Να πληθείτε καλά ... δείτε τι μας ετοιμάζουν (νεά μέτρα)

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 31 Δεκ 2010 04:56

Για να περάσουν εργασιακά και ασφαλιστικά έπρεπε να δημιουργήσουν προβλήματα δανεισμού; Δεν μας έφταναν τα προβλήματα ελλείμματος;

Εγώ πάντως θυμάμαι την Κατσέλη να παραδέχεται, έμμεσα, πως χάρη στα πολιτικά παιχνίδια των 2 μεγάλων κομμάτων δημιουργήθηκε η κρίση δανεισμού διότι όταν ξόδευαν 10 δις στο τελευταίο τρίμηνο του 2009 δεν είχα υπολογίσει της αντιδράσεις των ξένων αγορών. Συν τον Αμερικάνο αναλυτή της S&P να λέει, στην έρευνα του Τσίμα, πως κανείς δεν έδινε σημασία στην Ελλάδα και πως μόνοι μας δημιουργήσαμε προβλήματα όταν έβγαινε ο Γιωργάκης στο εξωτερικό και έλεγε φόρα-παρτίδα τα οικονομικά προβλήματα της χώρας μας και πως τόσα χρόνια η ΝΔ έδινε ψεύτικα στοιχεία.

Μλκίες... Να δω πότε θα φορολογήσουν τους μεγάλους; Αλλά ποιους μεγάλους να μου πείτε; Αυτούς που έχουν τα πάντα δηλωμένα σε φορολογικούς παραδείσους; Ή αυτούς που δηλώνουν πως το εργατικό δυναμικό την Ελλάδα είναι πανάκριβο γι αυτό έχουν εργοστάσια κτλ σε Βουλγαρία, Τουρκία, Σκόπια; @@ δηλαδή...

Απ' ότι κατάλαβα και απ' ότι έχω διαβάσει και για την κρίση του '29 στην Αμερική. Οι κρίσεις δημιουργούνται για αναδιανομή του πλούτου... Αλλά όταν εννοούμε αναδιανομή του πλούτου, εννοούμε πως το παίρνουμε από τους φτωχούς για να το επιστρέψουμε στους πλούσιους. Είναι όπως για παράδειγμα κολλάει το PC και πατάς το RESET, έτσι γίνεται και στην κρίσεις κολλάει ο καπιταλισμός (γιατί τα χρήματα πηγαίνουν στους εργάτες) και πατάς το κουμπάκι κρίση και επιστρέφουν στους καπιταλιστές.

Επιπλέον το ΔΝΤ είναι ο φορέας που εξασφαλίζει πως θα πληρωθούν οι μεγάλες παγκόσμιες τράπεζες, τίποτα παραπάνω. Δεν εξασφαλίζει ούτε ανάπτυξη, ούτε θέσεις εργασίας, ούτε τίποτα.

Για όσους γνωρίζουν πριν 10 χρόνια ήταν και η Τουρκία στο ΔΝΤ και όταν ανέλαβε ο Ερντογάν, τους πέταξε με της κλωτσιές, μάζεψε τους Οικονομικά Ισχυρούς της χώρας τους είπε να κάνουν ανάπτυξη, μείωσε τους φορολογικούς συντελεστές για 3-4 χρόνια στο 1-5% κι έτσι οι γείτονες έφτασαν σε σημείο πέρυσι να μην χρειάζονται, πια, τις δόσεις στήριξης.

Αλλά θέλουν @ρχίδια τέτοιες αποφάσεις...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 31 Δεκ 2010 10:40

emphasy έγραψε:Συν τον Αμερικάνο αναλυτή της S&P να λέει, στην έρευνα του Τσίμα, πως κανείς δεν έδινε σημασία στην Ελλάδα και πως μόνοι μας δημιουργήσαμε προβλήματα όταν έβγαινε ο Γιωργάκης στο εξωτερικό και έλεγε φόρα-παρτίδα τα οικονομικά προβλήματα της χώρας μας και πως τόσα χρόνια η ΝΔ έδινε ψεύτικα στοιχεία.
Αυτό είναι αλήθεια. Μέχρι τότε δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα δανεισμού. Αλλά η τακτική που ακολουθήθηκε εκείνη την περίοδο ήταν παρόμοια με το να θες να πάρεις δάνειο από την Τράπεζα, και να πας και να τους πεις "θέλω δάνειο, για χ ποσό, γιατί δεν έχω μία, δεν έχω δουλειά, χρωστάω σε όλον τον κόσμο, κι αν δε μου το δώσεις θα με βάλουν μέσα". Η τράπεζα είτε δε θα σου το δώσει, είτε θα σου το δώσει με πολύ μεγάλο επιτόκιο. Οι ιστορικοί του μέλλοντος ίσως εξηγήσουν για ποιο λόγο επέλεξαν να δημιουργήσουν αυτά τα προβλήματα στη χώρα.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 31 Δεκ 2010 10:53

deninho έγραψε:Οι ιστορικοί του μέλλοντος ίσως εξηγήσουν για ποιο λόγο επέλεξαν να δημιουργήσουν αυτά τα προβλήματα στη χώρα.

Απλώς να υπενθυμίσω οτι από τη σύσταση και μετά του Ελληνικού κράτους η χώρα μας έχει κηρύξει 5 φορές πτώχευση (Καποδίστριας-Οθωνας-Τρικούπης-Βενιζέλος-Μεταξάς) και πάει για την έκτη.
Δυστυχώς μας έχουν δεμένους χειροπόδαρα εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
Κι ακόμα χειρότερα, κάνουμε ότι μπορούμε για να τους βοηθήσουμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες