Να πληθείτε καλά ... δείτε τι μας ετοιμάζουν (νεά μέτρα)

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Δεκ 2010 14:52

Ρε παιδιά... Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το εξής:
Αντί αποχής, ή αντί άκυρης/λευκής ψήφου, είναι κακή η ψήφος σ'ένα κόμμα/συνδυασμό, που δεν το ξέρει ούτε η μάννα του (βλέπε 'Κυνηγοί', 'Καποδιστριακό', 'Βεργής' κλπ);
Δεν λογαριάζεται δηλαδή κάτι τέτοιο, ως ενεργή 'ψήφος διαμαρτυρίας';
Και πού'σαι dimsis... Άλλαξε τον τίτλο :P Το Φθινόπωρο πέρασε, βοήθειά μας.
Για το 2011 γράψε καλύτερα :o

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 20 Δεκ 2010 15:18

fafos την υποχρέωση μου την κάνω. Πάω και ψηφίζω ότι δεν μου κάνει κανείς από τους υπάρχοντες. Εφόσον με υποχρεώνουν βάση νόμου να ψηφίζω και μου δίνουν την δυνατότητα επιλογής για λευκό ή άκυρο σέβομαι στους νόμους και πάω και ψηφίζω, μέχρι να αλλάξει αυτός ο φασιστικός νόμος και αποδεχθούν το δικαίωμα μου να μη συμμετέχω εφόσον δεν με εκφράζει κάποιο κόμμα αλλά κυρίως να μη προσμετράτε η αποχή μου στα ποσοστά των κομμάτων που συμμετέχουν.

Αλλά επαναλαμβάνω: Με το σκεπτικό σας θα πρέπει να ζητήσετε να καταργηθούν τα άκυρα και τα λευκά και να συλλαμβάνονται όσοι δεν πηγαίνουν να ψηφίσουν ή στην καλύτερη να μην έχουν δικαίωμα κριτικής επειδή δεν επέλεξαν κάποιο από τα κόμματα που συμμετείχαν στις εκλογές. Αντιλαμβάνεστε πόσο δημοκρατικό είναι κάτι τέτοιο; Με το ίδιο σκεπτικό και αυτοί που έχασαν και δεν βγήκε το κόμμα τους δεν θα πρέπει να εκφράζουν άποψη ή να εκφράζουν μόνο ότι συμφωνεί με τη γραμμή του κόμματος που ψήφισαν! Η αυτό που ρωτάει και ο DGeorge … δηλαδή ψηφίζοντας Λεβέντη που λέει και ο cdhyper (που αυτός μάλλον το λέει και σοβαρά) , Βεργή ή κυνηγούς ή δεν ξέρω και εγώ τι , δικαιούνται να μιλάνε ή να τους κλείσουμε το στόμα και αυτούς επειδή ψήφισαν κάτι που δεν μας αρέσει;

Όποιο κόμμα θέλει να λέγεται δημοκρατικό οφείλει να λαμβάνει υπόψη του την γνώμη μας μέσω δημοψηφισμάτων. Όσο έχετε δει εσείς δημοψηφίσματα για όλα τα καυτά θέματα, τόσο είδα και εγώ.

ps: edit done dgeorge έβγαλα το "φθινόπωρο" και πρόσθεσα (νέα μέτρα) που όπως φαίνεται θα είναι τακτικά επίκαιρο :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Δεκ 2010 15:54

Πάντως εξακολουθώ να διαισθάνομαι/υποψιάζομαι, πως αν αυτό το τρελλό ~30% ποσοστό (της αποχής) πήγαινε, έστω και σκόρπιο σε 'Κυνηγούς', 'Κίνημα για τη διάσωση του είδους DGeorge', 'Λαθρομετανάστες' κλπ, τότε:
Ίσως -τονίζω ΙΣΩΣ- ίδρωνε κάπως το αυτί κάποιων 'επαγγελματιών-βουλευτών' βλέποντας να χάνεται η έδρα τους. Κι αυτό διότι η ψήφος στα άγνωστα αυτά κόμματα, δεν πάει με κανέναν τρόπο στα μεγάλα.
Παιδιά το 30% είναι ποσοστό αξιοπρεπούς/αξιοπρεπέστατου δεύτερου/τρίτου κόμματος.
Αν κατά χιουμοριστική συγκυρία, συντονιστούμε -δεν ξέρω πώς- και ψηφίσουμε ΕΝΑ από αυτά, θα γελάσει κάθε πικραμένο χείλι με το αποτέλεσμα.
Φαντάζεστε το 'Κίνημα για τη διάσωση του είδους DGeorge' τρίτο κόμμα στη βουλή; :hammer:
Εκεί να δείτε τα διεθνή ΜΜΕ, το ΔΝΤ, και την ΕΕ... Εκεί να δείτε 'αστάθμητος-ρυθμιστικός παράγοντας' των εξελίξεων το 'Κίνημα για τη διάσωση του είδους DGeorge' :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 20 Δεκ 2010 15:55

dimsis έγραψε:
Αλλά επαναλαμβάνω: Με το σκεπτικό σας θα πρέπει να ζητήσετε να καταργηθούν τα άκυρα και τα λευκά και να συλλαμβάνονται όσοι δεν πηγαίνουν να ψηφίσουν
den me symferei.. tha pao isovia mesa... :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 20 Δεκ 2010 18:57

Αν μπορούσε να γίνει μια τέτοια συντονισμένη ενέργεια, γιατί όχι. Αλλά εδώ βλέπεις ότι ακόμα και με την ψήφο διαμαρτυρίας π.χ. όπως έγινε με τους οικολόγους, έγινε σκοτωμός. Έπεσε προβοκάτσια, βγήκαν στην φόρα διάφορες περίεργες δηλώσεις τους που τσάτισαν αρκετό κόσμο και γενικότερα πήραν πολύ σοβαρά τον ρόλο τους, τόσο που νομίζω "έδιωξαν" αυτούς που τους ψήφισαν καθαρά για να διαμαρτυρηθούν για τα υπόλοιπα κόμματα...

Αυτό το "Κανένας" που λέει και ο Μανώλης αν το έφτιαχναν δοκιμαστικά, ίσα που θα κέρδιζε και τις εκλογές, όπως κερδίζει στις δημοσκοπήσεις αν ξεκολλούσαμε μαζικώς από τα κόμματα. :) Ίσως μια τέτοια διαμαρτυρία να παρακινούσε για την δημιουργία νέων κόμματων από νεαρούς σε ηλικία ακομμάτιστους ανθρώπους που έχουν και ιδέες και οράματα και δεν έχουν κολλήσει ακόμα στο σύστημα. Δυστυχώς όμως οι πολιτικοί μας κατάφεραν και έφεραν την πλήρη απαξίωση της πολιτικής εκτός των κλασικών πυρήνων τους που συναντάμε συνήθως σε διάφορα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Μακάρι να έφτιαχναν νεολαίοι ένα κόμμα τεχνοκρατών, κάτι πιο γενικευμένο από το κόμμα των Σουηδών πειρατών που μπήκαν και στο κοινοβούλιο, και να προσπαθούσαν να οργανώσουν αυτό το χάος … άντε cdhyper κάνε την αρχή και μια ψήφο από εμένα την έχεις εγγυημένα. :)

edit... μόλις είδα ένα 15χρονο Αγγλάκι να μιλάει για τον ξεσηκωμό που έκαναν για τα δίδακτρα... : http://www.youtube.com/watch?v=ZwQnorGhQhs

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 21 Δεκ 2010 14:42

cdhyper έγραψε:Και σας αναφέρω και πηγές αν θέλετε, δεν τα λέω εγώ μόνο, τα λένε αυτοί που εφηύραν τη δημοκρατία, έχουν τα copyrights :)
Έρχεται η εξεταστική [στη σχολή, όχι της Βουλής :hammer: ] οπότε διαβάζω μόνο άσχετα με το Φυσικό βιβλία :roll: Για δώσε, λοιπόν, πηγές

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 21 Δεκ 2010 15:03

Ξεκίνα με τον Περικλέους Επιτάφιο του Θουκιδίδη και συνέχισε με τα Πολιτικά και τα Ηθικά Νικομάχεια του Αριστοτέλη :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 22 Δεκ 2010 08:38

Εϊναι πρόβλημα στην αγορά μέχρι να προσαρμοστεί στα νέα μέτρα.

2ον είναι πρόβλημα και οι πολυεθνικές που δεν μπορεί κάποιος να τις ανταγωνιστεί.

Όμως ο δημόσιος τομέας καλά να πάθει. Απο τους 80 χιλιάδες που πήγαν στις πορείες και στα επεισόδεια πόσοι ψηφισαν τα 2 κόμματα με κριτήριο τις υποσχέσεις του βουλευτη για διορισμό και βοήθεια.? Σχεδόν το 80%. Τόσα χρόνια σκασίλα τους το κλέψιμο τους ακρεί να διοριστούν και να μη δουλευουν

Το ότι κλέβουν και δημιουργούσαν πλουτοκρατία με δανεικά το ξέρουμε εδω και 35 χρόνια απο τότε που μπήκαμε στην ΕΕ το 1980.

Αντι να τα επενδύσουν στην ανάπτυξη τα φάγανε και διόριζαν αβέρτα αγράματους. Με πρώτο το ΠΑΣΟΚ του Ανδρεα. Τα έσπειρε πρώτος ο Ανδρέας και τώρα τα θερίζει ο γιός του.Και οι μπλέ ακόμα χειρότεροι.Το ίδιο είναι.

Δεν μπορέι κάποιος να ψηφίζει ρουσφέτι και μετα να κάνει απεργία και να πάει στις πορείες κάνοντας το μάγκα και αδικημένο.

Στήριξη στους αγρότες και στις μικρές επιχειρήσεις. Ψαλίδια και σύνδεση μισθου παραγωγής στον δημόσιο τομέα.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 22 Δεκ 2010 11:15

Ψαλίδια και σύνδεση μισθου παραγωγής στον δημόσιο τομέα.

Ο μισθός είναι κατανοητό, αλλά η παραγωγή στον δημόσιο τομέα τι πράγμα είναι και πως μπορεί να μετρηθεί;

Τι είναι η παραγωγή για κάποιον που δουλεύει σε κάποιο τμήμα γραμματείας ή σε κάποιο τμήμα τεχνικής υποστήριξης πληροφοριακών συστημάτων, ή στον τεχνικο έλεγχο οχημάτων, ή σε κάποια κλινική, ή σε κάποιο αστυνομικό τμήμα

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 22 Δεκ 2010 11:52

Ο βαθμός παραγωγής φένετε απο τους πελάτες, απο τους συνεργάτες και απο τους προιστάμενους.. Αυτοι τον κρίνουν.

Επίσης και ο τζίρος που κάνει η επιχείρηση - υπηρεσία ζημιά ή κέρδος.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 22 Δεκ 2010 13:19

Δηλαδή ποια θα μπορούσαν να είναι τα κριτήρια για έναν οδηγό της ΕΘΕΛ (μπλε λεωφορεία) σε μια πολυσύχναστη γραμμή?

Εγώ θα μπορούσα να σκεφτώ μόνο το να συμπληρώνει τα προβλεπόμενα δρομολόγιά του στην βάρδια του και να είναι σωστός οδηγός (να μην τρακάρει, να μην τρέχει κτλ)
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 22 Δεκ 2010 13:40

PanosIlio έγραψε:Δηλαδή ποια θα μπορούσαν να είναι τα κριτήρια για έναν οδηγό της ΕΘΕΛ (μπλε λεωφορεία) σε μια πολυσύχναστη γραμμή?

Εγώ θα μπορούσα να σκεφτώ μόνο το να συμπληρώνει τα προβλεπόμενα δρομολόγιά του στην βάρδια του και να είναι σωστός οδηγός (να μην τρακάρει, να μην τρέχει κτλ)
σωστά. Και να μη κάνει φθορές το όχημα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Δεκ 2010 13:54

dva_dev έγραψε:...Τι είναι η παραγωγή για κάποιον που δουλεύει σε κάποιο τμήμα γραμματείας ή σε κάποιο τμήμα τεχνικής υποστήριξης πληροφοριακών συστημάτων, ή στον τεχνικο έλεγχο οχημάτων, ή σε κάποια κλινική, ή σε κάποιο αστυνομικό τμήμα
Ένα πολύ καλό μετρικό σύστημα είναι ο χρόνος(=χρήμα) διεκπεραίωσης των εργασιών, που αναλαμβάνει κανείς.
PanosIlio έγραψε:Δηλαδή ποια θα μπορούσαν να είναι τα κριτήρια για έναν οδηγό της ΕΘΕΛ (μπλε λεωφορεία) σε μια πολυσύχναστη γραμμή?

Πάρε για παράδειγμα τους οδηγούς της γραμμής 040. Ήταν τα παλιά 'Πράσινα' λεωφορεία. Αυτοί είχαν δημιουργήσει (ποιός ξέρει γιά ποιόν λόγο) μιά 'σχολή' όπου όλοι έτρεχαν 'σχετικά', ενώ ταυτόχρονα δεν είχαν εμπλακεί στο παραμικρό ατύχημα. Όχι μόνο χρησιμοποιούσα τη γραμμή επί 35 συναπτά έτη, τη χρησιμοποιώ ακόμα κι η εντύπωσή μου παραμένει η ίδια. Εξακολουθούν οι οδηγοί της γραμμής αυτής να είναι ποιοτικοί-παραγωγικοί. Σε πάνε στη δουλειά σου σε χρόνους απίστευτους για συγκοινωνία επιφανείας (μη-σταθερής τροχιάς)... Ακόμα -φυσικά- και σε ώρες αιχμής
:wink:
Έστω ότι ο καλός οδηγός αντί να πάει το δρομολόγιό του στον προβλεπόμενο χρόνο, το καλύπτει ταχύτερα (χωρίς μείωση ασφάλειας των επιβατών, κλπ)... Φαντάζεσαι λοιπόν ότι, αν με 100 λεωφορεία, λόγω αποδοτικών οδηγών, καλύπτεις 5000 επιβάτες σε μισή ώρα (οι αριθμοί είναι για παράδειγμα), θα μπορούσες να πυκνώσεις και τα δρομολόγιά σου, ώστε να εξυπηρετήσεις περισσότερους επιβάτες... Τη στιγμή μάλιστα που βλέπεις ότι τα υπάρχοντα λεωφορεία σου γεμίζουν, είτε σε ώρες αιχμής, είτε και σε άλλες ώρες.
Όπως έλεγαν παλιά/σωστά οι σωστοί έμποροι: "Επί τη καταναλώσει το κέρδος" (Κέρδος αποκτάς από την κατανάλωση του προϊόντος σου)
Αν του ρίξεις 'κουτοπόνηρα' την ποιότητα, με διάφορες δικαιολογίες, κι ο καταναλωτής θ'αρχίσει να σ'αποφεύγει.
Αν η ΕΘΕΛ έχει κάπου σωστούς οδηγούς, συντηρητές, κλπ, αυτοί θα της φέρουν περισσότερους επιβάτες, περισσότερα έσοδα/κέρδη στο ταμείο της. Αυτούς τους επιβάτες θα τους πάρει από τα ΤΑΞΙ όταν, μέχρι 'τώρα', τους έχανε λόγω κακών υπηρεσιών. :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Δεκ 2010 15:47

κι εκεί που τα διαβάζαμε από blogs ως φήμες.. ήρθαν και οι εφημερίδες να τα γράφουν σιγά - σιγά για να προετοιμαζόμαστε και τα χειρότερα.
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=205248
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 29 Δεκ 2010 17:00

Δεν γίνεται πρώτη φορά αυτό:

http://en.wikipedia.org/wiki/Shock_therapy_(economics)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες