Δημιουργία Ετικέτας

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημιουργία Ετικέτας

Δημοσίευση από artemioskas » 15 Ιούλ 2010 16:32

Καλησπέρα σας. :)

Με ρώτησε ένας οικεγενειακός μας φίλος, εάν μπορώ να του φτιάξω μία ετικέτα για μπουκάλια με κρασί.
Το κρασί δεν το φτιάχτει για να το πουλάει αλλά το έχει για χόμπυ, για αυτό σκέφτηκε πρώτα μήπως γίνεται να τον βοήθησει κάποιος γνωστός πριν πάει να ρωτήσει σε κάποιον πιο έμπειρο γραφίστα ή κάτι τέτοιο.

Θέλω λοιπόν εάν μπορώ να τον βοήθησω...
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα ή γενικά κάτι το οποίο θα με βοηθήσει;

Επίσης, μήπως ξέρει κανείς περίπου τα μεγέθη που χρησιμοποιούν στις ετικέτες κρασιών και γενικά ποτών; :-?

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον θα ασχοληθεί με το θέμα μου. :)
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία Ετικέτας

Δημοσίευση από hitca » 15 Ιούλ 2010 17:50

Για να βοηθήσεις σε κάτι τέτοιο χρειάζεσαι γνώσεις γραφιστικής και των ανάλογων προγραμμάτων
ενδεικτικά είναι τα Corel Draw, Adobe Illustrator, Adobe Fireworks και άλλα πολλά -(υπάρχουν και ελεύθερες εφαρμογές (GNU))

Όσον αφορά το μέγεθος της ετικέτας, έχει σχέση με το μέγεθος της φιάλης, το σχήμα, ποσοστό κάλυψης και τέτοια.
Χρησιμοποιώντας 'ειδικού τύπου' αρχεία μπορείς να αυξομειώνεις το μέγεθος σε πραγματικό χρόνο ώστε να δείς πιο ταιριάζει καλύτερα.

πχ μια πρόχειρη θα ήταν κάπως έτσι (με κάποια ντεκόρ και κατάλληλες λέξεις επιπλέον φυσικά)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημιουργία Ετικέτας

Δημοσίευση από artemioskas » 15 Ιούλ 2010 18:35

Σε ευχαριστώ που ασχολείσαι hitca!

pss ωραίο αυτό. τώρα το έκανες ή το βρήκες έτοιμο;

Επίσης, από ελεύθερα προγράμματα, ποια μπορούν να με βοηθήσουν;
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία Ετικέτας

Δημοσίευση από hitca » 15 Ιούλ 2010 20:47

Διάσημα ελεύθερα προγράμματα είναι το GIMP (image, paint) http://www.gimp.org/
και το Inkscape (vector) http://www.inkscape.org/download/

Directories εδώ >> http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_in ... s_software
>> http://directory.fsf.org/category/graph/

και σε όλα τα download repos - Softpedia, Download κ.ά.- με απλή αναζήτηση θα βρείς και άλλα κατάλληλα για Windows ή Linux

Όσον αφορά το παράδειγμα που σου εξέθεσα, είναι έτοιμο αρχείο .eps κατάλληλο για τέτοια εργασία
Υπάρχουν φυσικά και άλλα παρόμοια... (νάναι καλά η 'μαμά' Google, υπάρχουν αρκετά εάν ξέρεις να ψάξεις).

Σύντομα θα βρώ καί άλλα να σού εκθέσω να έχεις μια πιο καλή/σφαιρική άποψη

Εγώ προσωπικά όταν χρειάζομαι να κάνω κάτι τέτοιο (για χόμπυ όχι επαγγελματικά), χρησιμοποιώ αυθεντικές φωτογραφίες που επιλέγω προσεκτικά (υψηλή ανάλυση, θεματολογία, σύγκριση κλπ) και την μετατρέπω σε vector (με πρόγραμμα) ώστε να μπορεί να επεξεργαστεί ώς import από κάποιο κατάλληλο πρόγραμμα για το τελικό αποτέλεσμα.
Όλα αυτά είναι πρώτα απ' όλα ....χρονοβόρα (εξ' ού και το χόμπυ, με ενδιαφέρει περισσότερο οι δυνατότητες των προγραμμάτων)
και καλό είναι να έχεις καλές συνθήκες σχεδίασης - μεγάλη οθόνη, μεγάλες αναλύσεις, εικονικούς εκτυπωτές, τέλειο ποντίκι, γνώσεις προγραμμάτων και τεχνικών όρων κλπ.-

Μπορείς και να τυπώσεις μία απλή φωτογραφία φυσικά, αλλά επειδή μιλάμε για προϊόν απαιτούνται και 'τεχνικές' λεπτομέρειες πού επιβάλλει η σχετική νομοθεσία στο τί ακριβώς θα περιέχει η ετικέτα -γλώσσα, τοπονύμια, περιγραφή, τυχόν οδηγίες, λεπτομέρειες, οινοπνευματικός βαθμός κλπ είτε μπροστά είτε πίσω)

Εφιστώ την προσοχή σου και στο τελευταίο στάδιο μιας τέτοιας σχεδίασης που είναι η εκτύπωση...(καί η επικόλληση μετά)
Δηλαδή ο τυπογράφος που θα σου τυπώσει το τελικό να κατανοεί και να γνωρίζει ....για τέτοια θέματα, αλλιώς ο κόπος (και το χρήμα) θα πάνε χαμένα.
Προτείνω ανεπιφύλακτα να απευθυνθείς σε καταξιωμένους επαγγελματίες ώστε να έχετε ένα άψογο αισθητικό αποτέλεσμα και ένα επιτυχημένο προϊόν σε τελική ανάλυση (αυτό είναι το ζητούμενο).

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημιουργία Ετικέτας

Δημοσίευση από artemioskas » 15 Ιούλ 2010 20:59

Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Την ετικέτα δεν την θέλω για εμένα και επίσης το προϊόν δεν θα διανέμεται προς πώληση οπότε δεν νομίζω να χρειάζονται τόσα στοιχεία...
Θα προσπαθήσω να δω εάν μπορώ να κάνω κάτι...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία Ετικέτας

Δημοσίευση από hitca » 17 Ιούλ 2010 15:10

Για να πάρεις μία ιδέα για τις δυνατότητες του Inkscape

25 Awesome Free Vector Clip Arts Made Using Inkscape >> http://goo.gl/A9u7

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημιουργία Ετικέτας

Δημοσίευση από artemioskas » 17 Ιούλ 2010 15:19

To gimp το έχω κατεβάσει και προσπαθώ να το μάθω.
Τώρα κατεβάζω και το Ιnkscape να το δοκιμάσω..

Δύσκολο μου φαίνεται να τα καταφέρω αλλά δεν έχω και κάτι να χάσω δοκιμάζοντας το, παρά μόνο αρκετές ώρες. :)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία Ετικέτας

Δημοσίευση από hitca » 17 Ιούλ 2010 15:27

hitca έγραψε: .... Όλα αυτά είναι πρώτα απ' όλα ....χρονοβόρα....
Καλύτερα να ξεκινήσεις με έτοιμα υποδείγματα και να προσπαθήσεις να τα τροποποιήσεις όπως τα φαντάζεσαι...
Είναι ο πιο βολικός τρόπος για τούς μή γραφίστες... ( όπως εμείς και εγώ μέσα )

Πάρε και ιδέες από έτοιμα προϊόντα ... (έχουν πολύ δουλειά κρυμμένη μέσα τους).

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημιουργία Ετικέτας

Δημοσίευση από artemioskas » 17 Ιούλ 2010 15:42

Αυτό θα προσπαθήσω να κάνω μάλλον.. Σε ευχαριστώ και πάλι hitca! :)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία Ετικέτας

Δημοσίευση από hitca » 18 Ιούλ 2010 19:11

Σου έστειλα σχετικό pm ...

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημιουργία Ετικέτας

Δημοσίευση από artemioskas » 18 Ιούλ 2010 19:53

hitca έγραψε:Σου έστειλα σχετικό pm ...
Να'σαι καλά! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης