Εshop (ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΣΙΤΕΙΑΣ ΑΓΑΘΩΝ)

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 14 Ιούλ 2010 07:13

Γεια σας. σκευτομαι να ανοιξω Eshop και ειδα σε καποιο θέμα οτι ενας χρήστης πρότεινε το ΚΑΔ 66121200 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΣΙΤΕΙΑΣ ΑΓΑΘΩΝ.
Και αυτο με εβαλε σε σκέψη μηπως αυτη ειναι η λύση γι αυτό που θέλω να κάνω.
Βασικά αυτό που θέλω εγω ειναι να αποστέλονται απο τον προμηθευτη μου καποια προϊοντα μεσω του eshop στον πελάτη.
Αυτό που με απασχολεί ειναι το εξής.
Αντε και το δηλώνω ως μεσιτεία. Με ποιόν θα κανει συναλλαγη ο πελάτης online; με τον δικο μου τραπεζικό λογαριασμό ή του προμηθευτή;
Ας πουμε οτι ο προμηθευτης πουλαει ενα προϊον 7,5 Ευρώ κι εγω το πουλαω κι απο αυτά εγω πέρνω το 0,5. η συναλλαγη πως θα γινει; θα μπουν 7,5 εωρω στο λογαριασμο μου και μετα εγω θα αποστειλω τα 7 στον προμηθευτή ή θα πρέπει η συναλλαγη να γίνει με τον προμηθευτη και μετα αυτος να μου αποστειλει τα 0,5 ευρω;
Γιατι τοτε υπαρχει ενα αλλο θεμα (αν η συναλλαγη γινει αναμεσα στον προμηθευτη και τον πελατη μου), πως θα ενσωματωσω τον τραπεζικο λογαριασμο του προμηθευτη στο site μου; αφου υποτίθεται οτι οι υπηρεσία ταυτοποίησης ταυτοποιεί οτι η σελίδα ανήκει στην εταιρια που εχει και τον λογαριασμο (για να αποφευχθει το Phishing και η απατη).
Οποτε το βρίσκω αδυνατο να γινει η συναλαγή κατευθείαν αναμεσα στον πελάτη και τον προμηθευτη μου.
υπαρχει κανεις που να εχει γνώσεις κι εμπειριες πανω στο θέμα;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 14 Ιούλ 2010 16:51

H mesiteia den exei na kanei me ton pelath.. einai yphresia kai prepei kathe X hmeres na koveis ena timologio paroxhs yphresion pros ton promhtheuth gia auta pou tou poulhses..

auton ton tropo eixe epileksei gia paradeigma to megamarket (theos syxoresto :lol: ) to opoio eixe ena grafeio kai mia apothikh me mikro stock alla vasika mesolavouse gia trites etaireies, eisprate kai edine ta symfonhthenta stous tritous (oxi panta, giauto ekleise kai tous psaxnoun :lol: ).. ta perissotera proionta efeugan apo ton promhtheuth pros ton pelath kai me parastatika tou promhtheuth.. to megamarket aplos eisprate, kratouse thn promhtheia kai edine ston promhtheuth ta lefta tou..

me enan promhtheuth den kaneis mesiteia ektos kai an autos o promhtheuths den thelei na anakateutei katholou me e-shops kai vevea se empisteuetai oti tha pairnei ta xrhmata tou..

prepei na thymasai oti mporei na poulas kapoia proionta me 11% FPA alla esy koveis TPY me 23%... se auta ta proionta tha exeis provlhma kerdous..

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 14 Ιούλ 2010 17:07

Mε τον προμηθευτη εχουμε κανει συμφωνια.
Απλα το θεμα ειναι οτι θελω το site να ειναι στο δικο μου ονομα (κι οχι του καταστηματος) για να ειμαι καλυμένος οτι δεν θα με ρίξει στο τέλος.
Στην ουσια δηλαδη θελω να υπαρχει ενα eshop για τον προμηθευτη αλλα να φαινομαι εγω.
Τον προμηθευτη μου δεν τον νοιαζει να φαινεται αλλα να πουλαει.
Δεν εχει σχέση και γνωσεις γενικα σε σχεση με eshop απλα ψαχνει τροπο να αντιμετωπισει την κρίση....

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 14 Ιούλ 2010 17:21

Wolfi έγραψε:Mε τον προμηθευτη εχουμε κανει συμφωνια.
Απλα το θεμα ειναι οτι θελω το site να ειναι στο δικο μου ονομα (κι οχι του καταστηματος) για να ειμαι καλυμένος οτι δεν θα με ρίξει στο τέλος.
Στην ουσια δηλαδη θελω να υπαρχει ενα eshop για τον προμηθευτη αλλα να φαινομαι εγω.
Τον προμηθευτη μου δεν τον νοιαζει να φαινεται αλλα να πουλαει.
Δεν εχει σχέση και γνωσεις γενικα σε σχεση με eshop απλα ψαχνει τροπο να αντιμετωπισει την κρίση....
esy ti na fovhtheis? se diko sou logariasmo tha mpainoun ta xrhmata... mallon o promhtheuths prepei na exei ton fovo..

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 14 Ιούλ 2010 17:36

Ο λογος που θελω το site να ειναι στο ονομα μου ειναι γιατι απο οσο ξερω οι εταιριες που κανουν τον ελεγχο της πιστωτικης κάρτας πιστοποιουν για τον πελάτη οτι ο τραπεζικος λογαριασμός στον οποιον θα στειλουν τα χρήματα πρέπει να ειναι της ιδιας εταιριας με αυτην που εχει το site. για να μην υπαρχει phishing κλπ.
Δεν ειμαι σιγουρος βεβαια αλλα ετσι ακουσα.
Ετσι πχ δεν νομιζω να γινεται η συναλλαγη με δικο μου λογαριασμο, αλλα το site να ανηκει στο κατάστημα.
Ασε που αν το κατάστημα θέλει (αν αποκτησει πωλήσεις) μπορει εμενα να με πετάξει εξω και να πάρει εναν μισθωτο.
Και απλά να αλλάξει τον λογαριασμό με δικό της (Αν του ανήκει η σελιδα οτι θελει κανει).

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 14 Ιούλ 2010 19:10

fafos έγραψε:prepei na thymasai oti mporei na poulas kapoia proionta me 11% FPA alla esy koveis TPY me 23%... se auta ta proionta tha exeis provlhma kerdous..
Ο έμπορος αγοράζει - πουλάει - κερδίζει υπολογίζοντας πάντα στην καθαρή αξία του προϊόντος και όχι στην τιμή με ΦΠΑ.

Αν έχει κάποιο πρόβλημα θα είναι γιατί για κέρδος από πώληση προϊόντων (με χαμηλότερο φορολογικό συντελεστή) θα εκδίδει ΤΠΥ (το οποίο έχει υψηλότερο φορολογικό συντελεστή) καμία σχέση με το ΦΠΑ όμως.
Εικόνα

Diafh-mysths

Δημοσίευση από Diafh-mysths » 29 Ιούλ 2010 19:49

Μια ερώτηση. με τον τροπο αυτό (υπηρεσιες μεσιτειας αγαθων) μπορει καποιος να πουλαει και στο εξωτερικο κανονικα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες