Windows XP-BSoF-Αδυναμία format

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Ιούλ 2010 15:25

Πολύ καλησπέρα :D :D
evita_fml έγραψε:Εγώ όμως τον αγαπούσα αυτόν τον δίσκο! :( ......
Κι εγώ αγαπούσα όλους τους δίσκους που έχω ξαποστείλει χωρίς κανένα δισταγμό! :D Ειδικά αν είχα δεμένα (backup) τα αρχεία μου.
evita_fml έγραψε:....να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, με το πρόγραμμα που λέει ο Connor MacLeod παίζει να σωθεί τίποτα έτσι όπως το βλέπεις εσύ?
Τα Reviver προγράμματα, που προτείνει ο Connor, είναι προγράμματα πρώτων βοηθειών, ώστε να 'σώσεις' (Backup) τα αρχεία, που -ίσως- δεν έχεις σώσεις και, τα χρειάζεσαι οπωσδήποτε. Αν η μαγνητική επιφάνεια του δίσκου έχει αρχίσει και 'παραδίδει το πνεύμα', αργά ή γρήγορα θα το επαναλάβει το σκηνικό... Κι αυτή τη φορά αρκετά πιο αιφνιδιαστικά κι αρκετά εντονότερα.
evita_fml έγραψε:....εμένα η θήκη του εσωτερικού, υπόψιν, δεν βρίσκει τον σκληρό όταν το συνδέω με άλλον υπολογιστή.......
:D :D Ο hitca σου αναφέρει γενικότερη παράδοση πνεύματος από τον δίσκο. Αυτό μπορεί να σημαίνει: 1) Την επιφάνειά του, 2) Το ηλεκτρονικό μέρος του, 3) Το μηχανικό μέρος του, και 4) Οποιονδήποτε συνδυασμό από τις προηγούμενες τρεις περιπτώσεις. Γι'αυτό και δεν αναγνωρίζεται μάλλον ούτε ως εξωτερικός δίσκος (από τη θήκη, και αν όλα έχουν συνδεθεί σωστά στη θήκη).
Ακόμα και αν με οποιονδήποτε τρόπο καταφέρεις και τον βάλεις μπροστά, εκμεταλλεύσου την ευκαιρία, ώστε να 'πάρεις' τα αρχεία σου απ'αυτόν. Μην τον εμπιστευτείς για παραπέρα εργασία... Θα σ'την ξανακάνει τη δουλειά, καθώς ήδη σε έχει προειδοποιήσει και με τον πλέον έντονο τρόπο! Αφού -με το καλό- σώσεις τα αρχεία σου, γεμάτη αγάπη γι'αυτόν, ρίχνεις ένα χόρό του Ζαλόγγου, και τον πετάς στον γκρεμό :hammer: με ό,τι επιφώνημα σου έρθει εκείνη την ώρα :thunder: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 23 Ιούλ 2010 15:48

Λοιπόν ....έχουμε και λέμε, τα πράγματα σοβαρεύουν τώρα.

Όντως είναι το πλέον δύσκολο 'θέμα' σου

(τι σύστημα αρχείων είχε ο δίσκος? ntfs ή fat32 ? και τι συνδεσμολογία χρησιμοποεί ? ata ή sata?)

-- το πρόγραμμα που αναφέρεις κάνει το εξής. Επανατοποθετεί τις εγγραφές του συστήματος αρχείων του δίσκου και (υπό προϋποθέσεις) ΜΕΤΑ -εάν επιτύχει-, είσαι σε θέση να αντιγράψεις ή να κλωνοποιήσεις τα περιεχόμενά του. Είναι γεγονός ότι κάνει 'θαύματα' εάν πετύχει, δεν είναι πανάκεια όμως...
Μειονεκτήματα της μεθόδου....
-- είναι χρονοβόρο...μπορεί να κάνει και 10 -και παραπάνω- ώρες να τελειώσει (και δεν πρέπει να σταματήσει η διαδικασία για κανένα λόγο), ανάλογα με την χωρητικότητά του.
-- απαιτεί υ/η αποκλειστικά, ώστε να γίνει απερίσπαστα η λειτουργία αυτή

για να επέμβεις σε ένα 'χαλασμένο' δίσκο.....

Θα πρότεινα ενναλακτικά ....
-- να συνδέσεις τον δίσκο σε υ/η μαζί με ΑΛΛΟΝ εφεδρικό δίσκο (...άδειος και σίγουρα λειτουργικός). Ώς πρωτεύον (σε ata συνδ/γία) να συνδεθεί ο ελλατωματικός και ο εφεδρικός ξεχωριστά (σε άλλο κανάλι). Συνιστώ οι χωρητικότητες να είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικές ώστε να αναγνωρίζονται άμεσα οι δίσκοι
-- να γίνει εκκίνηση με διαγνωστικό cd (τύπου Hiren ή οιοδήποτε άλλου ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥ)
-- να γίνει προσπάθεια 'κλωνοποίησης' των περιεχομένων στο εφεδρικό δίσκο (παρά τα τυχόν -αναμενόμενα- σφάλματα που θα προκύψουν). Ένα ghost πρόγραμμα είναι ότι πρέπει για τέτοια πχ. norton -περιέχονται άφθονα σε τέτοια cd-

...εάν ο 'πρώην' δίσκος σου δεν αναγνωρίζεται στο μενού εκκίνησης της m/b, τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ.... --άν και ανέφερες ότι 'έβλεπες' τον δίσκο (αλλά δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα άλλο)--. Μετά αναφέρεις ότι 'χάθηκε' πάλι.

Συνιστάται σε m/b να ενωθεί ο δίσκος είναι το απολύτως καλύτερο και οι πιθανότητες επιτυχίας αυξάνονται.

Φυσικά αυτές είναι απλές (!) οδηγίες.
Χρειάζονται αρκετές γνώσεις σε αυτά τα προγράμματα και σχετική εμπειρία.

Μεγάλη προσοχή σε ότι κάνεις... εύχομαι το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 23 Ιούλ 2010 15:55

Evita, να κάνω ένα βήμα πίσω γιατί διαβάζοντας τα ποστ και την περιγραφή σου έχω μπερδευτεί...

Πόσοι σκληροί δίσκοι υπάρχουν πάνω??? Από ότι καταλαβαίνω είναι 2???

Ένας με τα windows και ένας με data, που είναι και αυτός που έχει φρικάρει???
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες