Φόρμα για αναζήτηση,προσθήκη,διαγραφή,τροποποίηση σε Mysql.

Drupal forum. Drupal Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
shad0w

Δημοσίευση από shad0w » 19 Ιούλ 2010 19:49

Καλησπέρα,
Είμαι καινούργιος στην ανάπτυξη ιστοσελίδων,είπα να αξιοποιήσω το linuxoμηχάνημα που εκτελεί χρέη file server.
Για αρχή να περιγράψω το project που σχέφτομαι να κάνω.Έχω μία βάση δεδομένων σε mysql με διάφορα στοιχεία απο φυτά και βότανα.Θέλω να φτιάξω 3 φόρμες,μία για προσθήκη στην βάση,μία για τροποποίηση και μία για διαγραφή.

Επίσης σκέφτομαι να φτιάξω 2 ειδών search μόνο με όνομα ή κάποια κατηγορία(browse by sth),και ένα advanced search.

Για αρχή έφτιαξα τις φόρμες έξω απο τo cms,για να μάθω και να διαβάσω λίγο html,php και λίγο js.

Τώρα όμως θέλω να περάσω τον κώδικα που έχω φτιάξει έξω απο το cms,στο drupal ή κάποιο άλλο cms που είναι εφικτό το παραπάνω.
Κάθε καθοδήγηση ευπρόσδεκτη.

Καλώς σας βρήκα. :D

shad0w

Δημοσίευση από shad0w » 20 Ιούλ 2010 10:52

Κανείς δεν γνωρίζει πώς βάζω custom code σε drupal?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 20 Ιούλ 2010 18:04

Καλώς ήρθες,

Λόγω της θερινής περιόδου οι drupal supporters του forum, έχουν πάρει την καλοκαιρινή άδεια που δικαιούνται.
Ισως αν μας τιμήσεις με την υπομονή σου, να μπορέσει κάποιος που γνωρίζει να σου απαντήσει.

shad0w

Δημοσίευση από shad0w » 20 Ιούλ 2010 19:21

Ίσως επέλεξα λάθος κατηγορία να βάλω την απορία μου.Ας το μεταφέρει κάποιος στην κατάλληλη κατηγορία.

Δεν με ενδιαφέρει αποκλειστικά σε drupal,σε οποιοδήποτε cms(joomla,wordpress ή αλλο) θα μπορούσα να κάνω το παραπάνω θα ήταν αρκετό για να ξεκινήσω να ολοκληρώνω το site μου.

Ευχαριστώ,καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη περίοδος.

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 21 Ιούλ 2010 03:09

Καλησπέρα,
εγώ θα σου απαντήσω όσο αναφορά το drupal.

Αρχικά θα σου πω, τα κλασσικά ότι ίσως σου φανεί περίπλοκο το Drupal στην αρχή αλλά στο τέλος θα καταλάβεις ότι δεν σε περιορίζει πουθενα στο τι θες να κάνεις.

Γενικά custom code μπορείς να βάλεις μεσω της δημιουργίας modules.

Το drupal έχει το μεγάλο πλεονέκτημα των CCK, δηλαδή ναι μεν όλα τα δεδομένα είναι nodes, αλλά μπορείς να φτιάξεις ειδικούς τύπους περιεχομένου ανάλογα με την περίσταση.

Για παράδειγμα μπορείς να φτιάξεις ένα τύπο περιεχόμενου(content-type) π.χ. votana και θα έχεις τα κλασσικά των node, τίτλος, περιγραφή αλλά μέσω του cck θα μπορείς να προσθέσεις νέα πεδία, πχ εικόνα, περιοχή που μπορείς να το βρεις κτλ.

Φτιάχνοντας αυτό το content-type votana, πλέον το drupal σου παρέχει έτοιμες τις φόρμες εισαγωγής, επεξεργασίας της εκάστοτε εγγραφής που είναι τύπου votana.

Επίσης για να διαχειρίζεσαι τις κατηγορίες πρέπει να ασχοληθείς με το taxonomy.

Τώρα όσο αναφορά στην συγκεκριμενη περίπτωση που έχεις ήδη την βάση δεδομένων.

Μπορείς να φτιάξεις ένα vocabulary(στο taxonomy) για να διαχειρίζεσαι τις κατηγορίες βοτάνων και επίσης να φτιάξεις ένα content-type votana.

Έπειτα μπορείς είτε:
1.Να προσθέσεις χειροκίνητα τις νέες εγγραφές μέσω των φορμών που θα έχει δημιουργήσει το drupal.

2.Είτε εάν είναι μεγάλη η βάση δεδομένων που έχεις ήδη και είναι χρονοβόρα η εκ νέου εισαγωγή τους να φτιάξεις ένα module το οποίο να συνδέεται στη υπάρχουσα βάση να διαβάζει τις εγγραφές με τα βότανα και για κάθε εγγραφή θα κάνεις χρήση του drupal api και να δημιουργείς νέα node(τύπου votana) και αντίστοιχα με το taxonomy σε περίπτωση που έχεις και πίνακες με κατηγορίες - Φυσικά η περίπτωση αυτή θέλει καλή γνώση του drupal

Εάν τελικά αποφασίσεις για drupal ψάξε στο net, για tutorials, βιβλία κτλ και ότι θες εδώ είμαστε..

shad0w

Δημοσίευση από shad0w » 21 Ιούλ 2010 20:13

Έφτιαξα ένα content-type plant και έβαλα για αρχή 3 πεδία κειμένου,αν και χρειάζομαι περίπου 20-30.Ήθελα να βγάλω όλα τα υπόλοιπα πεδία και να αφήσω μόνο τα δικά μου.

Αλλά όταν πάω να βγάλω τα άσχετα πεδία μου λέει: * Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.

Για αρχή ξεκινάω με τις φόρμες να μην τα μπλέκουμε και στην πορεία κοιτάμε και τα υπόλοιπα.

Αν θέλω να προσθέσω κάποιο search βάσει ονόματος,και κάποιο advanced search κυρίως instant με χρήση ajax θα το καταφέρω μετά να προβάλλω τα αποτελέσματα;

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 21 Ιούλ 2010 20:53

20-30 πεδία;Πολλά δεν είναι;
Όταν λες ήθελες να βγάλεις όλα τα υπόλοιπα πεδία; εννοείς τον τίτλο & την περιγραφή; αυτά δεν μπορείς να τα αφαιρέσεις(αποτελούν κομμάτι του βασικού τύπου node), αλλά από την επεξεργασία του content-type μπορείς να αλλά ξεις το όνομα τους.

Τώρα για το search, εκτός από αυτό που παρέχει ήδη το drupal ή κάποιο module έτοιμο, εάν βρείς. Μπορείς να αναπτύξει ένα δίκο σου module που να κάνεις ότι θες και να χρησιμοποιείσεις ajax κτλ. Απλά χρηάζεται χρόνος κ όρεξη να καταλάβεις το api του drupal, την δομή του ώστε να κάνεις τα κατάλληλα query.

Έμένα με βοήθησε αρκετά το Pro Drupal Development

boboss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από boboss » 25 Σεπ 2010 17:24

Ελπίζω να μην είναι αργά.
Για το import τον παλαιόν δεδομένων στο drupal http://drupal.org/project/node_import
Απο οποιοδήποτε csv αρχείο.(κάνει τέτοια αρχεία export το phpmyadmin) και κάνεις "με το χεράκι" την αντιστοιχηση των στηλών του csv με τα νέα drupal fields.
* Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
Απλά κάνε αυτό που σου λέει.
Πατα το save button για να κάνεις submit τις αλλαγές που κάνεις.
Μερικά βέβαια απο τα default fields του drupal δεν μπορείς να τα πετάξεις όπως τον τίτλο και το κείμενο αλλα μπορείς να τα μετονομάσεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου.
Αν θέλω να προσθέσω κάποιο search βάσει ονόματος,και κάποιο advanced search κυρίως instant με χρήση ajax θα το καταφέρω μετά να προβάλλω τα αποτελέσματα;
Ωραία και απλά αποτελέσματα όπως περιγράφεις μπορείς να πάρεις φτιάχνοντας ένα view με τα filters του exposed ώστε ο χρήστης να επιλέγει ότι θέλει και να του φιλτράρει τα αποτελέσματα της αναζήτησης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Drupal”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες