απορια για domain

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
petmanos
Επικοινωνία:

απορια για domain

Δημοσίευση από petmanos » 22 Ιούλ 2010 21:20

καλησπερα παιδια,ομολογω οτι απο εδω εχω μαθει ολα - τα λιγα βεβαια που ξερω- για την επιστημη σας.ευχαριστω εκ των προτερων κια για τυχον απαντησεις..
στο θεμα..εχω ενα καταστημα.αποφασιζω να δημιουργησω ενα site για παρουσιαση του καταστηματος(μια δικτυακη παρουσια).οποτε κανω κινηση να παρω καποια ονοματα .gr.επειδη δεν εχω κατοχυρωσει καποιο ονομα στη γγε (απλως χρησιμοποιω στις ταμπελες μου το μικρο μου ονομα) εκλεισα 4 domains που ηταν ελευθερα..τα 2 για πιθανα πιο εμπορικα ονοματα του φυσικου καταστηματος και 2 για μελλοντικο e-shop στο αντικειμενο μου(ηθελα να διαφερουν τα ονοματα φυσικου και ηλεκτρ. καταστηματος)
για το 1 domain (εκκρεμει εγκριση) με πηρε τηλεφωνο (που το βρηκε?) ενας "συναδελφος"
(ιδιοκτητης παρομοιας επιχειρησης) απο μακρινη μου περιοχη(δεν το ηξερα) και μου ζητησε να του δωσω το domain γιατι εχει ονομασει ετσι την επιχειρηση του.επισης το εχει κατοχυρωσει απο πιο πριν στη γγε και απο αμελεια του δεν κατοχυρωσε το domain.
εγω πραγματικα το θελω το domain να το αναπτυξω.να σημειωσω οτι to domain αποτελειται απο 2 αγγλικες λεξεις τις οποιες τις εχω κολλητα χχχχχχχ.gr και ο αλλος το εχει κατοχυρωσει δυο χωριστες λεξεις (στη γγε-οχι σε domain) xxx xxxx
διαβασα αρκετα απο τα παλαιοτερα θεματα αλλα δεν σχηματησα συγκεκριμενη αποψη.επισης στην σελιδα του εεττ παλι δεν το διευκρινιζει.ή απο την στιγμη που διαφερουν ελαχιστα οι δυο καταχωρησεις δεν υπαρχει θεμα.
συγνωμη αν σας κουρασα ,ευχαριστω ,ολες οι γνωμες θα με βοηθησουν για να ξεκινησω σιγα σιγα να φτιαχνω την σελιδα
asxetos & gademis

FreeZ

απορια για domain

Δημοσίευση από FreeZ » 22 Ιούλ 2010 22:31

xxx-XXXX.gr και xxxXXX.gr διαφερουν στο πρωτο φαινεται καθαρα οτι ειναι δυο λεξεις. βαλε καποιον καποια να αποκτησεις το TM (TradeMark) αν δεν κολησει εκει το πραγμα θα σε πει ο δικηγορος σου παραπερα. τι αλλο να σε πει κανεις χωρις περισσοτερα στοιχεια, δεν ξερω αν υπαρχει και κανεις δικηγορος σε αυτο το φορουν να μπορει να απαντησει ουσιαστικα.
Εικόνα

Delimicic
Επικοινωνία:

απορια για domain

Δημοσίευση από Delimicic » 23 Ιούλ 2010 06:03

Το πολύ παράξενο είναι πως έμαθε τα στοιχεία σου, από την στιγμή που στα .gr δεν υπάρχει who is και είναι παράνομο (αν δεν κάνω λάθος)να δωθουν τα στοιχεία σου.

Βασικό, και τσέκαρε το.

Επίσης δες σε ποιες κλάσεις έχει κατωχυρώσει σήμα ο "συνάδελφος" σου.

Το καλύτερο βέβαια είναι αν σε ενδιαφέρει σοβαρά, να μιλήσεις με έναν δικηγόρο που έχει γνώση σχετικά με το θέμα.
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

απορια για domain

Δημοσίευση από Giannis78 » 23 Ιούλ 2010 11:11

διάφοροι όταν ψάχνουν κάποιο domain παίρνουν τηλ τους καταχωρητες και ρωτάνε.... μπορεί και ο καταχωρητης να έδωσε στοιχεία το οποίο βέβαια είναι παράνομο.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

petmanos
Επικοινωνία:

απορια για domain

Δημοσίευση από petmanos » 23 Ιούλ 2010 13:04

ευχαριστω για τις απαντησεις.
κατι αλλο...αν εχεις μια πετυχημενη ιστοσελιδα μπορει καποιος αλλος να ανοιξει ενα φυσικο καταστημα με το ονομα της σελιδας σου?ειναι η ιδια διαδικασια να κατοχυρωσεις μια επωνυμια
e-shop με αυτη ενος φυσικου καταστηματος?
asxetos & gademis

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

απορια για domain

Δημοσίευση από korgr » 23 Ιούλ 2010 13:21

Αν εχεις ενα επιτυχημενο site και το ονομα του δεν το εχεις κατοχυρωσει περαν του internet, τοτε οποιοσδηποτε μπορει να κατοχυρωσει αυτο το ονομα στη ΓΓΕ και να ανοιξει φυσικο καταστημα.

Tsili

απορια για domain

Δημοσίευση από Tsili » 25 Ιούλ 2010 04:56

Delimicic έγραψε:Το πολύ παράξενο είναι πως έμαθε τα στοιχεία σου, από την στιγμή που στα .gr δεν υπάρχει who is και είναι παράνομο (αν δεν κάνω λάθος)να δωθουν τα στοιχεία σου.
+1
πες του οτι θα του το δωσεις αν σου πει πως το εμαθε και μετα παρ'τους τα σωβρακα...
GoldenDeal.gr προς πωληση - message here

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

απορια για domain

Δημοσίευση από gvard » 25 Ιούλ 2010 14:53

Καλησπέρα,

Καταρχήν να βρήκε τα στοιχεία σου είναι παράνομο, οπότε πρώτα απ'όλα θα χρειαστεί να μιλήσεις με τον καταχωρητή σου για να δεις αν εκείνοι έδωσαν τα στοιχεία. Από εκεί και πέρα υπάρχει η περίπτωση να άρεσε του καταχωρητή σου το όνομα και να έβαλε εναν φίλο του να πάρει τηλέφωνο για να πει το παραμύθι που άκουσες και να το πάρει ο ίδιος. Θα πρέπει να ψάξεις στο site του gge για το αν όντως έχει κατοχυρώσει σαν trademark τις 2 λέξεις που αναφέρεις και εφόσον είναι ξεχωριστές λέξεις αν σε ξανακαλέσει πες του οτι δικαιούται να πάρει το όνομα με παύλα στη μέση (είχαμε τέτοια με το sunrise των .eu τα οποία για τις ελληνικές αιτήσεις είχαν αρμόδια την ΕΕΤΤ και αν ήταν 2 ξεχωριστές λέξεις ή αν είχαν παύλα μέσα τότε είχες δικαίωμα για το domain με την παύλα).

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να κοιτάξεις σε ποια κλάση είναι η κατοχύρωση οπως αναφέρει ο Delimicic. Μπορεί να έχεις πχ συνεργείο αυτοκινήτων, να έχεις το trademark και ο άλλος να έχει μπακάλικο οπότε δεν τίθεται θέμα σύγχισης επιχειρήσεων.

Φυσικά και δεν δίνεις το όνομα. Στην χειρότερη περίπτωση να γίνει ακρόαση από την ΕΕΤΤ (οπου θα πληρώσει 300 ευρώ για την ακρόαση) και να σου πάρουν το όνομα χωρίς κάποιο άλλο κόστος προς την μεριά σου, πράγμα το οποίο αν ισχύουν τα παραπάνω δεν θα γίνει.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

pagou

απορια για domain

Δημοσίευση από pagou » 29 Ιούλ 2010 11:16

Tsili έγραψε:
Delimicic έγραψε:Το πολύ παράξενο είναι πως έμαθε τα στοιχεία σου, από την στιγμή που στα .gr δεν υπάρχει who is και είναι παράνομο (αν δεν κάνω λάθος)να δωθουν τα στοιχεία σου.
+1
πες του οτι θα του το δωσεις αν σου πει πως το εμαθε και μετα παρ'τους τα σωβρακα...
νομιζω οτι απαιτητε εντολη εισαγγελεα. Εαν δεν σου πει με το καλο, υπαρχουν και δικηγοροι.

pagou

απορια για domain

Δημοσίευση από pagou » 29 Ιούλ 2010 11:19

gvard έγραψε:Καλησπέρα,

Καταρχήν να βρήκε τα στοιχεία σου είναι παράνομο, οπότε πρώτα απ'όλα θα χρειαστεί να μιλήσεις με τον καταχωρητή σου για να δεις αν εκείνοι έδωσαν τα στοιχεία. Από εκεί και πέρα υπάρχει η περίπτωση να άρεσε του καταχωρητή σου το όνομα και να έβαλε εναν φίλο του να πάρει τηλέφωνο για να πει το παραμύθι που άκουσες και να το πάρει ο ίδιος. Θα πρέπει να ψάξεις στο site του gge για το αν όντως έχει κατοχυρώσει σαν trademark τις 2 λέξεις που αναφέρεις και εφόσον είναι ξεχωριστές λέξεις αν σε ξανακαλέσει πες του οτι δικαιούται να πάρει το όνομα με παύλα στη μέση (είχαμε τέτοια με το sunrise των .eu τα οποία για τις ελληνικές αιτήσεις είχαν αρμόδια την ΕΕΤΤ και αν ήταν 2 ξεχωριστές λέξεις ή αν είχαν παύλα μέσα τότε είχες δικαίωμα για το domain με την παύλα).

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να κοιτάξεις σε ποια κλάση είναι η κατοχύρωση οπως αναφέρει ο Delimicic. Μπορεί να έχεις πχ συνεργείο αυτοκινήτων, να έχεις το trademark και ο άλλος να έχει μπακάλικο οπότε δεν τίθεται θέμα σύγχισης επιχειρήσεων.

Φυσικά και δεν δίνεις το όνομα. Στην χειρότερη περίπτωση να γίνει ακρόαση από την ΕΕΤΤ (οπου θα πληρώσει 300 ευρώ για την ακρόαση) και να σου πάρουν το όνομα χωρίς κάποιο άλλο κόστος προς την μεριά σου, πράγμα το οποίο αν ισχύουν τα παραπάνω δεν θα γίνει.
εμενα με απειλησαν ( αφου μου εγραψαν στο εξωδικο να υποχωρησω διοτι τα νομικα εξοδα ειναι πολλα.....) για διαφυγοντα κερδη.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

απορια για domain

Δημοσίευση από gvard » 29 Ιούλ 2010 12:24

Καλημέρα,
pagou έγραψε: εμενα με απειλησαν ( αφου μου εγραψαν στο εξωδικο να υποχωρησω διοτι τα νομικα εξοδα ειναι πολλα.....) για διαφυγοντα κερδη.
Η περίπτωση σου προφανώς είναι διαφορετική από την περίπτωση του χρήστη που απάντησα, χωρίς να μας αναφέρεις ποιο είναι το domain σου δεν μπορούμε να εκφέρουμε άποψη.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

pagou

απορια για domain

Δημοσίευση από pagou » 29 Ιούλ 2010 13:11

δεν θα ηθελα, αν και οταν τελειωση η ιστορια, θα το κανω. η υποθεση μου ειναι μαλλον τυπικη.

εχω ενα domain αφιερωμενο στην πολιτικη. το domain ειναι μια συντομογραφια του τιτλου.
μετα λοιπον απο 3.5 χρονια παρουσιας μου, μου ερχεται ενα εξωδικο οτι μια εταιρεια εχει το ονομα μου ως ονομα της εταιριας. μου λενε να παραιτηθω απο το ονομα, διοτι θα επρεπε να ξερω την εταιρια τους, αρα εχουμε κακοπιστια και διοτι τα δικαστικα εξοδα ειναι πολυ ακριβα για μενα. οποτε να τους παραδοσω το ονομα, αλλιως θα μου ζητησουν τα διαφυγοντα κερδη. φυσικα και αρνουμε

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

απορια για domain

Δημοσίευση από dimsis » 29 Ιούλ 2010 13:29

Αυτό πρέπει να αποδείξουν με παραστατικά στην δίκη. Ότι όντως είχαν διαφυγόντα κέρδη από την περίοδο που το έκλεισες.
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 118#258118

pagou

απορια για domain

Δημοσίευση από pagou » 29 Ιούλ 2010 13:32

thanks

pagou

απορια για domain

Δημοσίευση από pagou » 29 Ιούλ 2010 13:36

μια ερωτησουλα: ( εαν ειναι ευκολη). η εταιρεια που ειμαι εγω αντιδικος ειναι πολυεθνικη, σιγουρα εχει κοψει τιμολογια. αλλα πως μπορει να αποδειξει τα διαφυγοντα κερδη;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες