To Fashinating είναι στον αέρα!

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιούλ 2010 00:03

Εικόνα
Μετά από μήνες προετοιμασίας, το Fashinating, δηλαδή ο Αλέξης, ο Πέτρος και η Μαριλού, βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσει ότι είναι στον αέρα! Fans – και μη – της μόδας, άντρες και γυναίκες, θα επιδοθούν σε ένα ατελείωτο διαδραστικό window shopping για να ανακαλύψουν απλά αυτό που τους αρέσει. Με μερικά κλικ, είτε στο Fashinating.com είτε στο Facebook app ( http://bit.ly/fbfashinating ) το σύστημα καταλαβαίνει το στυλ του χρήστη και φροντίζει να επιλέγει γι’ αυτόν αντικείμενα, που του ταιριάζουν. Ρούχα, μαγιό, παπούτσια, αξεσουάρ, κοσμήματα, ρολόγια, γυαλιά και τσάντες από επιλεγμένα και γνωστά eshops του εξωτερικού «παρελαύνουν» μπροστά από την οθόνη σας για ενημερωθείτε για τις νέες αφίξεις, να δείτε εύκολα τις νέες τάσεις και, γιατί όχι, να τα αγοράσετε.

Εκτός από το window shopping, το Fashinating προσφέρεται για να τεστάρετε τις γνώσεις σας στη μόδα στο StyleIQ αλλά και για να ζητήσετε τις στιλιστικές συμβουλές άλλων χρηστών. Το μόνο, που έχετε να κάνετε, είναι να ανεβάσετε μερικές φωτογραφίες, δικές σας ή αντικειμένων, και να ζητήσετε τη γνώμη τους για το τι σας ταιριάζει. Τόσο απλά!

Στόχος είναι να εξυπηρετήσουμε τον κόσμο, που θέλει να βρίσκει γρήγορα και εύκολα αυτό που του αρέσει, αντί να σπαταλά χρόνο ψάχνοντας στα άπειρα eshops. Με λίγα λόγια, το Fashinating είναι μια διαδικτυακή έξυπνη «βιτρίνα» των eshops, που συγκεντρώνει τα προϊόντα και τα προβάλει στους χρήστες ανάλογα με το στυλ τους.

Το Fashinating σε αριθμούς:

· Πάνω από 20.000 προϊόντα

· Πάνω από 3.500 fashion brands

· 22 διαφορετικές κατηγορίες προϊόντων

· Προϊόντα από 20 eshops, μεταξύ των οποίων τα πολύ δημοφιλή Shopbop, French Connection and Farfetch

· Η χαμηλότερη τιμή προϊόντος είναι 2 ευρώ και η υψηλότερη 70.500 ευρώ!

Μερικές ακόμη πληροφορίες:

Βρισκόμαστε ακόμη σε δοκιμαστική λειτουργία (beta). Οι προτάσεις θα βελτιώνονται όσο περισσότεροι χρήστες μπαίνουν και σύντομα θα προστεθούν περισσότερα features και eshops!

Το Fashinating είναι η πρώτη ελληνική start up, που ασχολείται σε τέτοια έκταση, με τη μόδα και το online shopping και έχει στόχο την παγκόσμια αγορά. Τον Νοέμβριο του 2009, επιλέχθηκε για χρηματοδότηση από το Open Fund ως μία από τις τέσσερις πιο καινοτόμες start ups, ενώ μεταξύ των επενδυτών είναι ο Όμιλος Λυμπέρη και η Τράπεζα Πειραιώς.

Η ομάδα αποτελείται από τον Αλέξη Μπάλλα, τον Πέτρο Ζιώγα και τη Μαριλού Τζεμπελίκου.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο http://www.fashinating.com/about και για επιπλέον διευκρινίσεις, μπορείτε να μας στείλετε email στο contact[παπάκι]fashinating.com.

Facebook: http://bit.ly/fbfashinating
Twitter: twitter.com/Fashinating

Ευχαριστούμε,
Αλέξης, Πέτρος & Μαριλού
Συνημμένα
fashinating.com.png
fashinating.com.png (10.73 KiB) Προβλήθηκε 5198 φορές
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cypriot

Δημοσίευση από Cypriot » 14 Ιούλ 2010 02:56

Νομίζω πως είναι κάπως "foul" το ότι υπάρχει ΜΟΝΟ facebook login

mapappado

Δημοσίευση από mapappado » 14 Ιούλ 2010 03:05

Φαίνεται πολύ καλό project. Ξέρετε αν υπάρχει αντίστοιχο ξένο;

Haldol

Δημοσίευση από Haldol » 14 Ιούλ 2010 05:48

Δεν εντυπωσιάστηκα.

Πρώτα απ' όλα έχει παραγίνει το κακό με το Facebook. Θέλω να δώσω το φύλο μου και να λειτουργήσει έτσι. Αν για τον οποιοδήποτε λόγο «χρειάζεται» (που για τέτοιου είδους site δεν είναι απαραίτητο) να έχω λογαριασμό, να έχει δικό του μητρώο. Δε θέλω το Facebook από πίσω μου όπου κι αν είμαι στο διαδίκτυο.

Έπειτα... αρκετά αργή απόκριση. Ίσως να μπορούσα να το δικαιολογήσω ύστερα από αρκετά "Not my style", αλλά στην αρχή όπου εμφανίζει random προτάσεις όχι.

Αυτά τα ολίγα. :)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Ιούλ 2010 12:05

Me too.
Αν δεν ειχε αυτο το Facebook login θα το δοκιμαζα
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

tribealex

Δημοσίευση από tribealex » 14 Ιούλ 2010 13:05

Καλημέρα από τη Fashinating,

Ευχαριστούμε για το post!

Σύντομα δεν θα χρειάζεστε Facebook για να μπείτε, καθώς ετοιμάζουμε guest access, ενώ υπάρχουν σκέψεις και για άλλα 3rd party login .

Παρακαλώ μην ξεχνάτε πως είμαστε ακόμα σε beta και πολλές λειτουργίες είναι ακόμα υπό κατασκευή ή υπό δοκιμή.

Ευχαριστούμε,
Αλέξης

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 14 Ιούλ 2010 17:58

Καλό αλλά αν βάζεις τις γυναίκες σε διαδικασία να σκέπτονται, το project έχει αποτύχει από χέρι :idea:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Cypriot

Δημοσίευση από Cypriot » 15 Ιούλ 2010 02:10

cdhyper έγραψε:Καλό αλλά αν βάζεις τις γυναίκες σε διαδικασία να σκέπτονται, το project έχει αποτύχει από χέρι :idea:
:kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joia » 22 Ιούλ 2010 01:03

Απο μερικούς σκεπτόμενους σαν και του λόγου σας σκέπτονται περισσότερο. Και για ενημέρωση οι γυναίκες δεν αγοράζουν αξεσουάρ ρούχα κλπ χωρίς να τα δοκιμάσουν. Εγώ πχ που κάνω εδώ και αρκετά χρόνια αγορές μέσω διαδικτύου αγοράζω μόνο λογισμικά , υπηρεσίες και εξαρτήματα για το PC. Στο fb δεν κλίκαρα ποτέ σε καμιά διαφήμιση.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Ιούλ 2010 11:09

Εναν φιλοσοφο εχουμε που ειπε μια ακρως φιλοσοφημενη εκφραση και πεσατε να τον φατε? :lol:

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joia » 22 Ιούλ 2010 14:30

Σε ένα ανδροκρατούμενο φόρουμ μάλλον μια φωνή από την αντίπερα όχθη δεν σημαίνει ότι πέσανε να τον φάνε :wink:

Άβαταρ μέλους
spiros81

Δημοσίευση από spiros81 » 22 Ιούλ 2010 15:17

Καλή επιτυχία με το site σας καταρχήν. Να κάνω μία παρατήρηση. Στο about us στην ερώτηση "Is Fashinating addicting?" έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να λεέι addictive και όχι addicting....Για ψάξτε το.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες