μπορουν να μου παρουν το domain;

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Ιούλ 2010 10:26

pagou έγραψε: η πωληση domain απαγορευται.
Μην σε ακουσουν οι domainers :lol:

pagou

Δημοσίευση από pagou » 29 Ιούλ 2010 11:02

aguila21
@

δεν σου ανηκει. ανηκει στην Ε.Ε.Τ.Τ.

τελικα δεν αξιζει στα σιγουρα να εχεις ελληνικο domain. αφου μπορει να ερθει καποιος να το διεκδικισει και για να πας στην η επιτροπη πρεπει να εχεις ξοδευτει αρκετα, αντι να υσχυει το αυτονοητο: first to come first to serve & εντελως ασχετο αντειμενο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pagou την 31 Ιούλ 2010 19:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 29 Ιούλ 2010 15:36

korgr έγραψε:
pagou έγραψε: η πωληση domain απαγορευται.
Μην σε ακουσουν οι domainers :lol:
Lol! :lol: :kaloe:
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 30 Ιούλ 2010 10:40

pagou o korgr ξέρει που σου λέει...αν θες, ψάξε για την υπόθεση whatsup.gr, όπου η cosmote μετά από 5 χρόνια αφού είχε βγάλει το what's up στην αγορά, θυμήθηκε ότι θέλει το domain, και βρήκε ότι ήταν κατειλημμένο από ένα blog, το οποίο και κυνήγησε και του το πήρε.

Εμείς πάντως στην δουλειά που θέλαμε το .eu (το .gr το είχαμε), επικοινωνήσαμε με τον ιδιοκτήτη, τον ρωτήσαμε αν το πουλάει, μας είπε 300€, τα δώσαμε και τέλος... ζήτα κι εσύ ένα λογικό νούμερο αν δεν σε καίει και τόσο πολύ να κρατήσεις το domain σου, και πιστεύω θα τα βρείτε...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

pagou

Δημοσίευση από pagou » 30 Ιούλ 2010 10:53

βασικα δεν τρελλαινομαι κιολας για το ονομα, αλλα δεν γουσταρω την απιστευτη αλλαζονεια, τον εκβιασμο, την λογικη εμεις εχουμε λεφτα και θα σας γαμησουμε ολους, σκουληκια. ( υποψιν οτι ζητησαμε τον επανασχεδιασμο της εταιρικης ταυτοτητας και μονο, απο αυτους και αρνηθηκαν. δεν ειμαι παραλλογος, απλα επεσα σε εκβιαστες)

Καταληξαμε οποιος εχει ριξει λεφτα σε ελληνικο domain να καθετai σε ενα μυτερο παλουκι που περιμενει να τον τρυπησει.

για το domain, απαγορευεται η πωληση, διοτι ανηκει μονο στην EETE. ( ηταν η πρωτη κουβεντα του δικηγορου μου, αλλα το ηξερα απο πριν)

παρολλο που υπαρχει η υποθεση www.ZARA.gr εδω και καιρο δεν προτινω σε πελατες μου ελληνικo domain. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ DOMAINS

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 30 Ιούλ 2010 11:02

Το ότι ζήτησες τον επανασχεδιασμό της εταιρικής ταυτότητας και αρνήθηκαν δεν λέει κάτι, δικαίωμά τους...
Στα άλλα που λες, έχεις δίκιο αλλά μου φαίνεται σωστό και το πνεύμα του νόμου που προστατεύει τον επαγγελματία από εκμεταλλευτές της φήμης που έχει δημιουργήσει.
Τί γίνεται όμως, όταν δεν είναι αυτή η περίπτωση, αλλά απλά κάποιος είχε την έμπνευση να υλοποιήσει ένα δικό του project, με ταυτόσημο όνομα με ένα εμπορικό σήμα άσχετης εταιρίας;... Αυτό έπρεπε να το λαμβάνουν σημαντικά υπόψη οι επιτροπές.
Τέλος πάντων, οι περισσότεροι δεν θέλουν να μπλεκουν και παραιτούνται πριν καν πάνε σε ακρόαση, τώρα ο καθένας κάνει ότι θεωρεί καλύτερο.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 30 Ιούλ 2010 11:23

για μενα η καλυτερη λυση, εδω και καιρο, ειναι η εξης, την οποια και προτινω σε ολους τους πελατες μου:

Καταληξαμε οποιος εχει ριξει λεφτα σε ελληνικο domain να καθετai σε ενα μυτερο παλουκι που περιμενει να τον τρυπησει. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ DOMAINS ολα τα λεφτα σε com

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Ιούλ 2010 12:15

Ξερεις ποιο ειναι το ποσοστο αυτων που εχασαν ενα gr domain?
Εγω τουλαχιστον περαν καποιων μεμονομενων περιπτωσεων που ακουσα εδω στο φορουμ, δεν γνωριζω κατι που να με οδηγει σε τετοια συμπερασματα κινδυνολογιας!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 30 Ιούλ 2010 12:51

όταν λέμε ρίχνει λεφτά σε ένα domain κάποιος τί ακριβώς εννοούμε γιατί δεν το πιάνω.
Αν το domain είναι ελεύθερο, το παίρνεις τζάμπα (πληρώνεις μόνο μια ετήσια/διετή συνδρομή).

Τέλος πάντων, μένοντας στο αρχικό θέμα, η άποψή μου είναι ότι υπό προϋποθέσεις μπορούν να το πάρουν το domain, αλλά υπό άλλες προϋποθέσεις μπορεί και να μην σου κάνουν τίποτα.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 30 Ιούλ 2010 13:19

εριξα λεφτα =

1) εξοδα για την εταιρικη ταυτοτητα που παντα σχετιζεται με τo domain κατα συνεπεια αλλαζωντας το domain πρεπει να αλλαξεις και την εταιρικη ταυτοτητα. πραγμα καθολου φθηνο

2) εξοδα για το S.E.O.

3) χανεις ολους τους επισκεπτες σου. εισαι παλαι στο μηδεν.

4) κτλπ

Korgr
@
σιγουρα ειναι μικρο αλλα ηδη εδω μεσα εχουν μαζευτευει αρκετοι. μπορει να ακουγεται περιεργο αλλα οταν επενδυω εγω ή οι πελατες μου χρονο χρημα εργασια, τα οποια επενδυωνται με σκοπο να βελτιωσουν την ζωη μου ή να κανω κατι που μου αρεσει, με νομιμο τροπο, να μην κινδυνευω να χαθουν.

Υπαρχουν στο forum αυτο αρκετες περιπτωσεις, που τα domain παραχωρηθηκαν αλλου. Σιγουρα υπαρχει ενα σκεπτικο πισω απο αυτη την αποφαση, αλλα την περισσοτερες φορες οι πρωην κατοχοι, δεν φαινεται να συμφωνουν και τοσο με την λογικη της αποφασης.

Κατα συνεπεια γιατι να κλεισω εγω ή πελατης μου domain σε *.gr και οχι σε *.com που ειναι σαφως πιο δυσκολο να σου το παρουν.

Σιγουρα υπαρχουν και αποφασεις ( www.zara.gr) οπου το γραμμα του νομου ακολουθηκε, αλλα με λιγο ψαξιμο εδω μεσα, πολλα παραπονα ακουγωνται. Παραδειγμα, σε αυτη την συζητηση, ο φιλος με τον επιστημονικο ορο.
Επειδη λοιπον ως επαγγελματιας φερω ευθύνη απεναντι στους πελατες μου, προτινω ενα απλο πραγμα για να ειμαστε ολοι ήσυχοι:

Καταληξαμε οποιος εχει ριξει λεφτα σε ελληνικο domain να καθετai σε ενα μυτερο παλουκι που περιμενει να τον τρυπησει. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ DOMAINS ολα τα λεφτα σε com
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pagou την 31 Ιούλ 2010 20:02, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιούλ 2010 13:25

Στη δική μου περίπτωση τους χάρισαν το domain που αφορά επιστημονικό όρο πολυχρησιμοποιημένο στη βιβλιογραφία επειδή είχαν όχι το ίδιο όνομα στην εταιρεία τους αλλά σε ένα προϊόν τους.
Σκεφτείτε τον ιδιοκτήτη του domain "eye.gr" ή του petrol.gr να το χάνει επειδή βρέθηκε μια εταιρεία στα νησιά Μάρσαλ που έχει ένα προϊόν με αυτό το όνομα.Η τρέλα σε όλο το μεγαλείο της δηλαδή...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Ιούλ 2010 14:33

pagou έγραψε: Καταληξαμε οποιος εχει ριξει λεφτα σε ελληνικο domain να καθετai σε ενα μυτερο παλουκι που περιμενει να τον τρυπησει. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ DOMAINS ολα τα λεφτα σε com
Ας καταληξουμε και σε κατι αλλο λοιπον (συμφωνα με τοι ανωτερω σκεπτικο):

Οποιος επιβαινει σε τροχοφορο οχημα στην Ελλαδα, καθεται σε ενα μυτερο παλουκι που περιμενει να τον τρυπησει, γιατι με την κατασταση των δρομων και την εκπαιδευση των οδηγων, υπαρχουν καποιες πιθανοτητες να πρωταγωνιστησει σε τροχαιο ατυχημα!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΡΟΧΟΦΟΡΑ, ολες οι μετακινησεις με τα ποδια πλεον!

Εκτος αν πιστευεις πως οι πιθανοτητες να σου παρουν ενα gr domain, ειναι μεγαλυτερες απο το να σου συμβει ενα τροχαιο ατυχημα...

pagou

Δημοσίευση από pagou » 30 Ιούλ 2010 16:39

αλλα μια και μιλαμε για internet, οπου τα παντα ειναι ενα κλικ μακρυα και το μονο που διαφερει ειναι ενα *.com αντι για *.gr μπορουμε να πουμε σε απαντηση αυτου που λες αυτο:

Οποιος επιβαινει σε τροχοφορο οχημα στην Ελλαδα, στην χωρα με τα μεγαλυτερα ποσοστα τροχαιων στην ευρωπη, οπου κανεις δεν σεβεται τον πεζο ή της μηχανες, οταν θα μπορουσε να επιλεξει να οδηγαει χωρις κανενα εξοδο παραπανω στην Γερμανια, καθεται σε ενα μυτερο παλουκι που περιμενει να τον τρυπησει, γιατι με την κατασταση των δρομων και την εκπαιδευση των οδηγων, υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ πιθανοτητες να πρωταγωνιστησει σε τροχαιο ατυχημα!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ, ΟΤΑΝ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΕΞΟΔΑ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕς ΝΑ ΟΔΗΓΕΙς ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ολες οι μετακινησεις ΣΤΗ ΓEΡΜΑΝΙΑ ΠΛΕΟΝ

Συνεπαγεται=

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Ιούλ 2010 17:48

Απορια:
Αν (λεμε αν) ειχες προλαβει να παρεις το cocacola.com τι θα γινοταν αραγε? :P

pagou

Δημοσίευση από pagou » 30 Ιούλ 2010 18:03

αν λεμε αν το κρατος, ακυρωνε εαν ωραιο σιτε οπως το ..... ασ πουμε το : http://www.korinthorama.gr/ διοτι δεν επιτρεπετε ιδιωτης να κατεχει ονοματα γεωγραφικων χωρων, τι θα επρεπε να κανει ο ιδιοκτητης του, που εχει στησει με πολυ κοπο μια ποιοτηκη δουλεια;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης