Πρόβλημα με laptop!!

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
abeautifulmind

Πρόβλημα με laptop!!

Δημοσίευση από abeautifulmind » 24 Ιούλ 2010 18:36

Καλησπέρα παιδιά έχει η κοπέλα μου ένα laptop Toshiba satelite a21019a 2gb ram amd athlon X64 o οποίος κλείνει στα καλά του καθουμένου. Τον υπολογιστή τον έχει όλη μέρα συνδεδεμένο στο ρεύμα με την μπαταρία κουμπωμένη επάνω. Το pc ζεσταίνεται πολύ. Μόλις
κλείσει απότομα βγάζει την πρίζα και πατάει το on και ανοίγει κανονικά αλλά καμία φορά βγάζει και βάζει και την μπαταρία για να ανοίξει.Το έχει το pc 2 χρόνια και κάτι μήνες η εγγύηση έχει λήξει.
Σημ. Η υποδοχή για το βύσμα του ρεύματος στο laptop έχει ψιλοξεκολήσει και κουνιέται αλλά κάνει επαφή αυτό έχει κανένα χρόνο και δεν το έφτιαξα γιατί από Αθήνα η toshiba μου είχε πει καμία 100 και βάλε και ήταν και στη εγγύηση.
Καμία ιδέα?
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με laptop!!

Δημοσίευση από hitca » 24 Ιούλ 2010 20:12

Από ότι αναφέρεις το laptop δείχνει να ζεσταίνεται μέχρι βρασμού !!

Υπάρχουν βάσεις που βοηθούν γι' αυτό πολύ φτηνές πχ... >> http://goo.gl/crq8

Σου υπενθυμίζω ότι πρέπει έστω και λίγο να κρυώσει για να πάρει πάλι εμπρός. Αυτό νομίζω πετυχαίνεις βγάζοντας την μπαταρία που και αυτή 'θα βράζει'...

Δοκίμασε προσωρινά χωρίς καθόλου μπαταρία... και από κάτω τίποτα. Καλύτερα να έχεις το laptop σε ημι-όρθια θέση ώστε να παίρνει άφθονο αέρα από κάτω

Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα με laptop!!

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιούλ 2010 11:47

Φίλε abeautifulmind πολύ καλημέρα :D :D
hitca έγραψε:Από ότι αναφέρεις το laptop δείχνει να ζεσταίνεται μέχρι βρασμού !!
Συμφωνώ, χωρίς καμμιά αμφιβολία, με τον hitca. Στατιστικά η συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων laptop, που σβήνουν απότομα, οφείλεται σε 'ψήσιμο'.
Τα ανακλινόμενα στηρίγματα που σου προτείνει στις φωτογραφίες, είναι μία από τις λύσεις που έχουν υιοθετηθεί πολύ ευρέως, και με πολύ καλά αποτελέσματα.
Μια άλλη λύση επίσης θα ήταν να ανασηκώσεις με κάποια "καλά" στηρίγματα το laptop από το γραφείο (ή απ'όπου αλλού στηρίζεται τώρα). Ανασήκωμα έστω και 2~3 εκατοστών θα δώσει μεγάλη ανάσα στους ανεμιστήρες και στα ψυχώμενα μέρη του.
Όπως και νά'χει όμως το πράγμα, το laptop πρέπει να είναι σταθερό και ασφαλές στο επίπεδο που θα ανασηκωθεί. Γι'αυτό εξ' άλλου υπάρχουν κι οι βάσεις αυτές :wink:

abeautifulmind

Πρόβλημα με laptop!!

Δημοσίευση από abeautifulmind » 26 Ιούλ 2010 15:35

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Και εγώ για εκεί έκλεινα αλλά ήθελα μία δεύτερη γνώμη.
hitca να σε ρωτήσω γνωρίζεις αν αυτά που έχει στο e-shop χωρίς ανμηστεράκι που ειναι μόνο με αλουμίνιο και αθόρυβα κάνουν καλή δουλειά.
Δηλαδή προτιμώ την λύση του αθόρυβου αλλά σε απόδοση?
Υ.Γ. Ήδη χρεισιμοποιώ κάτι τόμους που έχω από τα ΤΕΙ :D για στήριγμα 5 με 6 εκατοστά και ψιλοαναπνέι.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με laptop!!

Δημοσίευση από hitca » 26 Ιούλ 2010 16:24

Χρησιμοποιώ laptop χωρίς βάση, αλλά το έχω ΠΑΝΤΑ υπό κλίση (σαν να στηρίζεται σε κεκλιμένο επίπεδο γύρω στις 30 μ.) με στήριξη στα ανυψωμένα άκρα (χωρίς να επηρεάζει τα ανοίγματα) και δεν έχω (ούτε είχα) ποτέ πρόβλημα επιπλέον ψύξης - και με 'βάρβαρο' ωράριο λειτουργίας πάνω από 10-12 ώρες καθημερινά-.

Νομίζω ότι οι βάσεις με ανεμιστήρα προσφέρουν και δυνατότητα να τον κλείσεις (ή βγάζεις το usb). Ερεύνησέ το, δεν γνωρίζω όλες τις δυνατότητες που προσφέρουν.

Το επίπεδο θορύβου μετριέται....έχει προδιαγραφές και νουμεράκια.
Σίγουρα οι ποιοτικές λύσεις σε κάτι τέτοιο θα υπερτερούν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες