Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από hik-hok » 06 Ιούλ 2010 22:57

http://eglima.wordpress.com/2008/03/15/sehides_1/

τυχαίο ? δέν νομίζω
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιούλ 2010 23:10

το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να κουρευτείς, μετά όλα τα άλλα θα έρθουν.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Ιούλ 2010 23:22

πρεπει να περασες ασχημα παιδικα χρονια.. λυπαμε που βλεπεις τα πραγματα ετσι..
lol. Μια χαρα ηταν τα παιδικα μου χρονια. Σχολειο το πρωι, φροντιστιριο το απογεμα, και στο τελος της ημερας εξω με τους φιλους μου μεχρι της ενεα το βραδυ.
Τα Σ/Κ, διαβασμα το πρωι και το απογεμα εξω μεχρι το βραδυ.
:-?

Απλα δεν εισαστε καθολου αντικιμενικοι ως αναφορα καποια πραγματα..
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιούλ 2010 23:51

και θεωρείς ότι είσαι ο μόνος που είναι αντικειμενικός και όλοι οι άλλοι όχι.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 07 Ιούλ 2010 00:11

και θεωρείς ότι είσαι ο μόνος που είναι αντικειμενικός και όλοι οι άλλοι όχι.
Οχι. Φανταζομαι υπάρχουν και αλοι σαν εμενα.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από cordis » 07 Ιούλ 2010 00:13

αθάνατοι κι αυτοί φαντάζομαι.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από GeoStuff » 07 Ιούλ 2010 00:15

Έλα να δούμε και κάνα flame επιτέλους...

:D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από fafos » 07 Ιούλ 2010 00:31

Connor MacLeod έγραψε: Οχι. Φανταζομαι υπάρχουν και αλοι σαν εμενα.
pou na mhn sevontai tous goneis pou tous gennhsan kai tous agorazoun oti nea p@p@ria kykloforei h apple?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Ιούλ 2010 00:53

sovokai έγραψε:το ιδιο που γινετε και στους ανθρωπους.. τι δεν καταλαβες?
Δεν έχω καταλάβει αν είναι κάποιος/α που έχει κάνει και πατέρας και μητέρα και μπορεί να επιβεβαιώσει ότι η αγαπη της μανας δεν συγκρίνεται με τίποτα στο κοσμο ή να υποστηρίξει το αντίθετο φυσικά, και ότι αυτή η φράση δεν είναι απλώς μια καραμέλα που πιπιλίζουμε χωρίς να ξέρουμε αν ισχύει, απλά επειδή το πιστεύουν κάποιοι ή απλά από τις κοινωνικές δομές η μάνα είναι αυτή που συνήθως περνάει τον περισσότερο χρόνο κοντά στα παιδιά. Δεν έχω καταλάβει επίσης αν ισχύει και στα μη θηλαστικά αφού ο παρατηρητής/ μελετητής/ επιστήμονας όσο και αν το προσπαθεί να είναι αντικειμενικός δεν μπορεί να αφήσει απ' έξω τα δικά του προσωπικά πιστεύω, ιδεολογία, συνήθειες, αντιλήψεις, και το κυριότερο δεν μπορεί να συννενοηθεί με τα θηλαστικά ή μη θηλαστικά για να ακούσει τις απόψεις τους. Απλώς προσπαθεί να μεταφράσει προκαθορισμένα ερεθίσματα που δίνει ο ίδιος ή αναγνωρίζει ότι δίνει το περιβάλλον, και τις απαντήσεις, όποιες και όσες αντιλαμβάνεται, σε ένα μοντέλο συμπεριφοράς που έχει προδιαγράψει. Οτι ξεφέυγει από αυτό απλώς το αγνοεί, το ονομάζει ιδιοπαθή συμπεριφορά, θεϊκή θέληση, βιολογικό ένστικτο, ή ότι μπορεί να σκεφτεί ώστε να εντάξει και αυτή τη διαφορετική συμπεριφορά/ αντίδραση/ γνώρισμα μέσα στο μοντέλο του (σαν εξαίρεση του "κανόνα"). Τα πάντα στην αρχή ήταν θεϊκή θέληση, αργότερα με την παρατήρηση κάποια εντάχθηκαν σε συγκεκριμένα μοντέλα συμπεριφοράς και εξηγήθηκαν. Αργότερα άλλαξαν τα μοντέλα και ξαναεξηγήθηκαν διαφορετικά. Εχει γίνει πολλές φορές και η ιστορία επαναλαμβάνεται ακόμα.
fafos έγραψε:den einai aparaithto na exeis viomata san mhtera kai san pateras... ksexorizei panta h agaph ths mhteras.. osoi einai pateres kai einai antikeimenikoi to vlepoun auto
Δεν είναι απαραίτητο δηλαδή να έχεις χτυπήσει για να ξέρεις τι είναι ο πόνος; Δεν είναι απαραίτητο να δοκιμάσεις πορτοκαλάδα ή λεμονάδα για να δεις τι σου αρέσει περισσότερο; Δεν είναι απαραίτητο να αρρωστήσεις για να ξέρεις τι σημαίνει να μην έχεις την υγεία σου; Τι είδους αντικειμενική γνώμη ή άποψη μπορείς να έχεις αν δεν έχεις δοκιμάσει; Απλά υιοθετείς μια τυχαία άποψη, ίσως αυτή της πλειοψηφίας στην κοινωνία που ζεις.
fafos έγραψε:den einai tyxaio oti ola sxedon ta dikasthria tou kosmou sta diazygia synhthos dinoun ta paidia sthn mhtera
Τα δικαστήρια εκδίδουν αποφάσεις ακολουθώντας συγκεκριμένους νόμους (που ένας θεός ξέρει ποιοί και με τι κριτήρια και τι λογική και με ποιά συμφέροντα τους έκδοσαν) και ακολουθώντας την κοινή λογική (αυτό που θέλουν/πιστεύουν οι πολλοί, ο λαός, το πλήθος, το αιματοδιψές σε πολλές περιπτώσεις μην το ξεχνάμε που παρακινείται εύκολα από λαοπλάνους) και τις προσωπικές τους πεποιθήσεις/σκέψεις/ιδέες (χωρίς σχόλια).

Εχω δει πολλές μανάδες να αγαπάνε τα παιδιά τους περισσότερο από τους πατεράδες τους, έχω δει πολλούς πατεράδες να αγαπάνε τα παιδιά τους πολύ περισσότερο από τις μανάδες τους, εγώ δει πολλούς άσχετους να αγαπάνε τα παιδιά άλλων πολύ περισσότερο από τους γονείς τους τους ίδιους.
Ποιό είναι το συμπέρασμα; Η γή είναι ακίνητη στο κέντρο του σύμπαντος και ο ήλιος γυρίζει γύρω της;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από cordis » 07 Ιούλ 2010 01:14

έπρεπε να μείνεις ακόμα 2-3 χρόνια στην Θεσσαλονίκη, χωρίς υποστήριξη από το σπίτι, και θα καταλάβαινες τι εστεί βερίκοκο.

σου το έχω πει με διάφορους τρόπους και σε διάφορες στιγμές. το να προκαλείς το ενδιαφέρων με μ******ς είναι ο εύκολος τρόπος, αλλά δε κερδίζεις τίποτα άλλο εκτός από την στιγμιαία προσοχή. το να προκαλείς το ενδιαφέρον λέγοντας ενδιαφέροντα πράγματα είναι πιο επίπονος τρόπος, αλλά κερδίζεις μαζί και την εκτίμηση και πολύ περισσότερα πράγματα από τον κόσμο.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από fafos » 07 Ιούλ 2010 01:36

dva_dev an den eisai gonios sigoura den mporeis na ksexorhseis thn agaph enos gonea me thn agaph ths gkomenas, tou aderfou, ths theias h tou filou klp klp.. ego san gonios (pou exei xasei kai paidi) mporo na sou po me sigouria oti h agaph kai o ponos ths manas den sygrinetai me kammia allh kai anhkei se dikh ths kathgoria...

me thn dikh sou logikh tha eprepe na eixame dokimasei to "koko" gia na doume an mas aresei na eimaste omofilofiloi h oxi..

ta dikasthria akolouthoun thn logikh.. kai h logikh vasizetai kyrios se meletes apo episthmones kai xronies empeiries... apo kei kai pera pame sthn anarxia kai o kathenas metafrazei tous nomous kai to systhma opos ton symferei..

ego eimai 56 plus kai den exo synanthsei kapoia mhtera pou na mhn agapaei ta paidia ths.. tha zo se kales geitonies apoti fainetai.. :lol:

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από Figaro » 07 Ιούλ 2010 02:33

Εγω πάντως που έχω 2-3 χρόνια να δω τους δικούς μου .. τη μάνα μου πεθύμησα περισσότερο.
Απο την άλλη και αυτή είναι που ρωτάει συνέχεια πότε θα κατέβω .

+1 στο μπάρμπα απο πάνω.

Connor.. trollαρεις ;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Ιούλ 2010 03:05

Δεν έχω την ηλικία σου αλλά μπορώ έχοντας τις απαραίτητες προϋποθέσεις να ξεχωρίσω την αγάπη ενός γονέα προς το παίδί του, από την αγάπη μιας γκόμενας, της γυναίκας του, του γονιού του.
Αυτό που ξέρω είναι ότι μπορώ να δείξω την αγάπη προς το παιδί μου με κάποιους τρόπους. Δεν έχω φτάσει ακόμα σε κάποιο όριο για να ξέρω πόση είναι αυτή που πέρα από εκεί δεν πάει παρακάτω. Ούτε μπορώ να ξέρω πόση μπορεί να είναι η αγάπη της μάνας του και ποιά είναι τα όρια της. Δεν μπορώ επίσης να ξέρω πόση θα ήταν η αγάπη μου αν ήμουν εγώ η μάνα του. Δεν μπορώ να ξέρω αν η αγάπη που έχεις εσύ για τα παιδιά σου είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη από την αγάπη που έχει η μητέρα τους. Δεν σημαίνει άλλωστε η αδυναμία ή μη θέληση της εξωτερίκευσης των συναισθημάτων έλλειψη αγάπης.

Είσαι τυχερός ή άτυχος που δεν γνώρισες, όπως κι εγώ άλλωστε, πόση είναι η αγάπη των γονιών που πέταγαν τα παιδιά τους στον καιάδα. Πόση είναι η αγάπη των γονιών που σπάνε, κόβουν, ακρωτηριάζουν τα άκρα των παιδιών τους για να είναι "πειστική" στο κόσμο η ανάγκη τους και να δείχνουν ελεημοσύνη. Πόση είναι η αγάπη των γονιών που αφήνουν τα παιδιά τους εγκατελειμένα στο έλεος ορφανοτροφείων. Πόση είναι η αγάπη των μανάδων τους και πόση είναι η αγάπη των πατεράδων τους. Πόση γνώση μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε τρίτος, ο οποιοσδήποτε δικαστής για το πόσο αγαπάει ένας γονιός που μεγαλώνει με ασφάλεια το παιδί του, από κάποιον που, ας πούμε, λόγω των συνθηκών θεωρεί ότι θα μεγαλώσει με περισσότερη ασφάλεια σε κάποιο ορφανοτροφείο.
Πόση γνώση θα έχει κάποιος τρίτος δικαστής για το πόσο αγαπάς εσύ το παιδί σου και πόσο το αγαπάει η μητέρα του.
Πόση γνώση μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε για το αν η αγάπη της μητέρας συγκρίνεται ή όχι με την αγάπη του πατέρα ή την αγάπη ενός τρίτου άσχετου (ακόμα και θετός γονέας να είναι, παραμένει άσχετος).
Το μόνο που μπορεί να ξέρει είναι πόση αγάπη κατάλαβε από την αγάπη που του έδειξαν με όποιο τρόπο του την έδειξαν, οι δικοί του γονείς (για να έχει κάποιο μέτρο σύγκρισης και από τους δύο), όχι το πόση αγάπη του είχαν οι γονείς του.
Είναι πολύ απλά αυτό που λέει ο λαός "ο ξένος πόνος δεν πονάει". Δεν μπορείς να νιώσεις τον ξένο πόνο, ούτε μπορείς να νιώσεις τα ξένα συναισθήματα.
Οταν σου λέω ότι αυτή τη στιγμή πονάει το δόντι μου, αλλά πονάει και το δόντι της γυναίκας μου, αλλά και το δόντι του παιδιού μου, ξέρεις ποιός πόνος είναι πιο δυνατός; Επειδή μπορεί κάποιος από μας να ουρλιάζει νομίζεις ότι πονάει περισσότερο από τον άλλο που δεν ουρλιάζει; Αν πονάει και το δικό σου δόντι, ποιανού δόντι πονάει περισσότερο, το δικό σου ή το δικό μου;
Εχεις ακούσει να λένε ότι ο πόνος στο νεφρό είναι μεγαλύτερος από τον πόνο της γέννας. Και λοιπόν; Θα το πιστέψεις; Ξέρεις πολλούς άντρες που να έχουν πονέσει στο νεφρό (πέτρα στα νεφρά ας πούμε) και να ξέρουν πόσος είναι ο πόνος της γέννας;
Αν σου πει μια γυναίκα που να έχει περάσει τον πόνο του νεφρού και να έχει γεννήσει θα την πιστέψεις; Αν έχει γεννήσει φυσιολογικά; Αν έχει γεννήσει με καισαρική; Αν είχε προβλήματα κατά τη γέννα που της έκαναν εκείνη τη στιγμή κόλαση; Θα την πιστέψεις; Και αν την πιστέψεις, μπορείς να ξέρεις πόσος είναι ο κάθε πόνος και ποιός είναι ο μεγαλύτερος; Απλώς (αν θέλεις) πιστεύεις αυτό που σου λέει.
Ετσι και η αγάπη. Δεν μαθαίνεις τι είναι ο έρωτας από τις ταινίες. Δεν μαθαίνεις τι είναι η αγάπη από τα βιβλία. Δεν μαθαίνεις πόση είναι η αγάπη από αυτό που λέει ο άλλος. Δεν ξέρεις πόση είναι η αγάπη που μπορεί να δείξει ο άλλος. Αυτό που ξέρεις είναι αυτό που μπορείς να κατανοήσεις από τα σήματα που εκπέμπει ο άλλος αφού τα έχεις μεταφράσει σύμφωνα με τη δική σου εμπειρία, τις δικές σου ανάγκες, γνώσεις, αντιλήψεις, πεποιθήσεις.

Τι μπορεί να μου πει η μάνα του παιδιού μου για το πόσο αγαπάω εγώ το παιδί μου. Τι μπορεί να πει ένας τρίτος για το ποιός από τους δύο αγαπάει περισσότερο το παιδί. Τι μπορώ να πω εγώ για το πόσο αγαπάνε οι γείτονες το παιδί τους. Το μπορεί να πει ο οποιοσδήποτε για το πόσο αγαπάνε οι γύφτοι το παιδί τους που το έχουν βάλει στο φανάρι να πλένει τζάμια στα αυτοκίνητα και ποιός από τους δύο το αγαπάει περισσότερο.
Οτι και να πει είναι εικασίες.
mporo na sou po me sigouria oti h agaph kai o ponos ths manas den sygrinetai me kammia allh kai anhkei se dikh ths kathgoria...
Εγώ αντίθετα λέω ότι δεν μπορείς να ξέρεις. Ισως απλώς να εκφράζει περισσότερο τα συναισθήματα της, όπως έχει μάθει από μικρό παιδί να κάνει, και όπως έχει μάθει εσύ ότι δεν πρέπει να εκφράζεις τα δικά σου. Οι άντρες δεν κλαίνε μωρέ. Θέλεις να είσαι κλαψιάρης; Μην κάνεις σαν γυναικούλα; Πονάνε οι άντρες μωρέ; Σου θυμίζουν κάτι;
me thn dikh sou logikh tha eprepe na eixame dokimasei to "koko" gia na doume an mas aresei na eimaste omofilofiloi h oxi..
Να πηγαίνουμε τοίχο τοίχο δηλαδή; Και στα ντούζ δεν σκύβουμε να πιάσουμε το σαπούνι.

Δεν ξέρω πόαο μεγάλα είναι τα παιδιά σου, φαντάζομαι όχι και πολύ μικρά - δεν έχει σημασία άλλωστε -, αλλά σε περίπτωση που δεν έχουν δοκιμάσει βότκα και ουϊσκι, αλλά μόνο πορτοκαλάδα, και τα ρωτήσεις τι τους αρέσει περισσότερο από τα τρία, τι θα μπορούν να απαντήσουν;
Αν τα ρωτήσεις ποιός τα αγαπάει περισσότερο εσύ ή η μητέρα τους, όταν σου απαντήσουν δες μήπως η απάντηση έχει σχέση με το ποιός παίζει περισσότερο μαζί τους, ποιός τα βάζει για ύπνο, ποιός τα ταϊζει, ποιός ασχολείται περισσότερη ώρα μαζί τους, ποιός γενικά εξωτερικεύει περισσότερο την αγάπη που τους έχει. Μήπως αυτό έχει σχέση με την απάντηση που θα σου δώσουν, και όχι πραγματικά (όσο μπορεί να μετρηθεί) με το ποιός τα αγαπάει περισσότερο.

LLeonidas

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από LLeonidas » 07 Ιούλ 2010 03:26

fafos έγραψε:ego eimai 56 plus kai den exo synanthsei kapoia mhtera pou na mhn agapaei ta paidia ths.. tha zo se kales geitonies apoti fainetai.. :lol:
E όσο μεγαλώνεις μαθαίνεις .

Ξέρω εγώ κάτι μάνες που παρατήσανε παιδιά για γκόμενους και να σου πω και το άλλο , αν τις μετρήσουμε τα δάχτυλα τον χεριών μας δεν φτάνουνε !!!

Δεν μπορείτε να ισχυρίζεστε πως ο πατέρας πονάει λιγότερο από τη μάνα για τα παιδιά του .

Η ένταση της αγάπης προs τα παιδιά είναι περίπου ίδια , αλλου γέρνει η ζυγαριά στον πατέρα και αλλου στην μητέρα .

Επίσης εννοείτε πως δεν συγκρίνετε η αγάπη της μάνας με την γυναικα . Η μάνα μας θα μας αγαπάει ακόμα και ο χειρότερος εγκληματίας να είμαστε , η γυναικας μας θα μας χώριζε και για τον ποιο αστείο λόγο ( γελάει αλλα την να την κάνω ?? :kiss: )

P.S. Η υπερβολική αγάπη σε συνδυασμό με την agnia σε πολλά θέματα μπορούνε να προκαλέσουνε αρκετά προβλήματα στα παιδιά ;)
:(

starfish

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από starfish » 07 Ιούλ 2010 11:08

Βασικά εγώ νομίζω τα εξής.

Η λέξη αγάπη είναι πολύ περίπλοκη μεν εκ πρώτης αλλά εάν αναλυθεί προκύπτει ότι δεν είναι και τόσο.

Βιοχημικά η αγάπη δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια βιοχημική αντίδραση στον εγκεφαλο που συμβαίνει όταν σκεφτόμαστε, βλέπουμε συναναστρεφόμαστε ένα άτομο για το οποίο νιώθουμε αυτό το αίσθημα.

Δεν είναι κάτι περίεργο ούτε το λέω υποτιμητικά. κάθε συναίσθημα μας αντιστοιχεί σε κάποια χημική αντίδραση γιατί πολύ απλά ο εγκέφαλος μας είναι ένα εργαλείο που δουλεύει με αυτόν τον τρόπο.

Το θέμα μας δεν είναι όμως τι είναι η αγάπη αλλά 1) τι την προκαλεί 2) πόσο σημαντική είναι.

Όσον αφορά το πρώτο. Είναι γεγονός ότι μεγάλο κομμάτι της συμπεριφοράς μας οφείλετε στον προγραμματισμό του εγκεφάλου μας ως θηλαστικά. Το μοντέλου του θηλαστικου όπου το θηλυκό γεννάει ζωντανά μικρά (και όχι αυγά) και μετά μένει δίπλα τους για να τα αναθρέψει είναι εκ παραδείγματος επιτυχημένο στην φύση καθώς εξασφαλίζει μεγάλη πιθανότητα επιβίωσης των μικρών.

Με απλά λόγια η μητέρα - άνθρωπος με την κύηση και την γέννα γεμίζει ορμόνες - χημικές ουσίες που έχουν ως αποτέλεσμα να θέλει να μείνει δίπλα στα μικρά της και να τα προστατέψει γιατί πολύ απλά έτσι είναι προγραμματισμένη.

Έχει παρατηρηθεί ότι πολλές φορές μια μάνα θα εγκαταλείψει τα παιδιά της για ασήμαντες ή μη-ασήμαντες αφορμές. Δεν είναι σπάνιο. Ομοίως και στην φύση ένα θηλυκό θα εγκατελείψει τα παιδιά της όταν τίθετε θέμα επιβίωσης της. Η φύση το έχει προγραμματίσει έτσι ώστε να εξασφαλίζεται η μεγαλύτερη πιθανότητα διαιώνισης του είδους καθώς το ενήλικο μπορεί να κάνει ξανά απογόνους.

Παρόλα αυτά υπάρχει μια τεράστια διαφορά μεταξύ του παραπάνω και της ανθρώπινης συμπεριφοράς.

Συμφωνούμε όλοι πιστεύω πως το ένστικτο και η ορμονική-βιοχημική κατάσταση εππηρεάζει τον άνθρωπο σε μεγάλο ποσοστό της συμπεριφοράς του αλλά δεν είναι το πλεον σημαντικό .

Οι άνθρωποι σε αντίθεση με τα υπόλοιπα ζωά (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που διαφέρουν) έχουνε αναπτύξει μια πολυ περίπλοκη κοινωνική δομή εξαιρετικά δομημένη πάνω στην αλληλεπίδραση των ανθρώπων.΄Η συμπεριφορά μας και η συνείδηση μας εξαρτάται και προγραμματίζεται επίσης από την αλληλεπίδραση μας με τους άλλους ανθρώπους και την κοινωνία μας.

Είναι λογικό πως όντας ένα πλάσμα που έχει συναίσθηση της ύπαρξης του, και με έντονη ανάγκη για κοινωνικοποίηση ο άνθρωπος θέτει σε άλλο πλαίσιο την αντίληψη του και την συμπεριφορά του σε σχέση με τους άλλους ανθρπωπους, πολύ πιο σημαντικό πολλές φορές απο την ενστικτώδη συμπεριφορά.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι πχ η αυτοθυσία, κάτι που δεν συναντάται στην φύση απο κάποιο άλλο ζώο, όπου η λογική και η ανάγκη να προστατέψεις κάποιον μπαίνει πάνω απο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.

Με απλά λόγια, πέρα από τις ενστικτώσεις συμπεριφορές μας, είμαστε σε θέση να προκαλέσουμε στον εγκέφαλο μας συναισθήματα ίδια, παρόμοια και ακόμα πιο περίπλοκα μέσω της κοινωνικής μας συναναστροφής απο ότι με το ένστικτο. (χωρίς να σημαίνει ότι κάνουμε πάντα).

Αυτό μπορεί να γίνει τόσο με θετικό τρόπο πχ η ανατροφή ενός παιδιού που είναι ένα ανυπέρβλητο συναίσθημα - όσο και αρνητικά πχ ένας serial killer δεν αντιδρά απο ένστικτο αλλά προσπαθεί να καλύψει - διορθώσει δεν ξέρω τι κάποιο κενό, βλάβη που είναι επίκτητη και οφείλεται σε κάποια συμπεριφορά εναντίων του και δεν είναι απο την φύση του.

Για μένα, για να επιστρέψω στο θέμα, η ανατροφή και η καθημερινή επαφή μαζί του είναι κάτι εξαιρετικά χρήσιμο, σημαντικό και απαραίτητο για έναν υγιή άνθρωπο. Πιστεύω πως το "μεγάλωμα" του παιδιού είναι αυτό που σε κάνει εν τέλει να το αγαπάς απεριόριστα και όχι η γέννα. Το αντίθετο θα σήμαινε πως γονείς που έχουν υιοθετήσει παιδιά δεν τα αγαπάνε όσο οι φυσικοί τους γονείς πράγμα που δεν το πιστευω.

Όσον για το δευτερο ερώτημα (εάν είναι απαραίτητη) θα έλεγα πως είναι μάλλον ρητορική.

Νομίzω πως όποιος δεν καταλαβαίνει την αξία των ανθρώπινων σχέσεων έχει σοβαρό πρόβλημα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως στην κοινωνία που ζούμε που ο υπέρτατος στόχος, αξία, θεός κτλ κτλ είναι το κέρδος είναι λογικό πως έχουμε έξαρση φαινομένων μίσους, μισαλλοδοξίας, βίας, εκμετάλλευσης κτλ κτλ.

Και για να απαντήσω και στο conora.
Πάνε σε κάποιον γιατρό έχεις σοβαρό πρόβλημα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες