Εγω και η XHTML 1.0 Strict

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 09 Ιούλ 2010 23:22

Ειναι καποιες μερες τωρα που αρχισα να ασχολουμαι με τον επανασχεδιασμο του korinthorama.gr
Το αστειο ειναι πως την ειδα για ...xhtml 1.0 Strict :lol:
Για να ειμαι πιο ακριβης, θελω η σελιδα να κανει validate ως XHTML 1.0 Strict ασχετα αν πραγματι ειναι valid ο κωδικας της και εξηγουμαι...

Εχω μια "αρρωστεια". Θελω τα external links να ανοιγουν σε νεο παραθυρο, tab, whatever. Και εδω ερχεται ο προβληματισμος.
Σου λεει ο mr w3c, δεν μπορεις κυριε να αποφασιζεις για λογαριασμο του χρηστη αν αυτος θελει να ανοιξει νεο παραθυρο ή οχι. Αφησε τον να επιλεξει μονος του, και αν θελει να κανει [δεξι κλικ -> Open new window or tab], ή να πατησει [shift or ctrl + click] κλπ

Ειναι ομως δυνατον να ανεχτεις το να σου φυγει ο χρηστης, επειδη ετυχε να πατησει ενα link σε banner ή κάποιο link απο συνεργαζομενα με σενα sites?
Και ποσους αδαεις χρηστες ξερετε που να γνωριζουν πως να πλοηγουνται ετσι?

Επιστρεφουμε στην XHTML 1.0 Strict, που σου λεει "There is no attribute TARGET"
Αν θες target πηγαινε σε XHTML Transitional

Ναι, αλλα εγω την ειδα για Strict ειπαμε, μην τα ξαναλεμε :lol:
Ο προβληματισμος λοιπον εχει να κανει με το τι μετραει περισσοτερο. Να ειναι πραγματι strict ή να κανει validate σαν strict.
Διοτι ειναι πανευκολο να ξεγελασεις το συστημα ωστε να σου δωσει το πρασινο φως, αν αλλαξεις μεσω js το DOM.
Ετσι ενω δεν ειναι valid το

Κώδικας: Επιλογή όλων

<a href="http&#58;//www.freestuff.gr" target="_blank">Freestuff</a>
Ειναι valid το

<a href="http&#58;//www.freestuff.gr" onclick="this.setAttribute&#40;'target', '_blank'&#41;">Freestuff</a>
το οποιο εχει το επιθυμητο αποτελεσμα και θα ανοιξει νεο tab ή παραθυρο (αναλογα τον browser)

Καποιος που θα σε "τσεκαρει" στον validator θα σε δει ΟΚ και σιγουρα δεν θα μπει στην διαδικασια να περασει απο κοσκινο τον κωδικα σου. Θα εμπιστευτει απλα τον validator.

Και ερωτω:
Η πραγματικη ουσια ειναι να ειναι πραγματικα valid η σελιδα ή απλά να δείχνει valid?
Γιατι ενω στο παραδειγμα μας, εχουμε αλλαξει το DOM απο valid σε invalid, δεν μπορουμε να πουμε το ιδιο και οταν εχουμε ενα flash banner που απο την actionscript του θα ανοιξει ετσι κι αλλιως σε νεο παραθυρο το link του.

Μενω δηλαδη στην ουσια.
Ανοιγουμε τα links σε νεο παραθυρο (με τον ενα ή τον άλλο τροπο) αλλα η σελιδα συνεχιζει να δειχνει valid.

Ποσο αλλαζει καθε φορα η οπτικη γωνια σ'αυτα τα θεματα ε;
Ειναι εκει που συγκρουονται το λαθος και το σωστο, που δεν μπορεις να ξεχωρισεις ποιο εχει μπει στα χωραφια του αλλου.
Εκει στην Ζωνη του Λυκοφωτος του W3C :roll:

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 10 Ιούλ 2010 00:34

Κατ' αρχάς, χαίρομαι ιδιαιτέρως που την ...είδες έτσι! Αν εμείς (οι κομπλεξικοί ντε) κερδίσουμε ένα οχυρό, θα είναι καλό για όλους μας! :wink:

Εύχομαι να μην τα παρατήσεις, και να διαπιστώσεις πως οι valid σελίδες όχι μόνον δεν "σπάνε" αλλά αυξάνουν το cross UA compatibility κατακόρυφα. Εγκρίνω και επαυξάνω την επιλογή σου ως προς το xhtml strict. Υπενθυμίζω πως ο validator είναι ένας dummy parser που ελέγχει τη γραμματική του markup σου σύμφωνα με το doctype που εσύ έχεις επιλέξει. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Επί του θέματος...

Συμφωνώ με τον προβληματισμό σου. Η έλλειψη του target σε αυτό το doctype μου έρχεται και μένα στενό στις μασχάλες. Είναι κάτι που επίσης δεν μπορώ να καταπιώ. Η λύση που εγώ εφαρμόζω είναι - τι άλλο - unobtrusive jQuery που εντοπίζει όλα τα external links και τους προσθέτει το πολύτιμο attribute. Θεωρώ την πρακτική αυτή θεμιτή καθώς το target είναι behaviour και συνάδει με τη φιλοσοφία του script ως layer.

Επίσης, χρησιμοποιώ και το css :after για να εμφανίζω αυτό το μικρό icon που υποδηλώνει external link.

Again, χάρηκα πολύ με το post σου!

PS: Το επόμενο βήμα είναι να κόψεις τους inline handlers. :D

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 10 Ιούλ 2010 00:52

korgr έγραψε:Να ειναι πραγματι strict ή να κανει validate σαν strict.
Το rationale πίσω από την κατάργηση του target είναι πολύ απλό: Ένα strict doctype δεν έχει frames (υπάρχει διακριτό doctype γι αυτά). Συνεπώς, αφού δεν υπάρχουν frames δεν έχει νόημα το target. Είπαμε, η γραμματική μας είναι strict.

Με την κατάργηση του target, φεύγει και το _blank. Είναι μια απόφαση δύσκολη, που έπρεπε να πάρει το W3C, αλλά κατ' εμέ ορθή (άσχετα αν δεν βολεύει).

Το _blank ποτέ δεν είχε άμεση σχέση με τα frames. Απλά βόλεψε και μπήκε ως παράμετρος στο target. Συνεπώς, δεν βλέπω αντίφαση στο να είμαστε valid και να μεταφέρουμε την ουσία του blank στο behavioral layer.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 10 Ιούλ 2010 00:56

gia pio logo exoun thesei tous orous tou valid kodika?

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 10 Ιούλ 2010 01:13

Αν αναφέρεσαι σε μένα, σου εξήγησα. Τι νόημα έχει ένα attribute που αναφέρεται σε κάτι που δεν υπάρχει? Τarget σημαίνει frames και frames δεν υπάρχουν. Άρα, δεν έχει νόημα το attribute. Είναι άχρηστο, πως να το πω.

Η τιμή _blank προστέθηκε σε νεότερο revision από εκείνο στο οποίο εισήχθηκε το target. Η Netscape θεώρησε σωστό να μη δημιουργήσει νέο attribute και σωστά έπραξε. Άλλες οι συνθήκες τότε, άλλες σήμερα.

Το web διαρκώς εξελίσσεται. Δεν είναι τέλειο, ποτέ δεν ήταν. Αμφιβάλλω και αν θα γίνει.

Edit:
Άλλωστε, μιλάμε για ένα doctype. Υπάρχει και το transitional, υπάρχει και του ...fafou άμα θέλει. Μην πιανόμαστε από τις τρίχες μας :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nbc την 10 Ιούλ 2010 01:18, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 10 Ιούλ 2010 01:16

milao genika.. gia poion logo mia selida prepei na einai valid..

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Ιούλ 2010 01:30

fafos έγραψε:milao genika.. gia poion logo mia selida prepei na einai valid..
Παντως την καραμελα "για να παιζει σε ολους τους browsers" δεν την καταπινω.
Εχω δει πολλες φορες τον κωδικα μου να μην ειναι valid και να παιζει μια χαρα απο IE6 και πανω σε ολους του browsers.

Το προβλημα ειναι αλλου:
Πελατες δεν ειναι παντα ιδιωτες, ειναι και οι περιπτωσεις που δουλευουμε outsourcing. Οταν οι απαιτησεις του brief προσανατολιζονται σε valid code και αλλα τετοια αστροπελεκια, ειναι πολυτελεια να χανεις δουλειες εν μεσω τοσο δυσκολων οικονομικων δυσχεριων.

Οποτε αποφασισα ενα "γερο" project να το υλοποιησω ετσι για να υπαρχει και αυτο το φρουτο στο portfolio :kaloe:

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 10 Ιούλ 2010 01:38

Για μένα είναι πολύ εύστοχο ερώτημα, σαν τα υπαρξιακά ένα πράγμα. Το θέμα όπως το βλέπω είναι το εξής: Έχεις διάφορα πρότυπα Α, Β, Γ, ... με τους περιορισμούς και τις ελευθερίες του το καθένα. Δεν υπάρχει κανένας να σε υποχρεώσει να ακολουθήσεις το Α, ή το Β, ή το Γ ή οποιοδήποτε άλλο. Αν ακολουθήσεις κάποιο, το κάνεις επειδή εσύ το έχεις επιλέξει. Αφού λοιπόν εσύ το έχεις επιλέξει για ποιόν λόγο δεν θέλεις να ακολουθήσεις τους περιορισμούς που αυτό ορίζει; Αν οι περιορισμοί δεν σου αφήνουν την ελευθερία που θέλεις, (άσχετα αν υπάρχει κάποιος validator που θα πιάσει κάποιον που τους παραβαίνει ή όχι), γιατί δεν διαλέγεις κάποιο άλλο πρότυπο που σου δίνει την ελευθερία που χρειάζεσαι, αντί να προσπαθείς με κάποιο τρόπο να τους παρακάμψεις.

Είναι σαν να σου λέει κάποιος σε ένα μαγαζί που πας να ψωνίσεις έχω αυτά τα παντελόνια σε μεγέθη XL, L, M, S, XS με το ίδιο κόστος ανεξαρτήτως μεγέθους. Εσύ ενώ την έχεις την κοιλίτσα σου, αντί να πας να πάρεις το XL πάς και παίρνεις το XS και μετά αρχίζεις να γκρινιάζεις που σε στενεύει καθώς το δοκιμάζεις. Σου λέει λοιπόν ο τύπος στο μαγαζί που σε βλέπει με τα κιλάκια να περισσεύουν από κάθε μεριά: Αν δεν σου κάνει, μπορείς να το αλλάξεις οποιαδήποτε στιγμή θέλεις κάποιο άλλο μέγεθος, όποιο νομίζεις ότι θα σου ταιριάζει περισσότερο. Αντί λοιπόν να τον ακούσεις, του απαντάς, όχι, εγώ θα πάρω το XS, και για να μην έχω πρόβλημα με το κούμπωμα (που ούτως ή άλλως δεν υπάρχει περίπτωση να κουμπώσει), θα το έχω ξεκούμπωτο, θα έχω το φερμουάρ ανοιχτό για να μη με στενεύει και θα πάρω και 10 μέτρα σκοινί να το περάσω αντί για ζωνάρι, και για περισσότερη ασφάλεια θα βάλω και τιράντες να το κρατάνε από καμιά περίεργη πτώση. Ετσι και το XS θα πάρω και τη δουλειά μου θα κάνω. Ε δεν είναι σοβαρή λύση αυτή.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 10 Ιούλ 2010 01:53

Παράτησα στη μέση ένα μικρό κείμενο που έγραψα προηγουμένως αναφέροντας κάτι που είχα ξαναγράψει σε προηγούμενη συζήτησή μας με τον korgr περί validations και standards (ότι ο validator του W3C είναί απλά ένας compiler, δεν ελέγχει λογική αλλά σύνταξη κλπ), αλλά το post του nbc περιέχει (έστω και με άλλα λόγια) αυτά που ήθελα να πω, οπότε δεν έχει ουσία να γράψω τα ίδια. :-)

Συμφωνώ επίσης και στα περί target και στο ότι αποτελούν behaviour οπότε "κολλάει" η JS.

Θα τα προσπεράσω λοιπόν γρήγορα όλα αυτά και θα ανεφερθώ σε κάτι άλλο:
korgr έγραψε:Εχω μια "αρρωστεια". Θελω τα external links να ανοιγουν σε νεο παραθυρο, tab, whatever. Και εδω ερχεται ο προβληματισμος.
Σου λεει ο mr w3c, δεν μπορεις κυριε να αποφασιζεις για λογαριασμο του χρηστη αν αυτος θελει να ανοιξει νεο παραθυρο ή οχι. Αφησε τον να επιλεξει μονος του, και αν θελει να κανει [δεξι κλικ -> Open new window or tab], ή να πατησει [shift or ctrl + click] κλπ

Ειναι ομως δυνατον να ανεχτεις το να σου φυγει ο χρηστης, επειδη ετυχε να πατησει ενα link σε banner ή κάποιο link απο συνεργαζομενα με σενα sites?
Και ποσους αδαεις χρηστες ξερετε που να γνωριζουν πως να πλοηγουνται ετσι?
Είχα την ίδια "αρρώστεια" για χρόνια, αλλά την έκοψα. Το W3C και τα standards του δεν έχουν να κάνουν τίποτα με αυτό, βασικός κανόνας του usability είναι. Άσε που "καταργεί" και το back button του browser. Θεωρώ πολύ σωστή τη λογική του ότι δε μπορείς να αποφασίζεις για λογαριασμό του χρήστη, εκτός και αν είναι απολύτως απαραίτητο.

Δεν είναι (κατά τη γνώμη μου πάντα) σοβαρός λόγος το ότι θα φύγει ο χρήστης επειδή πάτησε ένα banner. Αν θέλει να το πατήσει σημαίνει ότι θέλει να φύγει και να το δει. Ποιος είμαι εγώ που θα του πω να κάτσει σώνει και καλά στο site μου; Αν θέλει να το ανοίξει σε καινούριο παράθυρο/tab, θα το ανοίξει μόνος του. Αν δε ξέρει πως, ξέρει σίγουρα τι είναι το back. Ακόμα και αυτό να μη ξέρει (απίθανο), τότε αν πραγματικά θέλει να επιστρέψει στο site μου, θα το κάνει.

Άσε που είναι και απίστευτα σπαστικό να θέλεις για Χ λόγο να ανοίξεις το link στο ίδιο tab και αυτό να σου ανοίγει από μόνο του καινούριο. :)

Όσο για τους αδαείς χρήστες που ξέρω, ένα τρομαχτικό ποσοστό αυτών μπερδεύεται πραγματικά όταν πατώντας ένα link του ανοίγει ένα καινούριο tab και δε ξέρει πως να το κλείσει και να γυρίσει πίσω. Νομίζει πως αυτό είναι το ένα και μοναδικό tab του browser και αναρωτιέται γιατί δε δουλεύει το back.. Αυτό που είδα με τα μάτια μου λοιπόν σε ένα μεγάλο αριθμό ανθρώπων ήταν ο σοβαρότερος λόγος που με έπεισε να αλλάξω τις συνήθειές μου.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 10 Ιούλ 2010 02:03

ypotheto oti yparxoun ola auta ta valid gia na vlepoun OLOI oi xrhstes-episkeptes mia selida xoris provlhmata... right?

authn thn stigmh eimai se mia istoselida enos paliou pelath me pano apo 10.000.000 monadikous episkeptes gia ton mhna Iounio kai koitao ta statistika tou... ekei mesa leei oti ena 8-9% peripou apo tous episkeptes den xrhsimopoiei javascript..

to erothma einai... giati den perilamvanetai kai h javascript sta mh valid stoixeia mias istoselidas? giati na mhn petaei kokkino o ekastote validator ota vlepei javascript elements?

to exo ksanapei... h plhroforikh einai 0 kai 1... autoi kataferan na feiaksoun 7-8 omoia proionta (vlepe browsers) ta opoia douleuoun me ton diko tous xava.. to giati to kseroun poly kala autoi..

ena aplo paradeigma einai ta frena ABS... eixan anakalyfthei thn 10etia tou 70 kai efarmosthkan meta apo 20 xronia..

h allios... "kathe nea diafhmish einai h diapseush ths amesos prohgoumenhs"...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Ιούλ 2010 02:16

Κοιλαρα εσενα ειπε δασκαλε, εγω εχω κανει διαιτα, να 'μαστε ξηγημενοι :lol:

@burNMind
Αν παμε με τον σταυρο στο χερι (το usability του χρηστη), παει το χασαμε το κορμι πατριωτη.
Το εχω δει και εγω αυτο που λες με το Back Button. Ναι μπερδευονται, so what.
It's War outhere! Εδω γινονται μαυρα, ασπρα, ψηλα και ημιψηλα καπελα στο seo για να φερουν καποιο χρηστη στο site. Και εσυ λες ελαφρα την καρδια να τον αφησεις να φυγει? :lol:

Ξερεις ποσες φορες, βρεθηκα σε μια σελιδα οπου ηθελα να δω αρκετα πραγματα? Παντα επιλεγω να ανοιξω νεο παραθυρο, το νεο ολο και κατι αλλο θα μου προσφερει να με παραστρατησει περισσοτερο κοκ.
Καποια στιγμη εχω αλλαξει ακομα και θεματολογια στο σερφαρισμα, ενοειται πως ουτε καν θυμομουν τα καλα που δεν ηθελα να χασω απο το πρωτο site (εδω κολαει το σιγα μην ξαναγυρισει back-back στην αρχη ο παλικαρης), και μονο οταν αρχισω να κλεινω παραθυρα, βρισκω μπροστα μου το πρωτο που ειχα ανοιξει και λεω "ααα ναι μωρε ηθελα να δω και αυτο και εκεινο...".
Και πραγματι το κανω...
Επειδη το ξαναβρηκα μπροστα μου το παραθυρο.
Αν ολα τα links ανοιγαν στο ιδιο παραθυρο, σιγα μην το θυμομουν...
Την αλλη μερα?
Περιμενουν καποιες χιλιαδες αλλα sites να διεκδικησουν την επισκεψη μου.
Επειδη ειναι πολεμος εκει παρα εξω. Δεν ειναι καναλια TV να ερχεται τοσο συχνα ενας επισκεπτης. Πρεπει να του δειξεις ολη την πραματεια σου. Να τον δελεασεις, μηπως και καποια στιγμη σε βαλει και στα ...αγαπημενα του :hammer:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 10 Ιούλ 2010 02:18

function externalLinks&#40;&#41; &#123;
 if &#40;!document.getElementsByTagName&#41; return;
 var anchors = document.getElementsByTagName&#40;"a"&#41;;
 for &#40;var i=0; i<anchors.length; i++&#41; &#123;
   var anchor = anchors&#91;i&#93;;
   if &#40;anchor.getAttribute&#40;"href"&#41; &&
	   anchor.getAttribute&#40;"rel"&#41; == "external"&#41;
	 anchor.target = "_blank";
 &#125;
&#125;
window.onload = function&#40;&#41; &#123;
externalLinks&#40;&#41;;
&#125;
jquery:

$&#40;'a&#91;@rel$='external'&#93;'&#41;.click&#40;function&#40;&#41;&#123;
  this.target = "_blank";
&#125;&#41;;

χρήση:

<a href="http&#58;//www.freestuff.gr/" rel="external">freestuff</a>
θέλει πολύ ξεψείρισμα άρα και χρόνο το να βγάλεις strict validated site, αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο γιατί αποκτάς εμπειρία και έπειτα θα γράφεις valid code με τη μια.
Αυτό με την αποφυγή inline js και css που γράφει ο nbc με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο παρόλα που είναι χρονοβόρο. Αν σε παίρνει δηλαδή από χρόνο μη βάζεις καθόλου javascript στον κώδικα, μόνο σε εξωτερικά js files + css file.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Ιούλ 2010 02:22

dimsis έγραψε: jquery:
$('a[@rel$='external']').click(function(){
this.target = "_blank";
});

χρήση:
<a href="http://www.freestuff.gr/" rel="external">freestuff</a>

Χαιρομαι που το θεμα συγκεντρωνει ενδιαφερον και ακουγονται τοσο χρησιμες αποψεις.
Πολυ ωραια αντιμετωπιση Δημητρη!
Θα την υιοθετησω :pint:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 10 Ιούλ 2010 02:54

korgr έγραψε: Αν παμε με τον σταυρο στο χερι (το usability του χρηστη), παει το χασαμε το κορμι πατριωτη.
Αν πας με αυτό στο χέρι, ο κώδικας σου δεν μπορεί να κάνει Validate ( εάν θέλεις να είσαι και ντρέντυ!)

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 10 Ιούλ 2010 03:36

fafos έγραψε:ypotheto oti yparxoun ola auta ta valid gia na vlepoun OLOI oi xrhstes-episkeptes mia selida xoris provlhmata... right?
Η δική μου ερμηνεία είναι πως υπάρχουν ώστε ο κάθε compiler/parser του εκάστοτε browser, crawler ή οποιασδήποτε άλλης εφαρμογής που για οποιονδήποτε λόγο "επισκέπτεται" μία σελίδα, να μπορεί να τη "διαβάσει" σωστά, χωρίς parse errors τα οποία προέρχονται από συντακτικά λάθη στον κώδικα.
fafos έγραψε:to erothma einai... giati den perilamvanetai kai h javascript sta mh valid stoixeia mias istoselidas? giati na mhn petaei kokkino o ekastote validator ota vlepei javascript elements?
Η JavaScript δεν έχει σχέση με το κείμενο και το βασικό structure της σελίδας. Αυτό είναι δουλειά της XHTML κι ο εκάστοτε XHTML validator, αυτή τη σύνταξη "κοιτάει". Η φύση της JS είναι βοηθητική (άσχετα αν δε συμβαίνει πάντα) και θεωρητικά, ό,τι δουλεύει με JavaScript, θα πρέπει να δουλεύει και χωρίς. Η γλώσσα παρέχει event handlers για να "δένει" η JS και αυτό εξετάζει ο validator (αν το handler χρησιμοποιείται σωστά σε συντακτική βάση). Το να εξετάσει ένας compiler τη λογική μιας εφαρμογής είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Ελπίζω να βγαίνει το νόημα αυτού που θέλω να πω γιατί ήταν μεγάλη μέρα και δε μπορώ να αποτυπώσω και πολύ καθαρά τις σκέψεις μου αυτή τη στιγμή..
korgr έγραψε:Αν παμε με τον σταυρο στο χερι (το usability του χρηστη), παει το χασαμε το κορμι πατριωτη.
Το εχω δει και εγω αυτο που λες με το Back Button. Ναι μπερδευονται, so what.
It's War outhere! Εδω γινονται μαυρα, ασπρα, ψηλα και ημιψηλα καπελα στο seo για να φερουν καποιο χρηστη στο site. Και εσυ λες ελαφρα την καρδια να τον αφησεις να φυγει? :lol:
:lol:

Πάντως κι εγώ όπως εσύ "surf-άρω", αλλά επιλέγω μόνος μου να τα ανοίγω σε νέα tabs, δε μου το επιβάλλει κάποιος. Ο "άσχετος" χρήστης είναι πιο προσεκτικός σε αυτά που ανοίγει και χρησιμοποιεί πολύ περισσότερο το back από εμάς και όπως εξήγησα και πριν, θεωρώ πως μπερδεύεται περισσότερο και είναι πιο πιθανό να "χάσει" τη σελίδα σου με τα νέα tabs (που αν ήξερε τι είναι θα επέλεγε να τα ανοίξει από μόνος του έτσι), παρά με το να πρέπει να κάνει back. Αυτό έχω παρατηρήσει τουλάχιστον σε αρκετό κόσμο που έχω παρατηρήσει και τυχαία αλλά και σε ακαδημαϊκό "πείραμα" στο οποίο έχω παρεβρεθεί.

Όσο για τον "πόλεμο" κλπ, δεκτό, αλλά πιστεύω πως αν μία σελίδα κάνει εντύπωση σε κάποιον (για οποιονδήποτε λόγο κι αν συμβεί αυτό) και θέλει να ξαναεπιστρέψει, θα βρει τον τρόπο!

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες