Εφαρμογή για taxi

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dianikol

Εφαρμογή για taxi

Δημοσίευση από dianikol » 18 Ιούλ 2010 21:54

Καλησπερα στο forum. Προσφατα μου ζητηθηκε να φτι'αξω μια εφαρμογή για πιάτσα taxi η οποία χοντρικά θα κάνει το εξής.

Ο πελάτης θα τηλεφωνεί στο τηλεφωνικό κέντρο της πιάτσας και θα λέει τον προορίσμο του. Τότε αυτοματα θα στέλνετε σε κάποιο ελεύθερο ταξί μήνυμα για να πηγάινει να παραλαμβάνει τον πελάτη. Πιθανότατα μου διαφεύγουν αρκετές λεπτομέρειες απλά θέλω να σας δώσω μια γενική ιδέα.

Πως μπορεί να γίνει μια τέτοια υλοποιήση? Προφανώς θα χρειαστεί και καποιο hardware.

Μέχρι στιγμής επειδή τώρα τελείωσα τη σχολή μου ασχολούμε με κατασκευές ιστοσελιδών και έχω κανει και σε visual studio c# τη πτυχιακή μου άσκηση.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

pagman
Επικοινωνία:

Εφαρμογή για taxi

Δημοσίευση από pagman » 19 Ιούλ 2010 00:48

Φαντάζομαι το εξής απλό:
δημιουργείς μια εφαρμογή που τρέχει στον υπολογιστή του τηλεφωνητή που ειδοποιεί με αυτή τον κατάλληλο οδηγό και φυσικά κρατά πληροφορίες για τον πελάτη, τη διαδρομή κλπ. Η ειδοποίηση της διεύθυνση και του ονόματος του πελάτη θα μπορεί να γίνεται μέσω SMS με κάποια υπηρεσία που στέλνει μηνύματα μέσω internet. Αυτό που χρειάζεται απλά είναι μια-δύο γραμμές κώδικα σε php ή άλλη γλώσσα μέσω του api της υπηρεσίας την οποία θα δημιουργεί η εφαρμογή σου και θα εκτελείται. Με τον τρόπο αυτό ένα sms θα φτάνει στο κινητό του οδηγού και δεν χρειάζεται επιπλέον hardware. Τώρα αν το sms δεν τους εξυπηρετεί και θέλουν να εγκαταστήσουν κάποιο σύστημα hardware τότε θέλει συζήτηση και σκέψη το θέμα.
Εικόνα

dianikol

Εφαρμογή για taxi

Δημοσίευση από dianikol » 19 Ιούλ 2010 15:41

δεν πιστευς οτι ειναι υποτηεση μερικων γραμμων κωδικα. Ειχαν παει σε εναν αλλο προγραμματιστη και τους ζητησε 50000 ευρω.

pagman
Επικοινωνία:

Εφαρμογή για taxi

Δημοσίευση από pagman » 19 Ιούλ 2010 16:11

dianikol έγραψε:δεν πιστευς οτι ειναι υποτηεση μερικων γραμμων κωδικα. Ειχαν παει σε εναν αλλο προγραμματιστη και τους ζητησε 50000 ευρω.
Το να στείλεις το sms μέσω μιας εταιρείας μαζίκης αποστολής μηνυμάτων είναι 10 γραμμές έτοιμος κώδικας γιατί το έχω κάνει ο ίδιος. πχ. για την υπηρεσία που χρησιμοποίησα σε php:

<?php

$username = "username";
$password = md5("password");
$to = "44123456789";
$from = "name"; // sender name have to be activated
$message= urlencode("My message");

if ($username && $password && $to && $message) {
$data = "?username=$username&password=$password"
."&to=$to&message=$message&from=$from";
$file = fopen('http://www.hqsms.com/api/send.do'.$data,'r');
$result = fread($file,1024);
fclose($file);

echo $result;
}

?>

Τώρα η κοστολόγηση του προγράμματος είναι πολύπλοκο θέμα και ανάλογη των χαρακτηριστικών που θα έχει και των εργατοωρών που θα καταναλωθούν. Αυτό θα το κοστολογήσεις εσύ ως προγραμματιστής μετά από συνεννόηση με τον πελάτη σου.

Το ότι κάποιος ζήτησε 50.000 ευρώ για μια εργασία δεν λέει κάτι αν ο πελάτης είναι άσχετος και δεν μπορεί να αξιολογήσει ένα έργο τεχνικά. Μπορεί το έργο να μπορείς εσύ ή κάποιος άλος να το ολοκληρώσει μέσα σε 5 λεπτά, χωρίς κανένα κόστος και να το πουληθεί μετά 1 εκατ. ευρώ. Αν είναι αυτό που θέλει ο πελάτης αυτός θα μείνει ικανοποιημένος και θα σου πει χίλια ευχαριστώ και θα δώσει και το μυριάκι...
Εικόνα

cocoflop

Εφαρμογή για taxi

Δημοσίευση από cocoflop » 19 Ιούλ 2010 17:18

Εδώ μόνο ιδέες θα αναφέρω μόνο διότι μια πλήρης τεχνική ανάλυση θα χρειαστεί πολλές ημέρες (άσε που δεν έχω ιδέα περί πιάτσας). :lol:

Πολύ γενικά έχουμε το εξής.

1. Ο πελάτης τηλεφωνεί στο τηλεφωνικό κέντρο.
2. Ο υπάλληλος καταγράφει αριθμό, όνομα, αφετηρία και προορισμό στο σύστημα.
3. Το σύστημα κάνει τον υπολογισμό και προτείνει ένα διαθέσιμο ταξί.

Το βήμα 3 θα κρίνει όλο το πρόγραμμα...

Εάν το σύστημα πρέπει να ρολάρει δίκαια για όλους κατά σειρά. Σου λύνονται όλα τα προβλήματα (θα χάσεις πόντους από την ταχεία εξυπηρέτηση όμως).

Εάν θες την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση (βάσει χρόνου + δίκαιων διαδρομών) τότε τα πράγματα γίνονται πιο πολύπλοκα. Πως θα γίνεται η βέλτιστη επιλογή ενός ταξί (βήμα 3); Νομίζω πως είναι το κομμάτι που θα σε απασχολήσει περισσότερο.

Τεχνικά: Θα πρέπει να ξέρεις πάντα την τοποθεσία ενός ταξί, άρα λέμε για εγκατάσταση εξοπλισμού GPS και χρήση του SDK της συσκευής + υπηρεσία με χάρτες.

Σενάριο: Το ταξί Α είναι διαθέσιμο και θα βρίσκεται στον προορισμό σε 17 λεπτά, το ταξί Β είναι κατελειμένο και θα είναι βρίσκεται σε 7 λεπτά (2 λεπτά για να βρεθεί σε διαθεσιμότητα + 5 λεπτά για για να φθάσει στον προορισμό). Εάν το Α έχει 9 κούρσες ενώ το Β έχει 11 τότε ποιό θα επιλεγεί; Ποιά θα είναι η καλύτερη επιλογή;

Πολλά τέτοια σενάρια θα πρέπει να γίνουν εξομοίωση για να βρεθεί κάποιο γενικό σύστημα.

------------------

Το επιχειρηματικό κομμάτι θέλει πάρα πολύ μεγάλη προσοχή, νομίζω πως είναι μπλέξιμο (και με την καλή και με την κακή έννοια). Ενώ φαίνεται πάρα πολύ απλό το όλο σενάριο, καραδοκεί και άγνωστους παράγοντες (bugs, ατέλειες). Οπότε λέμε για άμεση υποστήριξη και τελειοποίηση (τουλάχιστον για 1 χρόνο για να δεις ότι ρολλάρει δίχως κολλήματα υπό πραγματικές συνθήκες).

Τι να πει κανείς, γιούργια και ίδωμεν! :pint:

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Εφαρμογή για taxi

Δημοσίευση από dva_dev » 19 Ιούλ 2010 18:32

dianikol έγραψε:Ειχαν παει σε εναν αλλο προγραμματιστη και τους ζητησε 50000 ευρω.
Και πολύ λίγα τους ζήτησε κατά τη γνώμη μου.
Αν θέλεις να δεις τι είναι αυτό που ζητάνε και το περιέγραψες με 2 γραμμές κάνε μια αναζήτηση για διαχείριση στόλου οχημάτων.

Άβαταρ μέλους
pasxal

Εφαρμογή για taxi

Δημοσίευση από pasxal » 19 Ιούλ 2010 20:32

Είναι περίπλοκο και πολυσύνθετο πρόβλημα να διαχειριστείς αυτή την κατάσταση.
Πρέπει να παίρνεις αλγοριθμικά σημαντικές αποφάσεις οπως η συντομότερη διαδρομή αλλά και η βέλτιστη διαδρομή λαμβάνοντας υπόψιν και όλες τις άλλες παραμέτρους που μπορεί να υπάρχουν.

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις δλδ είναι μια μια πάρα πολύ καλή μελέτη του προβλήματος (θεωρητική) καταλαβαίνοντας ουσιαστικά το πρόβλημα γιατί αλλιώς θα πελαγώσεις και θα τα παρατήσεις.

dianikol

Εφαρμογή για taxi

Δημοσίευση από dianikol » 23 Ιούλ 2010 14:55

σας ευχαριστω πολυ παιδια. Μολισ εχω νεοτερα για το προγραμμα θα σας ενημρωσω

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Εφαρμογή για taxi

Δημοσίευση από cdhyper » 23 Ιούλ 2010 19:26

Εγώ πάλι διερωτώμαι από πότε οι πιάτσες ταξί έχουν τηλεφωνικό κέντρο. Μήπως εννοεί εταιρεία ραδιοταξί ο ποιητής;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

pimpogio

Εφαρμογή για taxi

Δημοσίευση από pimpogio » 15 Ιαν 2011 22:41

εχει γινει ηδη το συστημα αυτο εδω και καιρο (απο το 2005) στο ηρακλειο και λεγετε e-taxi δουλευει με gps και δεν ειναι απλο project.
To εχουνε ολα τα taxi και δουλευει αυτοματα χωρις παρεμβαση.
Το μυνημα για νεα κουρσα εμφανιζετε στην οθονη του gps
του taxi.
Aν θες μπορω να σου πω ποιος το εχει φτιαξει αν ενδιαφερεσε...
Τα 50k που ζητησε ο αλλος ειναι λιγα και δεν νομιζω οτι με 50k θα μπορεσει να κανει καλη δουλεια

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες