Πως περνάω DVD στον υπολογιστή μου?

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
lilika

Δημοσίευση από lilika » 19 Ιούλ 2010 10:44

Καλημέρα έχω γράψει την ερώτηση σε ήδη υπάρχον θέμα αλλά ίσως δεν το είδε κάποιος...έχω μετατρέψει σε φωτογραφείο μια κασσέτα hi8 βιντεοκάμερας σε dvd. Αυτό τώρα έμαθα ότι μπορώ να το περάσω στον υπολογιστή μου και να κόψω το βίντεο στην ουσία στα δύο γιατί μιλάμε για δύο διαφορετικά γεγονότα. Εκανα μια προσπάθεια αλλά κατάφερα να το περάσω με το dvd shrink αν το γράφω και καλά όμως το διαβάζεις μόνο απο συγκεκριμένο πρόγραμμα και δεν μπορώ να το επεξεργαστώ έστω απο το windows movie maker τι θα μπορούσα να κάνω?

Υπάρχει κάποιο δωρεάν προγραμματάκι που αφού βρώ πως θα περάσω το dvd στον υπολογιστή να το επεξεργαστώ μετά? χωρίς να κάνω και πολλά πχ εφε!

Θα ήταν πολύ χρήσιμη κάθε πληροφοριά

pagman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pagman » 19 Ιούλ 2010 11:50

Μπορείς να κατεβάσεις το δωρεάν πρόγραμμα Super Converter από εδώ (ή κάποιο άλλο)

www.erightsoft.com/SUPER.html

Με αυτό θα ανοίξεις τα VOB αρχεία που έχεις στο DVD και θα τα μετατρέψεις σε .avi αρχεία τα οποία είναι επεξεργάσιμα από τα διάφορα προγράμματα επεξεργασίας video. Προσοχή λόγο στις συμπιέσεις όταν κάνεις save σε κάθε βήμα γιατί οι περισσότροι "τύποι" αρχείων .avi (πχ. xvid, divx κλπ) χάνουν πληροφορίες στην αποθήκευση και στο τέλος αυτό που θα προκύψει σαν αποτέλεσμα υπάρχει περίπτωση να είναι ποιοτικά πιο άσχημο από το πρωτότυπο.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες