Σπουδές & Web Design

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Σπουδές & Web Design

Δημοσίευση από ssstratos » 17 Ιούλ 2010 04:44

Είμαι 17 χρονών (3η Λυκείου από Σεπτ.) και είμαι προβληματισμένος με την κατάσταση της χώρας μας σε πολλά πράγματα αλλά κυρίως σε θέματα Πληροφορικής/Γραφιστικής.

Ασχολούμαι με το Web Design περίπου 1 χρόνο. Έμαθα διάφορα πράγματα μέσα από tutorials και βιβλία και προσπαθώ να βελτιώνομαι κάθε μέρα. Το πρόβλημα είναι ότι του χρόνου δίνω πανελλήνιες και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Έχω ρίξει μια ματιά σε διάφορα topics εδώ (αλλά και σε άλλα forums) χωρίς να πάρω όμως μια καθαρή εικόνα. Οι ,κατά την γνώμη μου, επιλογές που έχω είναι:

1) Να περάσω στο ΤΕΙ Γραφιστικής (Αθήνα)
Πρόβλημα: περίπου 17.000 μόρια, τα οποία δεν μπορώ να πιάσω με τίποτα.
Πλεονέκτημα: Ένα καλό πτυχίο (απ' ό,τι έχω ακούσει)

2) Να περάσω σε κάποιο ΤΕΙ Πληροφορικής (& τηλεπικοινωνιών)
Πρόβλημα: έχει πολλά μαθήματα μέσα που δεν με ενδιαφέρουν καθόλου (φυσική κ.α.).
Πλεονέκτημα: και πάλι ένα πτυχίο (όσο καλό/κακό και αν είναι)

3) Να πάω σε κάποιο ΙΕΚ Γραφιστικής (ή Πληροφορικής)
Πρόβλημα: δεν είναι πάντα καλοί οι καθηγητές, το πτυχίο είναι αρκετά χαμηλό (σε σχεσή με ΤΕΙ/ΑΕΙ)
Πλεονέκτημα: ένα πτυχίο

4) Αυτοδιδασκαλία 1-2 χρόνια μέσα από βιβλία, internet κ.τ.λ.
Πρόβλημα: δεν θα έχω πτυχίο
Πλεονέκτημα: σίγουρα θα μάθω πολλά

Εσείς τι προτείνετε?

Γενικά, πιστεύω πως η 4η επιλογή είναι αρκετά καλή αλλά επειδή δεν είναι "πλουσιόπαιδο" πρέπει να έχω και κάποια έσοδα (αυτό το λέω κυρίως για τους γονείς μου, γιατί όσα και να τους πω, θα λένε ότι απλά "κάθομαι" και αυτή πληρώνουν). Επίσης, με ανησυχεί το πτυχίο γιατί κάποιες φορές χρειάζεται.

Υ.Γ. Ξέρω ότι δεν έχει πολύ ζήτηση η δουλειά στην Ελλάδα και θα προσπαθήσω να πάω εξωτερικό όποια επιλογή και αν επιλέξω.

Συγχωρέστε με αν έχω 1-2 λαθάκια κάπου, είναι 3:40

Ευχαριστώ, Στράτος.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Σπουδές & Web Design

Δημοσίευση από hik-hok » 17 Ιούλ 2010 10:09

Web design = dead
Τηλεπικοινωνίες = trend

Το Web design (στην υλοποίηση του στην Ελλάδα) πέθανε βρώμισε και ακόμα δεν το καταλάβανε αυτοί που ασχολούνται μαζί του.
Οι τηλεπικοινωνίες (και μιλάμε για μηχανικό τηλεπικοινωνιών όχι τον πιτσιρικά που στήνει ένα wifi) είναι αναπτυσσόμενος κλάδος μια και υστερούμε σε υποδομές.

Τα 3 και 4 ξέχασε τα εκτός αν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα που σου εμποδίζει τις σπουδές σε ανώτερο επίπεδο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
billt

Σπουδές & Web Design

Δημοσίευση από billt » 17 Ιούλ 2010 11:02

hik-hok έγραψε:Web design = dead
Τηλεπικοινωνίες = trend

Το Web design (στην υλοποίηση του στην Ελλάδα) πέθανε βρώμισε και ακόμα δεν το καταλάβανε αυτοί που ασχολούνται μαζί του.
Οι τηλεπικοινωνίες (και μιλάμε για μηχανικό τηλεπικοινωνιών όχι τον πιτσιρικά που στήνει ένα wifi) είναι αναπτυσσόμενος κλάδος μια και υστερούμε σε υποδομές.
Μπορεις κάπως να τεκμηριώσεις αυτό που λες για τον κλάδο των τηλεπικοινωνιών; Που ακριβώς πιστεύεις ότι υπάρχει ανάπτυξη?

Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Σπουδές & Web Design

Δημοσίευση από ssstratos » 17 Ιούλ 2010 12:43

hik-hok έγραψε:Web design = dead
Τηλεπικοινωνίες = trend

Τα 3 και 4 ξέχασε τα εκτός αν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα που σου εμποδίζει τις σπουδές σε ανώτερο επίπεδο.
Όπως είπα παραπάνω, δεν με ενδιαφέρει το θέμα στην Ελλάδα, απλά πρέπει να ξεκινήσω από αυτήν και δεν ξέρω με ποιόν τρόπο.

Άβαταρ μέλους
Cypriot

Σπουδές & Web Design

Δημοσίευση από Cypriot » 17 Ιούλ 2010 14:27

βρίσκομαι και εγώ στην ίδια θέση..

ALR
Honorary Member

Σπουδές & Web Design

Δημοσίευση από ALR » 17 Ιούλ 2010 14:41

Έχω την αίσθηση ότι πρέπει να πας σε μια σχολή και την επιλογή 4) πρέπει να την συνεχίσεις έτσι κι αλλιώς, ότι και να κάνεις.

Απλώς η σχολή θα σε πειθαρχήσει. Είναι πολύ δύσκολο να κάνεις πειθαρχημένα την επιλογή 4) και να την δεις ως πραγματικό σχολείο, γιατί πολύ απλά είναι αυτό που γουστάρεις να κάνεις και το κάνεις όλη μέρα for fun.

Αν δεν έχεις τα λεφτά να πας σε κάποιο "college" ( ούτε εγώ τα είχα ) τα πράγματα είναι δύσκολα.

Υπάρχει και η λύση της υποτροφίας για έξω αλλά και εκεί είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα.

Όπως το βλέπω εγώ έχεις 2 επιλογές.

1. Collage ακτο-αας-βακαλο.

με την προϋπόθεση ότι θα δουλεύεις και θα βοηθάς τους γονείς σου στο 70% των διδάκτρων. Είναι 7000 το χρόνο. Αν σου καλύπτουν χαρτζιλίκι και φαγητό ε βγάλε 7000 και πλήρωσε τα. Είναι η καλύτερη επιλογή για μένα και αναφέρομαι στη γραφιστική και οπτική επικοινωνία.

2. ΤΕΙ Πληροφορικής Θεσαλονίκης.

Θα μάθεις καλά πράγματα. Ναι, δεν είναι όλα ενδιαφέροντα, αλλά ούτε και στη γραφιστική θα είναι. Θέλεις να μάθεις να σχεδιάζεις αφίσες ή billboards για το δρόμο ή για το web?
Το ίδιο ισχύει και με το ΤΕΙ λοιπόν. Η φυσική είναι κάτι άσχετο. Ο προγραμματισμός όμως είναι τέρμα σχετικός.

Θα σου έλεγα σαν λύση 3η το ΙΕΚ αλλά έχεις μάθει μόνος σου ότι είναι να σου μάθει, οπότε άστο.

Αν δεν μπορέσεις να κάνεις κάτι από τα παραπάνω, μην απελπίζεσαι. Πιάσε μια δουλειά σε μια εταιρία και θα είναι και αυτό ένα καλό σχολείο από μόνο του. Η εταιρία θα σε βάλει να κάνεις τα πάντα και πράγματα που δεν ξέρεις και θα λειτουργήσει σαν πίεση επάνω σου να βελτιώνεσαι χωρίς να το καταλαβαίνεις.

Good luck!
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Σπουδές & Web Design

Δημοσίευση από Kainourios » 17 Ιούλ 2010 14:50

Οι σχολές του προπτυχιακού δεν είναι τόσο πολύ focused σε ένα τομέα όπως π.χ. web design, web development, τηλεπικοινωνίες κλπ. και γι' αυτό και βλέπεις φυσική, μαθηματικά και διάφορα συναφή μαθήματα... (θα σου πω μετά γιατί). Εδώ δεν είναι τα μεταπτυχιακά καλά καλά (ειδικά στην Ελλάδα). Επίσης είτε πας σε ΙΕΚ είτε πας σε ΑΕΙ - ΤΕΙ, είτε πάρεις μεταπτυχιακό ακόμα, μη νομίζεις οτι θα βγεις και θα είσαι έτοιμος να βρεις δουλειά και θα τα έχεις μάθει όλα. Μπορείς να πάρεις πράγματα από μια σχολή και μπορείς και να μπεις όπως βγήκες που είναι και το πιο συνηθισμένο. Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να συνεχίσεις να μαθαίνεις για πάντα αν θες να είσαι καλός.

...δεν είναι focused γιατί όλες οι σχολές έχουν σαν σκοπό να σε φέρουν σε επαφή με πάρα πολλά διαφορετικά πεδία ενός συγκεκριμένου τομέα που θες να ασχοληθείς και να σου δώσουν κάποιες πολύ βασικές γνώσεις για να βρεις τελικά τι σ' αρέσει και τι υπάρχει. Αξίζει γι' αυτό να φας 4-5 χρόνια; Αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα, αν ήξερα από την αρχή οτι θέλω να ασχοληθώ με αυτό που ασχολούμαι τώρα όχι δεν αξίζει, αλλά πιθανόν να μην το είχα βρει ποτέ αν δεν είχα τελειώσει μια σχολή και στην αρχή ήμουν κι εγώ πάρα πολύ σίγουρος σαν κι εσένα με το τι θέλω να κάνω στη ζωή μου (και έκανα λάθος).

Επειδή είσαι ακόμα 17 χρονών και παίζει να αλλάξεις γνώμη σε 1-2-5 χρόνια, εγώ θα σου πρότεινα να πας στη σχολή που φαίνεται να σε ενδιαφέρει περισσότερο αυτή τη στιγμή και έχει μαθήματα πιο κοντά σε αυτά που σε ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή. Μπορεί σε 5 χρόνια να αλλάξεις τελείως γνώμη και να αποφασίσεις να γίνεις σουβλατζής, δεν έχει σημασία όμως, αυτό που μετράει είναι αυτή τη στιγμή τι σου φαίνεται οτι θα ήταν καλύτερο να κάνεις για το μέλλον σου.

Στην προκειμένη περίπτωση απ' αυτά που λες, φαίνεται να είναι η γραφιστική. Το να λες επίσης "περίπου 17.000 μόρια, τα οποία δεν μπορώ να πιάσω με τίποτα." μου δείχνει οτι δεν το θες και πολύ και δεν είσαι αποφασισμένος να κάνεις οτι χρειάζεται για να το πετύχεις. 17.000 μόρια αν θες τη γνώμη μου, δεν είναι τίποτα, με σοβαρό - συστηματικό διάβσμα από την αρχή μπορείς να τα πιάσεις σχετικά άνετα σε όποιο επίπεδο κι αν βρίσκεσαι στο οποιοδήποτε μάθημα, αλλά χρειάζεται να το θες και να αφιερώσεις χρόνο και προσπάθεια σε αυτό.

Τα πάντα είναι θέμα θέλησης και προσπάθειας. Σε οτιδήποτε αν αφιερώσεις χρόνο, σιγά σιγά γίνεσαι καλός, δε γίνεσαι αμέσως σε τίποτα, γίνονται μικρές αλλαγές κάθε φορά που δεν τις καταλαβαίνεις αλλά τις βλέπεις σε βάθος χρόνου. Μπορεί στην αρχή π.χ. τα μαθηματικά κατεύθυνσης να σου φαίνονται βουνό, αλλά μετά από προσπάθεια καθημερινή 2-5 ωρών, μετά από 4-5 μήνες θα τα βλέπεις πιο εύκολα. Οποιοσδήποτε αν το κάνει αυτό, όσο άσχετος και να μην το έχει με τα μαθηματικά κατεύθυνσης (και όποιο άλλο μάθημα), μετά από 5 μήνες θα είναι σε άλλο επίπεδο.

Είσαι όμως αποφασισμένος και διατεθειμένος να το κάνεις αυτό ή λες κρυφά μέσα σου "καλά μ@λ2@%, σιγά μην κάθομαι κάθε μέρα 2-5 ώρες, με μισή ώρα θα γίνεται, ε κάποιες φορές θα ασχολούμαι λίγο παραπάνω κλπ."; Να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου σε αυτό το κομμάτι για να μην χάσεις άσκοπα χρόνο και για να μη φας τα λεφτά των γονιών σου.

Όσο για την 4η επιλογή: Είσαι 17 χρονών, όσο αποφασισμένος κι αν είσαι (που δεν είσαι όταν απορρίπτεις μια σχολή εξαιτίας της βαθμολογίας της που δεν είναι και άπιαστη), δεν πρόκειται να κάθεσαι κάθε μέρα να ασχολείσαι 5-15 ώρες με το να μαθαίνεις για web design (που τόσο θέλει για να μάθεις και για να γίνεις κάπως καλός και τόσο θα αφιέρωνες σε μια σχολή) ειδικά όταν δεν έχεις κανένα κίνητρο. Στο τέλος θα σου ξινήσει και θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο που δεν έχεις καταφέρει να κάνεις τίποτα, έχεις χάσει χρόνο και δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Σπουδές & Web Design

Δημοσίευση από ssstratos » 17 Ιούλ 2010 15:15

Kainourios έγραψε:Οι σχολές του προπτυχιακού δεν είναι τόσο πολύ focused σε ένα τομέα όπως π.χ. web design, web development, τηλεπικοινωνίες κλπ. και γι' αυτό και βλέπεις φυσική, μαθηματικά και διάφορα συναφή μαθήματα... (θα σου πω μετά γιατί). Εδώ δεν είναι τα μεταπτυχιακά καλά καλά (ειδικά στην Ελλάδα). Επίσης είτε πας σε ΙΕΚ είτε πας σε ΑΕΙ - ΤΕΙ, είτε πάρεις μεταπτυχιακό ακόμα, μη νομίζεις οτι θα βγεις και θα είσαι έτοιμος να βρεις δουλειά και θα τα έχεις μάθει όλα. Μπορείς να πάρεις πράγματα από μια σχολή και μπορείς και να μπεις όπως βγήκες που είναι και το πιο συνηθισμένο. Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να συνεχίσεις να μαθαίνεις για πάντα αν θες να είσαι καλός.

...δεν είναι focused γιατί όλες οι σχολές έχουν σαν σκοπό να σε φέρουν σε επαφή με πάρα πολλά διαφορετικά πεδία ενός συγκεκριμένου τομέα που θες να ασχοληθείς και να σου δώσουν κάποιες πολύ βασικές γνώσεις για να βρεις τελικά τι σ' αρέσει και τι υπάρχει. Αξίζει γι' αυτό να φας 4-5 χρόνια; Αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα, αν ήξερα από την αρχή οτι θέλω να ασχοληθώ με αυτό που ασχολούμαι τώρα όχι δεν αξίζει, αλλά πιθανόν να μην το είχα βρει ποτέ αν δεν είχα τελειώσει μια σχολή και στην αρχή ήμουν κι εγώ πάρα πολύ σίγουρος σαν κι εσένα με το τι θέλω να κάνω στη ζωή μου (και έκανα λάθος).

Επειδή είσαι ακόμα 17 χρονών και παίζει να αλλάξεις γνώμη σε 1-2-5 χρόνια, εγώ θα σου πρότεινα να πας στη σχολή που φαίνεται να σε ενδιαφέρει περισσότερο αυτή τη στιγμή και έχει μαθήματα πιο κοντά σε αυτά που σε ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή. Μπορεί σε 5 χρόνια να αλλάξεις τελείως γνώμη και να αποφασίσεις να γίνεις σουβλατζής, δεν έχει σημασία όμως, αυτό που μετράει είναι αυτή τη στιγμή τι σου φαίνεται οτι θα ήταν καλύτερο να κάνεις για το μέλλον σου.

Στην προκειμένη περίπτωση απ' αυτά που λες, φαίνεται να είναι η γραφιστική. Το να λες επίσης "περίπου 17.000 μόρια, τα οποία δεν μπορώ να πιάσω με τίποτα." μου δείχνει οτι δεν το θες και πολύ και δεν είσαι αποφασισμένος να κάνεις οτι χρειάζεται για να το πετύχεις. 17.000 μόρια αν θες τη γνώμη μου, δεν είναι τίποτα, με σοβαρό - συστηματικό διάβσμα από την αρχή μπορείς να τα πιάσεις σχετικά άνετα σε όποιο επίπεδο κι αν βρίσκεσαι στο οποιοδήποτε μάθημα, αλλά χρειάζεται να το θες και να αφιερώσεις χρόνο και προσπάθεια σε αυτό.

Τα πάντα είναι θέμα θέλησης και προσπάθειας. Σε οτιδήποτε αν αφιερώσεις χρόνο, σιγά σιγά γίνεσαι καλός, δε γίνεσαι αμέσως σε τίποτα, γίνονται μικρές αλλαγές κάθε φορά που δεν τις καταλαβαίνεις αλλά τις βλέπεις σε βάθος χρόνου. Μπορεί στην αρχή π.χ. τα μαθηματικά κατεύθυνσης να σου φαίνονται βουνό, αλλά μετά από προσπάθεια καθημερινή 2-5 ωρών, μετά από 4-5 μήνες θα τα βλέπεις πιο εύκολα. Οποιοσδήποτε αν το κάνει αυτό, όσο άσχετος και να μην το έχει με τα μαθηματικά κατεύθυνσης (και όποιο άλλο μάθημα), μετά από 5 μήνες θα είναι σε άλλο επίπεδο.

Είσαι όμως αποφασισμένος και διατεθειμένος να το κάνεις αυτό ή λες κρυφά μέσα σου "καλά μ@λ2@%, σιγά μην κάθομαι κάθε μέρα 2-5 ώρες, με μισή ώρα θα γίνεται, ε κάποιες φορές θα ασχολούμαι λίγο παραπάνω κλπ."; Να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου σε αυτό το κομμάτι για να μην χάσεις άσκοπα χρόνο και για να μη φας τα λεφτά των γονιών σου.

Όσο για την 4η επιλογή: Είσαι 17 χρονών, όσο αποφασισμένος κι αν είσαι (που δεν είσαι όταν απορρίπτεις μια σχολή εξαιτίας της βαθμολογίας της που δεν είναι και άπιαστη), δεν πρόκειται να κάθεσαι κάθε μέρα να ασχολείσαι 5-15 ώρες με το να μαθαίνεις για web design (που τόσο θέλει για να μάθεις και για να γίνεις κάπως καλός και τόσο θα αφιέρωνες σε μια σχολή) ειδικά όταν δεν έχεις κανένα κίνητρο. Στο τέλος θα σου ξινήσει και θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο που δεν έχεις καταφέρει να κάνεις τίποτα, έχεις χάσει χρόνο και δεν ξέρεις τι να κάνεις.
Σωστά αυτά που λες, αλλά δεν είναι τόσο απλό (για εμένα) να πιάσω τα 17.000. Φέτος είδα πολλά άτομα που διάβαζαν περισσότερο από 4-5 ώρες την ημέρα, άτομα που είχαν έναν στόχο και γενικά δεν κάθονταν αλλά διάβαζαν. Οι 7/10 έγραψαν κάτω από το 14.000. Προσωπικά έχω πολλά προβλήματα και την Φυσική και λίγο με τα μαθηματικά, 2 μαθήματα πολύ βασικά για τις πανελλήνιες.

Σαφώς και δεν λέω "καλά μ@λ2@%, σιγά μην κάθομαι κάθε μέρα 2-5 ώρες, με μισή ώρα θα γίνεται, ε κάποιες φορές θα ασχολούμαι λίγο παραπάνω κλπ." γιατί όταν έχω έναν στόχο τον πετυχαίνω.

Σχετικά με την αλλαγή γνώμης μετά από λίγα χρόνια όπως είπες δεν αμφιβάλω (γιατί ποτέ μην λες ποτέ) αλλά ήδη έχω κάνει κάποια σημαντικά (για εμένα) βήματα σε αυτόν τον χώρο και δεν θα τα αφήσω εύκολα πίσω.

Για την 4) επιλογή, συμφωνώ με αυτά που λες, απλά την σκέφτηκα επειδή είδα κάποιους-κάπου να την προτείνουν αλλά πάντα με επιφυλάξεις.

Προσωπικά, δεν θέλω να πάω σε κάποιο ΤΕΙ Πληροφορικής λόγο των διάφορων μαθημάτων. Αν και ξέρω και την δουλειά που κάνουν στα ΙΕΚ (σχεδόν τίποτα) πιστεύω ότι μπορεί να μου δώσει μια-δυο παραπάνω γνώσεις αν προσπαθήσω λίγο περισσότερο.

Εσείς τι λέτε για τα ΙΕΚ, δηλαδή αν πάω και τελειώσω ένα (Γραφιστικής) και με αρκετή προσπάθεια μάθω λίγα πράγματα παραπάνω (ξέρω δεν θα είμαι τέλειος και δεν πρόκειται να γίνω έτσι απλά), θα βοηθήσει καθόλου το πτυχίο του (μετράει πουθενά - π.χ. μεταπτυχιακό? έξω? ).

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Σπουδές & Web Design

Δημοσίευση από Kainourios » 17 Ιούλ 2010 16:11

Μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι και τι σου λένε οτι κάνανε, κοίτα τι κάνεις εσύ :). Ο καθένας λέει πολλές φορές διάφορα για να δικαιολογηθεί και οτι διάβαζε 10 ώρες την ημέρα και τελικά δεν πέρασε, θα αλλάξει εσένα αυτό την απόφαση σου και το μέλλον σου;

Το ίδιο είχα πάθει στις αρχές με τη σχολή μου, μου λέγανε όλοι οτι δεν τελειώνεις με τίποτα και όλοι κόβονται, το πιο δύσκολο τμήμα στην Ελλάδα(!!!), οτι διαβάζουνε άπειρες ώρες και τους κόβουνε χωρίς λόγο κλπ. και έβλεπα μαθήματα που πράγματι τα χρωστάνε 700 άτομα. Στην αρχή είχα απογοητευτεί γιατί τους πίστεψα, μόλις όμως αποφάσισα να το τελειώσω περνούσα 10-14 μαθήματα και 7-10 εργαστήρια το εξάμηνο και με καλούς βαθμούς.

Όλα θέμα προσπάθειας είναι και να είσαι ειλικρινής με την προσπάθεια που θα κάνεις (και με το τι έκανες στο τέλος, μη βγεις και λες "διάβαζα ασταμάτητα και δεν τα κατάφερα" γιατί θα νιώθεις έπειτα οτι δε μπορείς να κάνεις τίποτα επειδή "προσπάθησες και δεν τα κατάφερες", ενώ θα έχεις προσπαθήσει πολύ λιγότερο απ' αυτό που πραγματικά μπορείς όπως πιθανόν και οι φίλοι σου).

Όλοι έχουν προβλήματα με συγκεκριμένα μαθήματα, με διάβασμα όμως τα ξεπερνάς, σιγά σιγά, θέλει υπομονή και να μην το βάζεις κάτω σε κάθε δυσκολία. Έχε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου οτι μπορείς να τα καταφέρεις, σαν κι εσένα είναι και οι άλλοι, δεν είναι θέμα δυνατοτήτων αλλά προσωπικής δουλειάς. Όπως τα πάντα σε αυτή τη ζωή, όσο ασχολείσαι με κάτι το μαθαίνεις.

Εγώ λέω να βάλεις στόχο αυτό που σου φαίνεται αυτή τη στιγμή καλύτερη επιλογή και να κάνεις οτι μπορείς για να το πετύχεις.

Αν σου λέγανε "μπορείς να μπεις τώρα σε οποιαδήποτε από τις σχολές που αναφέρεις τι θα διάλεγες;", αν διαλέγεις το ΙΕΚ πήγαινε στο ΙΕΚ, αν διαλέγεις την γραφιστική, βάλε όλες σου τις δυνάμεις να μπεις εκεί. Αυτή είναι η γνώμη μου μιας και την ζήτησες.

Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Σπουδές & Web Design

Δημοσίευση από ssstratos » 17 Ιούλ 2010 16:24

Kainourios έγραψε:Μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι και τι σου λένε οτι κάνανε, κοίτα τι κάνεις εσύ :). Ο καθένας λέει πολλές φορές διάφορα για να δικαιολογηθεί και οτι διάβαζε 10 ώρες την ημέρα και τελικά δεν πέρασε, θα αλλάξει εσένα αυτό την απόφαση σου και το μέλλον σου;

Το ίδιο είχα πάθει στις αρχές με τη σχολή μου, μου λέγανε όλοι οτι δεν τελειώνεις με τίποτα και όλοι κόβονται, το πιο δύσκολο τμήμα στην Ελλάδα(!!!), οτι διαβάζουνε άπειρες ώρες και τους κόβουνε χωρίς λόγο κλπ. και έβλεπα μαθήματα που πράγματι τα χρωστάνε 700 άτομα. Στην αρχή είχα απογοητευτεί γιατί τους πίστεψα, μόλις όμως αποφάσισα να το τελειώσω περνούσα 10-14 μαθήματα και 7-10 εργαστήρια το εξάμηνο και με καλούς βαθμούς.

Όλα θέμα προσπάθειας είναι και να είσαι ειλικρινής με την προσπάθεια που θα κάνεις (και με το τι έκανες στο τέλος, μη βγεις και λες "διάβαζα ασταμάτητα και δεν τα κατάφερα" γιατί θα νιώθεις έπειτα οτι δε μπορείς να κάνεις τίποτα επειδή "προσπάθησες και δεν τα κατάφερες", ενώ θα έχεις προσπαθήσει πολύ λιγότερο απ' αυτό που πραγματικά μπορείς όπως πιθανόν και οι φίλοι σου).

Όλοι έχουν προβλήματα με συγκεκριμένα μαθήματα, με διάβασμα όμως τα ξεπερνάς, σιγά σιγά, θέλει υπομονή και να μην το βάζεις κάτω σε κάθε δυσκολία. Έχε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου οτι μπορείς να τα καταφέρεις, σαν κι εσένα είναι και οι άλλοι, δεν είναι θέμα δυνατοτήτων αλλά προσωπικής δουλειάς. Όπως τα πάντα σε αυτή τη ζωή, όσο ασχολείσαι με κάτι το μαθαίνεις.

Εγώ λέω να βάλεις στόχο αυτό που σου φαίνεται αυτή τη στιγμή καλύτερη επιλογή και να κάνεις οτι μπορείς για να το πετύχεις.

Αν σου λέγανε "μπορείς να μπεις τώρα σε οποιαδήποτε από τις σχολές που αναφέρεις τι θα διάλεγες;", αν διαλέγεις το ΙΕΚ πήγαινε στο ΙΕΚ, αν διαλέγεις την γραφιστική, βάλε όλες σου τις δυνάμεις να μπεις εκεί. Αυτή είναι η γνώμη μου μιας και την ζήτησες.
Δεν διαφωνώ, αλλά επειδή ξέρω μέχρι που μπορώ να φτάσω, δεν θέλω να χάσω 1 χρόνο σε μαθηματικά και φυσική και τελικά να γράψω πιο χαμηλά. Από την άλλη, πιστεύω ότι μέσα στην σχολική χρονιά της 3ης Λυκείου μπορώ να μάθω πολλά πάνω σε αυτό που θέλω (δηλαδή τον χρόνο που θα ξοδεύω για να διαβάσω για τις πανελλήνιες, να το ξοδεύω στο διάφορα βιβλία κ.α.) και μετά να πάω σε κάποιο ΙΕΚ για να μάθω 1-2 πράγματα παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Σπουδές & Web Design

Δημοσίευση από GARAGE667 » 23 Δεκ 2010 01:31

Και εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να στρωθείς στο διάβασμα και να κάνεις το καλύτερο δυνατό για να πιάσεις την ανώτερη σχολή! Εσύ όμως ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου και από τη στιγμή που λες οτι δεν μπορείς να πιάσεις τα ανάλογα μόρια, θα σου δώσω το εξής μικρό tip μήπως και σε βοηθήσει να δεις τα πράγματα λίγο διαφορετικά, σχετικά με τη 2η σχολή στην οποία δεν σε εκφράζουν μαθήματα όπως η φυσική! Οι γλώσσες προγραμματισμού είναι από μόνες τους φυσική! Έχουν κανόνες απαράβατους και πολύ συγκεκριμένους για να λειτουργήσουν και δίνουν πάντα ένα πολύ αυστηρό αποτέλεσμα. Αντιμετώπισε τέτοια μαθήματα σαν εφόδια για τη ευέλικτη και με φαντασία συνέχειά σου πάνω στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει τόσο, μην τα σνομπάρεις! Μπορούν να σου δώσουν λύσεις σαν λογική βάζοντας απλά λίγη φαντασία!

starfish

Σπουδές & Web Design

Δημοσίευση από starfish » 23 Δεκ 2010 10:44

Διάβασε να περάσεις στην καλύτερη σχολή που μπορείς σχετικά με αυτό που θες.
Εάν θες ΤΕΙ γραφιστικής να διαβάσεις να περάσεις σε αυτό. Δεν είναι δα και Ιατρική να το παιρνεις κατάκαρδα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες