Η Ελληνική Αστυνομία ΠΕΡΙ μη Πληρωμής Διοδίων απόφαση!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Ιούλ 2010 19:15

Διόδια: Η μη καταβολή αντιτίμου αποτελεί ιδιωτική διαφορά και όχι αδίκημα. Συνεπώς δεν εμπίπτει στις αρμοδιότητες της αστυνομίας. Η εμπλοκή της αστυνομίας εξαντλείται στη συλλογή στοιχείων των οδηγών προς ενημέρωση της παραχωρησιούχου εταιρείας (ν. 3621/2007)

http://twitter.com/astynomia/status/18692106537
http://twitter.com/astynomia/status/18692122202

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 16 Ιούλ 2010 19:30

Αυτό γιατί δε μου αρέσει;

starfish

Δημοσίευση από starfish » 16 Ιούλ 2010 19:45

τι δεν σου αρέσει;
τέλειο είναι .

Σου λέει κυριε εσυ πέρνα χωρίς να πληρώσεις και η αστυνομία δεν έχει δικαίωμα να αναμιχθεί. Τι θα γίνει; Θα σου κάνει μήνυση η εταιρία για 2euro;
Ξέρεις πόσος κόσμος περνάει ήδη έτσι;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 16 Ιούλ 2010 20:10

Αν μια ιδιωτική εταιρεία αρχίζει να έχει δικαιώματα στους δρόμους και μπορεί να κινηθεί απευθείας κατά του πολίτη χωρίς την παρέμβαση της αστυνομίας τότε γιατί να μου αρέσει?

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 16 Ιούλ 2010 21:59

Όσο χρόνια λειτουργούν τα διόδια, τόσα χρόνια έχουν δικαιώματα οι ιδιωτικές εταιρίες. Δεν αλλάζει κάτι. Απλά σου λέει πως αν δεν πληρώσεις τα διόδια "θα φωνάξουν την αστυνομία", εκείνη δεν θα κάνει τίποτα. Θα πρέπει να υποβάλουν μήνυση. Με ή χωρίς αστυνομία, το ίδιο ισχύει. Απλά τώρα η αστυνομία δεν επεμβαίνει.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 16 Ιούλ 2010 22:28

Εχει κουρασει ολη αυτη η ιστορια με τα διοδια..

Bottomline ειναι οτι μερικοι αριστεροι ρομπεν των δασων "εργατοπατερες" θελουν να ειναι οι νταβατζιδες των διοδιων και να τους κοβουν μισθο για να μην τα κλεινουν.
Τα θυματα παλι ειναι οι απλοι πολιτες που χωρις να το ξερουν ταλαιπωρουνται για να γεμιζουν οι τσεπες των αλλων.
Ηobby: Shooting photons

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 16 Ιούλ 2010 22:44

Pavel έγραψε:Απλά τώρα η αστυνομία δεν επεμβαίνει.
Δεν μπορώ να πω οτι με χαλάει που ξεκουμπίζονται σιγά σιγά απο τα κοινά μας αλλά μήπως αυτό σημαίνει οτι... "βρείτε τα μόνοι σας κύριοι, δεν μπορούμε να είμαστε παντού";

starfish

Δημοσίευση από starfish » 16 Ιούλ 2010 23:41

Το θέμα είναι πολύ απλό .

Το κράτος έχει ξεπουλήσει τα πάντα και ανάμεσα σε αυτά και τους δρόμους. Τα διόδια (εκτός απο δύο που είναι παλιά) τα διαχειρίζονται ιδιωτικές εταιρίες ή αλλιώς νταβατζήδες.

τα χρήματα που βγάζουν δε είναι αρκετά κάθε χρόνο για να γκρεμίσεις τον δρόμο και να τον ξαναφτιάξεις.

Υπάρχουν βέβαια κωθώνια που τους αρέσε, γουστάρουν βρε αδερφέ μου να πληρώνουν 30euro για να πάνε Αθήνα - Θεσσαλονίκη για δρόμους που δεν τηρούν κανένα κριτήριο και γουστάρουν επίσης - τι να πει κανεις στο σεξ πρέπει να έχεις ανοικτές αντιλήψεις - να τους τον φοράνε οι ιδιωτικές εταιρίες για δρόμους που ήδη έχουνε πληρώσει από την τσέπη τους.

Απο την στιγμή λοιπόν που εσύ αρνείσαι να πληρώσεις είναι διένεξη μεταξύ εσού και της εταιρίας. Σε ιδιωτικές υποθέσεις τέτοιου τύπου η αστυνομία είναι παράνομο να παρέμβει. Επίσης είναι παράνομο να σε σταματήσει η εταιρία γιατί είναι παρακώλυση συγκοινωνιών.

Απο εκεί και πέρα υπάρχει πολύς κόσμος που δεν κλείνει - ανοίγει τα διόδια - για να περνάει ο κόσμος ελεύθερα για κάποιες ώρες ζητώντας να σταματήσει αυτή η κοροιδία. Υπάρχουν βέβαια και οι καθυστερημένοι που επαναλαμβάνουν ότι μλκ ακούνε στην τηλεόραση αλλά τι να κάνεις....

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 17 Ιούλ 2010 09:55

έτσι από περιέργεια, έχει δει κανένας στοιχεία όπως πχ ισολογισμούς εταιριών για το πόσα κερδίζουν από τα διόδια?
Υπάρχουν βέβαια και οι καθυστερημένοι που επαναλαμβάνουν ότι μλκ ακούνε στην τηλεόραση αλλά τι να κάνεις....
οι εν λόγω μπορούν κάλλιστα να κλείσουν την τηλεόραση, αλλά που...
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Ιούλ 2010 12:48

Για τα διόδια δεν φταίνε οι εταιρείες, αυτές κοιτάζουν το συμφέρον τους.
Φταίει το Ελληνικό Κράτος, με τους όρους που παραχωρεί τα έργα.
Διότι, όταν ένα έργο γίνεται με αυτοχρηματοδότηση, ΟΚ εκμεταλλεύσου - το, αλλά κανε - το πρώτα. Διότι δεν γίνεται να μου ζητάς εμένα 3 ευρώ διόδια για το κομμάτι Πάτρα - Κόρινθος, το οποίο είναι ο πιο επικίνδυνος δρόμος της ευρώπης, τάχα μου με την δικαιολογία ότι με τα λεφτά αυτά γίνονται έργα ασφάλειας.
Σε αυτό φταίει το κράτος όπως ξαναείπα, που έδωσε με αυτό τον όρο το έργο.
Τώρα για τα διόδια: αντίθετη σύμφωνα με την κοινοτική νομοθεσία, είναι η πληρωμή διοδίων σε δρόμους που δεν πληρούν τις προδιαγραφές ασφαλείας. Εκεί έχει το δικαίωμα ο οδηγός να αρνηθεί την πληρωμή τους. Μπλέκει όμως, καθώς η εταιρία σου ζητάει να υπογράψεις χαρτί άρνησης πληρωμής ή κάτι τέτοιο, μετά θα σου στείλει κλητήρα και θα σε πάει στο δικαστήριο και άντε εσύ τρέχα να δικαιωθείς και πλήρωνε δικηγόρους, για 3 ευρώ...
Τις εταιρίες δεν τις πολυνοιάζει, γιατί έχουν στελεχωμένο νομικό τμήμα που είτε πάνε είτε δεν πάνε υποθέσεις στα δικαστήρια, ο μισθός τρέχει.
Πάντως, στους αυτοκινητόδρομους επιτρέπεται και δεν είναι παράνομη η πληρωμή διοδίων.
Τώρα, για το θέμα εμπλοκής της Αστυνομίας, πιστεύω ότι σωστά όπως λέγεται η αστυνομία δεν εμπλέκεται, καθώς η άρνηση πληρωμής δεν συνιστά τροχαία παράβαση ή παραβίαση ΚΟΚ.
Αν όμως καλέσει αστυνομία η εταιρία και κάνει μήνυση για άρνηση πληρωμής, είναι αυτόφωρο αδίκημα και σε πάνε κρατητήριο. Έτσι δεν είναι; Και περίμενε το δικαστήριο, για να αθωωθείς...
Δικηγόρος δεν είμαι, αλλά αυτή την εντύπωση σχηματίζω.
Τελικά με τον ένα η με τον άλλον τρόπο, σε αναγκάζουνε να τα πληρώσεις τα γ#$#$να τα 3 ευρώ να ρίξεις και ένα μπινελίκι και να συνεχίσεις το ταξίδι σου... :hammer: [/wiki]
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

starfish

Δημοσίευση από starfish » 17 Ιούλ 2010 13:05

mechpanos διάβασε πάνω στο θέμα το πρώτο post.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Ιούλ 2010 13:16

mechpanos έγραψε:Αν όμως καλέσει αστυνομία η εταιρία και κάνει μήνυση για άρνηση πληρωμής, είναι αυτόφωρο αδίκημα και σε πάνε κρατητήριο. Έτσι δεν είναι; Και περίμενε το δικαστήριο, για να αθωωθείς...
Δικηγόρος δεν είμαι, αλλά αυτή την εντύπωση σχηματίζω.
Τελικά με τον ένα η με τον άλλον τρόπο, σε αναγκάζουνε να τα πληρώσεις τα γ#$#$να τα 3 ευρώ να ρίξεις και ένα μπινελίκι και να συνεχίσεις το ταξίδι σου... :hammer:
Συμφωνα με την αποφαση ομως της Αστυνομιας η μη πληρωμη Διοδιου ΔΕΝ ειναι αδικημα!
Αλλα μια ιδιωτικη διαφορα, οποτε δεν υπαρχει ο κινδυνος αυτοφωρου καθως δεν υπαρχει παραβαση νομου!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Ιούλ 2010 13:17

Το διάβασα, άλλο λέω εγώ...αν πχ διαθέτει κάποιος ιδιωτικό χώρο στάθμευσης (πάρκιν), και μπει κάποιος να σταθμεύσει και δεν πληρώσει, δεν του κόβει η τροχαία κλήση για παράνομη στάθμευση. Του λέει βρες τα με τον ιδιοκτήτη του πάρκιν!
Αν όμως ο ιδιοκτήτης καλέσει το 100 να καταγράψει το συμβάν και ζητήσει να ασκήσει μήνυση, δεν είναι υποχρεωμένο το 100 να επέμβει;
Δεν ξέρω τις διατάξεις περί αυτοφώρου γιατί δεν είμαι νομικός, όμως νομίζω ότι είναι περίπου ίδιες οι περιπτώσεις.
Εδιτ: αυτόφωρο ίσως να μην πας και να την γλιτώσεις, την μηνυσούλα θα την φας όμως κατά 99%, για τον λόγο που εξήγησα παραπάνω.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Ιούλ 2010 13:20

mechpanos έγραψε:Το διάβασα, άλλο λέω εγώ...αν πχ διαθέτει κάποιος ιδιωτικό χώρο στάθμευσης (πάρκιν), και μπει κάποιος να σταθμεύσει και δεν πληρώσει, δεν του κόβει η τροχαία κλήση για παράνομη στάθμευση. Του λέει βρες τα με τον ιδιοκτήτη του πάρκιν!
Αν όμως ο ιδιοκτήτης καλέσει το 100 να καταγράψει το συμβάν και ζητήσει να ασκήσει μήνυση, δεν είναι υποχρεωμένο το 100 να επέμβει;
Δεν ξέρω τις διατάξεις περί αυτοφώρου γιατί δεν είμαι νομικός, όμως νομίζω ότι είναι περίπου ίδιες οι περιπτώσεις.

το μονο που μπορει να κανει ειναι να δωσει τα στοιχεια μου και εγω να παρω του αλλου!
αυτοφωρο ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ καθως λεω και παλι δεν υπαρχει παραβιαση νομου!

Αντιθετα ο πολιτης στην περιπτωση των διοδιων μπορει να υποβαλει μηνυση εκεινη την στιγμη στον υπαλληλο καθως του παρεμποδιζει την κινηση σε δημοσιο δρομο

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Ιούλ 2010 13:44

Φαντάζεστε τη φάση.... Λέμε τώρα.... Να μαζευτούν καμμιά 50αριά νοματέοι-οδηγοί και να υποβάλλουν μαζική μήνυση (αυτό γίνεται - και κοινός δικηγόρος για όλους - οικονομικότερος :wink: ) εναντίον της εταιρίας για κατέβασμα της μπάρας του σταθμού και -προφανή- παρακώλυση συγκοινωνίας;; :hammer: :hammer:
....Και το 50αριά που ανέφερα πιο πάνω είναι αριθμός στην τύχη. Φανταστείτε να είναι τριψήφιος, έστω και μικρομεσαίος (~300)!! Όρεξη νάχουν ν'ασχοληθούν και κάποιες εργατώρες γιά λίγο τρέξιμο! (Το πολύ τρέξιμο προφανώς θα το αναλάβει ο δικηγόρος/εκπρόσωπός τους)
Υποθέτω ότι σε κάποια τέτοια φανταστική περίπτωση, το Νομικό Τμήμα της ενλόγω εταιρείας θα έχει κάποιο -αρκετά καλό- θέμα ν'αντιμετωπίσει..... :lol: :lol:
Τι κακός που γίνομαι... :evil: Ώρες-ώρες μ'αρέσει πολύ :lol: :lol:

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης