Διακίνηση μηνύματος ΕλληνοΑμερικάνων

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 17 Ιούλ 2010 02:30

Παρέλαβα στο ηλεκτρονικό μου ταχυδρομείο ένα μήνυμα από συγγενείς μου στις ΗΠΑ που διακινείται ευρέως μεταξύ Ελλήνων και μή ανά την υφήλιο...

Απολαύστε το.... (και προωθήστε το άν θέλετε ..γιατί όχι ..)

===========

LET'S FORGET FOR A MOMENT THE GREEK ECONOMIC TRAGEDY AND JUST CONCENTRATE ON THE GOOD THINGS THAT COMPRISE OUR GREEK BEINGNESS
THANK YOU
WHY WE LIKE BEING GREEK

Because we have a small country full of people with big hearts.
Because we never visit others empty handed.
Because there is no way to explain to foreigners what is "kapsoura"(burning desire for someone).
Because we always make it, albeit in the last moment.
Because we were slaves for 400 years yet never bring that up as an excuse for our current state.
Because we are everywhere around the planet.
Because "filotimo" (friend of honour, helping someone because it is a shame not to) does not exist in any other language.
Because whenever foreigners cannot find a word, they use one of ours.
Because we spend our bad and low times with our friends and family, not with shrinks..
Because Socrates, Plato and Aristotle were Greek.
Because we invented theatre.
Because we gave birth to Democracy
Because we discovered logic.
Because we jumpstarted science.
Because we are proud of our culture, not of our wars.
Because when we were building the Parthenon, the others were still sleeping on trees
Because we gave the light to all these leaders who are "striving"for peace by making wars.
Because we have a distinction between Eros (falling in love) and Agapi(innocent love), while we feel both of them passionately.
Because Eros was a Greek God.
Because we gave the oath "freedom or death".
Because when others used to be clothed with wolf skin we were weaving see-through linen.
Because "Greeks do not fight as heroes, heroes fight like Greeks" (Winston Churchill, 1941).
Because we gave our ancient alphabet to the Romans & our medieval alphabet to the Slavs.
Because we are not ashamed to cry.
Because we dance when we are sad.
Because we work to live and do not live to work.
Because 97% of the stars' names are Greek.
Because when you shout "brother or cousin " in the streets everyone turns around.
Because the inside of all our churches are not dark but full of light.
Because our parents do not forget that we exist when we reach 18.
Because when we want to sunbathe, we go to the beach, we don't crawl on grass or jump into fountains.
Because we confront every difficulty with humor.
Because the Olympic games were born in Greece .
Because, with our (Olympic) light, we unite the world and pass the message of peace.
Because our sky is blue, not grey.
Because 40% of Oxford dictionary is made up with Greek words.
Because we know what "Kefi" (propensity to fun) means.
Because Homer wrote Iliad 3500 years ago and Hollywood turned it into a movie just recently.

elorant

Δημοσίευση από elorant » 17 Ιούλ 2010 13:24

Αυτά είναι για κομπλεξικούς.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Ιούλ 2010 13:57

Φίλε μου elorant επίτρεψέ μου μιάν -αντίθετη από τη δική σου- άποψη:
Ιδιαίτερα σε Καιρούς Δύσκολους το ν'απαριθμεί κανείς τα (κατά τη γνώμη του) καλά της φυλής και της χώρας μας, θα το έβλεπα και ως "αυτοάμυνα" της φυλής αυτής.
Έχεις βέβαια κάθε δικαίωμα να το βλέπεις από τη δική σου οπτική γωνία και να αποκομίζεις τη δική σου άποψη. Ωστόσο δεν νομίζεις, ότι η παρουσίαση της άποψής σου είναι κάπως Επιθετική;.... Θα έλεγα;! :wink:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 17 Ιούλ 2010 14:51

elorant έγραψε:Αυτά είναι για κομπλεξικούς.
Προφανώς δεν έχεις ιδέα το τί λένε για τους Έλληνες και την Ελλάδα στο εξωτερικό....
Μας έχουν 'κανονικά' ξεγραμμένους.

Μπορεί να μήν είναι ο καλύτερος τρόπος αντίδρασης, αλλά είναι κάτι.

Ρίξε και καμμιά ιδέα... :question:

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 17 Ιούλ 2010 20:02

Because m***ka is a Greek word
Because lamogio is a Greek occupation
Because Greek statistics is a Greek reality
...
...
...
Εικόνα

elorant

Δημοσίευση από elorant » 17 Ιούλ 2010 23:41

hitca έγραψε:
elorant έγραψε:Αυτά είναι για κομπλεξικούς.
Προφανώς δεν έχεις ιδέα το τί λένε για τους Έλληνες και την Ελλάδα στο εξωτερικό....
Μας έχουν 'κανονικά' ξεγραμμένους.

Μπορεί να μήν είναι ο καλύτερος τρόπος αντίδρασης, αλλά είναι κάτι.

Ρίξε και καμμιά ιδέα... :question:
Έχω πολλή καλή ιδέα τι λένε στο εξωτερικό για την Ελλάδα. Εξαιρουμένης της Γερμανίας σε όλη την Ευρώπη μας βλέπουν με συμπάθεια και θαυμασμό γιατί το πακέτο των μέτρων που πάρθηκαν είναι το αυστηρότερο που έχει εφαρμοστεί ποτέ σε ευρωπαϊκό κράτος κι ενώ περίμεναν να υπάρξουν μεγάλες κοινωνικές αντριδράσεις εντυπωσιάστηκαν από τη στωϊκότητα που δείχνει η πλειονότητα της κοινωνίας.

Κανείς δεν μας έχει ξεγραμμένους. Αυτά είναι προπαγάνδα για τους αφελείς που αναμεταδίδεται από συντεχνίες, δημοσιογράφους λακέδες και λοιπά ρετάλια ενός συστήματος που καταρρέει. Όσο για ιδέα, λέω να αφήσουμε τις εξυπνάδες και να κοιτάξουμε να σοβαρευτούμε.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 18 Ιούλ 2010 02:14

Άν δεν κάνω λάθος, το επίμαχο σημείο είναι το 'THE GREEK ECONOMIC TRAGEDΥ' (350 δις € είναι αυτά)

Δεν νομίζω ότι κάποιος είναι κομπλεξικός επειδή το αναφέρει...

Το πρόβλημα της μονολεκτικής απάντησης το κατάλαβες ... απ' ότι κατάλαβα..!

-- Δεν το ανέφερα καθόλου 'για εξυπνάδες', φάνηκε έτσι ?.... νομίζω ότι αναφέρθηκα σε σοβαρό επίπεδο, τα πράγματα είναι αρκετά σοβαρά... και μας επηρεάζουν όλους.

elorant

Δημοσίευση από elorant » 18 Ιούλ 2010 03:32

Κομπλεξικά είναι τα στερεότυπα που διατυπώνονται στο κείμενο, του στυλ όταν εμείς είχαμε πολιτισμό οι άλλοι ήταν στα δέντρα.

Αντί να κοιτάξουμε την αλήθεια και να παραδεχτούμε τα λάθη μας μπας και τα διορθώσουμε, κοιτάμε να αναπαράγουμε την ίδια καραμέλα περί ανωτερότητας της φυλής κι άλλα τέτοια αστεία τα οποία δεν προσφέρουν τίποτα πέρα από άλλοθι σε καθυστερημένους.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Ιούλ 2010 12:28

Πρέπει να παραδεχτείς όμως, ότι δίνουν -έστω και λίγο- κουράγιο, σε όσους δεν μπορούν να κάνουν τίποτ'άλλο, από του να υπομένουν περιμένοντας, πότε θα περάσει κι αυτή η θύελλα...
Οι υπόλοιποι είτε απλώς το ξεπερνούν και δρουν/αντιδρούν, είτε εθελοτυφλούν. Αυτό όμως θα το έκαναν ούτως ή άλλως, αν δεν τους αρέσει η θέα της δυσάρεστης αλήθειας και των συνεπειών της. :-?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Ιούλ 2010 13:01

αν εξαιρέσεις δύο ακραίες προτάσεις που δίνουν το δικαίωμα σε όσους δεν γουστάρουν και τόσο την Ελλάδα να το σπιλώσουν το όλο κείμενο, το βρίσκω μια χαρά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 19 Ιούλ 2010 17:48

καλά ok δεν λέω τίποτα :-?
:(

cocoflop

Δημοσίευση από cocoflop » 23 Ιούλ 2010 02:37

Φιλικούς χαιρετισμούς σε όλους τους Έλληνες του εξωτερικού, που μας θυμίζουν ότι είμαστε Έλληνες.

Δεν είναι κακό να υποστηρίζουμε την χώρα μας, τον τόπο που γεννηθήκαμε.

Κι εγώ παλαιότερα που σκεφτόμουν *μεγαλοπρεπώς* σαν πολίτης του κόσμου ότι δήθεν "ανήκεις παντού". Όμως καθώς μεγάλωσα έμαθα πως "εάν ανήκεις παντού στην ουσία δεν ανήκεις πουθενά".

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Ιούλ 2010 10:39

cocoflop έγραψε:...Δεν είναι κακό να υποστηρίζουμε την χώρα μας, τον τόπο που γεννηθήκαμε.
Κι εγώ παλαιότερα που σκεφτόμουν *μεγαλοπρεπώς* σαν πολίτης του κόσμου ότι δήθεν "ανήκεις παντού". Όμως καθώς μεγάλωσα έμαθα πως "εάν ανήκεις παντού στην ουσία δεν ανήκεις πουθενά".
Πολλή Καλημέρα :D :D
Βασικά υποθέτω ότι υποστηρίζουμε τη φυλή μας κι όχι τον τόπο μας... Μάλλον -ίσως- είναι θέμα οπτικής γωνίας :think:
Ωστόσο, ακόμα και τώρα -στα 51 μου-, αισθάνομαι ότι ανήκω παντού. Από την άλλη μεριά ανήκω σε ένα υποσύνολο του "παντού" που λέγεται 'Ελληνική Φυλή'. Η διάθεσή μου και οι ενέργειές μου είναι προς το: Να υποστηρίξω όσα θετικά αυτής της Φυλής και να προσπαθήσω -όσο μπορώ- να βοηθήσω στην ελάττωση/εξάλειψη των αρνητικών της.
Με τον τρόπο αυτό, στηρίζοντας το 'υποσύνολο' το τοποθετώ στη θέση που του πρέπει σε ό,τι αφορά το 'υπερσύνολο' (Ανθρωπότητα), ώστε να είναι ενεργό, αποδοτικό, και -προ πάντων- ζωτικό στοιχείο του.
Μην ξεχνάμε:
Η Γη/Φύση δεν γνωρίζει Ανθρώπινα σύνορα.
(Θεωρούμε δεδομένο και το προσπερνάμε) ότι ο Ήλιος καθημερινά φωτίζει ένα 'ολόκληρο' ημισφαίριο... Χωρίς διακρίσεις!
Τώρα τελευταία, με τους δορυφόρους, αρχίζουμε να συνειδητοποιούμε, ότι καταστροφές όπως κάποιος Τυφώνας, δεν γνωρίζουν -επίσης- Ανθρώπινα σύνορα... Απλώς προχωρούν στη δική τους πορεία, στην πορεία της Φύσης τους.
Κι εμείς, αντί να μάθουμε απ'όλα αυτά, παλεύουμε σαν τα κοκόρια για την εξουσία σε ατομικό, σε ομαδικό, σε κοινωνικό, και σε κρατικό επίπεδο.
Μικροεγωισμοί συντίθενται σε μεγαλοεγωισμούς. Κι όσο αυτά μένουν σε υγιές επίπεδο, έχουμε εξέλιξη κάπου (στον Αθλητισμό, στην Τέχνη, στην Επιστήμη, στην Τεχνολογία). Όταν όμως προβάλλονται 'φτηνές καταστάσεις με στενούς ορίζοντες' έχουμε -προφανώς- ως αποτέλεσμα παραμόρφωση της 'ιδέας' του "Παντού" σε 'Παντοκρατορία' κλπ κλπ.
Ναι! Αισθάνομαι πολίτης ενός υγιούς "Παντού", μέσα από τη δική μου Ελληνική Φυλή.
Όλα αυτά με την καλύτερη των διαθέσεων, και χωρίς να θέλω να θίξω την άποψη οιουδήποτε. Και πάλι Καλή σας μέρα :P

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Ιούλ 2010 14:36

Εγω συμφωνω με το message
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

cocoflop

Δημοσίευση από cocoflop » 23 Ιούλ 2010 17:29

Εάν έχετε διαβάσει σχετικά με την υπόθεση του Τσόμσκι, η οποία λέει:
"Η γλώσσα που μιλάει κάποιος, ο πολιτισμός του. Επιρρεάζει και τον τρόπο σκέψης του;"

Και το συμπέρασμα αυτής της υπόθεσης είναι ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Είναι η αντίληψη επί των πραγμάτων που μπορεί να υοθετήσει ο καθένας μας και να υπάρξει.

Η πηγή του προβλήματος ξεκινά όταν το δικό μου το καλό είναι το κακό του άλλου (ανηθικότητα - όπως κάνουν οι καρχαρίες έτσι κάνουν και τα λιθρίνια).

Εάν σκέφτονται έτσι οι 8 στους 10 τότε αναλογικά οδεύουμε προς την παρακμή, οπότε:

Ας καταστρέψουμε το σπιτικό μας
Ας δούμε τον ουρανό γκρί

Εάν θέλουμε βέβαια, από εμάς εξαρτάται...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες