Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από dimsis » 07 Ιούλ 2010 11:26

Η δασκάλα έβαλε στα παιδιά να γράψουν μια εκθεση, που να τελειώνει με τη φράση "Μάνα είναι μόνο μία"

Όλα τα παιδάκια έγραφαν η μαμά μου με αγαπάει, με φροντίζει και στο τέλος "Μάνα είναι μόνο μία".

Ο Τοτός έγραψε: "μια μέρα ήρθε στο σπίτι μια φίλη της μάνας μου. Η μαμά μου, τη ρώτησε τι θα πιεί και η φίλη της απάντησε μια μπύρα. Τότε η μαμά μου, μου είπε να φέρω δύο από το ψυγείο. Όταν πήγα στο ψυγείο είδα ότι υπήρχε μόνο μία και φώναξα:
"Μάνα, είναι μόνο μία!"

Δεν μπορώ να δεχθώ και ούτε το πιστεύω πως η γυναίκα μου αγαπάει την κόρη μου περισσότερο από εμένα, ούτε το αντίθετο. Η αγάπη δεν έχει κλίμακα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από fafos » 07 Ιούλ 2010 13:54

Dimsis.. sta dyskola tha deis thn diafora (sou euxomai na mhn sou erthoun pote ta dyskola)... kai einai fysiologiko to arseniko na krataei mia pio psyxraimh stash giati allios to dyalisame to panhgyri...

starfish

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από starfish » 07 Ιούλ 2010 13:59

To ότι είσαι πιο ψύχραιμος ή αντιδρας διαφορετικά ή κρύβεις αισθήματα ή οτιδήποτε (οχι εσύ γενικά) δεν σημαίνει ότι αγαπάς λιγότερο ή περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από deninho » 07 Ιούλ 2010 14:03

Η αλήθεια, κατ'εμέ, βρίσκεται στα δύο τελευταια ποστ (dimsis & fafos). Και οι δύο γονείς αγαπάνε εξίσου* τα παιδιά τους, αλλά η μάνα εξωτερικεύει πιο εύκολα και πιο συχνά τα συναισθήματά της, για αυτό και βλέπουμε πιο εύκολα την αγάπη της μάνας.

Όσοι θεωρούν ότι μετά την ενηλικίωση δε χρειάζονται τους γονείς τους, μάλλον είναι ακόμα ανήλικοι -είτε στα χαρτιά, είτε στο μυαλό-

*Μιλάμε για φυσιολογικές περιπτώσεις

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από fafos » 07 Ιούλ 2010 14:09

starfish έγραψε:To ότι είσαι πιο ψύχραιμος ή αντιδρας διαφορετικά ή κρύβεις αισθήματα ή οτιδήποτε (οχι εσύ γενικά) δεν σημαίνει ότι αγαπάς λιγότερο ή περισσότερο.
to synaisthima sto arseniko "kanei piso" gia na diathrhthei h oikogeneia.. den shmainei oti agapa ta paidia tou ligotero h perissotero aplos einai diaforetikh apo tou thylhkou.. milao panta ex peiras...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από GeoStuff » 07 Ιούλ 2010 14:42

Πόσο μου αρέσει αυτή η συζήτηση...

Είμαστε όλοι τόσοι ανοικτοί στον διάλογο και έτοιμοι να παραδεχτούμε ότι ίσως έχουμε και άδικο...

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζουμε αυτή τη κουβέντα... Ψάχνουμε να εξηγήσουμε το αυτονόητο/αδιανόητο και να πείσουμε τους άλλους ότι έχουμε δίκιο με την χρήση παραδειγμάτων από την προσωπική μας ζωή ενώ απευθυνόμαστε σε άτομα που δεν έχουμε γνωρίσει ποτέ ζητώντας εμπιστοσύνη...

Και φυσικά δεν λείπει και ο εκάστοτε "έξυπνος-φωτεινός παντογνώστης" να πετάξει την άστοχη ατάκα να γίνει και πάλι ένα μικρό flame...

Καλή συνέχεια... Καιρό έχω να δώ τέτοιο θέμα... :D

Φιλικά ο Κυνικός Mod της γειτονίας σας...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

starfish

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από starfish » 07 Ιούλ 2010 15:46

και εγώ εκ πείρας μιλάω (όχι για το δυσάρεστο, για τα ευχάριστα) :)

Άβαταρ μέλους
sovokai

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από sovokai » 08 Ιούλ 2010 12:24

Παγκοσμιως η γιορτη του πατερα γιατι δεν υπαρχει σε καμια μερα του χρονου?

Connor MacLeod, Στην αφανή ηρωίδα της μητρότητας έχει καθιερωθεί η δεύτερη Κυριακή του Μαΐου ως παγκόσμια ημέρα της εορτής της. Είναι ο φόρος τιμής και η ένδειξη της ευγνωμοσύνης ολόκληρης της ανθρωπότητας στο έργο της και αποστολή της, είναι η αναγνώριση των θυσιών, η επιβεβαίωση της προσφοράς της και το μεγάλο ευχαριστώ που η κοινωνία προσφέρει στο πιο αγαπημένο και το πιο σεβαστό πλάσμα, τη Μητέρα.

Το δικό σου ευχαριστώ, θα μπορούσε να δοθεί στις μανούλα σου με λίγα λουλούδια, με κάποιο μικρό δωράκι ή ακόμη μ' ένα γλυκό φιλί και μια τρυφερή αγκαλιά.

Οι μανούλα σου θα είναι πολύ ευτυχισμένη αν τις θυμηθείς την Κυριακή που γιορτάζει. :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
sovokai

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από sovokai » 08 Ιούλ 2010 12:27

Ένα μωρό ρώτησε το Θεό, "Μου λένε πως θα με στείλεις στη Γη αύριο, αλλά πως υποτίθεται πως θα ζήσω εκεί που είμαι τόσο μικρός και αβοήθητος?"

"Ο άγγελός σου θα είναι εκεί να σε περιμένει και να σε προσέχει."

Το παιδί όμως ξαναρώτησε, "Πες μου όμως, εδώ στον παράδεισο για να είμαι ευτυχισμένος δεν έχω παρά να τραγουδώ και να γελώ."

Ο Θεός είπε, "Ο άγγελός σου θα τραγουδά και θα γελά για σένα. Και θα νιώθεις την αγάπη του και θα είσαι πολύ χαρούμενος."

Το παιδί όμως ξαναρώτησε, "Και πως θα καταλαβαίνω τι μου λένε οι άνθρωποι όταν μου μιλούν αν δε ξέρω τη γλώσσα?"

Ο Θεός είπε, "Ο άγγελός σου θα σου πει τις πιο όμορφες και γλυκιές λέξεις που θα ακούσεις ποτέ, και με πολύ υπομονή και φροντίδα, ο άγγελός σου θα σου διδάξει πως να μιλάς."

"Και ποιος θα με προστατεύει?"

Ο Θεός είπε, "Ο άγγελός σου θα σε προστατέψει ακόμα κι αν αυτό σημαίνει να ρισκάρει την ίδια του τη ζωή."

Εκείνη τη στιγμή υπήρχε μεγάλη ηρεμία στον Παράδεισο, αλλά μπορούσε κανείς να ακούσει φωνές από τη Γη και το παιδί ρώτησε με βιασύνη, "Θεέ, εφόσον είναι να φύγω τώρα, πες μου σε παρακαλώ το όνομα του αγγέλου μου."

"Απλά θα την φωνάζεις, μαμά."

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από dva_dev » 08 Ιούλ 2010 14:23

sovokai έγραψε:Παγκοσμιως η γιορτη του πατερα γιατι δεν υπαρχει σε καμια μερα του χρονου?
http://www.google.gr/search?q=γιορτή+του+πατέρα

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από manolism » 08 Ιούλ 2010 14:37

sovokai έγραψε:Παγκοσμιως η γιορτη του πατερα γιατι δεν υπαρχει σε καμια μερα του χρονου?
ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ (κάθε 3η Κυριακή Ιουνίου). Και γιόρτασα και πήρα το δωράκι μου. :wink:

Άβαταρ μέλους
sovokai

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από sovokai » 08 Ιούλ 2010 15:04

μπα? τους θυμηθηκαν ? :pint:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από fafos » 08 Ιούλ 2010 15:04

Edosan stous xazous mia mera gia na giortazoun pou den thn kserei kanenas... :lol: opos oi Aggloi giortazoun thn hmera ths petheras stis 29 Febrouariou...

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από Pesoner » 08 Ιούλ 2010 20:05

Αυτές οι γιορτές είναι για να βγάζουν λεφτά τα ανθοπωλεία και τα ζαχαροπλαστεία..

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μάνα είναι ΜΟΝΟ μία!!!

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιούλ 2010 20:53

και οι κηδείες για τα ανθοπωλεία και τα καφενεία..

συμπέρασμα: τα ανθοπωλεία τα έχουν Εβραίοι μασόνοι που δημιουργούν καταστάσεις για να μας παίρνουν τα φράγκα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες