μπορουν να μου παρουν το domain;

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
pagou

Δημοσίευση από pagou » 15 Ιούλ 2010 17:36

aguila21
@
για να αποφυγω την ταλαιπωρια. βαριεεεεμαι και δεν ειναι αυτη η δουλεια μου. αντιθετα με φερνει πισω, το ολον στην εργασια μου

diana2
@
δεν εχω ιδεα. σημερα ανακαλυψα οτι υπαρχει καποια εταιρια, μεγαλη, οποτε ειναι σχεδον σιγουρο.

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 18 Ιούλ 2010 14:59

Έδωσες τα στοιχεία σου σην κυρία που σε κάλεσε;

pagou

Δημοσίευση από pagou » 18 Ιούλ 2010 15:26

ναι, εαν βεβαια δεν το εκανα, καπως αλλιως θα τα εβρισκε, αν και θα εχανε χρονο και χρημα.

ε την λυπηθηκα. ειπα κριμα ειναι να ξοδευονται και να ταλαιπωρουνται οι ανθρωποι

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 25 Ιούλ 2010 15:01

Καλησπέρα,

Μην αφήσεις το όνομα, δεν εχεις κάτι να χάσεις. Ισχύουν τα εξής:

1) Εχει παρέλθει διετία από την κατοχύρωση, οπότε είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει ένσταση για ανάκληση σε διοικητική απόφαση της ΕΕΤΤ

2) Πιθανόν το trademark να είναι μετά την κατοχύρωση σου

3) Πιθανόν το trademark να είναι σε διαφορετική κλάση από το τι παρουσιάζεις στη σελίδα σου (δες www.wind.gr) οπότε δεν μπορούν να προφασιστούν κακοπιστία

4) Στην χειρότερη περίπτωση θα σου έρθει χαρτί για να πας στην ΕΕΤΤ να υπερασπιστείς το όνομα σου. Αν δεν θελεις να τρέχεις απλά δεν πάς και τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το χάσεις. Οπως και να έχει δεν θα σου κοστίσει τίποτα.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 25 Ιούλ 2010 15:31

gvard έγραψε: 4) Στην χειρότερη περίπτωση θα σου έρθει χαρτί για να πας στην ΕΕΤΤ να υπερασπιστείς το όνομα σου. Αν δεν θελεις να τρέχεις απλά δεν πάς και τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το χάσεις. Οπως και να έχει δεν θα σου κοστίσει τίποτα.
Μόνο το παράβολο αν παρουσιαστεί στην ΕΕΤΤ.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 25 Ιούλ 2010 16:37

Εχω την εντύπωση οτι το παράβολο το πληρώνει μόνο αυτός που κάνει την καταγγελία, θες να μου πεις οτι για κάθε ακρόαση παίρνουν 300x2=600 ευρώ;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 25 Ιούλ 2010 17:04

Εγώ τα πλήρωσα,μου είπε ο δικηγόρος ότι έπρεπε να πληρώσω.Αν δεν πρέπει,θα τον σκίσω και θα αναζητήσω τον τρόπο να μου επιστραφεί το ποσό.Πρέπει να το μάθουμε αυτό...

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 25 Ιούλ 2010 17:59

Σύμφωνα με τον κανονισμό που υπάρχει στο ΦΕΚ 717-β-2005 Κεφάλαιο IX Αρθρο 20 Παράγραφο 9, "για την διεξαγωγή Ακρόασης στα πλαίσια του Κανονισμού Ακροάσεων της ΕΕΤΤ, κατόπιν καταγγελίας για οποιαδήποτε παράβαση του παρόντος Κανονισμού, απαιτείται από τον Καταγγέλοντα η καταβολή παραβόλου ποσού 300 Ευρώ στην ΕΕΤΤ.". Λάθος έκανε ο δικηγόρος σου.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 25 Ιούλ 2010 18:02

Ευχαριστώ.Θα τηλεφωνήσω αύριο στην ΕΕΤΤ να μάθω πώς θα πάρω πίσω τα χρήματα.Το απόκομμα του παραβόλου το έχω καθότι εγώ κατέθεσα την αίτηση.

Υπάρχει κάποιο link με το νόμο;

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 25 Ιούλ 2010 18:05

Αν κατέθεσες εσύ την αίτηση τότε εσύ πληρώνεις (μήπως δεν πήγες στην ακρόαση που έκαναν εκείνοι και μετά έκανες ένσταση;). Αν σου πήραν το όνομα χωρίς να γίνει ακρόαση τότε δεν ακολουθήθηκε η διαδικασία.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 25 Ιούλ 2010 18:07

Η καταγγελία έγινε από άλλους.Εγώ είχα το όνομα που ήθελαν να πάρουν.Η ακρόαση έγινε κανονικά,με εκπροσωπούσε ο δικηγόρος,(έκανα το λάθος και δεν ήμουν παρών).Μαζί με το υπόμνημα κατατέθηκε και παράβολο 300€.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 25 Ιούλ 2010 19:12

Τότε δεν υπήρχε λόγος καταβολής του παραβόλου. Το να το πάρεις πίσω πλέον είναι χλωμό.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 25 Ιούλ 2010 19:20

Θα επικοινωνήσω με την ΕΕΤΤ αύριο να δω.Είναι παράλογο και θα το κυνηγήσω αφού ο κανονισμός δεν με υποχρέωνε να το καταβάλλω.Αν δεν ικανοποιηθώ θα στείλω και στον συνήγορο του πολίτη.Τις μ******ς άλλων δε θα τις πληρώσω εγώ.Το δικηγόρο φυσικά δεν τον πλήρωσα!

pagou

Δημοσίευση από pagou » 25 Ιούλ 2010 22:42

gvard σε ευχαριστω ιδιαιτερα για τις επισημανσεις, που ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ χρησιμες και που λιγοι τις ξερουν, οπως αποδειχθηκε.
2 ερωτησουλες εαν ξερει καποιος:

1) Υπαρχει περιπτωση να χρονοτριβησουμε με δικαστηρια, ή οριζεται συναντηση στην ετε;

2) Τι ειναι κλαση: gvard = Πιθανόν το trademark να είναι σε διαφορετική κλάση από το τι παρουσιάζεις στη σελίδα σου. υποψιν οτι δεν εχω ανεβαση ακομα τιποτα, λογο ελειψης χρονου, καθως το project ( παρουσιαση της ελληνικης επαναστασης) δεν τελειωσε ακομα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 25 Ιούλ 2010 22:49

1)Βιάζεσαι;Αυτοί που το διεκδικούν πρέπει να βιάζονται,εσένα δεν πρέπει να σε απασχολεί.Από τη στιγμή που θα κάνουν καταγγελία αυτοί περίπου ένα δίμηνο κάνει,από ιδία εμπειρία,να σε καλέσουν στην ΕΕΤΤ.Μετά από την ακρόαση πρέπει να υποβληθεί και ένα υπόμνημα,οπότε πρέπει να το ετοιμάση δικηγόρος.Μην πας μόνος σου,αυτοί θα έχουν δικηγόρο και θα είναι άνιση η μάχη.

2)Κλαση=κατηγορία.Μπορεί κάποιος να καταχωρήσει το σήμα ABC για επιχείρηση που ασχολείται με την εκπαίδευση,και ένας άλλος το ABC για επιχείρηση που ασχολείται με τις κατασκευές.Από την στιγμή που δεν έχουν το ίδιο αντικείμενο δραστηριότητας δεν υπάρχει πρόβλημα,αρκεί να είναι διαφορετικά τα σήματα σε γραμματοσειρά και χρώματα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης