Γνώμη για το domain readit.gr

απόψεις και αξιολογήσεις για domains που έχουμε ή είχαμε στην κατοχή μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
giannisap

Δημοσίευση από giannisap » 15 Ιούλ 2010 12:27

Παιδιά θα ήθελα γνώμες κι αξιολογήσεις για το domain readit.gr.

Tsili

Δημοσίευση από Tsili » 20 Ιούλ 2010 00:32

0 (zero) exact google local searches
0 euros reseller
200 euros end user - αν βρεθει
GoldenDeal.gr προς πωληση - message here

Frame
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frame » 23 Ιούλ 2010 22:43

Εγώ πιστεύω ότι αξίζει πολύ περισσότερο.

Σαν όνομα είναι αρκετά πιασιάρικο.

Επίσης μη σκέφτεστε το όνομα σκέτα και απλά. Σκεφτείτε πως μπορεί να υλοποιηθεί ένα domain με μία ιστοσελίδα. Το συγκεκριμένο πιστεύω ότι έχει πολλές δυνατότητες υλοποίησης με διάφορα θέματα πχ ιστοσελίδα με νέα και ειδήσεις ή πωλήσεις βιβλίων.

Νομίζω πως έδωσα ιδέα εδώ :wink:

Tsili

Δημοσίευση από Tsili » 24 Ιούλ 2010 05:14

Frame έγραψε:Σκεφτείτε πως μπορεί να υλοποιηθεί ένα domain με μία ιστοσελίδα.
μου θυμιζεις αυτο που ακουγαμε παλια.." αυτο το μαγαζι νοικιαζεται ακριβα γιατι κανει για αντιπροσωπεια αυτοκινητων"
λοιπον...τα "πιασαρικα ονοματα πεθανανε..
ακομα δεν το καταλαβανε και πεταξαν λεφτα για το πιασαρικο getitnow.gr που μονο εγω θυμαμαι μετα απο μια περιουσια σε διαφημιση και promotion..
back to the basics..KEYWORDS !! αν βρεις κανα πιασαρικο ονομα σε com που να πουληθηκε ακριβα πες το μου..
η μονη χρηση του readit.gr ειναι αυτη του readit.com αντε το πολυ του readit.co.uk
αν ανακαλυψετε τον τροχο μαζι σας ειμαι !..

Frame
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frame » 25 Ιούλ 2010 00:10

Tsili έγραψε:
Frame έγραψε:Σκεφτείτε πως μπορεί να υλοποιηθεί ένα domain με μία ιστοσελίδα.
μου θυμιζεις αυτο που ακουγαμε παλια.." αυτο το μαγαζι νοικιαζεται ακριβα γιατι κανει για αντιπροσωπεια αυτοκινητων"
λοιπον...τα "πιασαρικα ονοματα πεθανανε..
ακομα δεν το καταλαβανε και πεταξαν λεφτα για το πιασαρικο getitnow.gr που μονο εγω θυμαμαι μετα απο μια περιουσια σε διαφημιση και promotion..
back to the basics..KEYWORDS !! αν βρεις κανα πιασαρικο ονομα σε com που να πουληθηκε ακριβα πες το μου..
η μονη χρηση του readit.gr ειναι αυτη του readit.com αντε το πολυ του readit.co.uk
αν ανακαλυψετε τον τροχο μαζι σας ειμαι !..
Όχι καμιά σχέση με τις αντιοπροοσωπείες αυτοκινήτων και μαγαζιά φίλε Tsili.

Αυτά ναι, έχουν πεθάνει, η αγορά όμως εξελίσετε εδώ στο Διαδίκτυο. Αυτό είναι το νέο μαγαζί των επιχειρήσεων, αυτή είναι η βιτρίνα του, σε αυτό θα επενδύουν απο΄εδώ και πέρα και σε αυτό θα επικεντρώνουν τις διαφημήσεις τους.

Και ναι κατά την γνώμη μου το πιασάρικο όνομα μετράει και ναι μπορεί κατά την γνώμη μου, να πουληθεί σε καλή τιμή. Τι σημαίνει καλή τιμή? Έχει να κάνει με κόστος απόκτησης (του domain στην συγκεκριμένη περίπτωση), το κλίμα της αγοράς, προσφορά ζήτηση κοκ.

Όσο για το το παράδειγμα που έδωσες με το getitnow, θεωρώ ότι είναι λίγο άστοχο. Όσο καλό και να είναι το domain που θα έχεις αν δεν διαφημιστεί εννοείται πως δε έχει αποτέλεσμα. Σίγουρα όμως αν διαφήμιζαν την επωνυμία πχ Παράσχου Λεωνίδας δε θα την έδινες σημασία, ενώ διαφημίζοντας το όνομα getitnow το θυμάσαι και δεν το ξεχνάς.

Εννοείται πως χωρίς promotion όσο καλό domain και να έχεις δεν φτάνει αν είσαι σε βεθμό μιας υλοποιημένης ιστοσελίδας. Να σου πω ένα άλλο αντίστοιχο παράδειγμα. Το eshop δεν έγινε γνωστό μόνο από το domain. Έγινε κυρίως γνωστό από τα δεκάδες εκατομύρια που δαπανήθηκαν στην διαφήμιση.

Κατά την γνώμη μου όλα συντελούν. Ναι πιστεύω στα πιασάρικα ονόματα. Το παράδειγμα σου εγώ θα το έθετα διαφορετικά. Την ίδια αξία έχει ένα μαγαζί γωνία με ένα μαγαζί στο στενό; Ακόμα και αν πουλάνε το ίδιο προϊόν πχ τσίχλες. Το γωνιακό θα πουλάει τουλάχιστον 200% παραπάνω από αυτό στο στενό. Ε, λογικό δεν είναι να πληρώνει και παραπάνω ενοίκιο? Όχι επειδη θα πουλάει περισσότερο, αλλά επειδή είναι σε πιο πιασάρικο μέρος!

Όπως και να έχει γνώμες είναι αυτές και πάντα σεβαστές!

Tsili

Δημοσίευση από Tsili » 25 Ιούλ 2010 04:21

ακριβως το αναποδο ειπα για το getitnow.gr
ξοδεψαν τοσα λεφτα και ακομα κανεις δεν το θυμαται..
ο νομος των domainers παγκοσμιως ειναι : keywords !!
αν ανοιγαμε κανα μπαρ θα εψαχνα για πιασαρικο
αλλωστε ειμαι ο απο τους πρωτους που εκμεταλευτηκαν την "μοδα" του πιασαρικου( 2004) :
http://www.dnjournal.com/archive/domain ... _21_04.htm
το οτι το readit.com δεν εχει ουτε parking page δεν σου λεει τιποτα? και το readit.co.uk ειναι parking page? F@ckIt.gr ..(ελευθερο..)
και χωρις να παρεξηγηθω ,ειμαι απολυτος γιατι ασχολουμαι με domain names apo to 1998 και θα ηθελα και εδω στην Ελλαδα να δω να αποκτουν τα domains την αξια που πραγματικα εχουν και να κερδιζουμε ολοι
ps.το FtinesDiakopes.gr ειναι πιο πιασαρικο, εχει google searches και ειναι ελευθερο...
και μπορω να σου βρω 100 καλυτερα

Frame
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frame » 25 Ιούλ 2010 13:10

Tsili έγραψε: ps.το FtinesDiakopes.gr ειναι πιο πιασαρικο, εχει google searches και ειναι ελευθερο...
Κατοχύρωσε το! :wink:

Εσύ είσαι ο Anastassios Tsiligiannis?

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 26 Ιούλ 2010 02:43

Tsili έγραψε: ps.το FtinesDiakopes.gr ειναι πιο πιασαρικο, εχει google searches και ειναι ελευθερο...
Βρες μου plz? :lol:
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains μου - απόψεις και αξιολογήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες