Τρίγλωσσο PC

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
doross4u

Τρίγλωσσο PC

Δημοσίευση από doross4u » 06 Ιούλ 2010 17:47

Γεια σας!

Η ερώτηση απευθύνεται σε όσους ξέρουν Αγγλικά αλλά επίσης ξέρουν ή μαθαίνουν και Γερμανικά όπως εγώ.

Έχω έναν φορητό υπολογιστή ΙΒΜ ThinkPad T42p με λειτουργικό σύστημα τα Windows XP Professional SP 3, φυσικό πληκτρολόγιο Greek (319) Latin και εγκατεστημένες γλώσσες English (United States) και Greek.

Επειδή εντός των ημερών πρόκειται να κάνω format στον σκληρό δίσκο και να ξαναστήσω το σύστημα από την αρχή, θα ήθελα αυτή τη φορά να προσθέσω ως τρίτη γλώσσα και τα Γερμανικά στις δύο ήδη υπάρχουσες για να μπορώ να γράφω και να διαβάζω τους ειδικούς Γερμανικούς χαρακτήρες που δεν συμπεριλαμβάνονται στο λατινικό αλφάβητο.

Το ερωτήματα λοιπόν είναι: Τι πρέπει να κάνω γι αυτό και σε τι διαφέρουν τα Γερμανικά (Γερμανίας) από τα Γερμανικά (Αυστρίας, Ελβετίας ή Λιχτενστάιν); Όπως και εσείς θα γνωρίζετε, ανάμεσα στις χώρες αυτές υπάρχουν διαφορές στην προφορά όπως επίσης και στα τοπικά γλωσσικά ιδιώματα, δεν μπορώ όμως να καταλάβω τι διαφορά μπορεί να υπάρχει ανάμεσα στα Γερμανικά που εγκαθίστανται σε έναν υπολογιστή. Κι ακόμα τι πληκτρολόγιο θα πρέπει να αντιστοιχίσω και ποια πλήκτρα θα πρέπει να χρησιμοποιώ στο Greek (319) Latin φυσικό πληκτρολόγιο του υπολογιστή μου για να μπορώ εύκολα και γρήγορα να γράφω τους τέσσερεις ειδικούς Γερμανικούς χαρακτήρες ä, ö, ü, και ß;

Μια λεπτομερής απάντηση από έναν έμπειρο επί των υπολογιστών τρίγλωσσο χρήστη της Γερμανικής θα με διαφώτιζε και θα με διευκόλυνε αφάνταστα να κάνω σωστή δουλειά.

Σας ευχαριστώ

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τρίγλωσσο PC

Δημοσίευση από nbc » 06 Ιούλ 2010 18:32

Οι γλώσσες μπαίνουν/αλλάζουν και εκ των υστέρων, μην αγχώνεσαι. Τις διαφορές των Γερμανικών ανά χώρα δεν τις γνωρίζω. Τα πλήκτρα που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις εξαρτώνται από το πληκτρολόγιο που θα επιλέξεις. Αν υποθέσουμε ότι επιλέγεις Γερμανικά (σκέτα) με Γερμανικό πληκτρολόγιο, τότε τα ä, ö, ü, και ß βγαίνουν με τα πλήκτρα ["'], [:;'] (δεξιά του LΛ), [{[] (δεξιά του PΠ) και [_-] (δεξιά του 0) αντίστοιχα.

Να σημειωθεί πως το Γερμανικό πληκτρολόγιο είναι πολύ διαφορετικό από τα "συμβατικά". Ποτέ μου δεν μπόρεσα να το συνηθίσω. Θυμάμαι, κάθε φορά που ήθελα slashes μου 'βγαινε η ψυχή για να τις βρω :D

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Τρίγλωσσο PC

Δημοσίευση από dva_dev » 06 Ιούλ 2010 21:08

Ισως το accessories -> Accessibility -> On Screen Keyboard μπορεί να σε βοηθήσει λίγο με το πληκτρολόγιο.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τρίγλωσσο PC

Δημοσίευση από aguila21 » 07 Ιούλ 2010 01:18

Κι εγώ τρίγλωσσο πληκτρολόγιο έχω,Αγγλικά,Ελληνικά και Ισπανικά.Οι γλώσσες μπορούν να προστεθούν κι εκ των υστέρων κάνοντας δεξι κλικ στο εικονίδιο στο sustem tray.Δεν ξέρω τις διαφορές των τοπικών διαλλέκτων αλλά οι περισσότεροι βάζουν την international.Στα Ισπανικά δε λείπει κανένα σύμβολο ούτε το Ñ,?¿¡ ó κλπ!

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Τρίγλωσσο PC

Δημοσίευση από KGP » 07 Ιούλ 2010 01:31

oso afora ta germanika tha proteina na agoraseis "agglo/germaniko" pliktrologio ... den mporeis na fantasteis poso "eukoli" tha kanei tin zoi sou...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τρίγλωσσο PC

Δημοσίευση από aguila21 » 07 Ιούλ 2010 01:33

Σε ίντερνετ καφέ στην Φρανκφούρτη δεινοπάθησα να γράψω Αγγλικά με το Γερμανικό πληκτρολόγιο...Ούτε τα links δεν μπορούσα να γράψω...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Τρίγλωσσο PC

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Ιούλ 2010 01:46

Παλιότερα (αρκετά παλιότερα) σε amiga 2000 με γερμανικό πληκτρολόγιο το σπαστικό ήταν ότι το z με το y ήταν στις αντίθετες θέσεις (το χαραγμένο γράμμα πάνω στο πλήκτρο γιατί αν θυμάμαι καλά τα έγγραφε κανονικά). Πάντως δεν είχα πρόβλημα στο γράψιμο αν δεν κοίταγα το πληκτρολόγιο. Τα σύμβολα ήταν στις συνηθισμένες τους θέσεις.

Άβαταρ μέλους
doross4u

Τρίγλωσσο PC

Δημοσίευση από doross4u » 09 Ιούλ 2010 16:08

Αγαπητοί φίλοι,

Το πρόβλημα ελύθη χάρη στην συνεισφορά και στην πολύτιμη βοήθεια του κάθ' ενός από εσάς ξεχωριστά αλλά και όλων σας μαζί, σε συνδιασμό των απαντήσεών σας, και θα ήθελα γι αυτό να σας εκφράσω τις θερμές μου ευχαριστίες.

Η λύση η οποία λειτουργεί απρόσκοπτα έχει ως εξής: Εγκατέστησα ως τρίτη γλώσσα τα Γερμανικά (Γερμανίας) και τους αντιστοίχισα το Γερμανικό πληκτρολόγιο (το σκέτο, όχι το IBM). Το άνοιγμα του On-Screen Keyboard διεφώτισε πλήρως τα πράγματα. Η συμβουλή σου dva_dev ήταν έξοχη! Οι θέσεις των ειδικών Γερμανικών χαρακτήρων βρίσκονται εκεί ακριβώς που αναφέρεις nbc. Όσο για τα slashes, κανένα πρόβλημα. Το «/» βγαίνει κανονικά με Shift+7 ενώ το «\» βγαίνει με AltGr+[το πλήκτρο δεξιά από το 0].

Φυσικά υπάρχει πάντα και η λύση της σύνδεσης μέσω θύρας USB ενός εξωτερικού πληκτρολογίου αλλά αφού οι Αγγλικοί χαρακτήρες είναι ένα υποσύνολο των Γερμανικών, δεν καταλαβαίνω, αγαπητέ KGP, γιατί μιλάς για Αγγλογερμανικό πληκτρολόγιο και όχι για ένα σκέτο Γερμανικό. Στις γερμανόφωνες χώρες με ένα σκέτο Γερμανικό πληκτρολόγιο γράφουν στην γλώσσα τους αλλά και στα Αγγλικά χωρίς να χρειάζεται να αλλάξουν κάτι και βέβαια τα links, αγαπητέ aguila21, βγαίνουν σε μπλε χρώμα κανονικότατα, χωρίς κανένα πρόβλημα, όπως άλλωστε ήδη συμβαίνει και με τον δικό μου υπολογιστή μετά την εγκατάσταση της Γερμανικής γλώσσας και του Γερμανικού πληκτρολογίου. Κατά συνέπεια, δεν βλέπω σε τι μπορεί να φταίει το πληκτρολόγιο στο Internet Cafe της Φρανκφούρτης που δεν μπορούσες να γράψεις links και ως εκ τούτου, λογικά πιθανολογώ ότι θα έπρεπε να υπήρχε κάποιο άλλο τεχνικό πρόβλημα στον συγκεκριμένο υπολογιστή του Internet Cafe στην Φρανκφούρτη το οποίο ευθύνεται γι αυτό.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τρίγλωσσο PC

Δημοσίευση από aguila21 » 09 Ιούλ 2010 17:27

Απλώς το w δεν ήταν εκεί που είναι στο δικό μου δηλαδή επάνω αριστερά.Ύστερα έψαχνα να βρω την τελεία.Για παράδειγμα στα Ισπανικά το http://www.imaginas.gr αν προσπαθήσεις να γράψεις όπως ξέρεις το link θα βγει ως ακολούθως:
httpÑ--www.imaginas.gr στη θέση του : είναι το Ñ και στις θέσεις των // βγαίνουν τα -- κάπως έτσι ήταν και το Γερμανικό πληκτρολόγιο.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Τρίγλωσσο PC

Δημοσίευση από KGP » 09 Ιούλ 2010 17:30

doross4u έγραψε:αγαπητέ KGP, γιατί μιλάς για Αγγλογερμανικό πληκτρολόγιο και όχι για ένα σκέτο Γερμανικό. Στις γερμανόφωνες χώρες με ένα σκέτο Γερμανικό πληκτρολόγιο γράφουν στην γλώσσα τους αλλά και στα Αγγλικά χωρίς να χρειάζεται να αλλάξουν κάτι
den ksero ti kanoun stis germanofones chores... to spiti edo einai agglogermanoelliniko alla distichos tetio pliktrologio den echei vgei akoma...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες