Επικάλυψη μενού από άλλο μενού με κίνηση από δεξιά

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
g_p

Δημοσίευση από g_p » 09 Ιούλ 2010 13:04

παιδιά γεια σας,

θέλω να έχω δύο στήλες/columns (ένα αρχικό μενου) που η καθεμία στήλη έχει πάνω τις επιλογές.Η κάθε μία στήλη χωρίζεται από μία κάθετη γραμμή κάπως έτσι [ | ]. Είναι πάντα μαζί οι στήλες.
όταν κάνω κλικ σε κάποια επιλογή από τις δύο στήλες θέλω να έρχεται από δεξιά (από την άκρη της δεξιάς στήλης) [ | ] πάλι δυο στήλες που να αντικαθιστούν τις δύο πρώτες και να εμφανίζουν νέες επιλογές μενού.Οι δύο νέες στήλες έχουν σε ένα σημείο ένα βελάκι που σε πάνε στην προηγούμενη κατάσταση που ήσουνα.
Δηλαδή θέλω να υπάρχει κίνηση και animation. Απλά στο αρχικό μενού κάνοντας κλικ σε κάποια επιλογή να έρχονται από δεξιά οι δύο καρτέλες που θα το αντικαθιστούν ακριβώς σε μέγεθος και απλά με ένα μικρό back βελάκι να σε πηγαίνει στο αρχικό μενού εκεί που ήσουνα

Τι ακριβώς πρέπει να διαβάσω για να το υλοποιήσω??
Έχω κοιτάξει για accordion αλλά στην δική μου περίπτωση δεν πρόκειται για ακκορντεόν απλά κάνοντας κλικ σε μια επιλογή θέλω να γίνεται επικάλυψη του προηγούμενου και να εμφανίζονται οι κατάλληλες καρτέλες (με επικάλυψη των προηγούμενων). τι ακριβώς πρέπει να διαβάσω???

Ευχασριστώ

g_p

Δημοσίευση από g_p » 09 Ιούλ 2010 16:50

ανεβάζω ένα ppt που περιγραφει αυτο που θελω
Συνημμένα
overlap.rar
επικαλυψη μενού από δεύτερο μενού
(5.19 KiB) Μεταφορτώθηκε 110 φορές

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 09 Ιούλ 2010 17:16

Αν κατάλαβα καλά, με ένα js slide θα μπορούσες να κάνεις αυτό που θες, το link αυτό είναι αρκετά αναλυτικό για το τι πρέπει να κάνεις:

http://www.learningjquery.com/2009/02/s ... directions

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες