η Sony και η Panasonic προτιμούν Canon

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 22 Ιούλ 2010 10:44

Δε συμφωνώ!!!Είχα αγοράσει έναν εκτυπωτη Canon BJC 3000 κάπου το 2000,και τον έλιωσα.Στα 4 χρόνια μου ζήτησε μια κεφαλή,αγόρασα μία και τον έλιωσα για άλλα 3 χρόνια.Εδώ και 3 χρόνια έχω έναν pixma 4200 εξαιρετικές εκτυπώσεις αλλά το μειονέκτημα του είναι ότι αν τελειώσει έστω ένα χρώμα,δεν μπορείς να εκτυπώσεις ασπρόμαυρο μέχρι να πάρεις το χρώμα.Ο παλιός δεν είχε τέτοια απαίτηση.

Δεν ξέρω αν φτιάχνει καλές τηλεοράσεις,δεν είχα ποτέ.Ένα στερεοφωνικό μου είχε φέρει ο πατέρας μου το 1992 από την Ιαπωνία και το είχα λιώσει μέχρι το 2005 χωρίς να ζητήσει τίποτα.Τότε κάηκε το τροφοδοτικό και δεν έχω πάει να το φτιάξω ακόμα.

Όταν η Sony επιχείρησε να φτιάξει φωτογραφικές μηχανές δεν τα πήγε καλά,αν και οι αισθητήρες της χρησιμοποιούνταν από τη ΝΙΚΟΝ!Όταν όμως έκλεισε η ΜΙΝΟΛΤΑ,πήρε τις πατέντες και τους μηχανικούς της η SONY και αρχικά με την Sony A100 και την Α700 που ήταν αντίγραφα των Minolta Dynax 5D & 7D αντίστοιχα,και μετά με τις υπόλοιπες μπαίνει στο παιχνίδι.Τι θα καταφέρει θα δείξει.Ακόμα δεν έχει κυνηγήσει τον τομέα των Επαγγελματιών υπό την έννοια να στοχεύσει το marketing στους επαγγελματίες.Φυσικά η 700 και τώρα οι 850-900 δεν είναι μηχανές για ερασιτέχνες!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 22 Ιούλ 2010 10:46

Φυσικά δε χαρακτηρίζω κακές τις CANON,NIKON αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα "χτύπαγα" μια EOS 1DsMark IV ή μια D3!Εκτός αν βγάλει αντίστοιχη η Sony,που πιστεύω ότι θα βγάλει!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 22 Ιούλ 2010 12:35

aguila21 έγραψε:Δε συμφωνώ!!!Είχα αγοράσει έναν εκτυπωτη Canon BJC 3000 κάπου το 2000,και τον έλιωσα.Στα 4 χρόνια μου ζήτησε μια κεφαλή,αγόρασα μία και τον έλιωσα για άλλα 3 χρόνια.Εδώ και 3 χρόνια έχω έναν pixma 4200 εξαιρετικές εκτυπώσεις αλλά το μειονέκτημα του είναι ότι αν τελειώσει έστω ένα χρώμα,δεν μπορείς να εκτυπώσεις ασπρόμαυρο μέχρι να πάρεις το χρώμα.Ο παλιός δεν είχε τέτοια απαίτηση.
Έχω μερικούς HP (Α4, Α3, Α2 και Α1) με ηλικίες από 5 έως 15 χρόνια! Χωρίς να αλλάξω τίποτα και ποτέ, έχουν εκτυπώσει εκατομμύρια σελίδες και συνεχίζουν ακάθεκτοι (τεχνικό γραφείο).
Αλλά το θέμα δεν είναι οι εκτυπωτές εδώ!

Έχω την Canon Powershot SX1 IS, μηχανή που φημίζεται για το zoom της (20x οπτικό και 4x ψηφιακό, 80x στο σύνολο).
http://www.youtube.com/watch?v=6uB8XzyKFHw
http://www.youtube.com/watch?v=P7v_a9cIhP8

Χωρίς να είμαι γνώστης των μυστικών της φωτογραφίας, την χρησιμοποίησα στις διακοπές μου πριν λίγες μέρες και με εξέπληξε!

Φωτογράφισα κόντρα στον ήλιο, τον ήλιο, ηλιοβασίλεμα, σε παραλία με καταγάλανα νερά και άσπρα βότσαλα και άμμο, σε απόλυτο σκοτάδι, σε κίνηση (ήμουν σε ταχύπλοο και φωτογράφιζα σπηλιές) κι άλλες "δύσκολες" συνθήκες!

Η ποιότητα, η ευκρίνεια και η ταχύτητα (όταν χρειαζόταν να βάλω φίλτρα) μου έδωσαν εκπληκτικές φωτογραφίες!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες