αποτέλεσμα παραμένει πως εστάλησαν spam emails. Το έχουμε αναλύσει περαιτέρω και στο email που σας έχουμε στείλει.

Άβαταρ μέλους
panxer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panxer » 09 Φεβ 2012 13:59

@birbi @Linkwise @FreeStuff
Θεωρώ ότι ήμουν τίμιος στη παράθεση των γεγονότων ως έχουν.
Η στάση της LW σαφώς και είναι σωστή και συμβάλλει στην αξιοπιστία τόσο του δικτύου της, όσο και των συνεργατών της.
Ομοίως η "καταγγελία" του/ης birbi το ίδιο.
Θα εκτιμούσα απ'όλους τους συναδέλφους αν γνωρίζουν περιστατικά που δέχθηκαν αυτή τη καμπάνια σαν spam με αποστολέα το info .at. christmasdeal.eu να μου αποστείλουν το original για να μπορέσουμε να διελευκάνουμε κάποια πράγματα.
Ίσως έτσι δεν χρειαστεί να καταστραφεί η λίστα.

termi21

Δημοσίευση από termi21 » 10 Φεβ 2012 16:51

Καλησπέρα και πάλι!

@Linkwise

1) Καταρχήν να πω ότι συνεργάτης μου έχει λάβει επίσης spam για το Nescafe από παραπάνω url του panxer.

Το να έχει τύχει σε 2 άτομα σε τόσο στενό κύκλο μάλλον δείχνει ότι το mailing list είναι αρκετά μεγάλο. Ο συνεργάτης μου ουδέποτε πήγε στην ανωτέρω σελίδα.

2) Έχω να αναφέρω παρόμοια ή χειρότερη περίπτωση με αυτή αυτή που ανέφερα πριν 5 μέρες (για το ww w.good.deals. gr).

Συγκεκριμένα το deal site ww w.prettyoffer s.c om
ακόμα και με cookie γράφει σε κάθε deal με τεράστια γράμματα δεξιά το εξής:

"ΧΩΡΙΣ Πιστωτική
Με ένα τηλέφωνο!
Σας φέρνουμε το κουπόνι εκτυπωμένο στο σπίτι σας, και πληρώνετε με τη παραλαβή!!!

ΧΩΡΙΣ πιστωτική κάρτα, και ΧΩΡΙΣ να δώσετε τα στοιχεία σας στο Internet!

Συμπληρώστε τη παραγγελία σας μέσω του site μας, ή καλέστε μας στα παρακάτω τηλέφωνα:

Σταθερό: 211 8 50 60 70
Vodafone CU: 695 782 5485
Cosmote WU: 697 566 0742"

Ελπίζω να ασχοληθείτε και με αυτό το ίδιο γρήγορα. Επίσης καλό θα ήταν να κάνετε ένα γενικό έλεγχο μια στο τόσο. Δε γίνεται να κινείστε με τυχαίες αναφορές από εμάς.

Επιπλέον σε αυτό το deal:

http://ww w.pretty offers.co m/team.php?id=111&ref=992

Γράφουν στο main κείμενο:

ΠΛΗΡΩΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

Τη συγκεκριμένη προσφορά, μπορείτε να την αγοράσετε και απευθείας από το PrettyAvenue, πληρώνοντας μετρητά ή με πιστωτική κάρτα από το κατάστημα, αφού είναι και σημείο παραλαβής των κουπονιών του PrettyO ffers!

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 10 Φεβ 2012 22:35

termi21 έγραψε:
ΠΛΗΡΩΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

Τη συγκεκριμένη προσφορά, μπορείτε να την αγοράσετε και απευθείας από το ..., πληρώνοντας μετρητά ή με πιστωτική κάρτα από το κατάστημα, αφού ...!
Κάτι ανάλογο έχει πράξει και στο παρελθόν το deals365 σε προσφορά κομμωτηρίου
και πληρωμή απευθείας εκεί... Δεν το είχα δει εγώ, αλλά ενημερώθηκα από γνωστή μου
που την αξιοποίησε και μου το είπε μετά νομίζοντας ότι θα είχε φανεί στις πωλήσεις μου.

Μάλιστα δεν χρειάστηκε να κάνει καμία κίνηση αγοράς μέσω pc, γιατί πήρε τηλ. στο
κομμωτήριο και της έκλεισαν αμέσως ραντεβού με τη συγκεκριμένη τιμή.
Σκέφτηκα τότε ότι θα ήταν "πονηριά" της επιχείρησης για να μη δώσει προμήθεια στο deals365,
αλλά από ότι μου είπε το έγραφε στις λεπτομέρειες της προσφοράς ότι δεν χρειάζεται να κάνεις αγορά κουπονιού Online,
αλλά συνεννοήσε και πληρώνεις απευθείας στην επιχείρηση.

Είχαμε τις προσφορές-αγορές κουπονιών 1€ και 2€,
τώρα έχουμε και απλές ανακοινώσεις εκπτώσεων μάλλον!

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 13 Φεβ 2012 10:34

Το my-deals ειναι και deal aggregator και δεν το αναφερεται πουθενα στους ορους της καμπανιας.

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 13 Φεβ 2012 14:06

@bibisidis
Έχεις δίκιο, θα προστεθεί στην περιγραφή της καμπάνιας

@termi21
Η μη αναγραφή τηλεφώνου ή άλλων οδηγιών που μπορεί να οδηγήσουν στην πραγματοποίηση της παραγγελίας εκτός site είναι κάτι για το οποίο συμβουλεύουμε και όσο μπορούμε πιέζουμε τους διαφημιζόμενους, αλλά δεν επιβάλλουμε. Αυτή είναι και η πρακτική που ακολουθούν διεθνώς όλα τα affiliate δίκτυα, ενημερώνουν δηλαδή τους διαφημιζόμενους πως αυτές οι πρακτικές μπορεί να οδηγήσουν σε μικρότερη αποδοχή και προβολή της καμπάνιας από τους affiliates.

Από εκεί και πέρα είναι στην ευχέρεια του κάθε affiliate να επιλέξει να προωθήσει ή όχι μια καμπάνια λαμβάνοντας υπόψη μεταξύ άλλων και τέτοιου είδους κριτήρια.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 15 Φεβ 2012 14:04

Καλημέρα. Όπως σας είχα πει και 5-10 μηνύματα προηγουμένως είμαι νέος στο χώρο και ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργούν τα πράγματα.

1) Όταν γίνεται ακύρωση σε μια πώληση, αυτό που μπορεί να οφείλεται;

2) Υπάρχει καμιά πιθανότητα αν είναι "καλή" η πώληση αυτό να έχει γίνει με δόλο εκ μέρους του merchant;

3) Από ποιο ποσοστό ακυρωμένων πωλήσεων και κάτω θεωρούμε ότι είναι όλα απολύτως φυσιολογικά;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 15 Φεβ 2012 14:22

Καλησπέρα

Το θέμα των ακυρώσεων είναι κάτι που απασχολεί όλους τους affiliates.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις δύο παλιότερες συζητήσεις σχετικά με αυτό το θέμα:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=58176
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=59550

Εκεί θα διαβάσεις πολλές απόψεις καθώς και τη δική μας εξήγηση για τους λόγους που μπορεί να οδηγούν κάποια site σε μεγαλύτερα ποσοστά ακυρώσεων από άλλα.

Εάν κάποιες από τις απορίες σου παραμένουν, είμαστε στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 15 Φεβ 2012 14:40

Επιτέλους κατάλαβα τι παίζει, ευχαριστώ.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Linkwise”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες