Απόφαση - σταθμός για την Ελλάδα υπέρ google (troktiko)

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Ιούλ 2010 22:19

Απόφαση - σταθμός για την Ελλάδα υπέρ google - Απαγόρευσε να δοθούν οι IP του troktikou

ΕΧΑΣΕ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ Ο ΜΑΚΗΣ - ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ ΤΟ TROKTIKO

Μια Ελληνική δικαστική απόφαση - βόμβα δικαιώνει την google και το troktiko αλλά και πλέον όλα τα blogs που με το δεδικασμένο δεν μπορούν να δίνουν την ip τους για...ψύλου πήδημα.

Το δικαστήριο μετά από ασφαλιστικά μέτρα που έκανε ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος κατά της google (κάτι που για πρώτη φορά γίνεται στην Ελλάδα και ήταν τεράστια γκάφα του αφού δημιούργησε δεδικασμένο και για τις αρχές) ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ να δοθούν οι ip των ανθρώπων που είναι στο troktiko για να γίνει άρση απορρήτου για το αδίκημα της εξύβρισης ή της δυσφήμησης.

Η google στο δικαστήριο υποστήριξε τις θέσεις του troktikou που ουσιαστικά δεν είχαν να κάνουν με το blog αλλά με την ελευθερία της έκφρασης και της διαδραστικότητας του μέσου.

Έτσι το δικαστήριο ΟΡΘΑ απέρριψε το αίτημα του Τριανταφυλλόπουλου να πάρει τις ip αλλά και απέρριψε το παράλογο αίτημα του να μην ξαναναφερθούμε στο όνομα του.

Αυτή και μόνο η απόφαση είναι τεράστιας σπουδαιότητας για την χώρα μας που αν με δικαστική απόφαση έδινε τις Ip κάποιων bloggers τότε θα υπαγόμασταν στις τριτοκοσμικές χώρες.

Όποιος έχει πρόβλημα μπορεί να ζητάει να απαντήσει από το blog ή να ζητήσει να κατέβει η ανάρτηση που τον αφορά αν αυτή έχει υβριστικό περιεχόμενο. Αλλά μέχρι εκεί.

Και όπου υπάρχει συνεννόηση λύνονται οι παρεξηγήσεις όμως στην προκειμένη ο Μάκης χρησιμοποίησε όλα τα μέσα που είχε αφού πρώτα πήρε τους υπουργούς τηλέφωνα να συλλάβουν κάποιους ανθρώπους, μετά έκανε μήνυση και έφοδο με αυτόφωρο στο σπίτι δημοσιογράφου, αργότερα απείλησε την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος με ...ραβασάκια, μετά πήγε την google στα δικαστήρια και τα ΈΧΑΣΕ ΟΛΑ!!!

Αν ο ίδιος δεν καταλαβαίνει τότε εμείς τι να κάνουμε;

Υ.Γ: Έτσι και αλλιώς η google δεν δίνει ip ούτε οι εταιρείες γιατί θα εκτεθούν αλλά ο Μάκης ήθελε να το πάει μέχρι τον...Άρειο Πάγο.

http://troktiko.blogspot.com/2010/07/go ... tikou.html

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Ιούλ 2010 22:37

kai auto legetai dhmokratia? mpaineis esy dhladh pou den me xoneueis, grafeis oti eimai eleeinos kai sto magazi mou kanoun party oi katsarides xoris apodeikseis xoris tipota, to exei diavasei h mish Ellada kai meta mou les na to kataggeilo gia na to katevasoun h na apanthso?

foularame apo dhmokratia me touto to internet....

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιούλ 2010 23:05

το τι μ******ς έχουν γραφτεί εκεί για εταιρείες και επιχειρήσεις δε λέγετε...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 06 Ιούλ 2010 23:18

mporei kapios na kanei clopy paste tin apofasi?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Ιούλ 2010 02:47

Μην ασχολείστε με τη μούργα. Όλοι αυτοί οι μεγαλοδημοσιογράφοι και μεγαλοbloggers που αναφέρονται είναι απαίδευτα (και σε πολλές περιπτώσεις αμόρφωτα) ανθρωπάκια γεμάτα κόμπλεξ. Αν φίμωναν μερικές ιστοσελίδες και μερικές τηλεοράσεις, όχι ενάντια στη δημοκρατία δεν θα ήταν, αλλά θα είχαμε ποιοτικότερη και πιο πλουραλιστική ενημέρωση. Δημοκρατία δεν σημαίνει να λέει ο καθένας ό,τι μαλακία του κατέβει χωρίς συνέπειες. Και αυτό αφορά και τα 2 μέρη της προκείμενης διαμάχης.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 07 Ιούλ 2010 03:40

fafos το αν κάποιος δεν είναι σε θέση να καταλάβει το τι ακούει και από ποιον τότε δεν φταίει ο ανώμαλος που του τα λέει αλλα το κεφάλι το κλούβιο του πρώτου που κάθεται και τα ακούει ;)

Παλιά λέγανε δείξε μου τον φίλο σου να σου πω poios είσαι σήμερα πρέπει να λέμε : Δείξε μου από που ενημερώνεσαι να σου πω πόσο ηλίθιος είσαι ;)
:(

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 07 Ιούλ 2010 03:51

Ας μου επιτρέψετε να κάνω τον δικηγόρο - όχι του Μάκη, αλλά - του διαβόλου. Ποιό ήταν το ψύλου πήδημα στο οποίο αναφέρεται το τρωκτικό;

Και όπου υπάρχει συνεννόηση λύνονται οι παρεξηγήσεις όμως στην προκειμένη ο Μάκης χρησιμοποίησε όλα τα μέσα που είχε αφού πρώτα πήρε τους υπουργούς τηλέφωνα (ποιούς υπουργούς) να συλλάβουν κάποιους ανθρώπους (ποιους να συλλάβουν και γιατί), μετά έκανε μήνυση και έφοδο με αυτόφωρο στο σπίτι δημοσιογράφου (ποιου δημοσιογράφου;), αργότερα απείλησε την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος με ...ραβασάκια (εδώ τη θέλει να πει;), μετά πήγε την google στα δικαστήρια και τα ΈΧΑΣΕ ΟΛΑ!!! (την απόφαση του δικαστηρίου μπορούμε να την δούμε ή δεν αποτελεί κομμάτι της είδησης;)

Αυτό που απλά θέλω να τονίσω είναι ότι και το άρθρο του τρωκτικού δεν έχει καμία πληροφορία επί της ουσίας, αλλά αποτελεί απλά ένα λίβελο κατά του συγκεκριμένου ατόμου. Δικαίως ή αδίκως καταφέρονται κατά του Μάκη Τριανταφυλόπουλου δεν ξέρω. Καθώς δεν μπορώ να δω μια στοιχειοθετημένη κατηγορία.

Γεγονός που μου θυμίζει την πρακτική που έχει ακολουθηθεί στο παρελθόν από το άτομο που κατηγορούν.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 07 Ιούλ 2010 09:57

Δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει να μάθω τι έχει παιχτεί ανάμεσα στους εμπλεκόμενους, αλλά μόνο και μόνο που υπάρχει "αντίπαλο δέος" στη δημοσιογραφία μου φτάνει.
Εκτός κι αν οι δημοσιογράφοι είναι η δημοκρατία προσωποποιημένη και τους έχουμε αδικήσει τους καημένους...
Οσο για τις μεθόδους και των δύο πλευρών.
Ομοιος τον όμοιο που λέει και ο λαός...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Ιούλ 2010 12:34

Το όποιο δίκιο μπορεί να έχει μια καταγγελία, πιστεύω πως χάνεται όταν γίνετε ανώνυμα.
Από την άλλη όταν η ίδια η δικαιοσύνη αποδεδειγμένα δεν δουλεύει όπως πρέπει στην Ελλάδα, τέτοια εναλλακτικά μέσα αποτελούν μια μέθοδο γνωστοποίησης των "προβλημάτων" του καθενός σε ένα μεγάλο αριθμό αναγνωστών με μετέπειτα πιθανότητα το κανάλι να βοηθήσει και στην επίλυση του προβλήματος.

(με λίγα λόγια, στην Ελλάδα πρέπει να φτάσει στα ΜΜΕ ένα θέμα για να ασχοληθούν σοβαρά οι αρμόδιοι φορείς)

Ειδικά στο internet όμως είναι κανόνας πως δεν πρέπει να παίρνουμε τίποτε από αυτά που διαβάζουμε ή βλέπουμε τις μετρητοίς και πάντα όποτε μπορούμε να διασταυρώνουμε την είδηση.
Ειδικά σε αυτό το κομμάτι το troktiko πάσχει από την στιγμή που έχει επιλέξει την άμεση δημοσίευση των καταγγελιών και λοιπών emails του κάθε αναγνώστη χωρίς να εξετάζει αν αυτά που γράφουν ισχύουν.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά σίγουρα μπορούν να οδηγήσουν σε αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά, όπως δηλαδή ψευδείς καταγγελίες, δυσφημήσεις, κακεντρέχειες κλπ

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Ιούλ 2010 13:52

LLeonidas έγραψε:fafos το αν κάποιος δεν είναι σε θέση να καταλάβει το τι ακούει και από ποιον τότε δεν φταίει ο ανώμαλος που του τα λέει αλλα το κεφάλι το κλούβιο του πρώτου που κάθεται και τα ακούει ;)

Παλιά λέγανε δείξε μου τον φίλο σου να σου πω poios είσαι σήμερα πρέπει να λέμε : Δείξε μου από που ενημερώνεσαι να σου πω πόσο ηλίθιος είσαι ;)
enoeis oti kati ekatomyria Ellhnes pou mpainoun se analoga blogs einai makakes kai esy kai ego pou den mpainoume eimaste oi eksypnoi ths istorias?

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 07 Ιούλ 2010 14:39

Για μένα, το πρόβλημα βρίσκεται στην ανάγκη εναλλακτικής ενημέρωσης. Αυτή η ανάγκη, προκύπτει από τη γενικότερη διαφθορά των ΜΜΕ και την αναξιόπιστη ενημέρωση.

Αν ο κάθε Μάκης δεν ήταν εμπλεκόμενος μέχρι το κόκαλο και δεν υπήρχαν τα γελοιοδέστατα φαινόμενα κατευθυνόμενης ενημέρωσης που ζούμε καθημερινά, δεν θα υπήρχε το τρωκτικό ή τουλάχιστον δεν θα είχε τη δύναμη που έχει αποκτήσει.

Μιλάμε επομένως για προβλήματα με κοινωνικό χαρακτήρα, που δε λύνονται στο δικαστήριο με αυτό τον τρόπο. Τώρα, το αν προέκυψε δεδικασμένο για τους bloggers που θα μπορούν να λένε - σχεδόν - ότι τους κατέβει χωρίς να δίνουν λόγο, είναι μικρής σημασίας κατά τη γνώμη μου.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Ιούλ 2010 15:42

alou έγραψε:Αυτή η ανάγκη, προκύπτει από τη γενικότερη διαφθορά των ΜΜΕ και την αναξιόπιστη ενημέρωση.

Αν ο κάθε Μάκης δεν ήταν εμπλεκόμενος μέχρι το κόκαλο και δεν υπήρχαν τα γελοιοδέστατα φαινόμενα κατευθυνόμενης ενημέρωσης που ζούμε καθημερινά, δεν θα υπήρχε το τρωκτικό ή τουλάχιστον δεν θα είχε τη δύναμη που έχει αποκτήσει.
Σωστά. Αλλά δεν νομίζω πως είναι λύση η αντιμετώπιση της αναξιόπιστης - κατευθυνόμενης ενημέρωσης με ακόμα περισσότερη και μάλιστα ανώνυμη. Εκεί είναι το πρόβλημα για εμένα.
Ναι στην ελεύθερη διακίνηση της πληροφορίας, των ειδήσεων, των καταγγελιών, της ενημέρωσης, αλλά όχι σε περιπτώσεις όπου π.χ. ανώνυμα καταγγέλλει ο ανταγωνιστής του καφενείου το απέναντι για να του κάνει ζημιά. Κάπου χρειάζεται και ένα μέτρο.
Ποιός δηλαδή μας εγγυάται ότι αύριο μεθαύριο δεν θα βγει ο Χ ανώνυμος να βρίζει εσένα ή εμένα επειδή έτσι γουστάρει και έχει το ελεύθερο και την (υποτιθέμενη) ανωνυμία;

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 07 Ιούλ 2010 16:36

Ναι, αυτό είναι ένα λεπτό σημείο και σηκώνει πολύ θεωρία οπότε απλά θα πω πως το αντιλαμβάνομαι προσωπικά.

Υπάρχει η "επαγγελματική" (δεν σκέφτηκα καλύτερο ορισμό αυτή τη στιγμή) ενημέρωση, που οφείλει να είναι ανεξάρτητη, αντικειμενική και έγκυρη. Να ακολουθεί τη δημοσιογραφική δεοντολογία που υποδεικνύει ο επίσημος φορέας και επομένως να θεωρείται - θεσμικά - η επίσημη ενημέρωση του πολίτη.

Αυτή (θα έπρεπε να) είναι η επίσημη ενημέρωση.

Από τη στιγμή όμως που η επίσημη, με τη σφραγίδα του νόμου και της πολιτικής ενημέρωση παίζει τόσο άσχημα παιχνίδια στην καμπούρα μου, στην τσέπη μου, στο μυαλό μου και στο μυαλό των παιδιών μου δεν είναι δυνατόν να με χαλάει ότι βγαίνει ένας ανώνυμος και λέει μια παπαριά, ανυπόστατη έστω και ψευδέστατη.

Γιατί αν φιμώσω και αυτόν ή τον αναγκάσω να βγει μπροστά και να παλέψει με τα θηρία, θα χάσω τη μικρή δυνατότητα που ενδεχομένως έχω να βγω και να ξεσπάσω, να καταγγείλω και να κράξω όλα αυτά που με τρελαίνουν τόσο καιρό.

Το ότι μπορεί να γίνει εκμετάλλευση αυτής της ανάγκης και να αρχίσουν οι ψευδής καταγγελίες των καφενείων (όπως γίνεται κατά κόρον και με δεκάδες 'επώνυμα' chain email που θάβουν εταιρίες, προϊόντα και πρόσωπα με ψευδής χαρακτηρισμούς) σημαίνει σαφώς ότι η χρήση του μέσου πρέπει να διέπεται από κάποια δεοντολογία - που πρακτικά όμως δεν υπάρχει ούτε στην επίσημη ενημέρωση... που θα έπρεπε να έχει και τις θεσμικές / νομικές κυρώσεις, είδες εσύ κανένα δημοσιογράφο να μπαίνει φυλακή; να πηγαίνει στο δικαστήριο; να πηγαίνει τα εκατομμύριά του στην Ελβετία;(για να πεις και ένα ναι είπα το τελευταίο).

Ας μη μας χαλάει το troktiko τόσο πολύ, τη στιγμή που μόλις και καταφέραμε να επιβιώσουμε σαν ανθρωπότητα από H1N1 και βρισκόμαστε εν μέσω μιας μυστηριώδους οικονομικής κρίσης που μας τρομοκρατεί και θα ξεφτιλίσει κάθε εργασιακό και ανθρώπινο δικαίωμα άνευ λόγου και ουσίας. Λέω γω τώρα.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 07 Ιούλ 2010 17:27

Οπως κάθε τι στη ζωή μας επαφίεται στην κρίση μας και στην αξιοπρέπεια μας για να λειτουργήσει σωστά έτσι συμβαίνει και με το internet και όλες τις εκφάνσεις του.

Οταν οι δημοσιογράφοι παρατήσουν τα αόριστα και γενικόλογα άρθρα/εκπομπές τότε θα βγει και ο "κοσμάκης" επώνυμα να καταγγείλει κάποια πράγματα. Οσο οι "Μάκηδες" γράφουν για λαμόγια και διαπλεκόμενους ΧΩΡΙΣ ονοματεπώνυμο ή για "θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα" και "ξέρουμε ποιοί είστε αλλά έχε χάρη" τόσο κι ο κόσμος θα φοβάται και θα κρύβεται πίσω απο την ανωνυμία.
Δεν δικαιολογώ αυτή τη στάση αλλά σίγουρα την κατανοώ.
Λαμβάνοντας υπ' όψην οτι αυτή η πρακτική εφαρμόστηκε για δεκαετίες ολόκληρες ενώ η δυνατότητα στον αντίλογο υπάρχει εδώ και ελάχιστα χρόνια τότε είμαστε ευχαριστημένοι μόνο και μόνο που υπάρχει αντίδραση στη δράση.
Τα υπόλοιπα θα έρθουν, είτε αργά είτε γρήγορα...

Υ.Γ. μπορεί ο συγκεκριμένος "Μάκης" να έχει αποδείξει (αν και όχι όπως, όσο και κυρίως όπου θα έπρεπε) οτι μιλάει με διευθύνσεις και ονόματα αλλά παραμένει η τραγική μειοψηφία του χώρου.

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 07 Ιούλ 2010 18:21

fafos έγραψε:
LLeonidas έγραψε:fafos το αν κάποιος δεν είναι σε θέση να καταλάβει το τι ακούει και από ποιον τότε δεν φταίει ο ανώμαλος που του τα λέει αλλα το κεφάλι το κλούβιο του πρώτου που κάθεται και τα ακούει ;)

enoeis oti kati ekatomyria Ellhnes pou mpainoun se analoga blogs einai makakes kai esy kai ego pou den mpainoume eimaste oi eksypnoi ths istorias?
εννοώ πως όπως οποιοσδήποτε προτιμά να ενημερώνεται για το δελτίο καιρού από το star είναι επιεικώς tsodakias έτσι και οποιος πιστεύει ότι μπανανόφλουδα διαβάζει στο internet είναι επιεικώς ηλίθιος .
:(

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες