Πως κάνω κάποιον αρθρογράφο με ΟΛΑ τα δικαιώματα;

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexpant2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexpant2 » 08 Ιούλ 2010 19:25

Θέλω να κάνω κάποιον αρθρογράφο αλλά να μην χρειάζεται να εγκρίνω τα άρθρα του αλλά να δημοσιεύονται αυτόματα! Πώς γίνεται;
Ακόμα , θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αποκλείσω κάποιες επιλογές στο control panel του site από τους συνδιαχειριστές ώστε να μην έχουν πρόσβαση σε όλα;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Ιούλ 2010 20:54

adiaforosgr έγραψε:Wordpress έχεις;
Μηπως ειδες σε ποια περιοχη εβαλε το θεμα?

παντως απο την διαχειρηση χρηστων γινεται αυτο που θες

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 08 Ιούλ 2010 21:29

Θα τπν κάνεις εκδότη και όχι αρθρογράφο. Θα μπορέι να γράφει άρθρα από το front-end να δημοσιεύονται άμεσα και θα έχει το δικαίωμα της επεξεργασίας όλων των άρθρων της ιστοσελίδας.

Άβαταρ μέλους
alexpant2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexpant2 » 09 Ιούλ 2010 00:37

Έχω φτιάξει έναν νέο χρήστη και πειραματίζομαι με εκείνον . Όταν δημιουργώ άρθρο ως εκδότης μου λέει "Το Άρθρο αποθηκεύθηκε επιτυχώς." αλλά δεν φαίνεται καν στο πρωτοσέλιδο (που το έχω ορίσει)

driveland

Δημοσίευση από driveland » 10 Ιούλ 2010 19:33

θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αποκλείσω κάποιες επιλογές στο control panel του site από τους συνδιαχειριστές ώστε να μην έχουν πρόσβαση σε όλα
τη δουλεία αυτή την κάνει το component "Admin User Access"
με το οποίο μπορείς να κάνεις δικά σου group χρηστών και να δίνεις access και για το τι θα βλέπουν και στο frontend και backend.
να τους δίνεις δικαιώματα για κάθε μενου ή άρθρο ξεχωριστά αν μπορουν να το βλέπουν, αν μπορούν να το επεξεργαζονται, ακόμη και ποια πεδία μπορουν να επεξεργάζονται π.χ. να μη μπορούν να αλλάξουν το τίτλο του άρθρου αλλά μονο το content.
επισης μπορείς να κάνεις δικάσου μενου στο backend και να απενεργοποιησεις τα default όποια θες για κάθε ομάδα συνδιαχειριστών.

επισης τους δίνεις δικαιώματα αν θα βλέπουν το καθε component ή module ή καποιο plugin.

γενικα τα πάντα μπορεις να κάνεις.

υπάρχει και το "Frontend-User-Access"
με το οποίο βάζεις περιορισμούς στους χρήστες ΜΟΝΟ στο frontend

SCREENSHOT
Εικόνα

θα τα βρεις εδώ
http://www.pages-and-items.com/[/quote]

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 11 Ιούλ 2010 06:10

manolism έγραψε:Θα τπν κάνεις εκδότη και όχι αρθρογράφο. Θα μπορέι να γράφει άρθρα από το front-end να δημοσιεύονται άμεσα και θα έχει το δικαίωμα της επεξεργασίας όλων των άρθρων της ιστοσελίδας.
Με αυτό σε κάλυψε απόλυτα. Και φυσικά δεν έχει και access σε λοιπά administrating θέματα.

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 24 Οκτ 2010 03:07

driveland έγραψε:
θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αποκλείσω κάποιες επιλογές στο control panel του site από τους συνδιαχειριστές ώστε να μην έχουν πρόσβαση σε όλα
τη δουλεία αυτή την κάνει το component "Admin User Access"
με το οποίο μπορείς να κάνεις δικά σου group χρηστών και να δίνεις access και για το τι θα βλέπουν και στο frontend και backend.
να τους δίνεις δικαιώματα για κάθε μενου ή άρθρο ξεχωριστά αν μπορουν να το βλέπουν, αν μπορούν να το επεξεργαζονται, ακόμη και ποια πεδία μπορουν να επεξεργάζονται π.χ. να μη μπορούν να αλλάξουν το τίτλο του άρθρου αλλά μονο το content.
επισης μπορείς να κάνεις δικάσου μενου στο backend και να απενεργοποιησεις τα default όποια θες για κάθε ομάδα συνδιαχειριστών.

επισης τους δίνεις δικαιώματα αν θα βλέπουν το καθε component ή module ή καποιο plugin.

γενικα τα πάντα μπορεις να κάνεις.

υπάρχει και το "Frontend-User-Access"
με το οποίο βάζεις περιορισμούς στους χρήστες ΜΟΝΟ στο frontend

SCREENSHOT
Εικόνα

θα τα βρεις εδώ
http://www.pages-and-items.com/
Έχω ένα πρόβλημα ενώ το έχω εγκαταστήσει και φαίνεται ότι τα έχω ρυθμίσει όλα σωστά όταν πάω να μπω με το λογαριασμό που έχω στο group τότε αυτός έχει τα δικαιώματα του joomlagroup που ανήκει και όχι του usergroup του Admin User Access. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που το έχει δουλέψει;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες