pHox Managed 60% έκπτωση στο πακέτο Hosting : Unmetered

Ανακοινώσεις και Δελτία Τύπου από εταιρείες. Η πρόσβαση είναι περιορισμένη μόνο σε εταιρείες.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 01 Αύγ 2010 15:23

starfish έγραψε:δεν απευθύνομαι σε σένα αλλά σε όποιον δίνει "unmeteres" υπηρεσίες με μόνο όριο το % της CPU.
To οποίο είναι πολύ απλά μούφα....
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;
100% CPU μπορεί να καταναλώσει και ένα σίτε που είναι 10ΜΒ disk και 1GB traffic.
Το CPU limit μπορεί να τα βάλει οποιαδήποτε εταιρία ανεξαρτήτος τα πακέτα που έχει - και πλέον είναι "must" για μια εταιρία να έχει και κάποιο limit στη κατανάλωση CPU και RAM.

Αυτή είναι η αγορά και οι περισσότερες εταιρίες του κόσμου το ίδιο πράγμα κάνουν.

Κανείς δε θέλει να φιλοξενήσει μια σελίδα που μόνη της καταναλώνει το CPU που θα κατανάλωναν 200 σελίδες.

Αυτοι που έχουν ανάγκη περισσότερα ας πληρώσουν περισσότερο (vps, server).

[/img]

starfish

Δημοσίευση από starfish » 01 Αύγ 2010 21:38

οκ. Πες μου την μονάδα μέτρησης CPU που χρησιμοποιείται και δείξε μου μια εταιρία που πουλάει με βάση αυτήν.

Αλλιώς τα % είναι μούφες. Το 20% τι σημαίνει και τι κατοχυρώνει;

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 02 Αύγ 2010 02:12

starfish έγραψε:
Αλλιώς τα % είναι μούφες. Το 20% τι σημαίνει και τι κατοχυρώνει;
Για να μπορεί ένας πελάτης να υπολογίσει (όσο γίνεται βέβαια) τη χρήση CPU, θα πρέπει να γνωρίζει και το Hardware.
Πρακτικά η % χρήση CPU θα σου δείξει πού υπάρχει προβληματικό script για να το διορθώσεις.
Είναι υπερβολικά εύκολο μία εταιρεία να "κοροϊδέψει" έναν πελάτη και να του πει "χρησιμοποιείς 50% CPU" = θέλεις μεγαλύτερο πακέτο = πλήρωσέ μας περισσότερα.
Αυτή η εταιρεία μπορεί να χρησιμοποιεί AMD Athlon 2000+ και το CPU να χτυπάει κόκκινα μ' ένα Joomlaki. Άντε εσύ μετά βρες άκρη.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 02 Αύγ 2010 11:12

Και το hardware αλλά να έχει και κάποιο tool για real time monitoring.
Συνήθως οι shared hosting accounts δεν έχουν, εκτός αν ο provider έχει κάποιο custom panel.

Γι'αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις το cpu usage μπένει στα TOS και οι εταιρίες hosting ενημρώνουν τους πελάτες μέσω email - μόνο αν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα κλείνουν λογαριασμούς.

Η εταιρία θα κοροϊδέψει το πελάτη αν του πεί μόνο να κάνει upgrade, αν όμως του δώσει στατιστικά, info (script) και τη δυνατότητα να κάνει upgrade ή να πάει σε άλλη εταιρία (με επιστροφή χρημάτων) τότε είναι καλυμμένη και καθόλου μούφα.

Έχουν ήδη αρχίσει συζητήσεις στο cpanel.net για να βάλουν τέτοιο tool.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 02 Αύγ 2010 11:54

όπως είπες "εάν, εάν εάν..... τότε καθόλου μούφα"

Μέχρι τότε όμως είναι όπως το λέω. Σου πουλάνε ένα % σε ένα μηχάνημα χωρίς να μπορείς να ξέρεις τι μηχάνημα είναι αλλά ακόμα και να ξέρεις είναι πολύ περίπλοκο να υπολογίσεις τι ακριβώς θα συμβεί.

Όταν κάποιος πουλάει κάτι πρέπει να είναι σε θέση να το υπολογίσει με κάποιο ποσοτικό χαρακτηριστικό. Εάν δεν μπορεί πρέπει να σου δώσει πολλές εγγυήσεις που δεν σου δίνει κανείς.

Γιαυτό τον λόγο τα Hosting πουλιούνται με βάση bandwidth και HD. Στο 95% των περιπτώσεων τα χαραστηριστική αυτά είναι ανάλογα με το cpu που θα τρως. Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις που αυτό δεν ισχύει οπότε εκεί μετά πας σε άλλου είδους συμφωνία.

Δες όμως τι σου λέει πχ η PHOX. Σου δίνω και καλά unmetered bandwidth - που εσύ ο πελάτης το αντιλαμβάνεσαι ως "άπειρο" - αλλά μην πας και στήσεις κανά file sharing...

Τέλος πάντων. Ότι είχα να πω το είπα, όποιος κατάλαβε κατάλαβα. 10 χρόνια έχω ψάξει πολύ για το hosting και την έχω πατήσει πολλές φορές στο παρελθόν για να μην ξέρω τι λέω.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 02 Αύγ 2010 12:13

To CPU δεν είναι πάντα ανάλογο με το πόσο χώρο παρέχει ένα πακέτο. Γιατί μέσα σε κάποιο χώρο μπορεί κάποιος να βάλει λίγα μεγάλα αρχεία που θα τρώνε λίγους πόρους όταν κατεβαίνουν ή μπορεί να βάλει αρχεία PHP που θα καταναλώνουν πολλούς πόρους. Αλλά εντάξει τις περισσότερες φορές όσο μεγαλύτερος ο χώρος τόσο μεγαλυτερη η χρήση της CPU , ειδικά οταν τον χώρο τον χρησιμοποιήσει κάποιος για να σηκώσει πολλά δυναμικά sites.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 02 Αύγ 2010 13:10

starfish έγραψε:όπως είπες "εάν, εάν εάν..... τότε καθόλου μούφα"

Μέχρι τότε όμως είναι όπως το λέω. Σου πουλάνε ένα % σε ένα μηχάνημα χωρίς να μπορείς να ξέρεις τι μηχάνημα είναι αλλά ακόμα και να ξέρεις είναι πολύ περίπλοκο να υπολογίσεις τι ακριβώς θα συμβεί.

Όταν κάποιος πουλάει κάτι πρέπει να είναι σε θέση να το υπολογίσει με κάποιο ποσοτικό χαρακτηριστικό. Εάν δεν μπορεί πρέπει να σου δώσει πολλές εγγυήσεις που δεν σου δίνει κανείς.

Γιαυτό τον λόγο τα Hosting πουλιούνται με βάση bandwidth και HD. Στο 95% των περιπτώσεων τα χαραστηριστική αυτά είναι ανάλογα με το cpu που θα τρως. Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις που αυτό δεν ισχύει οπότε εκεί μετά πας σε άλλου είδους συμφωνία.

Δες όμως τι σου λέει πχ η PHOX. Σου δίνω και καλά unmetered bandwidth - που εσύ ο πελάτης το αντιλαμβάνεσαι ως "άπειρο" - αλλά μην πας και στήσεις κανά file sharing...

Τέλος πάντων. Ότι είχα να πω το είπα, όποιος κατάλαβε κατάλαβα. 10 χρόνια έχω ψάξει πολύ για το hosting και την έχω πατήσει πολλές φορές στο παρελθόν για να μην ξέρω τι λέω.

Πάνω κάτω το ίδιο πράγμα λέμε ... αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι πως και η εταιρία πρέπει, κάπως να είναι καλυμμένη (μέσω AUP και TOS) και απέναντι σε αυτούς που καταναλώνουν το CPU που θα κατανάλωναν Χ σελίδες.

Είναι πιο εύκολο να πείς τον άλλο "δε μπορώ να σε φιλοξενήσω επειδή καταναλώνεις το CPU του server και βάση των όρων χρήσεως πρέπει ή να κάνεις upgrade ή να βρείς άλλη εταιρία" απο το να πείς "δε μπορώ να σε φιλοξενήσω επειδή μου πήδηξες το server κάνε upgrade ή δρόμο".

Αυτο ισχύει για όλες τις εταιρίες ανεξαρτήτος αν κάνουν overselling ή όχι.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 02 Αύγ 2010 15:22

Δεν λέμε το ίδιο. Εσύ δικαιολογείς την εταιρία λέγοντας πως πρέπει να προστατευτεί και εγώ λέω πως η εταιρία πουλάει κάτι που δεν είναι αυτό που καταλαβαίνει ο ανυποψίαστος πελάτης και προσπαθεί να τον κοροϊδέψει.

Δεν το κάνει για να προστατευτεί απλά. Το κάνει εκ του πονηρού γιατί ξέρει πως αυτό που λέει ότι σου πουλάει στο 95% των περιπτώσεων δεν θα σε καλύψει.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 02 Αύγ 2010 15:51

Αν με το "ανυποψιαστο πελάτη" ενοείς το πελάτη που βαριέτε να διαβάσει το TOS και να ξέρει τι αγοράζει τότε πάσο :lol:

starfish

Δημοσίευση από starfish » 02 Αύγ 2010 19:01

κοίτα ίσως να μην εξηγώ εγώ καλά αυτό που θέλω να πω.

Η ιστορία πίσω από το unmetered (παλαιότερα unlimeted) hosting είναι να ψαρώσει ο λιγότερο ή καθόλου έμπειρος πελάτης και να νομίζει ότι με αυτήν την τιμή θα πάρει ένα Hosting με τεράστιο bandwidth και χώρο. Το θέμα είναι ότι η δικλείδα του cpu μπαίνει γιατί στο 95% των περιπτώσεων που κάποιο site θα χρειαστεί όντως μεγάλο χώρο, ή μεγάλο bandwidth είναι λόγω κίνησης και άρα θα τρώει και πολύ CPU. Με άλλα λόγια εάν όντως χρειαστείς αυτά που και καλά σου δίνουν ξέρουν ότι ταυτόχρονα - σχεδόν σίγουρα - θα χρειαστείς και πολυ CPU και άρα θα σε διώξουν. Οι υπόλοιποι απλά νομίζουν ότι έχουν κάνει την αγορά του αιώνα ενώ απλά πληρώνουν ένα καλούτσικο Hosting που δεν διαφέρει σε τίποτα από κάποιο άλλο που δίνει κάποια καλά νούμερα.

με απλά λόγια είναι μια "μουφα" υπόσχεση για την προσέλκυση πελατών που αγοράζουν κάτι κοινό και νομίζουν ότι είναι κάτι άλλο.

Οι δε τραβηγμένες περιπτώσεις που θα μπορούσαν όντως να χρησιμοποιήσουν τις δυνατότητες - βλέπε file sharing - αποκλείονται από την εταιρία.

Άρα που καταλήγουμε;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 02 Αύγ 2010 19:32

starfish έγραψε:....
Άρα που καταλήγουμε;
Αν είσαι εταιρία:
1. η αγορά hosting είναι τίγκα :P
2. αν δεν κάνεις overselling δύσκολα μπένεις στην αγορά και κρατάς/κερδίζεις πελάτες.
3. τα terms σε προστατεύουν, οπότε καλό είναι να βάλεις εκεί όλες τις περιπτώσεις που θα σε καλύπτουν όταν θέλεις να διώξεις ενα πελάτη-πρόβλημα.

Αν είσαι πελάτης:
1. ενημερωση (τι χρειάζομαι, τι να αποφύγω, θέλω όντως 100GB disk space; υπάρχει unlimited/unmetered HDD;)
2. διαβάζεις πάντα τα terms για να ξέρεις τι αγοράζεις (οπως διαβάζεις και τα συμβόλαια που υπογράφεις)
3. αν θέλεις ποιότητα ψάχνεσε και δεν πας στο πρώτο unmetered πακέτο που θα βρείς μπροστά σου.

Στα υπόλοιπα σου ξαναλέω.. το ίδιο πράγμα λέμε ... και απλά ο πελάτης είναι άξιος της μοίρας του για τη κατάσταση που έχει φτάσει η αγορά.
Εφόσον ασχολησε θα ξέρεις πως η bluehost, dreamhost και hostgator (αυτές κάναν την αρχή με χοντρή διαφήμιση και unlimited πακέτα) μαζέψαν όλους τους πελάτες μέσα σε 1-2 χρόνια... τι θέλεις να κάνουν οι άλλοι ;
Πουλάν και αυτοί το ίδιο "σαλάμι".

starfish

Δημοσίευση από starfish » 02 Αύγ 2010 20:46

ναι το ξέρω ότι το κάνανε. Πολλοί βέβαια φύγανε όταν καταλάβανε τι συμβαίνει.

Εγώ στην εταιρία που έχω καταλήξει πχ δεν δίνουν τίποτα τέτοιο και δεν το χρειάζονται.

Το γεγονός ότι το κάνουν πολλοί δεν αποτελεί δικαιολογία για να το κάνει κάποιος. με την ίδια λογική το ίδιο θα μπορούσε να πει κανείς για το spam.

Εγώ το μόνο που λέω είναι τι ακριβώς παίζει με αυτά τα πακέτα και όποιος καταλάβει κατάλαβε :)

όπως αυτοί έχουνε δικαίωμα να το διαφημίζουν έτσι έχω και εγώ δικαίωμα να λέω την γνώμη μου.

Τέσπα νομίζω ότι συνεννοηθήκαμε εν τέλη.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 02 Αύγ 2010 20:51

starfish έγραψε: Εγώ το μόνο που λέω είναι τι ακριβώς παίζει με αυτά τα πακέτα και όποιος καταλάβει κατάλαβε :)
Καταλαβε, καταλαβε... :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εταιρικές Ανακοινώσεις και Δελτία Τύπου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες