μπορουν να μου παρουν το domain;

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 07 Αύγ 2010 12:08

Πιστεύω ότι πρέπει να θεσπισθούν κάποιοι αυστηροί κανόνες, οι οποίοι θα προσδίδουν διαφάνεια στην όλη διαδικασία. Να μην υπάρχουν περιθώρια ούτε για παρερμηνείες, ούτε και για αμφισβητήσεις.
Όταν μιλάμε για εταιρείες και εμπορικά σήματα, αν είναι λέξη καθημερινώς χρησιμοποιούμενη, να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από οποιονδήποτε φτάσει πρώτος. Αν όχι, θα πρέπει να ξέρει ο ενδιαφερόμενος ότι κάποια στιγμή ίσως να το χάσει το domain του.
Πχ λέμε τώρα, πάω εγώ και κατοχυρώνω το eikona.gr. Αν υπάρχει εταιρεία ΕΙΚΟΝΑ Α.Ε. και δεν το είχε κατοχυρώσει πρώτη, λυπάμαι, έχασε...είναι κοινώς χρησιμοποιούμενη λέξη.
Αν όμως κατοχυρώσω πχ το cocacola.gr πρέπει να είναι εν γνώσει μου ότι κάποια στιγμή, θα μου το πάρουν γιατί είναι εταιρικό σήμα. Στην περίπτωση αυτή, μπορώ να κάνω το εξής (εντάξει όχι για την κοκακόλα, αλλά έχει εφαρμογή σε άλλες περιπτώσεις πχ βλ. logitech.gr): φτιάχνω εγώ, δική μου επιχείρηση με την επωνυμία ή διακριτικό τίτλο του domain και τελειώνει το πανηγύρι.
Σε περίπτωση επωνύμων, εφόσον ο ιδιοκτήτης φέρει το επώνυμο πρέπει να τηρείται σειρά προτεραιότητας. Αν με λένε Παπανδρέου, Καραμανλή, Παπαρήγα ή Τσίπρα να μπορώ να κλείσω το papandreou.gr, papariga.gr, karamanlis.gr, tsipras.gr κατευθείαν, εφόσον είναι ελεύθερο. Εξαιρείται η Παπαρήγα, όπου μπορεί κάποιος να ανεβάσει τσοντοσάιτ με τίτλο "Η Παπαρήγα η καλή"...μην γίνει μπέρδεμα όμως και βγει η κανονική Παπαρήγα!!! (τί έγινε ρε παιδιά! προβοκάτσια στο ίδιο μου το σπίτι!!! :hammer: :hammer: :hammer: :kaloe: :kaloe: )
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

stefka

Δημοσίευση από stefka » 10 Αύγ 2010 10:54

Κανόνες έχουν θεσπιστεί. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν εφαρμόζονται, ή για την ακρίβεια, εφαρμόζονται μόνο όταν βολεύουν κάποιους. Για τους υπόλοιπους, θα βρουν κάποιο παραθυράκι για να τους παρακάμψουν. Και αν δεν υπάρχει παραθυράκι, τότε θα αρχίσει το μαγείρεμα.
Στην δική μου περίπτωση, ισχυρίστηκαν ότι τελικά πήρα το domain kaklamanis.gr ενώ αυτό ανήκε ακόμα σε κάποιον άλλον!!!
Όποιος έχει κλείσει στη ζωή του κάποιο domain ξέρει ότι αυτό απλά δεν μπορεί να γίνει. Όμως το μαγείρεμα αυτό έβγαλε (εφόσον οι καταγγελίες για κατά χρηστών ηθών και κακοπιστία κατέρρευσαν).

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 10 Αύγ 2010 10:59

Καλημέρα,

Μπορείς να πας το θέμα δικαστικώς καθώς σύμφωνα με το ΦΕΚ 717-β-2005 οι κατοχυρώσεις/λήξεις γίνονται σε ώρα UTC (+2 το χειμώνα και +3 το καλοκαίρι) και οι λήξεις γίνονται στις 24:00 UTC της ημερομηνίας λήξης (αμέσως μόλις τελειώσει η ημέρα) και όχι στις 07:00... Εν τω μεταξύ το όνομα δεν το πήρε ο γνωστός, δεν το έχει κανείς από οτι βλέπω...
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

stefka

Δημοσίευση από stefka » 10 Αύγ 2010 11:10

φίλε gvard,
το πήγα δικαστικώς το θέμα και η απόφαση αυτή είναι από το Διοικητικό Εφετείο. Για να πάω παραπάνω, πρέπει να δώσω αρκετά λεφτά ακόμα και να περιμένω πάλι άλλα 2-3 χρόνια. Το πρόβλημα είναι ότι η ΕΕΤΤ έχει το πεπόνι, έχει και το μαχαίρι και κάνει ότι θέλει.

Το όνομα το είχε ο γνωστός μέχρι τα Χριστούγεννα 2009 (πριν 9 μήνες). Μετά μπλοκαρίστηκε ως "Παραβίαση πολιτικής αποδεκτών ονομάτων χώρου." Για ποιο λόγο μπήκε στη μαύρη λίστα βέβαια, δεν το έχουν αναφέρει, καθώς η απόφαση δεν έλεγε τίποτα τέτοιο.
www.kaklamanis.net - Η αρπαγή ενός domain με απλά βήματα!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 10 Αύγ 2010 12:50

gvard ευτυχώς δλδ που τα domain μου (που τα έχω σε εσένα!) κάθε φορά που ανανεώνω τα πακέτα φιλοξενίας μου τα ανανεώνεις και αυτόματα, οπότε τώρα το πιο σημαντικό και .gr που έχω, λέει 29/5/2013...
Έτσι μάλλον φεύγουν αμέσως οι πονηρές σκέψεις από γνωστούς και αγνώστους!!! (ίσως βοηθάει και ότι είναι σήμα κατατεθέν και ανήκει σε Α.Ε.)

stefka

Δημοσίευση από stefka » 23 Αύγ 2010 12:45

@mechpanos, κανένα domain δεν κινδυνεύει εφόσον ανανεώνεται κανονικά. Η απόφαση που αναφέρω για το kaklamanis.gr απλά δεν στέκει, γιατί είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να κάνεις καν αίτηση για απόκτηση ενός ονόματος, το οποίο ανήκει σε άλλον. Το ίδιο ισχύει για τις 15 επιπλέον ημέρες, όπου μόνο ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να επαναγοράσει.

Πάντως είναι αλήθεια, ότι κατά καιρούς εμφανίζονται κάτι δήθεν δικηγορικά γραφεία τα οποία απαιτούν να τους παραχωρήσεις το domain σου (του στύλ VillaKikirikos.gr), γιατί έχουν λέει βίλα στην άλλη άκρη της Ελλάδας, με το ίδιο όνομα με το δικό σου!
www.kaklamanis.net - Η αρπαγή ενός domain με απλά βήματα!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 23 Αύγ 2010 13:02

Αν είναι κατοχυρωμένο εμπορικό σήμα, τότε και ανανεωμένο να το έχεις αν ο άλλος κάνει προσφυγεί μπορεί να το πάρει.
Γιαυτό αν έχεις ένα καλό site και ιδέα, καλό είναι να πληρώσης το κόστος κατοχύρωσης εμπορικού σήματος και να τελειώνει.
Τώρα αν έχουν 2 επιχειρήσεις σε διαφορετική τοποθεσία, ίδια ονομασία (πχ "Κεφάλαιο Χρηματιστηριακή") εκεί δεν ξέρω τί γίνεται...νομίζω ότι εκεί ο πρώτος κρατάει και το όνομα.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 23 Αύγ 2010 19:57

mechpanos δεν λεω οτι δεν ειναι λυση, αλλα δεν λυση.

Δηλ.:
αυτη η προταση στρεφεται κατα της ελευθεριας εκφρασης. γενικοτερα ευνοει οτιδηποτε ειναι εμπορικο και οποιον εχει λεφτα. η ελευθερια εκφρασης δεν πρεπει να οριζεται συμφωνα με τα ποσα λεφτα εχει καποιος, να πληρωσει σε δικηγορους.

δηλ. εγω που εχω ενα blog σχετικο με την ιστορια πρεπει να καταθεσω σημα; και αν εχω και αλλο παλι σημα;

συμφωνα λοιπον με αυτο, μπορει ο καθενας να ψαχνει να βρει site/blog/forum που πανε καλα να ελεγχει εαν εχουν σημα και να γινεται κατασχεση. Εν ολοιγοις οποιος δεν εχει λεφτα την γαμησε.

Μπορει να ειμαστε ελληναρες αλλα ακομα και τα ζωα οι ξενοι εχουν κατι να μας δειξουν. ασ ακολουθησουμε (νομικα) την λογικη του com και να εισαι σιγουρος οτι πολλα εχουμε να μαθουμε.

( επισης η υιοθετηση της παραπανω προτασης θα οδηγουσε σε σαφως πολυ λιγοτερα σιτε, αρα domains, host, designs, eshop .....)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 24 Αύγ 2010 09:17

Τί να σου πω...αν είχα το coca-cola.gr πάντως, θα ήμουν υποψιασμένος ότι κάποια στιγμή θα μου το πάρουνε. Νομίζω, δεν ήταν πάντα έτσι, παλιότερα υπήρχε αυτή η ελευθερία αλλά αργότερα μπήκαν ρυθμιστικοί κανόνες πιο περιοριστικοί.
Δεν λέω όλα τα sites να μπαίνουν στην διαδικασία κατοχύρωσης εμπορικού σήματος, αλλά οπωσδήποτε κάποιος που ασχολείται επαγγελματικά.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 24 Αύγ 2010 09:39

μα εδω ειναι το ζητημα. οποιος ασχοληται, επαγγελματικα ή ερασιτεχνικα πρεπει να εχει μια βαση στην οποια ακουμπα. μια βαση οπως τa com, αλλοιως οποιος γουσταρει του το παιρνει, οποτε και κανενα νοημα δεν εχει να ασχολουμαστε με το Internet περα απο το να διαβαζουμε καμια σελιδα.

Π.χ. εγω εχω ενα σιτε ( blog καλυτερα) σχετικο με την ιστορια. το εχω χρονια. ερχεται μια αγνωστη εταιρεια και μου λεει οτι το θελουν γιατι ετσι γουσταρουν. ολα τους τα επειχηρηματα τα αποριπτο, πολυ ευκολα με πρακτικες αποδειξης (στα εξωδικα). ομως γιατι να μπαινω σε αυτη τη διαδικασια;

first to come first to serve. απλα και πρακτικα πραγματα. εξαλλου εαν καποιος χρησιμοποιει εμπορικα το ονομα καποιου αλλου τοτε υπαρχουν και τα δικαστηρια καθως το θεμα σε αυτη την περιπτωση, ειναι η εξαπατηση του κοινου και η εκμεταυλεση του ονοματος, εμπορικα.

Μηπως το καλυτερο ολων ειναι να μην ασχολουμαστε με gr και ελληνικους server, αλλα να παμε απευθειας σε com και server σε εξωτικους προορισμους, οπου δεν ειναι και τοσο ευκολο ο καθε ενας να σε απειλησει, ουτε και θα εχει τοσα φιλαρακια;

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 24 Αύγ 2010 09:50

Χα χα αν είσαι ιδιοκτήτης torrent tracker πάντως, τότε αυτό είναι σίγουρο!!!
Από την άλλη, δεν με χαλάει και το .com, .net, .org, .eu μια χαρά domains είναι.
Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και το λιγότερο εμπορικό .com.gr που έχει ψωμί ακόμα.
Εγώ το ένα site μου το έχω σε .net και το άλλο σε .com, όχι τίποτα άλλο επειδή ήταν πιο φτηνά τότε, ενώ έπαιζε και δώρο από την εταιρεία hosting.

Άβαταρ μέλους
electrofunny

Δημοσίευση από electrofunny » 24 Αύγ 2010 14:43

εγώ νομίζω ότι τζάμπα ανησυχείτε , το να σου πάρουν ένα ντομέιν γίνεται 1 φορά στις 100 !

δηλαδή πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμης !

άσε που θα έχεις μια υποψία ότι κάποτε θα σου το παρουν

pagou

Δημοσίευση από pagou » 26 Αύγ 2010 11:01

mechpanos έγραψε:Χα χα αν είσαι ιδιοκτήτης torrent tracker πάντως, τότε αυτό είναι σίγουρο!!!
δεν βλεπω να εχεις σε υποληψη ορους οπως: δημοκρατια, ισονομια, ελευθερια, ελευθερη & ανεμποδιστη προσβαση στην γνωση. πληροφοριακα στο λεω: το χρημα ειναι χρημα και τιποτα παραπανω. μερικα αλλα πραγματα ειναι που εχουν αξια.

οσο για το com.gr νομιζω οτι οσοι ασχοληθηκαν μαζι του την πατησαν αγρια. εχω δει ελαχιστη αναγνωρισιμότητα.

electrofunny
@
δεν σε καταλαβα καθολου εδω: άσε που θα έχεις μια υποψία ότι κάποτε θα σου το παρουν.
Δηλαδη; Ας μιλησουμε για μενα, εντελως συμπτωματικα. πως το βλεπεις πρεπει να ξερω καθε εταιρια; μηπως να το κανουμε μαθημα στα πανεπιστήμια κιολας; γιατι να μην με ξερουν αυτοι; γιατι απλως να μην τηρουμε την αρχη first to come first to serve; και γιατι να μην ξερουν οι εταιρειες οτι καποτε θα τους το παρουν η ιδιωτες.
ειλικρινα νομιζω οτι πρεπει να ξανασκεφτεις την αξια του ατομου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pagou την 26 Αύγ 2010 11:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Αύγ 2010 11:17

Καλημέρα,

Δεν είναι δυνατό να ξέρεις κάθε εταιρία, για αυτό υπογράφεις ηλεκτρονικά με κάθε κατοχύρωση οτι στον βαθμό που μπορείς να γνωρίζεις, δεν καταπατάς δικαιώματα τρίτων. Το θέμα είναι οτι οι περισσότεροι που έχουν θέμα (οχι όλοι αλλά οι περισσότεροι) γνωρίζουν την εταιρία, κάνουν κατοχύρωση και μετά το παίζουν "μα εγώ δεν την ήξερα".

Σε καμία περίπτωση δεν λεω οτι ισχύει αυτό σε αυτή την περίπτωση ή σε εσένα, απλά επειδή εχουν δει πολλά τα μάτια μου σου λέω πως οι περισσότεροι έτσι κάνουν.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

pagou

Δημοσίευση από pagou » 26 Αύγ 2010 11:26

αυτο ναι ειναι μια λογικη παρατηρηση (gvard). ας τη δουμε λοιπον:

καταρχας συμφωνο με την απλη αυτη αρχη. στο δευτερο σκελος θα κανω μια ερωτηση: ναι υπαρχουν ανθρωποι που το κανουν αυτο που λες. ε και; δεν σου αρεσουν τα λεφτα τους; αρνησου να τα παρεις. δεν θελεις να ξερεις τιποτα για ολους αυτους; τοτε εισαι και εσυ τις ιδια λογικης με εμενα: ο χρονος σου ειναι πολυτιμος και προτιμας να πληρωνεσαι για την ερευνα.
Νομικα και ηθικα, παντως να σας θυμισω οτι καποιος ειναι αθωος μεχρι αποδειξεως του αντιθετου. εαν αποδειχθει.
Γενικα δε μιλωντας, δεν καταστρεφουμε κατι αξιολογο για να επωφεληθουν καποιοι και ναι τα εχουν αυτα οι νομοι. ειναι κατα γραμμα, χωρις διακρισεις, ( first to come first to serve).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες