παίρνω και κάτι διαφημηστικά χαζομέϊλ

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Hris A

Δημοσίευση από Hris A » 21 Ιούλ 2010 11:45

Eχω Yahoo mail. Τελευταία παίρνω και κάτι διαφημηστικά χαζομέϊλ και τα σβήνω. Κάποιες φορές όμως, χωρίς να πατάω τίποτε (νομίζω) σβήνονται και μέϊλς που τα χρειαζόμουνα. Πώς μπορώ να τα επαναφέρω; Υπάρχει κανένας ποπ σέρβερ που τα έχει κρατημένα; Και πού ξέρω ποιός είναι; Έχω τα windows xp.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιούλ 2010 13:38

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Αν αυτά σου συμβαίνουν μέσω κάποιου OUTLOOK (Express ή Office), τότε μάλλον υπάρχει κάποια παράμετρος με λάθος ρύθμιση (π.χ. πόσο να διατηρούνται τα mails στον πάροχο, αφού τα λάβεις, κλπ κλπ). Δοκίμασε να πας μέσω Internet Browser (Explorer, Firefox ή όποιον χρησιμοποιείς) στον YAHOO.GR ή YAHOO.COM (ανάλογα πού έφτιαξες τον λογαριασμό σου) και δες από εκεί τα mails σου, αν όντως έχουν διαγραφεί ή όχι. Εκεί -αυτός- είναι ο POP Server που ψάχνεις.
Κάποιοι καλοί μου φίλοι, μου έχουν συστήσει έντονα να μην χρησιμοποιώ τα OUTLOOK για τα mails μου, αλλά να τα διαχειρίζομαι κατευθείαν από τον πάροχο (POP Server).
Υπ'όψιν επίσης ότι ως λογισμικό λήψης mails, κυκλοφορεί ήδη (free) και το 'Thunderbird' από τη Mozilla. Απ'όσο τό'χω ψιλοδουλέψει δείχνει πολύ καλύτερο/ισχυρό από τα OUTLOOK. Το μειονέκτημά του είναι ότι δεν περιλαμβάνει ημερολόγιο. Επιβιώνεις όμως/μάλλον και χωρίς αυτό :D
Αυτά τα ολίγα για αρχή.
Κοίταξε στο YAHOO τι μπορεί να συμβαίνει, κι εδώ είμαστε πάλι :D :D

Hris A

Δημοσίευση από Hris A » 21 Ιούλ 2010 16:37

Ευχαριστώ. Δοκίμασα τα εξής: Από τον Firefox, αναζήτηση google, πηγαίνω Yahoo Mail και βγαίνω στη σελίδα που έχει τα εισερχόμενα. Μετα Επιλογές, Επιλογές Αλληλογραφίας, μετα δεν ξέρω. Στο Ποπ και Μεταβίβαση δεν βγάζει κάπου όπου να δώ αν κράτησε τα μέιλς μου.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 21 Ιούλ 2010 17:53

Το yahoo χρησιμοποιεί 'καλάθι' διαγραμμένων....
η μόνη σου ελπίδα είναι να μην το έχεις αδειάσει και εκεί να βρείς αυτά που θέλεις.

Για να έχεις υπηρεσίες pop από Yahoo θα πρέπει να πληρώνεις (κάπου 15€ το χρόνο)

Τα μόνα email που διαγράφονται αυτόματα από το σύστημα email του yahoo είναι τα spam (junk).
Δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότητα ανάκτησης διαγραμμένων.. (δυστυχώς γιά σένα..)

Hris A

Δημοσίευση από Hris A » 22 Ιούλ 2010 01:17

Τελικά δεν μπόρεσα να τα επαναφέρω. Απο δω και πέρα τι μπορώ να κάνω; Τι παίζει με το Θάντερμπερτ; Έχω μπρόουζερ τον Φάϊαρφοξ. Μπορώ να κατεβάσω το Θάντερμπερτ και να καρατήσω το ίδιο ιμέϊλ, που έχει κατάληξη yahoo.gr ή θα αλλάξω και ιμέϊλ; Αν μπορείτε λίγο απλά, γιατί δεν έχω πολυκαταλάβει τι παίζει με αυτά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιούλ 2010 12:30

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Το Thunderbird ειναι email manager, όπως και τα δύο outlook. Λειτουργεί αυτόνομα, ανεξάρτητα με ποιόν Internet Browser λειτουργείς.
Φυσικά ο λογαριασμός σου, και ο πάροχός του (YAHOO, GOOGLE, Microsoft κλπ), είναι ανεξάρτητα πράγματα από τον email manager που θα βάλεις. Ο email manager είναι 'υποχρεωμένος' να δουλέψει τον όποιο λογαριασμό σου (τουλάχιστον μέχρι τώρα :P ) και όχι το αντίστροφο.
Αν από τον Firefox, πας σε YAHOO.GR θα σε στείλει -από το SITE του YAHOO- στη δική σου αλληλογραφία, αφού βέβαια μπεις -LOGIN- (με τους κωδικούς σου που έχεις ορίσει για τον λογαριασμό σου στο YAHOO).
Μετά απ'όλα αυτά, μπορείς να δεις και στον κάδο των διαγεγραμμένων, όπως και στα εισερχόμενα, κλπ.
Φυσικά, θα είναι πάρα πολύ καλό, βγαίνοντας από εκεί, να βγεις "σαν κύριος" με LOGOUT. 8)
Διαφορετικά... Ίσως δημιουργείς κάποιο πρόβλημα στον Server τους :-?
Δεν ξέρω... Προσωπικά για λόγους αμφιβολιών στην αξιοπιστία, εγκατέλειψα τον YAHOO κι υπέκυψα κι εγώ στην 'Αυτοκρατορία' της GOOGLE με GMAIL. Όμως κι έτσι ακόμα πηγαίνω, όποτε πηγαίνω :P , και τα βλέπω από το SITE της GOOGLE. Νοιώθω την κεφάλα μου πιό ήσυχη απ'όσο με τον όποιον email manager.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 22 Ιούλ 2010 17:38

Hris A έγραψε:Τελικά δεν μπόρεσα να τα επαναφέρω.

Λογικό είναι....κανένας δεν θα μπορούσε.

Hris A έγραψε:. Απο δω και πέρα τι μπορώ να κάνω;
- 1. Να προσέχεις. Δεν είναι όλα τα email 'χαζά' και μερικά είναι (πιθανόν) ζωτικής σπουδαιότητας. ΜΗΝ διαγράφεις μαζικά και να κάνεις (εάν γίνεται) καθημερινό έλεγχο στο mailbox
- 2 . Οργάνωση. Φτιάξε φακέλλους και τακτοποίησε την παραλαβή email ΑΝΑΛΟΓΑ με τον αποστολέα φτιάχνοντας φίλτρα. Έλεγχος και ταξινόμηση των email σου (με σημαιούλες, χρώματα κλπ).
- 3. Διαχωρισμός spam (ανεπιθύμητη αλληλογραφία) απο τα πραγματικά email και άμεσος αποκλεισμός με black list του αποστολέα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι το 70-80% σε εισερχόμενη αλληλογραφία σε λογαριασμούς τύπου Yahoo, Hotmail κλπ. είναι 'σκουπίδια'.

Hris A έγραψε:Τι παίζει με το Θάντερμπερτ; Έχω μπρόουζερ τον Φάϊαρφοξ.
Υπάρχουν μια κατηγορία προγράμματα που λέγονται email clients όπως το Mozilla Thunderbird που αναφέρεις. Φυσικά υπάρχουν και άλλα πολλά όπως MS Outlook, Windows Live Mail, Bat, Incredimail
Σκοπός τους είναι να παραλαμβάνεις τα email κατ' ευθείαν στον υ/η σου, χωρίς να απαιτείται διαρκώς να κάνεις είσοδο και έξοδο σε online email μέσω των browser που χρησιμοποιείς.
Απαιτούνται ρυθμίσεις για να δουλέψουν σωστά..... Η χρήση antivirus είναι αναγκαία για να αποφύγεις τα χειρότερα....

Hris A έγραψε:Μπορώ να κατεβάσω το Θάντερμπερτ και να καρατήσω το ίδιο ιμέϊλ, που έχει κατάληξη yahoo.gr ή θα αλλάξω και ιμέϊλ;
Μπορείς να κρατήσεις ότι θέλεις...
Ο λογαριασμός σου στο yahoo (ο free φαντάζομαι) ΔΕΝ επιτρέπει να κάνεις χρήση σε πρόγραμμα email. Αντίθετα το Google πχ επιτρέπει τέτοιες λειτουργίες (κατόπιν ρυθμίσεων στον λογαριασμό σου)

Το πρακτικό πρόβλημα που προκύπτει είναι το εξής και καθιστά έως και απαραίτητη μια τέτοια υπηρεσία...
Έχεις έναν παροχέα Internet πχ την Otenet. Την στιγμή που γίνεσαι πελάτης αποκτάς επιπλέον (δωρεάν) και ένα email της μορφής toonomasoy@otenet.gr .
Όταν αλλάξεις παροχέα και πάς πχ στην HOL ή στην Forthnet, το παλιό email απενεργοποιείται (μέσα σε 2 μήνες) και απαιτείται ενημέρωση όλων των επαφών για την νέα σου διεύθυνση. Υπάρχουν και 'τρικ΄για τέτοια πράγματα, αλλά άς μήν επεκταθούμε...
Μια σημαντική λεπτομέρεια είναι και ότι η κάθε εταιρία ΔΕΝ επιτρέπει να παίρνεις email μέσω ΑΛΛΟΥ παροχέα εκτός απο την ίδια που στο παρέχει....

Ενώ με την χρήση των ελεύθερων email (τύπου gmail, yahoo κλπ) παρακάμπτεις αυτούς τους περιορισμούς και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο τον παροχέα σου έχεις (μόνιμα σταθερή) διεύθυνση email

Hris A έγραψε:Αν μπορείτε λίγο απλά, γιατί δεν έχω πολυκαταλάβει τι παίζει με αυτά.
Πιο απλά ...δεν γίνεται

Hris A

Δημοσίευση από Hris A » 29 Ιούλ 2010 09:29

Είναι πιθανό όταν άνοιξα τον λογαριασμό στη Γιαχού να πάτησα κανένα να διαγράφονται τα εισερχόμενα μετά από τόσες μέρες. Τώρα μου διαγράφηκαν όλα τα προ της 25-7-10 εισερχόμενα. Ευτυχώς όχι τα εξερχόμενα. Λέτε να μπορώ να ξαναμπώ εκεί και να το διορθώσω;
H A

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 29 Ιούλ 2010 13:26

Αυτό δεν γίνεται....

Καλύτερα να αλλάξεις ταχέως κωδικούς και να επιβεβαιώσεις όλες τις ρυθμίσεις ασφαλείας στον λογαριασμό σου.

Μήπως μπαίνει άλλος και τα κάνει όλα αυτά?...γιατί μόνο του (ως δια μαγείας) δεν γίνεται τίποτα (σε αυτή τη ζωή...)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες