Site redesign , με συνεργασια;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
loxy

Δημοσίευση από loxy » 08 Ιούλ 2010 23:55

Καλησπερα.

Εχω κατασκευασει ενα site,του οποιου η ιδεα ( και η οποια εχει περαση σε αρκετες χωρες)ειχε παρθει απο την πτυχιακη μου εργασια πριν λιγα χρονια και οταν το προτεινε το θεμα ο καθηγητης ηταν η 2η αναλογη προσπαθεια στη χωρα μας.

Μετα απο ομως απο στρατο και κάποια περιοδο δικιας μου αδρανειας πανω στο site, εχουν εμφανιστει αλλες 2-3 αντιστοιχες προσπαθειες.Δεν τη βλεπω επιχειρηματικα την προσπαθεια με πειραζει γιατι βασικος μου στοχος ειναι να μπει στο portfolio.

Το προβλημα μου ειναι οτι ΔΕΝ ειμαι designer, και γενικως δεν το κατεχω το γραφιστικο.
Το site αυτη τη στιγμη ειναι online, χωρις βεβαια να το προωθω, μιας και η εμφανιση του δεν ειναι αυτη που θελω ( να το πω επιεικεστατα :lol: ).

α)Θα ηταν μια λυση ενα ετοιμο template ή θα ηταν καλυτερη καποιου ειδους συνεργασια με ενα Web Designer;

β) Αν ειναι καλυτερο το δευτερο, θα μπορεσω να βρω καποιον να δουλεψω με ποσοστα ;

Γενικα, οι junior web developers που δουλευουν μονοι τους ειτε ως χομπυ ειτε ως επαγγελματιες freelancers, και δεν κατεχουν το γραφιστικο πως ενεργουν σ' αυτες τις περιπτωσεις;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 09 Ιούλ 2010 14:48

χμ, σωστή ερώτηση.

Αν το βλέπεις ως hobby και δεν κατέχεις το γραφιστικό τότε δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις.
Τσίμπα μια έτοιμη μακέτα ή αγόρασε μια με πολύ λίγα λεφτά από themeforest.com και είσαι έτοιμος.

Αν το βλέπεις ως επαγγελματίας και έχεις κάτι πολύ δυνατό ίσως μπορέσεις να βρεις να δουλέψεις και με ποσοστά.
Το θέμα είναι ότι αν είχες κάτι πολύ δυνατό θα το ήξερες ήδη και δεν θα έκανες αυτό το post.

Διαφορετικά, μαζεύεις λεφτά και επενδύεις.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
loxy

Δημοσίευση από loxy » 09 Ιούλ 2010 15:07

@dimsis Θα τα μελετησω τα links.Τhanx!

@ΑLR Δεν το βλεπω ως hobby, θελω να απασχοληθω σε αυτο το τομεα, και για αυτο το λογο προσπαθω να φτιαξω ενα αξιολογο portfolio.

Σαν ιδεα πλεον μπορει να μη θεωρειται κατι πρωτοτυπο, αλλα νομιζω δεν εχω να χασω κατι αν παρουσιασω τη δικια μου εκδοχη.
Δεν νομιζω οτι ο,τι κυκλοφορει στο Internet,ειναι πρωτοτυπη ιδεα.

Μια λυση,επισης, δε θα ηταν συνεργασια με νεο Web Designer (χωρις ιδιαιτερο portfolio) απο την οποια θα ωφεληθουμε και οι δυο,βαζοντας το site στο portfolio του ο ενας για το design που προσφερε και ο αλλος για τη λειτουργικοτητα και τον κωδικα ;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Ιούλ 2010 16:46

loxy έγραψε:Μια λυση,επισης, δε θα ηταν συνεργασια με νεο Web Designer (χωρις ιδιαιτερο portfolio) απο την οποια θα ωφεληθουμε και οι δυο,βαζοντας το site στο portfolio του ο ενας για το design που προσφερε και ο αλλος για τη λειτουργικοτητα και τον κωδικα ;
Ναι μια χαρά λύση είναι, και σίγουρα όσοι διαβάζουν και ενδιαφέρονται θα σου στείλουν PM εδώ μέσα για συνεργασία που αν είστε και οι 2 ευχαριστημένοι μπορεί να γίνει και μόνιμη.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 09 Ιούλ 2010 16:59

loxy έγραψε:
@ΑLR Δεν το βλεπω ως hobby, θελω να απασχοληθω σε αυτο το τομεα, και για αυτο το λογο προσπαθω να φτιαξω ενα αξιολογο portfolio.

Σαν ιδεα πλεον μπορει να μη θεωρειται κατι πρωτοτυπο, αλλα νομιζω δεν εχω να χασω κατι αν παρουσιασω τη δικια μου εκδοχη.
Δεν νομιζω οτι ο,τι κυκλοφορει στο Internet,ειναι πρωτοτυπη ιδεα.

Μια λυση,επισης, δε θα ηταν συνεργασια με νεο Web Designer (χωρις ιδιαιτερο portfolio) απο την οποια θα ωφεληθουμε και οι δυο,βαζοντας το site στο portfolio του ο ενας για το design που προσφερε και ο αλλος για τη λειτουργικοτητα και τον κωδικα ;
Αν δεν το βλέπεις ως hobby τότε ναι, το έτοιμο template δεν θα στο πρότεινα.

Δεν έχει σχέση με το να είναι new idea τόσο. Έχει σχέση με το να πείσεις τον άλλον πως είσαι σοβαρός, το βλέπεις πολύ σοβαρά και το website έχει πιθανότητες να πάει καλά. Έχει σχέση δηλαδή με το τι σχέδιο θα παρουσιάσεις στον άλλον ώστε να σε εμπιστευτεί. Αυτά σχετικά με τα ποσοστά.

Σχετικά με συνεργασία με νέο web designer, είναι όντως μια καλή ιδέα.
Πόσταρε και το και στο vcdc.gr όπου το διαβάζουν και άλλοι web designers πιθανότατα.
Μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά από ένα καλό με ένα κακό design;

Επίσης πες του να σου σχεδιάσει και το portfolio σου γιατί και αυτό είναι πολύ σημαντικό στην εικόνα σου.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
loxy

Δημοσίευση από loxy » 09 Ιούλ 2010 20:00

@dimsis Ήδη δέχτηκα κάποιες προτάσεις συνεργασίας από μέλη. Eυχαριστούμε freestuff! χεχε :)

@ALR Δεν ειμαι designer, αλλα πιστευω μπορω να ξεχωρισω το πολυ καλο/εντυπωσιακο με το μετριο γραφιστικα site ή αν καλυπτει το σκοπο και το θεμα του.Πιστευω οτι μπορει καποιο site να ειναι απλο, απο αποψη design, αλλα να περναει τελικα στο χρηστη αυτο που χρειαζεται.
Σχετικα με το portfolio, εχω ηδη καποιο online βασισμένο σε Wordpress και ενα ετοιμο theme, καποια στιγμη ομως θα ηθελα να το ανανεωσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες